Myslím, že ta ovladačová cache pro DirectX hry na kartách Arc existuje, včetně Alchemistu. Jinak by spuštění her, který kompilují při startu, když nenajdou cache (nebo se aktualizoval ovladač) na A380/A770/A750/A580 trvalo i několik minut, než by se člověk dostal přes tu úvodní obrazovku.
Bohužel jsem tu kartu nikdy v ruce neměl, tak nemůžu doložit, ale podle googlení by ta funkce v ovladačích měla být. To nově přidávaný stahování shaderů je samozřejmě jiná, ale cache lokálně zkompilovaných je elementární věc... A vzhledem k tomu, jak kompilování shaderů sestřelovalo nestabilní Raptor Lake, mám pocit, že kdyby to ovladače Arců v tom roce 2024 ještě furt neměly, tak by to Intel tehdy hodně rychle doplnil :)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Myslím, že ta ovladačová
Puf a Muf https://diit.cz/profil/jan-olsan
19. 5. 2026 - 02:50https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseMyslím, že ta ovladačová cache pro DirectX hry na kartách Arc existuje, včetně Alchemistu. Jinak by spuštění her, který kompilují při startu, když nenajdou cache (nebo se aktualizoval ovladač) na A380/A770/A750/A580 trvalo i několik minut, než by se člověk dostal přes tu úvodní obrazovku.
Bohužel jsem tu kartu nikdy v ruce neměl, tak nemůžu doložit, ale podle googlení by ta funkce v ovladačích měla být. To nově přidávaný stahování shaderů je samozřejmě jiná, ale cache lokálně zkompilovaných je elementární věc... A vzhledem k tomu, jak kompilování shaderů sestřelovalo nestabilní Raptor Lake, mám pocit, že kdyby to ovladače Arců v tom roce 2024 ještě furt neměly, tak by to Intel tehdy hodně rychle doplnil :)https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537835
+
19. 5. 2026 - 10:51https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse"Předkompilované shadery Intel na Alchemist nepodporuje a už to neplánuje měnit" (24. 3. 2026)
https://diit.cz/clanek/predkompilovane-shadery-intel-na-alchemist-nepodporuje-uz-neplanuje-menithttps://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537867
+
"S DirectX 12 přišla ještě podpora v rovině API, kdy situaci může řídit primárně hra prostřednictvím tzv. PSO cache. Cache na úrovni ovladačů nicméně může existovat rovněž."
To, o cem mluvi OP, je cache na urovni ovladacu. A ta pro Alchemist existuje a funguje. O tom se kazdy muze snadno presvedcit, pokud ma jakoukoliv Arc GPU:
The default location for the Intel NEO compiler cache is %LocalAppData%\NEO\neo_compiler_cache on Windows or $XDG_CACHE_HOME/neo_compiler_cache (or $HOME/.cache/neo_compiler_cache if $XDG_CACHE_HOME is not set) on Linux
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
... a te clanek rika:
affrmativ https://diit.cz/profil/franz-z
19. 5. 2026 - 12:06https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse... a te clanek rika:
"S DirectX 12 přišla ještě podpora v rovině API, kdy situaci může řídit primárně hra prostřednictvím tzv. PSO cache. Cache na úrovni ovladačů nicméně může existovat rovněž."
To, o cem mluvi OP, je cache na urovni ovladacu. A ta pro Alchemist existuje a funguje. O tom se kazdy muze snadno presvedcit, pokud ma jakoukoliv Arc GPU:
The default location for the Intel NEO compiler cache is %LocalAppData%\NEO\neo_compiler_cache on Windows or $XDG_CACHE_HOME/neo_compiler_cache (or $HOME/.cache/neo_compiler_cache if $XDG_CACHE_HOME is not set) on Linuxhttps://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537893
+
To je disková cache. První spuštění tak budeš čekat přes minutu na první kompilování.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
To je disková cache. První
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 12:09https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseTo je disková cache. První spuštění tak budeš čekat přes minutu na první kompilování.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537894
+
A co si myslíš, že se děje, když aktualizuješ ovladače GeForce nebo Radeonu?
I s 8c/16t Zenem 4 si s mojím Radeonem docela počkám, jde jenom o to, jestli na to hra má speciální obrazovku (Hogwarts Legacy třeba - tam je to myslím kolem té minuty a půl, ale neměřil jsem si to), nebo čekáš, ale nevíš na co (Death Stranding, IIRC). Samozřejmě že po každým aktualizování ovladačů. Proto se sakra taky tahle funkce Advanced Shader Delivery zavádí.
P.S. "To, o cem mluvi OP, je cache na urovni ovladacu." --- jak říká franzzz
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ŠOK! Co si myslíš, že se děje
Puf a Muf https://diit.cz/profil/jan-olsan
19. 5. 2026 - 16:05https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseA co si myslíš, že se děje, když aktualizuješ ovladače GeForce nebo Radeonu?
