Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Intel ohlásil strategii miničipletů. Nevysvětlil, jak vyřeší spojení a spotřebu

Pamatujete jak Intel o AMD chipletovém řešení tvrdil, že to je hroznej slepenec bez výhod opravdového monolitu? Ironie...

+1
+26
-1
Je komentář přínosný?

Ano. Už tehdy mi bylo jasné, že to "obšlehne" :-)

+1
+18
-1
Je komentář přínosný?

Zatím se jim povedlo obšlehnout a notně vylepšit TDP po vzoru FX... :)

+1
+18
-1
Je komentář přínosný?

Běžná praxe. Dokud to nemám, tak to u konkurence haním. Jakmile přijdu s podobným řešením, prezentuji to tak, že bez toho nelze žít :)

+1
+21
-1
Je komentář přínosný?

Přesně tak. V době Core 2 Quad, které bylo slepené ze dvou Core 2 Duo, s tím Intel také problém neměl. Naopak AMD se tehdy chlubilo, že oni mají první skutečně nativní 4jádro, když vyrobili svá 4jádra jako monolity:
https://diit.cz/clanek/firma-amd-predvedla-nativni-ctyrjadrove-procesory

S příchodem Ryzenu si markeťáci (a ultras) prohodili notičky.

Prostě marketing. Je jedno, co to je, hlavní je napsat, že to naše je super a to konkurenční je na prd.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Akurát sa to dá spraviť inteligentnejšie

AMD: Herní raytracing se nerozšíří, dokud jej nezvládne i low-end
13. 11. 2018
Šéf grafické divize AMD David Wang se vyjádřil k otázce podpory herního raytracingu na Radeonech. Situace je jasná a prostá…

AMD za stávající situace plánuje reagovat na Direct Raytracing, prozatím se zaměříme na prosazení akcelerace offline CG prostředí s AMD Radeon ProRender, který je nabízen bezplatně […] Rozšíření ve hrách nepokročí, dokud jej GPU nebudou podporovat od low-endu po high-end.

AMD je v tomto směru dlouhodobě konzistentní; nové technologie a standardy se snaží nabízet teprve za podmínky, že je schopna je implementovat nebo nabídnout ve všech cenových relacích
https://diit.cz/clanek/amd-herni-raytracing-nema-smysl-dokud-jej-nezvlad...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

klasický plot twist. :-D
Nicméně toto vypadá jen na dobře provařenou marketingovou omáčku. Více bych za tím nehledal a neviděl.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

SHINTEL GLUE FAIL

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A rec byla o procesorech nebo gk?
Intelu bych v tomhle veril 1. Amd uz to ma, takze to jde
2. S konektivitou maji velke zkusenosti, ring bus jim vydrzel jak dlouho?
3. Pokud 1. Epyc mel 50% spotrebu jenom na komunikaci tak ikdyby mel intel 30% tak je to v pohode

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Noo...

1. Ze to ma AMD jeste neznamena, ze to jde dobre obslehnout hned napoprve (IF mela take slusne omezeni a porodni problemy).
2. Prve proto, ze se drzeli (a drzi) RingBus tak dlouho, i kdyz to je pro ne limitaci, tak me spise utvrzuje v nazoru, ze nic dobreho nemaji zatim ani promyslene, natozpak ze by zacali s PoC
3. Co te vede k dojmu, ze by Intel dokazal hnedka napoprve 2x lepsi vysledek nez AMD?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

1) neříkám, že to obšlehnou, ale nemusejí vymýšlet ameriku úplně odznovu a vědí že to jde
2) nevypadá to, že by měli něco už hotové, spíš to připomíná slideware (powerpoint prezentace snese všechno) ale lidi a know how na to mají, to že management si myslel, ještě 2 - 3 roky zpátky že I9ka bude šestijádro je věc jiná
3) v roce 2024 pokud to předvedou, tak to bude 7 let od 1. čipletové architektury, takže musí to být lepší než amd s zen1. jinak by to nemělo smysl vůbec vydávat a 30% vs 50% není 2x tolik

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

1) Vzasade se shodneme, ale implementace muze byt porad slusny orisek, pokud si to teda nelicencujou.

