Proč zakladatel GNU považuje Ubuntu Linux za spyware?
Podle RMS obsahuje nejnovější verze Ubuntu kód pro sledování uživatelů. Když uživatel vyhledává ve svých lokálních souborech, Ubuntu daný řetězec odesílá Canonicalu. Následně je tato informace použita k tomu, aby bylo vyhledávání doplněno o další věci. Ano, RMS naráží na to, že Ubuntu doplňuje výsledky vyhledávání o výsledky z Amazonu.
Amazon je již nějakou dobu pro Canonical obchodním partnerem a je jasné, že toto vyhledávání má za účel zlepšit finanční stránku projektu Ubuntu. Nicméně RMS dodává, že je to právě Amazon, kdo se v minulosti dopustil řady nepravostí a tím, že Canonical s Amazonem takto spolupracuje, přispívá k onomu neblahému stavu. Canonical sice uvádí, že Amazonu nepředává, kdo co konkrétně vyhledával, ale to nestačí, i tak se k Amazonu dostávají data, s nimiž lze pracovat.
Danou funkci lze sice v Ubuntu vypnout, ale ve výchozím stavu je zapnutá a RMS předpokládá, že tak ji řada uživatelů jednoduše nechá. Celkově pak vyzývá k tomu, aby pokud někomu doporučujete Linux a nabízíte konkrétní distribuce, tak abyste z tohoto seznamu Ubuntu vyloučili a ani nikomu Ubuntu neinstalovali, případně dále zmínili, že Ubuntu obsahuje nesvobodné aplikace a jiné nesvobodné aplikace doporučuje k používání.
Tolik tedy známý bojovník za absolutní otevřenost softwaru, jemuž nelze tentokrát upřít jistou špetku pravdivosti. Ubuntu tím, že nejen zahrnulo prohledávání Amazonu, ale dokonce jej ve výchozí podobě má zapnuté, překročilo čáru. Na druhou stranu to takto zkrátka dnes chodí, lidé vyžadují snadný přístup k mnoha službám, ať již na svých mobilních telefonech, nebo desktopech. Mnoho lidí si neláme hlavu s mizivou pravděpodobností, že někdy někdo zneužije jejich osobní data, která službám poskytovali dobrovolně, zářným příkladem toho je facebook.
Já bych spíše upozornil nikoli na to, že se dostávají konkrétní data od konkrétního uživatele k Canonicalu, jako spíše na fakt, že Amazon má přístup k datům od tisícovek uživatelů. Datům sice anonymním, ale nad kterými lze stále dělat spousty zajímavých analýz. Ale to je opravdu problém spíše marginální, ne nepodobný facebook pluginu na většině současných webů či cílení reklamy na konkrétního uživatele skrze Google AdSense a podobné služby. S rostoucí svobodou a anonymitou na internetu přichází v protikladu menší možnost využívat současné, na uživatele cílené služby a je na každém uživateli, jaký zvolí kompromis.
Buďme féroví: Canonical toho udělal pro Linux opravdu hodně. Možná ne na úrovni kernelu, ale rozhodně zlepšil za poslední roky linuxový desktop o několik tříd. Mark Shuttleworth to celé zatím provozuje ze svých peněz, takže chápejme, že se snaží dostat projekt do černých čísel. Ne každý krok je vnímán jako správný, ale linuxová komunita je na tyto svobody jednoduše vnímavější. Asi tak 10× vnímavější než průměrný uživatel Windows a nejméně 1000× vnímavější než průměrný Applista, který je v cloudu až po uši už několik let. Uvidíme, jakým směrem se nakonec vývoj vydá a jestli dá spíše za pravdu Markovi, nebo Richardovi.