I s 8c/16t Zenem 4 si s mojím Radeonem docela počkám, jde jenom o to, jestli na to hra má speciální obrazovku (Hogwarts Legacy třeba - tam je to myslím kolem té minuty a půl, ale neměřil jsem si to), nebo čekáš, ale nevíš na co (Death Stranding, IIRC). Samozřejmě že po každým aktualizování ovladačů. Proto se sakra taky tahle funkce Advanced Shader Delivery zavádí.
P.S. "To, o cem mluvi OP, je cache na urovni ovladacu." --- jak říká franzzzhttps://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537922
+
Aha, přečetl jsem si článek. Microsoft jen standardizoval cloudovou cache, možná jako reakci na Valve a Steam.
> franzzz
> To, o cem mluvi OP, je cache na urovni ovladacu. A ta pro Alchemist existuje a funguje. O tom se kazdy muze snadno presvedcit, pokud ma jakoukoliv Arc GPU
V článku se ale píše, že Intel to neumí - ba pro Alchemist neumí ani proprietární cloudovou cache:
> Intel se zatím k podpoře této technologie nevyjádřil. Připomeňme, že teprve letos v březnu přišel Intel s prvotní podporou předkompilovaných shaderů pro generaci Battlemage. Alchemist není podporován vůbec a podle březnového vyjádření se to už nezmění.
> Předkompilované shadery Intel na Alchemist nepodporuje a už to neplánuje měnit
> https://diit.cz/clanek/predkompilovane-shadery-intel-na-alchemist-nepodp...
Založená prázdná složka na tom nic nemění. Pravděpodobně sdílený kód instalace ovladačů s dalšími generacemi grafik.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Aha, přečetl jsem si článek.
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 16:34https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseAha, přečetl jsem si článek. Microsoft jen standardizoval cloudovou cache, možná jako reakci na Valve a Steam.
> franzzz
> To, o cem mluvi OP, je cache na urovni ovladacu. A ta pro Alchemist existuje a funguje. O tom se kazdy muze snadno presvedcit, pokud ma jakoukoliv Arc GPU
V článku se ale píše, že Intel to neumí - ba pro Alchemist neumí ani proprietární cloudovou cache:
> Intel se zatím k podpoře této technologie nevyjádřil. Připomeňme, že teprve letos v březnu přišel Intel s prvotní podporou předkompilovaných shaderů pro generaci Battlemage. Alchemist není podporován vůbec a podle březnového vyjádření se to už nezmění.
> Předkompilované shadery Intel na Alchemist nepodporuje a už to neplánuje měnit
> https://diit.cz/clanek/predkompilovane-shadery-intel-na-alchemist-nepodporuje-uz-neplanuje-menit
Založená prázdná složka na tom nic nemění. Pravděpodobně sdílený kód instalace ovladačů s dalšími generacemi grafik.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537923
+
"Založená prázdná složka na tom nic nemění. Pravděpodobně sdílený kód instalace ovladačů s dalšími generacemi grafik."
A když nebude prázdná, tak to tam předpokládám Intel jenom stahuje porno, aby to vypadalo, že to funguje, ale určitě to není shader cache, ano?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"Založená prázdná složka na
Puf a Muf https://diit.cz/profil/jan-olsan
20. 5. 2026 - 20:15https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse"Založená prázdná složka na tom nic nemění. Pravděpodobně sdílený kód instalace ovladačů s dalšími generacemi grafik."
A když nebude prázdná, tak to tam předpokládám Intel jenom stahuje porno, aby to vypadalo, že to funguje, ale určitě to není shader cache, ano?https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538048
+
Může tam ukládat lokální kompilaci, po prvním spuštění hry. Hele, vzhledem k tomu, že ty karty nikdo nemá (0 až 1 % market share), tak můžem akorát spoléhat na pravdivost článků tady a jejich zdrojů.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Může tam ukládat lokální
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
20. 5. 2026 - 20:17https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseMůže tam ukládat lokální kompilaci, po prvním spuštění hry. Hele, vzhledem k tomu, že ty karty nikdo nemá (0 až 1 % market share), tak můžem akorát spoléhat na pravdivost článků tady a jejich zdrojů.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538050
+
"Může tam ukládat lokální kompilaci, po prvním spuštění hry. "
Ale o tom tu celou dobu hovoříme, atd, bla bla... wow.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"Může tam ukládat lokální
Puf a Muf https://diit.cz/profil/jan-olsan
21. 5. 2026 - 18:34https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse"Může tam ukládat lokální kompilaci, po prvním spuštění hry. "
Ale o tom tu celou dobu hovoříme, atd, bla bla... wow.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538149
+
A co si přečíst, o čem je článek? Hint: je to i v nadpisu.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
A co si přečíst, o čem je
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
21. 5. 2026 - 18:56https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseA co si přečíst, o čem je článek? Hint: je to i v nadpisu.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538151
+
mne to pride ako umele obmedzovanie...ako sme u M$ zvyknuti...tuto technologiu by mali zvladat vsetky OS s podporou DX12.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
mne to pride ako umele
skaven https://diit.cz/profil/skaven321
19. 5. 2026 - 07:46https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskusemne to pride ako umele obmedzovanie...ako sme u M$ zvyknuti...tuto technologiu by mali zvladat vsetky OS s podporou DX12.
https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537840
+
19. 5. 2026 - 11:16https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseTo vůbec nesouvisí s MS. To je věc ovladačů.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537874
+
Je to proboha jen předkompilovaný shader a toto "kouzlo" nastane jen pokud zrovna hru nově zapínáš, nebo prošla velkým updatem nebo jsi zrovna updatoval drivery..