2) Jenze v korporatu kolikrat nastane situace, kdy inzenyri cuci na ty materialy or marketingu a kolikrat jim jeste nejaky vysoky manazer pres obchody rekne, ze uz neni cesty zpet, ze uz to zacali slibovat zakaznikum a melo to dobrou odezvu takze... "GET ON IT!". A pak kvuli terminum, odporu ke zvolenemu reseni, a milionu dalsich duvodu vyleze na svet slusny paskvil.

3) Jo, ale porad se bavime o tom, ze AMD ma za sebou nekolik iteraci. Tedy cely cyklus:

Myslenka->koncept->prototyp->1. iterace implementace->zpetna vazba->vylepsovani->2(nta) iterace

Intel bude na zacatku. Muze stat pred rozhodnutim, ze v 1iteraci mu to bude zrat 60% navic, ale zbavi ho to limitaci ring-bus... A nebo ze teda srazi spotrebu na 30%, ale nedokaze omezit prodlevy, ktere ma tedka v ringbus, ktere mu pri zapojeni vice jader(chipletu) zpusobuje problemy a v recenzich mu to daji pekne sezrat.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

... a intelfandové začínají pálit své vysokotaktované monolity, které excelují ve hrách... :-)

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

"Byl jsem slepý, ale teď už vidím" ;)

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

MS Flight Simulator přichází, takže žádné pálení.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jaký hry? Výkon se přece posuzuje podle toho jak ti šlape excel a otevřenej prohlížeč. Aspoň u intelu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

128 mini jader nalevo, 128 mini jader napravo a mezi tím osmijádro, možná i s HT... krásná vize Intelu - za 100 let ;)))

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Jsem zvedavy, kdy se objevi nejake skladane CPU pro servery. Musi to byt celkove efektivnejsi to poskladat v CPU nez to skladat na desce do socketu. AMD v tu dobu ale v tu dobu bude nejspis zase dal.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tomu bych moc nevěřil. Už dnes jsou serverové CPU pěkní otesánci, navíc bys měl problém k takovému CPU dovést efektivně všechny cestičky od pamětí. V tomto ohledu mají vícesokety paradoxně velkou výhodu, i když následně to zase zabíjí jiná negativa.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V cem je ta vyhoda podle tebe, pokud vezmu treba AMD (8x8C) skladacku a Intel (2Sx28C)?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak ta výhoda je v paměťovém řadiči (2x) a počtu dostupných (R)DIMM slotů. Plus je to jednodušší konstrukčně, ty sloty budou napůlené mezi obě CPU, takže vzdálenost nejbližší vs. nejvzdálenější bude menší, tj. i cesta bude kratší a latence (parazitní reaktance) nižší.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

------------ ------------ ------------ ------------ ------------
komunikacia marketakov a vyvojarov v inteli je zjavne na tak imaginarnej (ci skor katastrofalnej) urovni, ze potom ten marketing intelu aj tak vyzera ... nuze co, budeme agresivnejsi

dementne slubotechny a slajdy z ktorych za dva roky neostane ani kamen na kameni, ani len holý smrad, lebo vsetko je uplne inak, o rok-dva posunute alebo zrusene ... nehovoriac o zavadzani v benchmarkoch, podplacani vendorov .... a toto vsetko tu trpime uz pol druhej dekady

vidme 20 prehlaseni o 10nm za poslednych 5 rokov, vidme "najkrajsie" marketingove faily poslednych mesiacov
https://youtu.be/v1FfxHAuwiM?t=22
https://youtu.be/vuaiqcjf0bs?t=155

intel, stelesnenie definicie zufalosti
------------ ------------ ------------ ------------ ------------

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Me na tom fascinuje jedna vec...

"Gamer" by mel chit mit svaba s pomerem 1:1:1:3 (CPU/Media/IO/GPU) a to proste vubec nesedi. At uz s tim co dotedka Intel prosazoval, ani s realitou. Gamer prece chce mit solidni zaklad CPU+IO a pak dedikovanou grafiku ktera ma poradny vykon a i dostatecne vybavenou media cast.

