Asus O.C. socket alias „LGA 2017“ obchází limity nastavené Intelem
Socket LGA 2011-3 byl uvedený společně s Haswellem-E. Číslo 2011 znamená počet pinů, trojka za pomlčkou pak verzi - LGA 2011 se totiž používal i pro předchozí generace platformy HEDT, ale ta se postupně vyvíjela a změny nastaly i na úrovni socketu. V případě třetí generace souvisejí především s podporou pamětí DDR4 a integrovaného regulátoru napětí (FIVR).
Integrovaná regulace napětí umožnila Intelu převzít kontrolu nad limity, které jinak závisely na výrobci desky (do jisté míry i na uživateli). Zřejmě ale nepřinesla takové výhody, jaké Intel očekával, protože od ní údajně s (přes)příští generací - procesory Skylake - upustí.
FIVR alespoň podle toho, co nastiňují informace od Asusu, nedosahuje takových kvalit, jaké dokáže nabídnout dobře implementovaná regulace na základní desce. Společnost totiž zjistila, že pomocí šestice pinů, o které rozšířila socket 2011-3 (jde tedy spíš o socket „LGA 2017“) lze integrovaný regulátor a jeho limity obejít. Zároveň ukázala, že na takto vybavené základní desce je možné stabilně provozovat procesor přetaktovaný na stejnou frekvenci jako s integrovaným regulátorem, ale při nižším napětí a tím pádem i s nižší spotřebou. Samozřejmě je možné kvalitnějšího napájení využít i pro dosažení vyšších OC rekordů než s FIVR.
Kromě taktování procesorových jader takto upravená patice, kterou společnost nazývá ASUS O.C. Socket, umožňuje lepší přístup k řízení DDR4, což se opět projevuje v lepším OC potenciálu (zvládají-li ho i paměti, samozřejmě). Zda podobnou fíčurku nabídnou i ostatní výrobci desek, není tak úplně jisté - Asus si totiž svůj O.C. socket patentoval.