MacBook Pro za $4099 trápí artefakty, problém má polovina dotázaných
Diskuse uživatelů začaly zaplavovat fotografie artefaktů, problikávajících obrazovek nebo zamrzlých zařízení s rozpadlým obrazem. Protože popisy problémů často provázela zmínka o $4099 konfiguraci, začali mnozí jakožto zdroj problémů podezírat Radeon Pro 460, který je v nejdražším modelu integrován. První ankety, které se uživatelů dotazovaly, se kterým modelem MacBooku Pro vlastně mají problémy, tuto domněnku zdánlivě potvrdily.
Nakonec ale redakce webu 9TO5Mac přišla na to, že takto sběr statistických dat koncipovat nelze. Nereflektuje totiž objemy prodejů jednotlivých modelů, takže výsledky nemusejí odrážet, kolik procent uživatelů má s jednotlivými modely problém, ale kolik procent uživatelů si jednotlivé modely koupilo. Zkrátka a dobře, který model se neprodává, s tím nejsou problémy. Připravila proto odlišně koncipovanou anketu, která sbírá data způsobem, který podchytí i objemy prodejů. Anketa se skládá ze dvou hlasování - první se majitelů ptá, se kterým typem zařízení mají problém a druhá, se kterým nemají problémy:
Ukázalo se, že nejdražší model s Radeon Pro 460 je na prvním místě obou anket, tedy že s ním nejvíce lidí má i nemá problémy. Jinými slovy tento model vlastní nejvíce uživatelů nového MacBook Pro, je nejprodávanější. Z těchto údajů lze ale dopočítat řadu údajů. Dozvídáme se, že 53,5 % všech dotázaných má bez ohledu na model grafické problémy. Ze všech dotázaných používá nejvíce (38,0 %) MacBook pro s Radeonem Pro 460, 24,9 % model s integrovanou grafikou Intel a dotykovým rozhraním (touchbar), 15,6 % model integrovanou grafikou Intel a bez dotykového rozhraní, 11,9 % s Radeonem Pro 450 a 9,5 % s Radeonem Pro 455.
Co se grafických artefaktů týče, pozoruje je 43,5 % uživatelů s grafikou Intel bez dotykového rozhraní. V případě modelu s dotykovým rozhraním je artefakty postiženo 48,5 % uživatelů a v případě modelu s Radeonem Pro 460 pak 57,7 %. Je tedy zřejmé, že Radeon Pro 460 není zdrojem problémů; artefakty se objevují i na téměř polovině MacBooků Pro, které Radeon nemají. S přítomností touchbaru nebo Radeonu se pravděpodobnost problému pouze o jednotky procent zvyšuje - v případě touchbaru o 5 %, Radeon Pro 460 přidá dalších 9 % (přesněji řečeno procentních bodů).
Pokud můžeme tato data považoval alespoň za plus mínus spolehlivá, znamená to, že příčinou grafických artefaktů, které se objevují na systémech s různou grafikou, zřejmě vůbec není grafické jádro jako takové. Uvažovat by se dalo o studených spojích, které se při zahřátí (zátěži) zkrátka rozpojí. V případě přidané grafiky (Radeon) je počet spojů v zařízení vyšší a je tedy vyšší i riziko vadného spoje. Zatím ale nic není oficiálně potvrzeno, takže toto berte jen jako pokus o objasnění, který se snaží najít důvod, proč se objevují grafické artefakty na dvou systémech s různou grafikou.
Existují i teorie, které za jádro problému považují ovladače, ale ty nepovažuji za pravděpodobné - jednak opět z toho důvodu, že se problém objevuje jak na Intelu tak na AMD a jednak proto, že většině uživatelů pomohla výměna hardwaru kus za kus - reklamace.
9to5Mac aj.