Což třeba já dělám i jednou za rok.
Navíc ta kompilace shaderů na silnějším CPU trvá pár minut.
Ten kouzelný start není obecně zrychlení každého startu..
pokud ti tohle přijde větší přínos než DLSS, tak si klidně počítej pracně na 350W kartě to, co já vypočítám na 200W kartě - proti gustu..
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Je to proboha jen
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
19. 5. 2026 - 09:38https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseJe to proboha jen předkompilovaný shader a toto "kouzlo" nastane jen pokud zrovna hru nově zapínáš, nebo prošla velkým updatem nebo jsi zrovna updatoval drivery..
Což třeba já dělám i jednou za rok.
Navíc ta kompilace shaderů na silnějším CPU trvá pár minut.
Ten kouzelný start není obecně zrychlení každého startu..
pokud ti tohle přijde větší přínos než DLSS, tak si klidně počítej pracně na 350W kartě to, co já vypočítám na 200W kartě - proti gustu.. https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537856
+
ja fsr & dlss povazujem za taku hovadinu -ze asi hociaky inaksi drobny prinos -je lepsi prinos ako toto ;)
btw: poriadna gpu karta je 450W minimum ;) +50W vzduchotechnika na odstavanie tepleho vzduchu od toho ;)
na 350W by som hral 3d sach :-) -naco by mi to bolo?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ja fsr & dlss povazujem za
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
19. 5. 2026 - 11:11https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseja fsr & dlss povazujem za taku hovadinu -ze asi hociaky inaksi drobny prinos -je lepsi prinos ako toto ;)
btw: poriadna gpu karta je 450W minimum ;) +50W vzduchotechnika na odstavanie tepleho vzduchu od toho ;)
na 350W by som hral 3d sach :-) -naco by mi to bolo?https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537873
+
Tak je to hovadina co ti zrychlí render o 30-50% bez ztráty kvality nebo s minimální ztrátou..
Je to přesně jak píšu to, co ty počítáš (zvláště ve vysokém rozlišení) monstrem se 370W, já spočítám na 4070...
Takový názor dnes může mít opravdu jen zapšklý senilák co povídá jak bylo kdysi lépe a jak "objem nenahradíš" a podobné srajdy..
Moje obligátní otázka,:: videa fotky máš doufám v bezkompresním formátu a v BMP?
Protože jinak ses chytnul do vlastní pasti kamaríde..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak je to hovadina co ti
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
19. 5. 2026 - 11:44https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseTak je to hovadina co ti zrychlí render o 30-50% bez ztráty kvality nebo s minimální ztrátou..
Je to přesně jak píšu to, co ty počítáš (zvláště ve vysokém rozlišení) monstrem se 370W, já spočítám na 4070...
Takový názor dnes může mít opravdu jen zapšklý senilák co povídá jak bylo kdysi lépe a jak "objem nenahradíš" a podobné srajdy..
Moje obligátní otázka,:: videa fotky máš doufám v bezkompresním formátu a v BMP?
Protože jinak ses chytnul do vlastní pasti kamaríde..https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537883
+
dobre bude ked pokakana amd urobi KONECNE nove cipy gpu 450W+
v nv dobre uz nebude nikdy :) =tito uz nevedia ani poriadny kabel naprojektovat -mozno ked im to naprojektuje raz to ich ai tak to zvladnu bez poziaru ;)
btw: cim menej ai & fsr na cipoch - tym lepsie
-ty si toto volaj senilne -pre mna je toto progresivne
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
dobre bude ked pokakana amd
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
19. 5. 2026 - 12:05https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskusedobre bude ked pokakana amd urobi KONECNE nove cipy gpu 450W+
v nv dobre uz nebude nikdy :) =tito uz nevedia ani poriadny kabel naprojektovat -mozno ked im to naprojektuje raz to ich ai tak to zvladnu bez poziaru ;)
btw: cim menej ai & fsr na cipoch - tym lepsie
-ty si toto volaj senilne -pre mna je toto progresivnehttps://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537892
+
Takže k tomu nekompetentímu dezolátství ještě - TROLL..
Z toho postu ani není možné vyčíst, co je vlastně má být smysl jeho obsahu.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Takže k tomu nekompetentímu
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
19. 5. 2026 - 12:14https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseTakže k tomu nekompetentímu dezolátství ještě - TROLL..
