IPC Zenu se patrně nebude výrazně lišit od Ivy Bridge
Uvedení Summit Ridge, tedy Zenu pro socket AM4 / desktop, se chystá na nadcházející CES. Show je naplánována na 5. až 8. ledna 2017, neboli od prvního novoročního čtvrtku do konce týdne. V jejím průběhu nebude ze strany AMD představený jen samotný procesor, dojde i na high-endovou variantu čipsetu Promontory označovanou X370. Distribuci čipsetů zahájí společnost ještě v prosinci, takže je otázkou, kolik času zabere výrobcům desek osazení a distribuce základních desek. Pokud to zvládnou v průběhu prosince a prvních dvou třetin ledna, pak by desky mohly být široce dostupné koncem ledna nebo začátkem února. Pokud by se objevil nějaký zádrhel, je třeba počítat s tím, že 28. lednem 2017 začínají oslavy čínského nového roku, které mají obvykle před výrobou komponent přednost.
Co se výkonu týče, je k dispozici oficiální srovnání osmijádrového Zenu z podtaktovaným osmijádrovým Intel Broadwellem. Tomu jsme se již věnovali a zmiňuju ho jen pro úplnost. Zen sice z duelu, jehož pravidla si nastavila sama AMD, vyšel jako vítěz, ale zdá se, že reálný Zen nepoběží na tak vysokých taktech jako reálný Broadwell, čímž přinejmenším o část náskoku přijde. Následně se objevily neoficiální výsledky z Geekbench, v němž byla otestována serverová varianta Napples. Pokud bychom je považovali za věrohodné, pak tomuto procesoru příliš nelichotí, protože jeho IPC staví zhruba na úroveň Intel Sandy Bridge.
Vlastní pohled na situaci nabídl uživatel Bruce Wayne, který vzal procesory AMD současných architektur, nataktoval je na shodnou frekvenci 3,8 GHz a otestoval v jednovláknovém benchmarku Cinebench 11.5:
Výsledek uvedený ve výše znázorněném grafu tedy obsahuje skóre architektury Piledriver (první nástupce Bulldozeru), dále skóre architektury Steamrolleru (druhý nástupce Bulldozeru) a do třetice skóre architektury Excavator (třetí nástupce Bulldozeru). Na základě avíza AMD, že Zen nabídne IPC až o 40 % nad architekturou Excavator, dopočítal hypotetické skóre Zenu na 3,8 GHz a procentuelně srovnal s uvedenými architekturami:
Byť jde o extrapolaci založenou na nejlepší možném scénáři (IPC má být oproti Excavatoru až o 40 % vyšší, tedy v nejlepším možném případě o 40 % vyšší), je zřejmé, že více než 75% nárůst výkonu oproti architektuře Piledriver dosažený nebude - přinejmenším ne v tomto typu zátěže. Při srovnání se známými výsledky různých architektur Intelu v tomtéž testu je zřejmé, že IPC Zenu nebude v této situaci lepší než IPC Intel Ivy Bridge:
Ukázka v Blenderu, kterou odprezentovala koncem léta AMD, tak nejspíš byla oním nejlepším možným případem („best case“) a v jiných situacích bude IPC Zenu o něco nižší. Patrně nebude příliš vzdálené architektuře Ivy Bridge. Pokud bychom řešili výkon konkrétních produktů, pak je třeba vzít v potaz, že oproti Ivy Bridge zřejmě Zen, respektive Summit Ridge, dosáhne vyšších taktů, takže by se reálný výkon mohl pohybovat v nejlepším případě až na úrovni produktů generace Haswell (Core i7-4770). Stále ovšem mluvíme o jednojádrové (či jednovláknové) zátěži. Oproti Core i7 4770 / 5775 či 6700 bude mít Summit Ridge výhodu v podobě o 50-100 % vyššího počtu jader. V situacích, kdy je bude možné využít, tak lze čekat i vyšší výkon. O kolik, to už bude záviset na schopnosti aplikace efektivně využít více než 4 jádra / 8 vláken.
různé zdroje, Bruce Wayne @YouTube