Rozbor: AMD vydává Kaveri - APU, které umí HSA, Mantle i TrueAudio
Kapitoly článků
Kaveri můžeme považovat za třetí či čtvrtou generaci základní řady procesorů APU, tedy těch, které kombinují procesor a grafiku zvládající výpočetní nasazení. Zda jde o třetí či čtvrtou generaci, je spíš filozofickou otázkou - záleží, jestli budeme či nebudeme počítat Richland, který se od Trinity de facto lišil jen takty a aktivováním funkcí, které již Trinity hardwarově uměla, ale nevyužívala je.
Llano K10+, VLIW5, 32nm |
⇒ |
Trinity Piledriver, VLIW4, 32nm |
⇒ |
Richland Piledriver, VLIW4, 32nm |
⇒ |
Kaveri Steamroller, GCN+, 28nm |
Výrobní proces, TDP
Kaveri kombinuje nový výrobní proces, nová procesorová jádra, nová grafická jádra a řadu nových funkcí. Vezměme to postupně. AMD při výběru výrobního procesu stála před poměrně nelehkou otázkou. GlobalFoundries je co do procesů zvládajících vyšší frekvence ve značném skluzu za Intelem, a tak bylo třeba rozhodnout, která cesta je nejvýhodnější. Volbou se stal 28SHP, což je do jisté míry proces na míru. Jeho výhodou je, že do jádra prakticky stejně velkého, jako měly čipy Trinity a Richland, umožnil dostat téměř dvojnásobek tranzistorů potřebných pro výkonnější grafiku a řadu nových funkcí.
Nevýhodou pak zůstává energetická efektivita na nejvyšších taktech, což AMD přinutilo snížit frekvenci procesorových jader asi o 10 % oproti Richlandu. Naopak při nižších taktech se situace obrací, lze tudíž předpokládat, že výkonnostní odstup 65W modelů bude oproti 100W poměrně nízký, přičemž 45W či mobilní 15-35W získají výraznější náskok oproti minulé generaci.
Tím se dostáváme k rozpětí TDP. AMD s Kaveri pokryje segmenty od 15 do 95 wattů. Do desktopu budou mířit 45, 65 a 95W modely, do klasických notebooků pak 35W a do úspornějších zařízení, embedded sféry či speciálních serverů 15W. Dá se předpokládat, že mezi 15 a 35 watty bude ještě nějaký mezistupeň jako u minulých generací (např. 19W, 25W atp.), ale není to nezbytně nutné. APU totiž oficiálně podporuje konfigurovatelné TDP, takže si výrobce konkrétního zařízení může nastavit, na kolik je dimenzované chlazení či napájení příslušného zařízení a vystačí si s nižším počtem modelů.
Pozornost byla věnována i úsporným režimům, v S3 na referenční mobilní platformě s Windows 8.1 naměřila AMD pokles spotřeby APU na zhruba 25 miliWattů. Tatáž platforma pak zvládla na jednu nabitou baterii přehrávat přes 6 hodin FullHD videa a přes 10 hodin surfování na internetu se zapnutou Wi-Fi.
Pro desktop zatím AMD ohlásila dva 95W modely, které budou dostupné v lednu a jeden model s přepínatelným 65/45W TDP, který bude dostupný v průběhu prvního kvartálu.
Procesorová část - Steamroller
Architektura Steamroller je třetí generací modulárního konceptu, který nepříliš chvalně odstartoval Bulldozer. Druhá generace, Piledriver, řešila především kompatibilitu s novými standardy, mírného zlepšení doznala energetická efektivita a IPC (nárůst až 15 % v maximech, ~7 % v průměru). Steamroller se zaměřil především na zvýšení IPC a energetické efektivity. Při stejných taktech ve srovnání s Piledriverem dosahuje zhruba 20% zlepšení v maximech a lehce nad 10 % v průměru.
Z důvodu vlastností 28nm výrobního procesu padla většina z tohoto nárůstu na pokrytí o cca 10 % nižších taktů. Kaveri ale přináší několik dalších změn, které v různých situacích procesorový výkon posílí. Patří sem například podpora API Mantle (oproti Trinity/Richland), TrueAudio (hardwarová akcelerace audioefektů) nebo HSA (využití výpočetního potenciálu grafických jader).
Ve výše znázorněném grafu ukazuje AMD, že při herním nasazení v kombinaci s Radeonem R9 270X jsou čtyři jádra Steamroller APU Kaveri / A10-7850 plně srovnatelná s procesorem Intel Haswell i5-4670. Lze tudíž předpokládat, že herní zátěž jádrům Steamroller sedí.