Nvidia: Výrobu 7nm čipů jsme neobjednali, nepřinášejí žádné výhody
Před GTC 2019 se v online médiích objevila vlna „zaručených zpráv“, podle kterých Nvidia na GTC odhalí 7nm generaci. To lze do jisté míry chápat jako tradici, na GTC nejednou došlo k odhalení nové generace, respektive architektury, přinejmenším ve výpočetním provedení. Mnohdy s výrazným předstihem před reálným vydáním. K ničemu takovému ovšem nedošlo, a tak Nvidia musela počítat s otázkami na téma 7nm GPU.
Jen-Hsun Huang prohlásil, že společnost sice může kdykoli objednat 7nm wafery u TSMC, ale nevidí k tomu důvody. Proces je podle něj drahý, přináší minimální výhody a stávající architektura Turing je podle jeho slov v optimální pozici.
Co z toho můžeme usoudit: Protože nejsou uzavřeny objednávky na 7nm GPU, nechystá Nvidia prozatím nejen herní produkty 7nm architektury s očekávaným označením Ampere, ale nechystá se ani profesionální / výpočetní varianta. Zdá se, že Nvidia vůbec nemá v plánu vydávat nějaké produkty na 7nm procesu s imerzní litografií, ale čeká na EUV proces. Lze připustit i variantu, že od počátku plánovala využít EUV proces Samsungu, který měl nabídnout výrazně více než imerzní proces TSMC. Samsung se však potýká se zpožděním a v současné době se zdá, že jej s nasazením EUV předběhne i TSMC. S jistotou však lze říct, že ani EUV proces TSMC, ani EUV proces Samsungu nebudou k sériové výrobě větších čipů vhodné dříve než za rok.
Zdá se proto pravděpodobnější, že Nvidia výpočetní model 7nm generace spíš vypustí na trh na GTC 2020 než že by na něj došlo během letošního roku. To možná na úrovni prezentace architektury. Každopádně stávajícím cílem společnosti jsou prodeje architektury Turing. Na GTC odprezentovala slajd, ve které ilustruje, že příjmy (tedy nikoli prodané kusy nebo nebo zisk) z karet generace Turing v cenové relaci $299 a výše byly za prvních osm týdnů od vydání vyšší než příjmy z karet generace Pascal v cenové relaci $299 a výše za prvních osm týdnů od jejich vydání:
Zde však spíše než o optimistický výsledek může jít o vhodný výběr rozsahu pro srovnání. V první řadě je zde poměrně účelová definice cenovým segmentem, které diskvalifikuje některé modely z levnější generace Pascal, zatímco modelů z generace Turing, která je dražší, se do výběru může vejít více. Dále se pak do limitu „osmi týdnů od vydání architektury“ nevejde high-endová GeForce GTX 1080 Ti (vyšla později), zatímco GeForce RTX 2080 Ti byla vydána v první vlně produktů Turingu, takže se na příjmech z prodeje v prvních 8 týdnech podílí. Pokud si tedy uvědomíme, kolik produktů generace Pascal Nvidia touto selekcí ze své statistiky eliminovala, pak už výsledek v grafu pro Turing nevypadá tak bombasticky.