Jak je na tom profesionální integrovaná grafika Intelu?
Integrované grafické jádro Xeonů s oficiální podporou CAD-aplikací poznáte snadno - do jeho názvu se vloudilo písmeno P, takže z HD Graphics 3000
vzniká HD Graphics P3000
. Po hardwarové stránce jde samozřejmě v obou případech (s P i bez něj) o serverovou variantu Core i7-2600K.
V seznamu podporovaných aplikací byly dosud uváděné AutoCAD, RevIT, Inventor, Adobe Photoshop CS5 a Adobe Premiere Elements. Nyní chystá Intel rozšíření ještě o SolidWorks a 3Ds Max. Podle serveru VR-Zone, který si s P3000 mohl pohrát, je její výkon dostačující i pro real-time 3D, což je pro úspěch podobného řešení klíčová vlastnost.
Intel Xeon / HD Graphics P3000 - graf výkonu
(pozor, jak je
dobrýmmarketingovým zvykem, nezačíná v nule :-)
Pro demonstraci výkonu připravil Intel srovnávací graf s Quadrem FX580 od Nvidie (mluvíme tedy o cenové hladině kolem 4000 Kč včetně DPH a čipu G96, který je v uživatelské sféře známější jako GeForce 9500). Intel P3000 podle tohoto srovnání zhruba ve 2/3 testu podává srovnatelné výsledky s Quadrem a zhruba ve třetině jej překonává.
Ze současných 12 modelů Xeonů jsou takto vybavené čtyři - všechny, které končí číslem 5, tedy E-1225, 1235, 1245 a 1275 (cenově se pohybují mezi pěti až osmi tisíci korunami včetně daně; bližší specifikace k jejich procesorové části najdete v samostatném článku). VR-Zone se domnívá, že by se podobný krok mohl vyplatit i AMD, pokud by portfolio svých APU rozšířila o modely certifikované pro profesionální aplikace. Přesto se domníváme, že přijetí podobných řešení je spíše během na delší trať - jde o poměrně konzervativní trh, kde hraje nezanedbatelnou roli i předchozí zkušenost uživatele s konkrétní značkou.