Samsung se dere do čela vývoje Linuxu, najímá 20 tisíc vývojářů
Zní to až neuvěřitelně, ale Samsung nyní hodlá najmout dalších 20 tisíc linuxových a open-source vývojářů. Nejde přitom jen o kernel samotný, Samsung hodlá financovat vývoj dalších částí „ekosystému“ jako Cairo (vektorová grafická knihovna), U-Boot (universal bootloader), Xen (virtualizační hypervisor), Apache Hadoop (high-availability distributed object-oriented platform), Apache CloudStack (sw pro cloudovou infrastrukturu), Wayland (grafický server, následník X), GStreamer (multimediální framework), FFmpeg (kompresní-dekompresní knihovna pro multimédia), Linaro (optimalizace sw pro ARM architekturu), Lighttpd (lehoučký webserver) či Apache Cassandra (systém pro správu databází, vytvořený ve facebooku) a mnoho dalších.
Samsung samozřejmě není v pozici, kdy bychom mohli hovořit o tom, že jeho příspěvky do linuxového jádra a dalších open-source projektů začínají zastiňovat giganty jako IBM, Intel či Red Hat, ale jeho množství commitů stále a rychle roste. Popravdě, jeho příspěvky do kernelu mají nejrychleji rostoucí vývoj, vůbec ze všech firem, které do projektu přispívají (ale znovu zdůrazňuji, tím je myšlen trend vývoje, nikoli absolutní čísla).
Podle mě to znamená jediné: Mark Shuttleworth udělal správně, když uzavřel Ubuntu bug #1. Je jasné, že svět Wintel hraje stále menší roli. Klasické desktopy obecně jsou na ústupu (ale ještě dloooooouho budou významné), ARM hraje stále významnější roli a ať již půjde přímo o Linux, nebo Android, nebo Ubuntu Phone, Samsung moc dobře ví, že toto je správný směr, kam investovat. Nenechte se mýlit, Microsoft (Windows a Windows Phone) a Apple (Mac OS X a iOS) jsou extrémně silné a extrémně velké společnosti, ale se Samsungem nyní přibývá do linuxového světa další silný hráč. 20 tisíc nových vývojářů nepochybně světem zahýbá (snad se Samsungu opravdu podaří sehnat tolik kvalitních vývojářů).