HEIF jako průmyslový standard nástupce JPEG založený na H.265
Přiznám se na rovinu, že relativně krátce po vydání specifikace pro BPG jsem tuhle oblast ztratil trochu ze zřetele, jednoduše proto, že vyhlížím AV1 a z něj odvozený obrazový formát. Jakákoli standardizace typu ISO/IEC je mi osobně ukradená, Vorbis i Opus používám od beta éry, stejně tak Matrošku a v době přehrávačů typu VLC a nástrojů typu ffmpeg je mi celkem jedno, jestli je něco průmyslově standardizováno.
HEIF je rozhodně výhodný v tom, že je součástí normy a jako takový by neměl mít problémy s hardwarovou akcelerací na zařízeních s poporou H.265 (což se třeba o Daala či Opusu říci nedá). HEIF je relativně mladý formát obrazové komprese, který by jednoho dne mohl nahradit JPEG (ale potichu, ať se nelekne a neuteče jako všichni ti předchozí potenciální nástupci JPEGu :-).
Podpora HEIF pomalu poroste. Letos třeba Apple oznámil, že hodlá HEIF podporovat v macOS High Sierra a iOS 11 (a vyšších). Novinkou z hlediska foto programů je podpora v českém Zoner Photo Studio X, kterou firma doprovází ukázkami na svém webu.
Takže ať už to s jinými formáty (BPG, AV1 intra, případně v širším slova smyslu FLIF apod.) dopadne jakkoli, je super, že tu něco jako HEIF je a má velkou šanci pokud ne přímo nahradit stařičký JPEG, tak alespoň tvořit jeho dobrého souputníka v programech i přístrojích.