Fractal Design Newton R3 1000W White aneb upgradujeme testovací PC
Kapitoly článků
Předchozí zdroj z testovacího PC s námi byl více než 4 roky. PC Power Cooling Silencer 750W CrossFire byl tehdy vybrán jako velmi výkonný zdroj s kompletně neodpojitelnou kabeláží a 80Plus účinností. Na svou dobu slušný stroj, ale pochopitelně od té doby proběhla malá revoluce, přišly zdroje s 80Plus Bronze, Silver i Gold certifikací, nějakou dobu poté se zrodila 80Plus Platinum certifikace a čerstvě tu máme pro desktopy dokonce i 80Plus Titanium certifikaci - výhoda té posledně jmenované je v tom, že garantuje minimální účinnost i pro 10% zatížení, tedy ne od 20% jako všechny předchozí certifikace.
Nicméně to není zas tak podstatné, to důležité je příchod moderních topologií a DC-DC měničů, o čemž jsme si před 5 lety mohli nechat v podstatě jen zdát. Takže bez ohledu na druhý důvod, který zmíním za chvíli, bychom se i tak poohlíželi po nové zdroji, který by lépe reflektoval stále větší rozptyl spotřeby moderních PC v klidu i zátěži.
Jenže takto jsme mohli uvažovat ještě řadu měsíců, případně si počkat na něco s již zmíněnou 80Plus Titanium certifikací, kde jistě půjde v roce 2015 solidně vybírat. Nicméně 750W Silencer v posledním roce již přestal být Silencerem a začal být spíš Hlukocerem. Ventilátor už dávno není to pravé ořechové a současně se ozývají při jistých typech zátěže zevnitř jakési pískavé zvuky. Ať již jde o cívky či cokoli jiného, tónina a decibely jsou takové, že se vedle toho prakticky nedá fungovat.
Bylo tedy nutné poohlédnout se po jiném zdroji. A jak si jistě dokážete představit, vybírat v současné nabídce 80Plus Platinum zdrojů je jako poslat 8letého kluka do cukrárny. Nakonec tedy volba padla na bílý Fractal Design Newton, to čistě proto, že krásně ladí s bílou skříní Define R3 testovacího PC :-).
Odklon od pevné kabeláže
Za ty více než čtyři roky nastala revoluce také v kabelech. PC Power & Cooling již neexistuje, spolkla jej před lety OCZ, která již také sama vlastně neexistuje (zkrachovala a byla koupena japonskou Toshibou) a i generace Silencer II a Silencer III již nebyly klasika z dílen tohoto výrobce - tedy pevná kabeláž a 80mm ventilátor, ale klasické současné zdroje s velkým ventilátorem anebo větším či menším množstvím odpojitelné kabeláže.
Pak už mělo logicky smysl poohlédnout se v širším spektru značek a jelikož Fractal Design je hned po ruce, zvolil jsem do sestavy jejich zdroj. Výkon je navýšen o celou třetinu a s ohledem na to, že spotřeba testovacího PC i s nejšpičkovějšími grafikami nepřeleze polovinu této hodnoty a současně má zdroj napevno připojenu kabeláž pro základní desku a 4×8pin PCI Express, je vlastně téměř nemodulární: odpojitelným kabelem v sestavě připojuji pouze SATA konektor pro napájení SSD.
Pevná kabeláž zdroje, stejně jako 80mm ventilátor nyní patří minulosti. Vzpomínejte s láskou a nostalgickou slzou v oku, dnes to holt již není potřeba.