Cannon Lake-U včetně čipsetu má jádro „velké“ jako telefonní ARMy
Analytická společnost Tech Insights zakoupila Lenovo IdeaPad 330, provedla rozborku a ze základní desky odpájela procesor Intel Core i3-8121U. To je generace Cannon Lake, první 10nm procesor Intelu, který výrobce pustil do světa. Pořízené snímky si vzala do parády německá redakce webu ComputerBase a díky společnému úsilí obou se dozvídáme rozměry jednotlivých komponent:
- celé BGA pouzdro: 45 × 24 milimetrů, tzn. 1080 mm²
- 10nm procesorové jádro Cannon Lake: 71 mm²
- čipset (menší křemíkové jádro): 47 mm²
Pokud plochu jádra a čipsetu sečteme, vychází nám 118 mm², což nijak nevybočuje z úzu mobilních ARM SoC používaných v telefonech a tabletech. Pro srovnání připojuji proporce několika posledních generací SoC společnosti Apple:
- Apple A9: 105 mm² / 96 mm² (16nm TSMC / 14nm Samsung)
- Apple A9X: 147 mm² (16nm TSMC)
- Apple A10: 125 mm² (16nm TSMC)
- Apple A10X: 96 mm² (10nm TSMC)
- Apple A11: 88 mm² (10nm TSMC)
10nm generace Applu je sice o něco menší, ale pokud si uvědomíme, že integrací obou křemíkových částí do jedné by odpadly 4 PCIe 3.0 linky na straně čipsetu i na straně procesoru (těmi spolu komunikují) a dále, že Intel tradičně vyrábí čipsety starším procesem, takže při integraci by došlo ještě k dalšímu zmenšení v důsledku přechodu na menší proces, tak by se Cannon Lake patrně dostal pod 100 mm². Jde samozřejmě jen o akademickou diskusi, plán dostat procesory Intelu do iPhonů už vzal dávno za své a nyní se Intel do mobilů snaží dostat jinými způsoby.
Srovnávat můžeme i s první generací 14nm dvoujádra, Broadwell-Y/U z roku 2014. Ten měřil 82 mm², takže v tomto ohledu je 71 mm² u Cannon Lake Y/U pouze 13,4 % zmenšení. Samotná procesorová jádra už zkrátka tvoří jen zanedbatelnou část čipu, část příslušející každému procesorovému jádru se dá počítat na jednotky milimetrů čtverečních. Naopak grafická část s rostoucími požadavky na rozlišení, nové formáty videa, HDR/10bit a nová výstupní rozhraní roste.
Nakonec se můžeme podívat i na BGA rozhraní, kterým byl procesor před zásahem pracovníků Tech Insights připevněn k základní desce. Je patrné, že rozhraní zažilo středověk a k opětovnému zprovoznění by potřebovalo přinejmenším - jak pěkně říkají kolegové ze Slovenska - preguličkovanie.