UMC vrátí k životu o 7 let zpožděný 14nm proces, konečně může dotáhnout vývoj
Pamětníci si jistě vybaví grafické čipy od společnosti UMC, které si u ní nechávala vyrábět řada značek - přinejmenším pro segment low-endu až mainstreamu. Postupem času však bylo o UMC v segmentu osobních počítačů slyšet čím dál méně, až nové zprávy ustaly zcela. Pokud jsme o této značce v posledních letech mluvili, bylo to v kontextu výrobců obecně, kdy byla zmíněna jako jeden z větších výrobců - třeba mezi TSMC, Samsungem nebo čínskými značkami.
Nyní se objevila zpráva, že UMC obnoví 14nm/12nm výrobu, aby vyhověla poptávce na automobilové čipy. Při takovém oznámení se vnucuje otázka: Kdy vlastně UMC 14nm ukončila? Odpovědí je, že nikdy. Ona jí totiž ani pořádně nezačala. Je pravdou, že jsme o tomto procesu v letech 2013-2015 psali. Co se vlastně stalo:
- 2013 byla zmiňována (patrně nepříliš úzká) spolupráce IBM a UMC na 14nm procesu
- 2014 UMC váhala, zda si nelicencovat proces Samsungu, zdál se jí však drahý
- 2015 zahájila zkušební výrobu s nedobrým výsledkem, do konce roku měla problémy vyřešit
Od té doby řešila, řešila, až to vzdala. Přesněji řečeno v roce 2017 několik waferů (ale ani ne v režimu sériové výroby) UMC prodala (čímž se dosud chlubí na webu), ale ve finančních zprávách je podíl příjmů z procesu „14nm and below“ dlouhá léta vykazován jako „0%“. Rozhodnutí nevyužít proces Samsungu tedy asi nebylo to pravé ořechové, GlobalFoundries na něm těch 7 let vyráběla, vyrábí dosud a dále ho rozvíjí.
Zvýšené příjmy z důvodu zvýšené poptávky po výrobních procesech (byť starších) ale UMC dodaly odvahy znovu rozběhnout pokus o 14nm a případnou 12nm výrobu. Cílem by měly být čipy do automobilů a případně i síťová zařízení. Samozřejmě nelze předjímat, jak se společnosti podaří vyřešit problémy, na kterých si před lety vylámala zuby. V podstatě ale není vyloučeno, že „nový“ 14nm proces bude stát na poněkud odlišných základech, než se plánovalo v roce 2013.