Piráti spustili web s odkazy. Hrozí jim zrušení a stomilionová pokuta!
Toto je plné znění tiskové zprávy tak, jak nám byla zaslána Pirátskou stranou. Redakce neodpovídá za obsah ani případné chyby, pouze do textu doplnila některé odkazy na vlastní články. |
---|
Pirátská strana ve středu spustila web na adrese www.piratskefilmy.cz, kde lidé naleznou 20 000 odkazů na více než 5800 filmů. Filmy samotné se na serveru nenacházejí. Piráti zveřejněním odkazů upozorňují na absurdní případ středoškoláka z Liberce, kterého kvůli umístění odkazů na web pronásleduje Protipirátská unie a policie. Umisťování odkazů na Internet není zločin. Počet odkazů na serveru Pirátské strany zhruba desetinásobně převyšuje počet odkazů na webu studenta z Liberce.
Šestnáctiletý chlapec z Liberce byl obviněn za umístění internetových odkazů na svůj web. Česká protipirátská unie "vypočítala" údajnou škodu 138 000 000 Kč. Šikanou mladých lidí se Protipirátská unie s pomocí státu marně snaží zachraňovat starý obchodní model, který v době Internetu přestal fungovat.
Po půl roce byl obviněný obžalován. Virtuální škoda mezitím záhadně klesla na 122 000 000 Kč. Co tedy údajný zločinec udělal? To samé, co nejnavštěvovanější česká internetová stránka Seznam.cz – umístil na svůj web odkazy mířící na jiné veřejně dostupné webové stránky. Prakticky identickou činnost – odkazování a embedování adres – provozují i servery jako Facebook a Google.
Na Slovensku se o zneužití kopírovacího monopolu pokusila tamější OSA (SOZA), když chtěla vybírat poplatky za videa embedovaná z YouTube. Internetové protesty však donutily jejího ředitele Vladimíra Repčíka uznat, že „použití hypertextových odkazů a tzv. embedovacích kódů není zpřístupňování autorského díla veřejnosti podle platného autorského zákona.“
Přestože soudní rozhodnutí ještě nepadlo, zastávají někteří čeští "odborníci" názor opačný. Není se čemu divit, zaměstnávají je firmy jako IFPI, OSA, ČPÚ nebo BSA. Například Petra Žikovská je tajemnicí ústavu autorského práva Univerzity Karlovy a zároveň podává jménem výrobců záznamů IFPI trestní oznámení na středoškoláky. Tyto interpretace proto vychází od lidí ve střetu zájmů.
Odkaz není zločin! Odkazování na webovou adresu a embedování do stránky není sdělováním díla ve smyslu kopírovacího zákona, stejně jako není sdělováním díla veřejnosti konstatování, že dnes večer dávají v kině Aero od 20:30 film Lidice nebo televizní program, který si lidé běžně kupují v trafice.
Paulo Coelho, autor celosvětových knižních bestsellerů, komentoval kopírování odkazů slovy: „Když jsem ještě používal Myspace, smazali mi píseň ‚Fly Me to the Moon‘ (od Franka Sinatry) z mého profilu. A kdo ji smazal? Odpověď je jednoduchá – chamtivost a nevědomost. Chamtivost, která nechápe, že svět se změnil. Nevědomost, co se domnívá, že lidé si nekoupí CD, pokud bude hudba k dispozici zdarma.“
Předseda Pirátů Ivan Bartoš prohlašuje: „Zásadně odmítáme, aby se policie řídila propagandou Protipirátské unie a pronásledovala každého, kdo si na svůj web nebo facebook umístí video. Vyzýváme Protipirátskou unii, aby přestala šikanovat nezletilé a uplatnila své nesmyslné nároky vůči Pirátské straně.“
Pirátská strana odkazovací web provozuje ve spolupráci s portálem Kinotip.cz.
Odkazy:
- Pirát z Liberce – škoda na virtuálním vlastnictví 138 000 000
- Pirát z Liberce – škoda na virtuálním vlastnictví 122 000 000 Kč
- Stanovisko Slovenského ochranného svazu autorského
- Paulo Coelho – Kdo ukradl můj příběh
Dodatek: Celostátní fórum Pirátské strany ve dnech 24.–26.6. 2011 v Křižanově na Vysočině přijalo několik změn stanov, přičemž mezi hlavní patří nahrazení dosavadní zkratky ČPS zkratkou Piráti. Změna zkratky navazuje na rozhodnutí celostátního fóra používat jako značku České pirátské strany označení Pirátská strana a doménu www.piratskastrana.cz.