Japonský gigant SoftBank kupuje ARM za 800 miliard Kč
A otázkou je, jak se změní svět ultramobilních čipů, kterých různé architektury britského ARMu kralují již řadu let. Každopádně koupě ARMu za tuto cenu je jedním z vůbec největších obchodů s IT firmami v evropské historii. Zatímco jiné japonské firmy se zmítají v problémech (ať už třeba Sharp koupený Foxconnem, nebo třeba chronicky se trápící, ač technologicky skvělá Sony), SoftBank si vede dobře, i třeba díky vlastnictví amerického operátora Sprint a mnoha dalších firem.
Ostatně SoftBank nemá ani zásadní problém s hotovostí, je to poměrně nedávno kdy kupříkladu prodal firmu Supercell stojící za Clash of Clans za 8,6 miliardy dolarů a také zpeněžil akcie čínského gigantu Alibaba v hodnotě 10 miliard dolarů. Vedle Sprintu dále SoftBank vlastní třeba právě 28 procent Alibaby či japonskou odnož Yahoo a Vodafone.
ARM je jednou ze zcela klíčových firem na IT trhu. Jeho význam roste s upadajícími desktopy a rostoucími mobilními a ultramobilními zařízeními a vším dalším, kde se ARM čipy uplatňují. ARM samotný přitom nic nevyrábí, jen licencuje své architektury CPU, GPU a souvisejících věcí dalším firmám. Jsem přesvědčen, že právě tato otevřenost je tím, díky čemu ARM nakonec porazil x86 na ultramobilním poli (ostatně Intel poměrně nedávno boj s ARMem vzdal). SoftBank de facto ARM poměrně dost přeplácí v porovnání s tím, jak firma vydělává, ale lze předpokládat, že ví co dělá, že odhaduje pro ARM ještě zářnější vývoj v nadcházejících letech.