Plán vývoje Mageia 4: Release Candidate ještě letos
Linuxová distribuce Mageia pomalu zrychluje svůj vývoj. Zatímco na druhé i třetí vydání jsme si počkali téměř rok, čtyřka přijde po 9 měsících...
Plán vydání jednotlivých testovacích verzí je následující:
- Alpha 1: 2013/08/08
- Alpha 2: 2013/09/06
- Unmaintained packages adoption campaign: 2013/09/13
- Alpha 3: 2013/10/02
- Version freeze: 2013/10/15
- New strings freeze: 2013/10/15
- Distro rebuild: 2013/10/16
- Beta 1: 2013/10/31
- Artwork freeze: 2013/11/15
- Beta 2: 2013/11/28
- Translations freeze: 2013/12/14
- Release freeze: 2013/12/14
- RC: 2013/12/17
- Internal release: 2014/01/24
- Final release: 2014/02/01
Mageia bývá obvykle slušně použitelná již někde na rozhraní poslední beta a první RC verze, takže pokud vše klapne, bude to zajímavý vánoční dárek. Podívejme se ale, co se pro vydání Mageia 4 zvažuje (výběr nejzajímavějších věcí):
- Uvítací aplikace: ekvivalent uvítací obrazovky z dister jako PArdus a Chakra, který se spouští při prvním startu KDE a umožní uživateli snadno nastavit základní věci jako složky, které chce založit (Stažené, Dokumenty, Hudba, Video atd.), chování myši (single/double click), desktopové téma a wallpaper, typ hlavního menu KDE (klasické, Kickoff, Lancelot, Homerun), logovací fotografii (pořízenou webkamerkou), nastavení četnosti aktualizací, výběr služeb spouštěných při bootu a nakonec také bezpečnostní věci (firewall, calmav antivirus, kwallet atd.).
- Uvítací obrazovka: částečně se překrývá s aplikací, ale v jejím případě už existuje předběžný návrh:
- Lepší výběr desktopového prostředí při instalaci: zatímco pro KDE a GNOME jsou přístupné grafické volby při instalaci a třeba LXDE instaluje volba "ostatní", takové Xfce takto snadno přístupné není. Uživatelé by měli dostat lepší a snadnější možnost volby.
- Redesign levého panelu instalátoru: zde je spousta prostoru pro lepší využití tohoto v podstatně hluchého a nevyužívaného prostoru. Měl by být více dynamický (Volby/záznamy v levé části by měly být odstranitelné, deaktivovatelné, klikatelné atd.; chce to volbu zrušit/reboot v dolní části obrazovky, položky, které nelze volit, by měly být deaktivované/neklikatelné, stejně tak předvolené položky a věci, které již v procesu instalace nelze vrátit zpět); V jistém bodě, odkud není v instalaci návratu, by mělo být tlačítko exit/zrušit/reboot označeno jinak, chce to dynamičtější artwork atd.
- Chybějící software: Mageia by měla po prvním nastavení zdrojů nabídnout uživateli to, co se na dané instalační médium z nějakého důvodu nedostalo (proprietární ovladače atd.).
- Offline povýšení distribuce: obě současné metody povýšení verze (instalátorem a za běhu z prostředí systému) mají své chyby a mohou vést ke špatně provedenému povýšení. Místo toho by tedy Mageia měla přejít na systém offline povýšení verze, které bude probíhat v kontrolovaném prostředí speciálního programu, který bude mít přístup k internetu pro stahování balíčků.
- Grafický program pro zápis ISO obrazu na USB flashku: jiné distribuce jej mají, Mageia by také měla svůj nabídnout (v rámci DrakXTools).
To je pouze stručný výběr z prozatím dostupných návrhů pro Mageiu 4. Uvidíme, jaké další přibudou a jaké se nakonec do této verze dostanou. Zatím setrvejte u vydání Mageia 3.