Čtvrt století s Windows, aneb Jak Microsoft ovládl modrou planetu
Kapitoly článků
Než se přesuneme do roku 1985, kdy vedle startu prodeje Windows začala i kariéra Steva Ballmera jakožto šoumena (k tomu se ještě vrátíme), musíme jít do daleko hlubší minulosti. Windows nebyl zdaleka první produkt Microsoftu, se kterým udělal díru do světa.
Prvopočátky budoucího Microsoftu se rodily již v první polovině 70. let v hlavách studentů Harvardovy univerzity prakticky ještě před úsvitem osobních počítačů. Dnes nebudeme zabíhat příliš do detailů, jen vzpomeneme legendární stroj Altair 8800 a slavnou implementaci BASICu stvořenou budoucími multimiliardáři z Microsoftu.
Firma začala svoji pouť zejména jakožto autoři implementací BASICu, posléze své portfolio rozšiřovali, až nakonec přišel nejdůležitější milník v historii malé firmičky Microsoft. Na přelomu 70. a 80. let se firma IBM rozhlížela na trhu operačních systémů a programovacích jazyků, hledala nejlepší produkty pro jejich nový osobní počítač IBM PC. Jedničkou na trhu OS tehdy byl Dr. Gary Kildall s operačním systémem CP/M. Microsoft měl zase BASIC. Jenže IBM potřebovala obojí.
Zajeli tedy ke Garrymu domluvit se na podmínkách. Garry však nebyl doma, a tak museli jednat s jeho ženou Dorothy. Ta při předložení NDA prohlásila, že tento dokument bez právníka nepodepíše a tím prakticky odsoudila Garrym založenou firmu Digital Research k zániku. IBM nebyla zvyklá čekat, až někdo podepíše nějaký dokument. Byla zvyklá přijít a dostat co chce, takže se nakonec "otočili na podpatku" a vyrazili do Microsoftu.
Gates jakožto hodně slušný inženýr, ale ještě lepší markeťák (či chcete-li vizionář) vycítil příležitost, předloženou NDA okamžitě bez reptání podepsal a současně IBM zalhal, že jim Microsoft může s BASICem dodat i operační systém. Ten nakonec firma získala koupí systému QDOS Tima Patersona. Nikoho už dnes netrápí, že systém QDOS byl v podstatě plagiát Kildallova CP/M, Microsoft v podstatě "během pár dní" získal potenciálně obrovsky lukrativní smlouvu s IBM (která tehdy hrála v IT zhruba takovou roli jako dnes Microsoft sám), ale také za pár desítek dolarů operační systém, který pak sám prodával po pár desítkách dolarů za licenci.
Druhou částí tohoto zlomového momentu byla hloupost IBM, která si Microsoft nenajala, aby pro ni vytvořil nějaký produkt, který by sama posléze vlastnila, ale víceméně od Microsoftu jen kupovala licence na tento OS. Microsoft tak měl možnost prodávat tyto své produkty i potenciálním dalším zájemcům, což také začal činit okamžitě poté, co byly uvedeny na trh první klony originálních IBM PC, takové, jaké má na stole nyní naprostá většina z nás.
SoftPanorama, Tenox, Wikipedia (3.1, 95, 98, NT, G, 32s), GUI Gallery, Microsoft