Test luxusní půlterabajtové USB 3.0 flešky Kingston HyperX Predator
Kapitoly článků
Domníváme se, že USB flešky nemá cenu testovat nějak výrazně detailně jako SSDčka, takže jsme provedli jen několik základních testů. Je zcela mimo mísu řešit testy typu „tutus brutus“, tohle je fleška na přenášení a uchovávání dat, nikoli potenciální enterprise úložiště pro databáze a podobně. Uživatel takové flešky se typicky spokojí s rychlostí čtení a zápisu.
Je nicméně dobré vědět, jak ukazuje snímek Správce zařízení z Windows 8, že Kingston v době, kdy jsou Windows 8 na trhu už více než čtvrt roku, udělal svou nejluxusnější USB 3.0 flešku bez podpory UASP. Kingston HyperX Predator používá pouze tradiční BOT (Bulk Only Transport) protokol.
Test jsme provedli na celkem třech platformách, ve všech případech šlo o USB 3.0 řadiče integrované přímo v čipsetech. Asi už tušíte, že řeč bude o AMD A75, Intel 7-Series, konkrétně mobilním čipsetu HM77, a do třetice VIA VX11H. Testovali jsme ve Windows 8 a provedli jsme v obou případech dva základní testy: test čtení a zápisu tradičně v průzkumníku a test benchmarkem CrystalDiskInfo.
Intel HM77
Platforma s čipsetem Intel HM77 byla notebookem s procesorem Core i7-3610QM a 16 GB DDR3-1600 CL9 paměti ve dvoukanálovém režimu. USB 3.0 řadič byl pochopitelně v čipsetu.
![Kingston HyperX Predator 512GB - CrystalDiskMark (Intel HM77)](/sites/default/files/kingston_hyperx_predator_512gb_-_crystaldiskmark_intel_hm77.png)
Kingston HyperX Predator 512GB - CrystalDiskMark (Intel HM77)
Vzpomínáte, co bylo napsáno na krabičce? 240 MB/s čtení a 160 MB/s zápis. Obojí se na Intel platformě podařilo překonat, čtení skoro o 50 MB/s, zápis o více než 30 MB/s. Co je ovšem kamenem úrazu této flešky, je náhodný zápis malých bloků dat. Vše mohl vyřešit lepší návrh flešky spolu s podporou UASP.
AMD A75
Součástí platformy s čipsetem AMD A75 byl procesor AMD A8-3850 a rovněž dvojice DDR3-1600 CL9 pamětí ve dvoukanálovém režimu.
![Kingston HyperX Predator 512GB - CrystalDiskMark (AMD A75)](/sites/default/files/kingston_hyperx_predator_512gb_-_crystaldiskmark_amd_a75.png)
Kingston HyperX Predator 512GB - CrystalDiskMark (AMD A75)
Výsledek velmi podobný, pouze sekvenční čtení je pomalejší trošku znatelně.
VIA VX11H
Deska s čipsetem VIA VX11H byla osazena procesorem VIA QuadCore pracujícím natvrdo na 1,2 GHz, coby paměti byla použita dvojice DDR3-1600 CL11 SO-DIMMů.
![Kingston HyperX Predator 512GB - CrystalDiskMark (VIA VX11H)](/sites/default/files/kingston_hyperx_predator_512gb_-_crystaldiskmark_via_vx11h.png)
Kingston HyperX Predator 512GB - CrystalDiskMark (VIA VX11H)
Platforma VIA zde velmi překvapila. Předvedla nejvyšší rychlost sekvenčního čtení a znatelně překonala oba konkurenty v práci s menšími bloky dat, především při zápisu 4K bloků se jednalo oproti oběma konkurentům o zatraceně dobrý čtyřnásobek, který vypadá špatně pouze v absolutním měřítku (to je ale vina flešky).
Tolik tedy syntetický benchmark. Co na to praxe?