Patří budoucnost čipletům, čipíkům nebo čipečkům? [anketa]
V patentech Nvidie můžete najít snahy o implementaci myšleny rozdělení grafických jader do menších čipů. V případě AMD se o prvních experimentech na poli grafiky šušká v souvislosti s generací Navi, s procesory nastavil cestu tímto směrem Zen. Intel prezentoval příklon k této cestě v souvislosti s technologií EMIB, křemíkovými můstky spojujícími jednotlivé dílčí čipy bez potřeby velké podložky (interposer).
Je zřejmé, že všichni klíčoví výrobci velkých čipů vidí v této technologii cestu, nebo alespoň jednu z možných cest. Byť je pravděpodobné, že se uchytí, nebudeme si hrát na Graie a tvrdit, že tato technologie nemůže být neúspěšná nebo že ji dříve či později nenahradí nic výhodnějšího. To se klidně stát může. Je ale jasné, že nějaký ten rok se s tímto řešením budeme setkávat.
Aby bylo možné rozlišit, kdy je řeč o celém slepenci a kdy o dílčím kousku křemíku, rozlišuje se mezi nimi termíny „chip“ (pro celek) a „chiplet“ (pro dílčí křemíkový kousek skládačky). Pro „chip“ máme krásné české originální slovo „čip“, ale otázkou zůstává, jak překládat termín „chiplet“. Můžeme ho ponechat v původním znění a pouze skloňovat, ale vzhledem k tomu, že „chip“ počešťujeme náhradou „ch“ za „č“, by větší smysl dával tvar „čiplet“.
Puristé ovšem mohou namítnout, že v angličtině jde o jakýsi způsob vyjádření zdrobnění, takže by lepší cestou překladu bylo použití zdrobněliny slova „čip“, tedy například „čipík“ nebo „čipeček“. Jaká varianta by se líbila vám?