Repasujeme monitor: Fujitsu-Siemens Scenicview P19-2
Kapitoly článků
Fujitsu-Siemens Scenicview P19-2 je 19'' monitorem s panelem typu PVA, který sliboval nejen kvalitní obraz s kontrastem 1000:1, ale i rozumnou odezvu o hodnotě 8 ms (G2G). Jeho rozlišení (1280×1024 bodů) je už na dnešní dobu přeci jen horší, 1600×1200 by bylo někdě jinde, ale stále to dohání bohatě stavitelným stojanem (ve všech třech osách). Navíc má (tradičně pro Fujitsu-Siemens) integrované reproduktory.
V rukách jsem konkrétně měl revizi 8. Dle všeho existovaly minimálně tři revize (a to i při sudém číslování), všechny poruchové. Některé měly známou elektroniku od FSP Group, jiné (jako tento) pak od TDK. Tento konkrétní kus nyní netrápily žádné velké problémy, kdysi už byl servisován. Potíže se týkaly pravděpodobně trošku ochozeného tlačítka, které ovšem ještě nebylo úplně vadné a jelikžo majitel spěchal, nechali jsme ho tam, nic na obvodech pro spínání se nezdálo, že by mělo nějak degradovat.
Do monitoru je celkem snadná cesta, nejprve je nutné odejmout stojan, uchycený čtyřmi šrouby. Dá se s ním točit, takže je snadné se dostat ke všem. Pak šroubky v rozích, zaslepené gumovými krytkami…
…a už jde rozloupnout.
Elektronika je zakrytá shora kovovým krytem, ten je uchycen několika šrouby po obvodu, celkem zřetelnými, pozor ovšem ještě na dva šroubky u napájecí vidlice.
Použit je klasický design single-transistor forward a dvě výstupní větve, +5 V a +12 V. Na první pohled je zřejmé, že chlazení SMD tranzistorů v invertoru (připájených zespodu na desce) stojí za starou bačkoru, po letech poměrně dost opekly desku nad sebou. Pokud by někdo chtěl chlazení zlepšit, může teplo přes nějakou teplovodivou podložku svést na kostru.