Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Piráti spustili web s odkazy. Hrozí jim zrušení a stomilionová pokuta!

Piratskefilmy.cz
Pirátská strana ve středu spustila web na adrese www.piratskefilmy.cz, kde lidé naleznou 20 000 odkazů na více než 5 800 filmů (celá tisková zpráva uvnitř článku)…
Toto je plné znění tiskové zprávy tak, jak nám byla zaslána Pirátskou stranou.
Redakce neodpovídá za obsah ani případné chyby,
pouze do textu doplnila některé odkazy na vlastní články.

Pirátská strana ve středu spustila web na adrese www.piratskefilmy.cz, kde lidé naleznou 20 000 odkazů na více než 5800 filmů. Filmy samotné se na serveru nenacházejí. Piráti zveřejněním odkazů upozorňují na absurdní případ středoškoláka z Liberce, kterého kvůli umístění odkazů na web pronásleduje Protipirátská unie a policie. Umisťování odkazů na Internet není zločin. Počet odkazů na serveru Pirátské strany zhruba desetinásobně převyšuje počet odkazů na webu studenta z Liberce.

Šestnáctiletý chlapec z Liberce byl obviněn za umístění internetových odkazů na svůj web. Česká protipirátská unie "vypočítala" údajnou škodu 138 000 000 Kč. Šikanou mladých lidí se Protipirátská unie s pomocí státu marně snaží zachraňovat starý obchodní model, který v době Internetu přestal fungovat.

Po půl roce byl obviněný obžalován. Virtuální škoda mezitím záhadně klesla na 122 000 000 Kč. Co tedy údajný zločinec udělal? To samé, co nejnavštěvovanější česká internetová stránka Seznam.cz – umístil na svůj web odkazy mířící na jiné veřejně dostupné webové stránky. Prakticky identickou činnost – odkazování a embedování adres – provozují i servery jako Facebook a Google.

Na Slovensku se o zneužití kopírovacího monopolu pokusila tamější OSA (SOZA), když chtěla vybírat poplatky za videa embedovaná z YouTube. Internetové protesty však donutily jejího ředitele Vladimíra Repčíka uznat, že „použití hypertextových odkazů a tzv. embedovacích kódů není zpřístupňování autorského díla veřejnosti podle platného autorského zákona.“

Přestože soudní rozhodnutí ještě nepadlo, zastávají někteří čeští "odborníci" názor opačný. Není se čemu divit, zaměstnávají je firmy jako IFPI, OSA, ČPÚ nebo BSA. Například Petra Žikovská je tajemnicí ústavu autorského práva Univerzity Karlovy a zároveň podává jménem výrobců záznamů IFPI trestní oznámení na středoškoláky. Tyto interpretace proto vychází od lidí ve střetu zájmů.

Odkaz není zločin! Odkazování na webovou adresu a embedování do stránky není sdělováním díla ve smyslu kopírovacího zákona, stejně jako není sdělováním díla veřejnosti konstatování, že dnes večer dávají v kině Aero od 20:30 film Lidice nebo televizní program, který si lidé běžně kupují v trafice.

Paulo Coelho, autor celosvětových knižních bestsellerů, komentoval kopírování odkazů slovy: „Když jsem ještě používal Myspace, smazali mi píseň ‚Fly Me to the Moon‘ (od Franka Sinatry) z mého profilu. A kdo ji smazal? Odpověď je jednoduchá – chamtivost a nevědomost. Chamtivost, která nechápe, že svět se změnil. Nevědomost, co se domnívá, že lidé si nekoupí CD, pokud bude hudba k dispozici zdarma.“

Předseda Pirátů Ivan Bartoš prohlašuje: „Zásadně odmítáme, aby se policie řídila propagandou Protipirátské unie a pronásledovala každého, kdo si na svůj web nebo facebook umístí video. Vyzýváme Protipirátskou unii, aby přestala šikanovat nezletilé a uplatnila své nesmyslné nároky vůči Pirátské straně.“

Pirátská strana odkazovací web provozuje ve spolupráci s portálem Kinotip.cz.

Odkazy:


Dodatek: Celostátní fórum Pirátské strany ve dnech 24.–26.6. 2011 v Křižanově na Vysočině přijalo několik změn stanov, přičemž mezi hlavní patří nahrazení dosavadní zkratky ČPS zkratkou Piráti. Změna zkratky navazuje na rozhodnutí celostátního fóra používat jako značku České pirátské strany označení Pirátská strana a doménu www.piratskastrana.cz.

Tagy: 
Zdroje: 

E-mail

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Piráti spustili web s odkazy. Hrozí jim zrušení a stomilionová pokuta!

Pondělí, 11 Červenec 2011 - 10:45 | Tom27 | Vsak ve svycarskych bankach maji rekove ulozeno...
Středa, 6 Červenec 2011 - 16:24 | Radek Liška | vydělával na reklamě na těch stránkách
Úterý, 5 Červenec 2011 - 20:39 | John Doe | Již jsem se byl na pár takových soudů podívat. I...
Pondělí, 4 Červenec 2011 - 14:34 | BTJ | Ja to furt nechapu, nebylo to spis tak, ze ten...
Sobota, 2 Červenec 2011 - 18:56 | Lukáš Kohout | ono to pomaleji je pořád hodně rychle... Je to...
Pátek, 1 Červenec 2011 - 16:27 | Ivan Kapustik | Na Internete vznikol Web ako hypertext (...
Pátek, 1 Červenec 2011 - 15:32 | HKMaly | .... kdyz ti bohati se nedaji ...
Pátek, 1 Červenec 2011 - 15:29 | HKMaly | Kina maji atmosferu v pripade, ze tam chodi jen...
Pátek, 1 Červenec 2011 - 15:26 | HKMaly | Inflaci pouzit nemuzou protoze maji euro. A...
Pátek, 1 Červenec 2011 - 15:22 | mph1 | Tak posli na policii trestni oznameni sam (...

Zobrazit diskusi