Z toho postu ani není možné vyčíst, co je vlastně má být smysl jeho obsahu. https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537896
+
volaj si toto -ako chces
ja fsr dlss povazujem za slepe -tj kratkodobe ulicky
tymto chce marketingove oddelenie kompenzovat aktualnu neschopnost vyrobit poriadny herny gpu cip -pre hracov
treba este trosku pockat a bude dobre -bez nich
4K 120-144 fps oled -zlaty gral
o 10r si na tieto hovadiny ani nespomenies lebo ti cip/hra pojde normalne bez toho
-a to je argument aj ku tej tvojej senilite ;)
ja uz by som progresivne pozeral na 3x4K 144fps ;) respektive VR 144fps, zatial to VR mam len 120fps
treba ten progres tlacit dopredu a nie dozadu s fsr dlss
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
voja si to ako chces
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
19. 5. 2026 - 12:32https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskusevolaj si toto -ako chces
ja fsr dlss povazujem za slepe -tj kratkodobe ulicky
tymto chce marketingove oddelenie kompenzovat aktualnu neschopnost vyrobit poriadny herny gpu cip -pre hracov
treba este trosku pockat a bude dobre -bez nich
4K 120-144 fps oled -zlaty gral
o 10r si na tieto hovadiny ani nespomenies lebo ti cip/hra pojde normalne bez toho
-a to je argument aj ku tej tvojej senilite ;)
ja uz by som progresivne pozeral na 3x4K 144fps ;) respektive VR 144fps, zatial to VR mam len 120fps
treba ten progres tlacit dopredu a nie dozadu s fsr dlss
https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537899
+
Oni dokáží vyrobit velký čip. Akorát že by si ho za tu cenu nikdo z hráčů nekoupil (pro servery se ale vyrábějí). Pamatuju na Matrox Parhelia s 512bit sběrnicí, ale lidi kupovali nVidia a AMD s 256bit sběrnicí a kompresí barev a hloubky pro dosažení stejného výkonu.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Oni dokáží vyrobit velký GPU
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 12:42https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseOni dokáží vyrobit velký čip. Akorát že by si ho za tu cenu nikdo z hráčů nekoupil (pro servery se ale vyrábějí). Pamatuju na Matrox Parhelia s 512bit sběrnicí, ale lidi kupovali nVidia a AMD s 256bit sběrnicí a kompresí barev a hloubky pro dosažení stejného výkonu.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537902
+
1) FSR / DLSS krátkodobé slepé uličky? :))) Už teď jdou po slepu docela dlouho, a nevypadá to na konec ..
2) Neschopnost vyrobit pořádný chip?
5090 velká jak krabička od sirek od nejbohatší společnosti na světě je ti málo? A co bys ještě nechtěl Ferdo? Tak vem budoucnost chipů do svých rukou..
3) Pokud jedeš ve VR měl právě technologie jako DLSS nebo i FG brát jako denní chleba.
Jinak to v těch 5k naprosto nikdy neupočítáš - se podívej na MODy Luka Rosse.
Naprogramoval vlastní FG.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
1) FSR / DLSS krátkodobé
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
19. 5. 2026 - 12:53https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse1) FSR / DLSS krátkodobé slepé uličky? :))) Už teď jdou po slepu docela dlouho, a nevypadá to na konec ..
2) Neschopnost vyrobit pořádný chip?
5090 velká jak krabička od sirek od nejbohatší společnosti na světě je ti málo? A co bys ještě nechtěl Ferdo? Tak vem budoucnost chipů do svých rukou..
3) Pokud jedeš ve VR měl právě technologie jako DLSS nebo i FG brát jako denní chleba.
Jinak to v těch 5k naprosto nikdy neupočítáš - se podívej na MODy Luka Rosse.
Naprogramoval vlastní FG. https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537905
+
FSR / DLSS krátkodobé slepé uličky
= tak tak 100%ny moj pohlad na ne :)
o 10r si to ty sam nezapnes -nebudes to potrebovat ;)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
FSR / DLSS krátkodobé slepé
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
19. 5. 2026 - 13:07https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseFSR / DLSS krátkodobé slepé uličky
= tak tak 100%ny moj pohlad na ne :)
o 10r si to ty sam nezapnes -nebudes to potrebovat ;)https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537907
+
Hele co bude za 10roků, to ani nezkoušej předjímat.. - zrovna ty máš odhady kua hodně mimo pohádkáři... si někdy tu VR helmu sundej a vrať se na zem.
A co tedy čekáš, že za 10let půjdeme všichni na 4-8k nativ, protože se konečně objeví tvé vysněně revoluční megačipy, kde to poletí jak z praku - jakože je to na spadnutí nebo tak jo? :))
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Hele co bude za 10roků, to
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
19. 5. 2026 - 13:51https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseHele co bude za 10roků, to ani nezkoušej předjímat.. - zrovna ty máš odhady kua hodně mimo pohádkáři... si někdy tu VR helmu sundej a vrať se na zem.
