Intel vytvořil nový systém chlazení CPU pro Linux
Ventilátor je pochopitelně odvěkým nepřítelem všech uživatelů notebooků, netbooků, Ultrabooků a všech dalších *booků. I když výrobce použije špičkový ventilátor a vyladí design stroje k dokonalosti, stále zde prostě je tento zdroj hluku a místo, které se časem zaplní prachovými částečkami. Cílem jsou tedy mobilní přístroje ventilátoru prosté a u nich je samozřejmě potřeba zajistit korektní chování, kde k ochlazení CPU a jeho udržení v provozních parametrech prostě není možné na chvíli zapnout ventilátorek, nebo zvýšit jeho otáčky.
Intel nyní zveřejnil nový Linux Thermal Daemon, naprogramovaný jeho inženýry z firemního Open Source Technology Center. Ten používá na svém vstupu pochopitelně naměřené hodnoty teplot CPU a podle nich upravuje provozní parametry. Používá nekolik metod, kterak teplotu CPU snížit, ať již RAPL (Running Average Power Limit - ovladač poskytující systému údaje o parametrech měřených čipů s možností řízení provozních hodnot, které je v systému k dispozici v userspacu. Lze s ním kupříkladu limitovat hodnoty jednotlivých částí procesoru, resp. SoC), nebo řízení pomocí P-stavů skrze technologii SpeedStep, či v krajní možnosti vkládání prázdných cyklů do výpočetní pipeline a obecný thermal throttling, který jsme často vídávali v minulosti u procesorů rodiny P4 Prescott.
Soubor opatření v Linux Thermal Daemonu je tedy nastaven tak, že nejprve zkouší omezovat provozní teploty nižšími nastaveními limitů pro provozní parametry, když to nezabere (a naopak také, když je možné to s ohledem na nižší zátěž realizovat), nastupuje SpeedStep a teprve když by se čip začal „smažit ve vlastní šťávě“, nastupuje snižování jeho výkonu několika různými cestami. To je ale samozřejmě worst case scenario, stroje musí být vyráběny tak, aby dokázaly poskytovat své provozní parametry s výrobcem navrženým chlazením. Takže fakt, že v Linuxu bude nově řídit parametry Intelových čipů tento teplotní démon, neznamená, že půjde výkon automaticky někam dolů. Berme to pouze jako další vývoj ve flexibilitě řízení napájení procesorů. Ono to není jen o tom, že se plně zatížené CPU nepřehřeje, je to hlavně o tom, že tenké tělo pasivně chlazeného Ultrabooku položené na vašich nohách, nebude mít X °C, ale třeba X - 15 °C. Celý systém je také navržen tak, aby zásahy do chodu stroje ze strany BIOSu, spočívající hlavně právě v throttlingu, byly zcela omezeny.