Intel zdraží Core 12000 / 13000 / 14000 i Meteor Lake
Přestože v souvislosti s 65W řadou generace Raptor Lake-refresh, jejíž vydání se očekává začátkem roku 2024, přišla zpráva, že cena zůstane stejná jako u 65W modelů Raptor Lake, může to znamenat něco trochu jiného, než jak byla tato informace chápána.
Procesory 13. generace (Shutterstock)
Intel totiž podle zpráv od distributorů chystá zdražení procesorů a to jak dvou posledních generací / řad, které již na trhu jsou, tak generací / řad chystaných, jmenovitě:
- Alder Lake / Core i 12000
- Raptor Lake / Core i 13000
- Raptor Lake-refresh / Core i 14000
- Meteor Lake / Core
- Meteor Lake / Core Ultra
Zvýšení cen je zdůvodněno restrukturalizací společnosti a nedostatkem financí na výstavbu nových továren. To je důsledkem finanční situace Intelu, která se od roku 2021 vyvíjí, jak je patrné z níže uvedeného grafu.
Trochu znepokojivé je, že k ohlášení cenových změn došlo jen krátce před zveřejněním finančních výsledků ze 2. kvartál letošního roku (očekávají se dnes), což naznačuje, že se Intelu nepodařilo příjmy navýšit a situaci chce řešit navýšením cen.
Připomeňme, že k něčemu podobnému chtěl Intel sáhnout již v loňském roce, kdy v létě oznámil zdražení generace Alder Lake / Core i 12000, které mělo vstoupit v platnost během podzimu. Po zveřejnění výkonu a cen procesorů Ryzen 7000 (kterým navzdory dražším výrobním procesům nechala AMD ceny předchozí generace) ale Intel nezdražil, protože by při vyšších cenách byly tyto procesory neprodejné. Názor změnil na přelomu roku 2022 / 2023, kdy ke zdražení přistoupil, jen aby o měsíc později nepodařený experiment ukončil a ceny vrátil na původní úroveň. S ohledem na propad příjmů v prvním kvartálu se nezdá, že by toto čachrování s cenami mělo nějaký příznivý dopad na finanční situaci společnosti.
- NUC končí, Intel ruší vývoj a výrobu těchto mini PC
- Projekt Endgame dal Intel k ledu, vzdálená / cloudová akcelerace je asi mrtvá
Intel v poslední době ukončil také vývoj a výrobu miniPC NUC, která s energeticky náročnými procesory posledních generací (a vlastně i GPU Arc) přestala dávat smysl. Ukončil též projekt Endgame, jehož cílem byla vzdálená distribuce výkonu grafických a integrovaných akcelerátorů, kdy se počítalo např. s cloudovou distribucí výpočetního výkonu nadcházejících akcelerátorů XPU (=de facto výpočetní APU, tzn. x86 jádra + výpočetní GPU). Jelikož Intel zrušil první generaci XPU a navíc již v dubnu zařízl divizi výroby serverů (Intel končí se servery a deskami, divizi prodal společnosti MiTAC), přestal i tento plán dávat smysl a v rámci úspor jej Intel zastavil.
Procesory Sapphire Rapids a Ponte Vecchio (Intel)
Těžko odhadovat, zda se tyto kroky významněji promítnou do finančních výsledků za druhý kvartál. Určitou naději dávají ještě procesory Xeon Sapphire Rapids a akcelerátory Ponte Vecchio, které letos Intel po dlouhém očekávání vydal. Zprvu proudily primárně do superpočítače Aurora, kde by měla být již poptávka uspokojená, a tak je nyní jejich místo na standardním serverovém trhu. Sapphire Rapids se prodává, situace s Ponte Vecchio ale není příliš jasná. Intel zrušil jeden ze dvou modelů určených pro běžný trh. Jak (a zda) se prodává ten zbývající, nevíme, protože v běžném prodeji není.
Přesné datum zdražení procesorů Core ani konkrétní ceny zatím nejsou známé. Situace by měla vypadat tak, že zboží, které distributoři a velkoobchody doposud odebrali, může být to poslední za stávající ceny a všechny nové objednávky již budou dražší. Znamenalo by to, že po vyprodání stávajících maloobchodních a velkoobchodních zásob půjdou ceny nahoru. To se samozřejmě může v různých oblastech a u různých modelů projevovat v různém čase, protože poptávka po modelech a i skladové zásoby jednotlivých subjektů jsou různé.