A co tedy čekáš, že za 10let půjdeme všichni na 4-8k nativ, protože se konečně objeví tvé vysněně revoluční megačipy, kde to poletí jak z praku - jakože je to na spadnutí nebo tak jo? :))https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537912
+
Zatím to vypadá, že do 10 let budeme všichni násilím natlačený do cloudgamingu a na doma bude už jen snob-end nebo žiletka na připojení ke službě.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Zatím to vypadá, že do 10 let
Libor Míšek https://diit.cz/profil/cursedslayer
19. 5. 2026 - 15:40https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseZatím to vypadá, že do 10 let budeme všichni násilím natlačený do cloudgamingu a na doma bude už jen snob-end nebo žiletka na připojení ke službě.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537920
+
Ještě konzole. Nejen ty velké, ale i handheldy, které jdou taky připojit k TV.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ještě konzole. Nejen ty velké
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 15:42https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseJeště konzole. Nejen ty velké, ale i handheldy, které jdou taky připojit k TV.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537921
+
Bude všechno o čem píšete pánové - jen tak jako "rozmělněné", aby si každý našel to své..
Smutní budou jen technokraté, co se ještě neprobrali z konce devadesátek a vyhlížejí furt nový zázračný výrobní proces a skokově vyšší, pokud možno rasterizační výkon :)
No nechme je v tom, každý má nárok na sen, ale hry se budou (snad) soustředit i na něco jiného než honbu za fotorealismem - který tady už bez tak dávno máme.
A pokud ho napálíme "moc", (DLSS5), stejně se ukáže, že nikdo o fotorealismus vlastně nestojí, když ví, jak ho bylo dosaženo..
Kdyby komunitě nakukali, že ta paní na silnici v RE9 je vytvořena DX11 kvadriliónem trojůhelníků a "bez berliček" - tak si někteří ukápnou do gatí...
když kouknu na 12let starého Zaklínače3 (DX11), je to poznat, hlavně na xichtech se technologie posunula, ale jinak je to furt extrémně detailní proracovaná open world hra, kterou lze normálně bez újmy hrát i dnes.
A stejně to bude mít v roce 2036 třeba CrimsonDesert, bude to lehce "ušoupaná" zcela stravitelná grafika.
Nic se už nikam zásadně neposouvá, to říkám už dlouho.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Bude všechno pánové - jen tak
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
19. 5. 2026 - 16:47https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseBude všechno o čem píšete pánové - jen tak jako "rozmělněné", aby si každý našel to své..
Smutní budou jen technokraté, co se ještě neprobrali z konce devadesátek a vyhlížejí furt nový zázračný výrobní proces a skokově vyšší, pokud možno rasterizační výkon :)
No nechme je v tom, každý má nárok na sen, ale hry se budou (snad) soustředit i na něco jiného než honbu za fotorealismem - který tady už bez tak dávno máme.
A pokud ho napálíme "moc", (DLSS5), stejně se ukáže, že nikdo o fotorealismus vlastně nestojí, když ví, jak ho bylo dosaženo..
Kdyby komunitě nakukali, že ta paní na silnici v RE9 je vytvořena DX11 kvadriliónem trojůhelníků a "bez berliček" - tak si někteří ukápnou do gatí...
když kouknu na 12let starého Zaklínače3 (DX11), je to poznat, hlavně na xichtech se technologie posunula, ale jinak je to furt extrémně detailní proracovaná open world hra, kterou lze normálně bez újmy hrát i dnes.
A stejně to bude mít v roce 2036 třeba CrimsonDesert, bude to lehce "ušoupaná" zcela stravitelná grafika.
Nic se už nikam zásadně neposouvá, to říkám už dlouho. https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537924
+
Zrovna Zaklínače 3 hraje brácha už novou verzi s Path Tracing. Ale jinak mně přijdou hry fotorealistické už nejmíň 10 let. Překvapilo mě, že už v mém oblíbeném Colin McRae Rally 2.0 z roku 2000 je i HDR - natvrdo přednastavené pro různé úseky od designerů tratí. Vlastně o tom to celé je: počítat realtime, co šlo předpočítat/přednastavit i v dobách, kdy to HW v realtime neutáhl.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Zrovna Zaklínače 3 hraje
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 16:51https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseZrovna Zaklínače 3 hraje brácha už novou verzi s Path Tracing. Ale jinak mně přijdou hry fotorealistické už nejmíň 10 let. Překvapilo mě, že už v mém oblíbeném Colin McRae Rally 2.0 z roku 2000 je i HDR - natvrdo přednastavené pro různé úseky od designerů tratí. Vlastně o tom to celé je: počítat realtime, co šlo předpočítat/přednastavit i v dobách, kdy to HW v realtime neutáhl.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537925
+
To je něco jiného (výpočty v enginu hry/data textur nebo tak něco), než co se pod HDR rozumí dneska (dynamický rozsah jasu + rozšířený gamut barev na monitoru).
