Linux není ze tří čtvrtin výsadou nadšenců
Na proběhlé Linux.conf.au představil výsledky svého bádání nad zdrojovým kódem kernelu z období mezi 24. prosincem 2008 a 10. lednem 2010. 2,8miliónů řádků kódu není zrovna málo, stejně tak ani 55 000 významných změn v kernelu, které byly provedeny mezi verzemi 2.6.28 a 2.6.32. Denně to dělá 7 000 řádků nového kódu a ty někdo musí napsat.
Dle Jonathanovy analýzy se o to pouze z 18 % starají jednotlivci - dobrovolníci, kteří nepatří k žádné z velkých korporací a firem. 7 % nešlo konkrétněji vyhodnotit a celých 75 jsou pak lidé, kteří pracují v nějaké velké firmě a jsou za tuto svoji práci pro linuxový kernel placeni. Jednoduše: Linux není převážně vyvíjen dobrovolníky, ale zaměstnanci firem, které z Linuxu těží.
Na vrcholu se již tradičně umístil Red Hat s 12% podílem následovaný Intelem (8 %), IBM a Novellem (obě 6 %) a Oracle se 3% podílem. Navzdory jinak konkurenčnímu boji mezi těmito IT giganty, vývoj Linuxu probíhá svorně bez větších potíží.
Sluší se zmínit, že řada lidí pracuje třeba také v Googlu, který se hodlá do vývoje kernelu zapojovat ve větší míře.
Výsledky analýzy by neměly překvapit, ostatně v Praze sídlí český Novell, v jehož kancelářích sedí nemálo českých vývojářů, balíčkářů a dalších lidí pracujících na Suse, v Brně má zase svoji pobočku Red Hat a také IBM. Česko patří mezi významné linuxové země, když do rovnice přidáme zejména mrňavý počet obyvatel.