Radeon Fury X je tišší než GeForce Titan X
I když lze vzpomenout řadu - dnes již historických - referenčních chladičů, které se povedly (například Radeon 9800XT byl považovaný za snad první referenční high-end kartu, jejíž chod nepřipomínal zubní vrtačku), v posledních letech se AMD moc nedařilo. Po Radeonu HD 6970 se společnost rozhodla změnit design odstředivé turbíny, který optimalizovala pro nižší otáčky (~2000 RPM). Záhy však přišla potřeba výkonnějšího chladiče a s Radeonem HD 7970 GHz Edition se otáčky přiblížily k akusticky neoptimálním 3000 RPM, za což si výrobce odnesl řádnou kritiku. S Radeony R9 290X dala AMD uživatelům na výběr - v základním režimu byly otáčky mírně nižší než na původní HD 7970, v režimu „Über“, který nabízel vyšší výkon, srovnatelné s HD 7970 GHz Edition. Samolepku hlučných produktů si Radeony R9 290 / 290X udržely i přes uvedení řady nereferenčních modelů.
Tentokrát se s tím AMD rozhodla něco dělat a navíc to vypadá, že nejde jen o gesto, ale že to myslí opravdu vážně. Vodní chladič je něco, co dosud na referenční jednočipové grafické kartě nebylo. Vodní blok navržený na míru jádra Fiji chladí GPU, HBM paměti i napájecí obvody a jeho potenciál je takový, že ani při dlouhodobé herní zátěži nestoupne teplota karty výrazněji nad 50 °C. Navíc nabízí ještě docela velkou rezervu - karta v herní zátěži nepřesahuje spotřebu 275 wattů a chladič samotný zvládne (ačkoli už jistě ne při teplotě 50 °C) odvést až 500 wattů tepla.
O předání tepla se stará kvalitní 120mm ventilátor, který vzhledem připomíná produkty společnosti Scythe. V běžné herní zátěži by neměl přesahovat hlučnost 32 dBA, což jej činí tišší než chladič GeForce GTX Titan X. Zda tomu tak skutečně bude, potvrdí samozřejmě nezávislé recenze, ale podle údajů AMD nejde o nějak zanedbatelný rozdíl, který by se mohl ztratit v chybě měření, takže zatím není důvod předpokládat, že by situace měla dopadnout jinak.
AMD tentokrát věnovala nebývalou pozornost i povrchovému zpracování karty. Konstrukce je kovová a povrch tvoří niklovaný leskle-černý hliník v kombinaci s měkkými matnými povrchy. Tohle si zhodnoťte sami, osobně nějaké větší designérské orgie nejsem schopný ocenit a spíš než jak vypadá samotná karta, mě zajímá, jak vypadá to, co zobrazuje. Na druhou stranu chápu, že se AMD snaží dělat vše proto, aby minimalizovala prostor pro kritiku (byť tedy jde o záležitost velmi subjektivní, u které vždy prostor pro kritiku zůstane). Zajímavé je řešení LED podsvícení. Krom červeného loga Radeon najdete LEDky u napájecích konektorů. Samostatná zelená LED indikuje, zda je karta v režimu ZeroCore Power (tzn. spotřeba snížená na jednotky wattů v úsporném režimu, kdy je vypnutý monitor), řada červených LED pak indikuje aktuální vytížení GPU. Pokud by se vám nelíbila červená barva, mohou vytížení GPU indikovat i modře.