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To je něco jiného (výpočty v
Puf a Muf https://diit.cz/profil/jan-olsan
19. 5. 2026 - 17:44https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseTo je něco jiného (výpočty v enginu hry/data textur nebo tak něco), než co se pod HDR rozumí dneska (dynamický rozsah jasu + rozšířený gamut barev na monitoru).https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537928
+
Je to přesně ono. Nezapomeňte, že ten vyšší rozsah slouží jen k real-time výpočtu výsledku toho efektu. Většina lidí nemá displej, který dokáže zobrazit surová data HDR.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Je to přesně ono. Nezapomeňte
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 17:51https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseJe to přesně ono. Nezapomeňte, že ten vyšší rozsah slouží jen k real-time výpočtu výsledku toho efektu. Většina lidí nemá displej, který dokáže zobrazit surová data HDR.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537930
+
Hoď "what did hdr refer to in directx9 era games?" do nějakýho AI vyhledávače, myslím, že to relativně dobře sesumarizuje (dřív by google/bing vyklopil odkaz na dobovej článek, kterej by to popisoval, dneska místo toho máme aspoň tyhle berlaičky).
Je to prostě něco jiného, než se pod HDR myslí dneska. Nebo alternativně, pokud víte, co to bylo kdysi, zeptejte se na to, co je to dnes :)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Hoď "what did hdr refer to in
Puf a Muf https://diit.cz/profil/jan-olsan
20. 5. 2026 - 20:11https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseHoď "what did hdr refer to in directx9 era games?" do nějakýho AI vyhledávače, myslím, že to relativně dobře sesumarizuje (dřív by google/bing vyklopil odkaz na dobovej článek, kterej by to popisoval, dneska místo toho máme aspoň tyhle berlaičky).
Je to prostě něco jiného, než se pod HDR myslí dneska. Nebo alternativně, pokud víte, co to bylo kdysi, zeptejte se na to, co je to dnes :)https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538047
+
HDR znamená furt to samé, jen se liší, jestli je to předpřipravené nebo počítané realtime. Když např vjedu do tunelu, tak se obraz zesvětlí. Když vyjedu, tak se ztmaví. Jinak by byl tunel černý a venku přepálené.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
HDR znamená furt to samé, jen
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
20. 5. 2026 - 20:15https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseHDR znamená furt to samé, jen se liší, jestli je to předpřipravené nebo počítané realtime. Když např vjedu do tunelu, tak se obraz zesvětlí. Když vyjedu, tak se ztmaví. Jinak by byl tunel černý a venku přepálené.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538049
+
To co máš možná na mysli (respektive čemu se říkalo jednu dobu HDR před 20+ lety, když se to ve hraách začalo používat) je použití floating point barev v texturách (a pak samozřejmě při výpočtech), protože se jaksi přišlo na to, že mít 0-255 hodnoty barevných složek rychle vede k bandingu a zaokrouhlovacím problémům a podobně, když se textura různě nasvěcuje. Toto se ale udělalo už dávno v době, kdy jsem měli jenom SDR zobrazení, protože textury na bázi INT8 barevných složek prostě nestačily ani pro to. To, že hra mění osvětlení podle scény s tím naopak nesouvisí, to je holt něco co hry tak nějak dělají (ať už mají výpočty s barvami dělané jak chcou) podobně jako že se v nich hýbají panáčci.
Dneska se pod HDR rozumí HDR monitory a s tím související odlišný režim zobrazení, který používá vyšší režimy jasu (a rozšířený gamut). HDR10(+)/Dolby Vision atd. Je to tématem zatím jenom asi tak deset let (lol).
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Neudělal bys chybu občas
Puf a Muf https://diit.cz/profil/jan-olsan
21. 5. 2026 - 18:30https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseCo občas vygooglit téma, o kterém je řeč?
To co máš možná na mysli (respektive čemu se říkalo jednu dobu HDR před 20+ lety, když se to ve hraách začalo používat) je použití floating point barev v texturách (a pak samozřejmě při výpočtech), protože se jaksi přišlo na to, že mít 0-255 hodnoty barevných složek rychle vede k bandingu a zaokrouhlovacím problémům a podobně, když se textura různě nasvěcuje. Toto se ale udělalo už dávno v době, kdy jsem měli jenom SDR zobrazení, protože textury na bázi INT8 barevných složek prostě nestačily ani pro to. To, že hra mění osvětlení podle scény s tím naopak nesouvisí, to je holt něco co hry tak nějak dělají (ať už mají výpočty s barvami dělané jak chcou) podobně jako že se v nich hýbají panáčci.
