AMD představuje strategii vedoucí k otevřeným Catalystům
Pro současné Radeony se nic nemění, zde je již cesta vyšlapaná: klasická kombinace vlastnostmi chudého, ale srdcem otevřeného kernelového ovladače, nebo uzavřených Catalystů s kompletní implementací včetně nejnovějšího OpenGL a OpenCL. Pro generaci příští ale AMD přichází s novinkou. Nový kernelový ovladač (kernelový = open-source) bude částí Catalystů, která spojí open-source základ ovladače s možnou closed-source nadstavbou, kterou použijí ti, kdož budou potřebovat plnohodnotnou funkcionalitu. Například tedy též uživatelé karet FirePro. To vše v roce 2015.
- Velký rozbor revoluce: AMD chce skloubit otevřený ovladač a linuxové Catalysty
Nový ovladač amdgpu
bude onou kernelovou částí (současný open-source ovladač je označován jako radeon
). Cílem AMD je mít co největší množství kódu v upstreamu (tedy neustále hrnutou do linuxového jádra) a v uzavřené nadstavbě pouze to, co není možné otevřít. Catalysty od AMD tak postupem času přejdou na základ (vy)tvořený současným open-source ovladačem, tedy věci jako TTM, DRM, GBM, DRI a GLAMOR bude mít nadále pod palcem komunita, vývoj odpovídajících uzavřených částí pro Catalysty nebude probíhat v AMD za zavřenými dveřmi.
Ovladač, tedy přesněji next-gen Catalysty, budou ve své podstatě modulární. Základní zcela otevřený modul (amdgpu) bude sídlit v kernelu a nad ním budou možné dvě nadstavby: uživatelská („non-pro“) a profesionální („pro“). Uživatelská část bude binární blob obsahující uzavřenou část Catalystů, tedy věci kolem OpenGL, OpenCL a hardwarové akcelerace videa. Profesionální, též binární (uzavřená) nadstavba bude tvořena věcmi specifickými pro karty typu FirePro. Současnou generaci xf86-video-ati
pak v budoucnu nahradí xf86-video-amdgpu
DDX.
Jedním z pozitiv nového přístupu bude open-source podpora nových GPU / grafik v den jejich vydání. AMD již nějakou dobu doprovází novinářské testovací kity i linuxovými Catalysty, nově se díky tomu, že základ ovladače bude otevřený a přímo v kernelu, tedy budou grafiky těšit podpoře hned od 1. dne. Definitivně tak jsou pryč dávné doby, kdy se na podporu čekalo i několik měsíců.
V AMD toto vše připravují na GPU generace Sea Islands, což je generace OEM a mobilních grafik řady Radeon HD 8000, resp. APU řad Richland / Kabini. Nové Catalysty se ale do světa dostanou až s generací příští, tedy Radeony R9 300 řady Pirate Islands.