Naopak bych rekl, ze takovyhle pomer by asi uvitali "content creators", kteri nepotrebuji furt neco prekompilovavat, ani jim nejde o surovy CPU vykon, ale naopak pouzivaji programy, ktere si vystaci s tou akceleraci co nabizi i integrovana grafika.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Hm, 2024+? Jen aby v té době vůbec Intel ještě nějaké komerční procesory vyráběl, když dnešní americká blbárna s vývozem Intel Xeonů do Číny (a jinam) a vůči Huawei, ZTE, ... naposledy MediaTecu (novinka od pondělka) donutila Žluťáky pořádně šlápnout do vrtule a dělat si všechno sami - s čínským odborným, finančním a výrobním zázemím může být za těch cca 5 let úplně všechno jinak.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

ved práve. Vývoj CPU architektúry trvá cca. 4 5 roka a cca. 1 rok trvá ladenie výroby... Takže toto je veľmi rannom štádiu vývoja niekde medzi Zen7 a Zen8

Architekt Zenu zmínil vývoj Zen 5
11. 4. 2018
Mike T. Clark, šéfarchitekt Zenu, v rozhovoru uvedl, že již pracuje na Zen 5. Jde vůbec o první zmínku o architektuře páté generace, která od AMD přišla…
https://diit.cz/clanek/architekt-zenu-zminil-vyvoj-zen-5

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Holt už jsou ty tranzistory tak prťavý, že je lacinější jich dělat na kousku křemíku míň a ty kousky, co se povedou, nějak efektivně slepit. A to si nemyslím, že je ta technologie lepení kousků křemíku kdovíjak levná. Dokud šlo dělat funkční monolity, tak se to zřejmě tak nevyplatilo. Teď už jo. A v AMD to holt pochopili dřív než v Intelu, takže z toho v konkurenčním boji docela slušně vytěžili.

V Intelu nejsou úplní blbci. A i když to vypadá, že v poslední době jim na určité posty z HR oddělení posílali samé pitomce, ve finále budou schopni tohle provozovat a spáchat konkurenceschopný produkt. Ale mají skluz, ujel jim vlak a budou mít dost hoňky, aby ho dohonili a je víc než reálné, že ještě hezkou chvíli budou hrát v produkování reálně konkurenceschopných produktů druhé housle. Těžit budou hlavně z toho, že koleje a zastávky tomu vlaku stavěli sami a dokážou si na vhodná místa poslat dostatek dobře platících cestujících.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

no jo, ja uz roky tvrdim ze intel je od roku 2017 (ked prisli prve ryzeny) v prdeli :) ... pardon za vyraz

akurat vtedy si to bud vobec neuvedomovali, alebo nepripustali, alebo nechceli uvedomit, to ze su v prdeli naplno v inteli uznavaju posledny cca 1 a 1/4 roka odkedy je vonku zen2 mikroarchitektura

ja to pisem uz od 2017: intel je sice so svojimi CPU v prdeli (najprv desktopom, potom HEDT/server a po novom uz aj s notebook CPU), ale neostane tam v tej prdeli naveky, tipujem ze po 5-7 rokoch (2022-2024) sa intel pomaly zacne zbierat zo zeme, uvadzat poriadne nove mikroarchitektury (si slusnym IPC a riadnym nielen 1-vlaknovym aj multi-vlaknovym vykonom) so slusnym vyrobnym procesom, slusnym TDP a slusnymi frekvenciami a tomu amd to ukaze
(ved kto to kedy videl aby malo amd najvykonnejsi dekstop cpu, najvykonnejsi hedt cpu, najvykonnejsi server cpu a velmi vykonne a konkurencie schopne mobilne cpu)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Co by dalo většina firem na světě být tak v prdeli jak intel

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

implicitne je myslena CPU divizia, intel neni len vyrobou CPU živ, ale wono aj ked v pripoade intelu plati ze sa to preda aj ked je to sracka - no a za dalsie tam kde je az astronomicka zotrvacnost (server segment CPU), ma intel stale drvivu vacsinu, takze tam ho to drzi, rovnako aj desktop OEM ... ale v retaile je uz intel pod 50%, proste viac ludi si ako komponenty do skladanych pocitacov kupuje amd a nie intel (z CPU pre skladane pocitace ale nepochadza drviva vacsina prijmov intelu)

jo a este za dalsie - intel ma teda okrem CPU aj nejake tie dram, radice a hlavne aj tie hnusoby flash pamate