Dneska se pod HDR rozumí HDR monitory a s tím související odlišný režim zobrazení, který používá vyšší režimy jasu (a rozšířený gamut). HDR10(+)/Dolby Vision atd. Je to tématem zatím jenom asi tak deset let (lol).https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538147
+
Ale výsledek je stejný. To, že se ti stáhnou zorničky po vyjetí z tunelu a obraz se ztmaví, nezávisí na 10bit monitorech 😉
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Ale výsledek je stejný. To,
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
21. 5. 2026 - 18:55https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseAle výsledek je stejný. To, že se ti stáhnou zorničky po vyjetí z tunelu a obraz se ztmaví, nezávisí na 10bit monitorech 😉https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538150
+
Vypadá to, že Nvidia poslední dobou na ty ovladače fakt kašle a kdo má ruce a nohy dělá na AI.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Vypadá to, že Nvidia poslední
Ondar https://diit.cz/profil/ondar007
19. 5. 2026 - 10:14https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseVypadá to, že Nvidia poslední dobou na ty ovladače fakt kašle a kdo má ruce a nohy dělá na AI.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537860
+
No podle recenze s tímle ovladačem 26.5.2 to na stutter moc nepomáhá. Nevím jaký je stav na RTX kartách, ale vypadá to že na AMD i přes tuhle "fičuru" dochází ke mikrostutteru i po hodinách hraní.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No podle recenze s tímle
Libor Míšek https://diit.cz/profil/cursedslayer
19. 5. 2026 - 10:45https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseNo podle recenze s tímle ovladačem 26.5.2 to na stutter moc nepomáhá. Nevím jaký je stav na RTX kartách, ale vypadá to že na AMD i přes tuhle "fičuru" dochází ke mikrostutteru i po hodinách hraní.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537865
+
vsync off
na pretaktovanej xtx uzivam horne obmedzovanie fps -pomocou chill v ovladacoch
fps pomocou toho chill obmedzujem podla wattow/vyuzitia karty neh to neide uplne na 100%
nejak stutteringy v tychto casoch uz prilis nemam
& x3d prirodzene
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
vsync off
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
19. 5. 2026 - 11:41https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskusevsync off
na pretaktovanej xtx uzivam horne obmedzovanie fps -pomocou chill v ovladacoch
fps pomocou toho chill obmedzujem podla wattow/vyuzitia karty neh to neide uplne na 100%
nejak stutteringy v tychto casoch uz prilis nemam
& x3d prirodzene
https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537882
+
Přesně XTX jsem na tebe tipoval..
To alespoň trochu dává smysl, proč nechceš upscaler a samozřejmě taky RT.
A DLSS jsi tím pádem neviděl ani z rychlíku.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Přesně XTX jsem na tebe
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
19. 5. 2026 - 11:45https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskusePřesně XTX jsem na tebe tipoval..
To alespoň trochu dává smysl, proč nechceš upscaler a samozřejmě taky RT.
A DLSS jsi tím pádem neviděl ani z rychlíku.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537885
+
dlss sracku = nechcem vidiet ani na rychliku
=to je ako keby som sa pozeral na chlapa prerobeneho za zenu ;)
este som zabudol dodat oled+freesync ako nutnost
lcd je dobry na 2d sach ;)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
DLSS nechcem vidiet ani na
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
19. 5. 2026 - 11:56https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskusedlss sracku = nechcem vidiet ani na rychliku
=to je ako keby som sa pozeral na chlapa prerobeneho za zenu ;)
este som zabudol dodat oled+freesync ako nutnost
lcd je dobry na 2d sach ;)https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537890
+
Ty budeš vážně dement, ne že bych to vídal zřídka tedy...
Jak jsem psal, nemocný a hlavně IGNORUJÍCÍ dezolát..
Kdybys alespoň napsal, """"jo na DLSS jsem hrál hodinu a nedalo se na to dívat, tak je to lež, ale alespoň trochu kompetentní dřist.""""
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ty budeš vážně dement, ne že
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
19. 5. 2026 - 12:12https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseTy budeš vážně dement, ne že bych to vídal zřídka tedy...
Jak jsem psal, nemocný a hlavně IGNORUJÍCÍ dezolát..
Kdybys alespoň napsal, """"jo na DLSS jsem hrál hodinu a nedalo se na to dívat, tak je to lež, ale alespoň trochu kompetentní dřist.""""https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537895
+
a ty budes vygenerovane dlss lietadlo :)
dufajme ze po vydani novej generacie si toto uz prestanes zapinat
inak to bude tragedia pre vsetkych
cakat dalsich ?5r na poriadne herne karty
aby sa z xtx ktora je dokonca este aj zabugovana ;) -nestala najtrvacnejsia karta vsetkych cias
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ty budes dlss lietadlo :)
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
19. 5. 2026 - 18:59https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskusea ty budes vygenerovane dlss lietadlo :)
dufajme ze po vydani novej generacie si toto uz prestanes zapinat
inak to bude tragedia pre vsetkych
cakat dalsich ?5r na poriadne herne karty
aby sa z xtx ktora je dokonca este aj zabugovana ;) -nestala najtrvacnejsia karta vsetkych ciashttps://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537934
+
Tak toliko k demonstraci technologického "pokroku" této neefektivní obludy..
Tady máš alespoň odpověď na svou přiblblou poznámku o tom, jak "zbytečný" je třeba upscaler.
S PT je samozřejmě nesmysl hrát cokoli nativně v takovém nesmyslu jako je 4k, na tohle prostě real-time render není připraven a klidně i 10let nebude.
