CEO Nvidie vysvětlil, komu je určen Titan Z
Dlouhá léta platí, že řada GeForce je určena neprofesionálům a zkratka GTX pak značí nejvýkonnější produkty. Když se do světa vydal první Titan (tedy GeForce GTX Titan), měli bez ohledu na název mnozí jasno: $999 zákazník neplatí za herní výkon, ale výkon v double-precision, který není uměle omezen.
Nvidia GeForce GTX Titan [2013]
Tato teorie zněla smysluplně, ale jednu vadu na kráse měla. Když AMD vydala Radeon R9 290X, který dokázal Titan po stránce herního výkonu výkonnostně dotáhnout a ve specifických situacích i překonat, zareagovala Nvidia vydání Titanu Black. Proč tak učinila, když Radeon R9 290X výpočetní výkon původního Titanu v double-precision neatakoval, protentokrát ponecháme na úrovni řečnické otázky.
GeForce GTX Titan Black [2014]
Třetí z Titanů, prozatím ještě nevydaný Titan Z, ale zamotal hlavu zastáncům obou teorií: Dvě GeForce GTX 780 Ti nabídnou bez diskuse vyšší herní výkon a nižší cenu ($699 ×2, tzn. $1398 oproti $2999), přičemž kdo uvažuje o této kartě namísto dražší Tesly, tomu lépe poslouží GeForce GTX Titan Black ($999 ×2, tzn. $1998 oproti $2999). Koho tedy má duální GK110 oslovit?
Nvidia GeForce GTX Titan Z
Podle CEO společnosti, Jen-Hsun Huanga, cílí karta na hráče. Konkrétně na ty, kteří si loni koupili původní Titan. Šéf Nvidie vysvětlil, že tato skupina zákazníků, která chce to „nej“, upgraduje obvykle v ročních cyklech. Pokud si takový uživatel pořídí 4K monitor ($3000-$5000 [pozn. red.: citace Jen-Hsun-Huanga]), pak mu pravděpodobně nebude loňský Titan výkonnostně stačit. Podle Nvidie tak byl nejvyšší čas nabídnout produkt, na který má smysl, s ohledem na výkon, z původního Titanu upgradovat. A tím je právě duální Titan Z.
Takové vysvětlení zní docela logicky, jen chybí zdůvodnění, proč si zákazník vybere Titan Z namísto dvou jiných karet v SLI. Půjde-li o laika, který nemá přehled, nepozná z názvů jako Titan, Titan Black a Titan Z, která z karet je nejrychlejší - jakmile začne pátrat po specifikacích, zjistí, že Titan Z je duální karta, kterou mohou suplovat dvě samostatné, navíc s bonusem vyššího výkonu. Ti uživatelé, kteří mají dobrou paměť, si navíc mohou vzpomenout, že původní Titan byl prezentován jako alternativa k GeForce GTX 690 pro ty, kteří z jakýchkoli důvodů nevyhledávají duální akcelerátory. Právě těmto uživatelům nyní Nvidia adresuje duální Titan Z.