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A jak to souvisí s tím že by v pozici Intelu, tedy zvyšující se tržby, zvyšující se zisk by chtělo být spousta firem?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tohle je pravda, ALE :)))) - a ty to víš ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Anebo to dopadne úplně jinak - třeba že vývoj ve výrobě procesorů bude kopírovat vývoj ve výrobě třeba serverů, a ve finále Intel prodá výrobu komerčních procesorů někam do Asie, třeba na Tchaj-wan nebo do Indie. Protože mezitím začnou Číňané vyrábět mnohem pokročilejší procesory než Intel, na vlastní 1-2-3 nm EUV technologii a budou je prodávat za natolik minimální ceny, že se to Intelu nevyplatí dělat, i kdyby to uměl také tak a měl to kde dělat...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Toho bych se docela i bál, protože v eu se sice křemík vyrábí, ale v malém a na starých procesech. V US to mimo intel budou nějaké faby asijských firem (jestli vůbec) a pak už je to všechno asie. Tím chci říct, že kdyby to hrálo druhé housle v US, tak pak defakto západ prohrál.

Já vím, že to není prdel rozjet něco takového. Je to neskutečně drahé a chce to opravdu zkušené a talentované mozkovny. Navíc každý další proces je dražší a průserovitější.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Výbornej článek a nový pohled do diskuze (futurologické). Několik málo postřehů za mě:
1) Intel může mít k těm čipletům /a měl by/ pouze několik málo kategorií čipletů podle propojů - např. max 5 druhů sběrnic, což o něco málo zvýší účinnost propojení: minimálně tím, že intenzivně budou spolu komunikovat jen nějaká sorta čipletů, ne, že by šlo propojit vše se vším nebo by musel násobit ztráty jednoduše lineárně "2 jádrový čiplet krát 4"
2) mohou vyrábět inteligentní EMIBy, respektive klidně jeden čiplet udělat středem tenkej proužek nejrychejší technologie a k němu z každé strany přicuclé čiplety, klidně i ve stromové struktuře
3) mohou (budou) dále používat PCB a patici na "spoje" a "propoje"
4) mohou clustrovat (pokud nejsou idioti) podle očekávané poptávky, nevyrábět čiplety-nesmysly typu dvoujádro, když trh pro "Franty" je na 16 jádrech
5) mohou mít "eso v rukávu" v podobě totálně nové (nekřemíkové) technologie EMIBu (nebo čeho), například nasmaží na okraje čipu skleněné kuličky a za nimi bude tranzistor z pár atomů, převádějící elektřinu na světlo a tím eliminuje celu našivašitvoji rozvahu, páč to nebude nic žrát a po obvodu naseká klidně 20 000 pinů a to vše v emibu povede nanotrubičkami...
6) k bodu pět bych chtěl dodat, že prášky jsem si dnes už vzal )))

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Je to klidně možné. Stejně jako třeba to, že Intel někde tajně vyvíjí a možná že i vyrábí procesory na jiných než křemíkových technologiích. Třeba GaN/GaAs nebo jiné směsové polovodiče, či snad něco na bázi grafénů... utajeně a pouze pro vojensko-průmyslový komplex.

Že by Intel tak podivně úplně organizačně, technologicky a návrhově "vyhnil", mi přijde dost zarážející - i když vzhledem k té všeobecné americké situaci, poměrech v korporátech atd. i to je možné. Nakonec stalo se to v mnoha dříve úspěšných firmách, viz. třeba nesmírně inovativní Sun Microsystems, Nokia, IBM, HP, ...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Ja teda o jedne propojovaci sbernici vim, jmenuje se to Infinity Fabric a za spravne penize se da licencovat vsechno i graficke jadro Vega i sbernice propojujici ciplety.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Znám jednu firmu, která označovala tento způsob skládání čipů jako "slepence". Je to odpad fuuuj. Která firma to asi byla?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bohemia Chips?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak v podstatě je to to samý :-D

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.