Proto vymysleli DLSS.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No nejtrvalejší na staré DX11
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
19. 5. 2026 - 20:50https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseNo nejtrvalejší na staré DX11 hry to klidně..
Jinak když se naopak podíváme na budoucnost - Great Circle....
4K nativ + RT u 4090 = 37fps
7900xtx krásných 7fps..
https://youtu.be/GPgb9VV6nqo?t=261
Tak toliko k demonstraci technologického "pokroku" této neefektivní obludy..
Tady máš alespoň odpověď na svou přiblblou poznámku o tom, jak "zbytečný" je třeba upscaler.
S PT je samozřejmě nesmysl hrát cokoli nativně v takovém nesmyslu jako je 4k, na tohle prostě real-time render není připraven a klidně i 10let nebude.
Proto vymysleli DLSS.
https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537937
+
haha :)
= ty do boja proti xtx MUSIS vytahovat RT = cize si jasny nv pozitiv :)
aj som chcel kupit nv5090 -ale to by ti ai hlupaci museli vediet projektovat kabel :)
takze bezpecne pockam kym sa amd spamata
nv sa uz koli tomu tvojmu dlss asi nespamata nikdy -neh si tu hovadinu nechaju
ja sa nebudem pozerat na chlapov prerobenych za zeny ;)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
haha :)
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
20. 5. 2026 - 18:38https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskusehaha :)
= ty do boja proti xtx MUSIS vytahovat RT = cize si jasny nv pozitiv :)
aj som chcel kupit nv5090 -ale to by ti ai hlupaci museli vediet projektovat kabel :)
takze bezpecne pockam kym sa amd spamata
nv sa uz koli tomu tvojmu dlss asi nespamata nikdy -neh si tu hovadinu nechaju
ja sa nebudem pozerat na chlapov prerobenych za zeny ;)https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538042
+
Co to je za připitomělé argumenty.
Proč bych nevytahoval?
Dyť RT je 7let stará technologie. - XTX v tom má 1/4 výkonu co 4090...
To sis koupil 450W obludu abys na tom honil brk v DX11 hrách??
Na co proboha?
DX11 je tu 15let !! prosím, na to ti stačí jakákoli karta z elektroodpadu.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Co to je za připitomělé
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
20. 5. 2026 - 21:29https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseCo to je za připitomělé argumenty.
Proč bych nevytahoval?
Dyť RT je 7let stará technologie. - XTX v tom má 1/4 výkonu co 4090...
To sis koupil 450W obludu abys na tom honil brk v DX11 hrách??
Na co proboha?
DX11 je tu 15let !! prosím, na to ti stačí jakákoli karta z elektroodpadu. https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538056
+
XTX je TOP gpu
napriek bugu +veku
ho dokaze prekonavat az 5090
400W karta a so vzduchotechnikou prezije aj 450W
vydrzim kym sa amd opat pochlapi
a nebudem kupovat horiaci kabel nv
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
XTX je TOP gpu
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
21. 5. 2026 - 13:23https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseXTX je TOP gpu
napriek bugu +veku
ho dokaze prekonavat az 5090
400W karta a so vzduchotechnikou prezije aj 450W
vydrzim kym sa amd opat pochlapi
a nebudem kupovat horiaci kabel nvhttps://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538112
+
TOP grafika se 7fps vs 37fps.. Černé na bílém..
Samozřejmě se to dá napsat i tak, že vyhráváš pro dnešek soutěž o TOP dezoláta prolhaného..
Je to přemotorovaná, špatně navržená neefektivní karta vhodná pro staré API..
Kde má nesmyslně hodně výkonu, protože v DX11 ho prostě většinou nepotřebuje.
Akorát k ní máš citový vztah, proto píšeš co píšeš..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
TOP grafika se 7fps vs 37fps.
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
22. 5. 2026 - 08:26https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseTOP grafika se 7fps vs 37fps.. Černé na bílém..
Samozřejmě se to dá napsat i tak, že vyhráváš pro dnešek soutěž o TOP dezoláta prolhaného..
Je to přemotorovaná, špatně navržená neefektivní karta vhodná pro staré API..
Kde má nesmyslně hodně výkonu, protože v DX11 ho prostě většinou nepotřebuje.
Akorát k ní máš citový vztah, proto píšeš co píšeš..https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1538206
+
Zajímavý nový vektor kyberútoku.
To jsem zvědavý, kdo se toho chopí jako první.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Zajímavý nový vektor
lev https://diit.cz/profil/yyaimgynqg
19. 5. 2026 - 16:57https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseZajímavý nový vektor kyberútoku.
To jsem zvědavý, kdo se toho chopí jako první.https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537926
+
Aktuálně pouze pro hry zakoupené na MS Store, pouze pro Win 11 a je nutné nainstalovat další bloatware od Hindisoftu... tak děkuji pěkně.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Aktuálně pouze pro hry
hajčus https://diit.cz/profil/josef-hajek
19. 5. 2026 - 21:12https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuseAktuálně pouze pro hry zakoupené na MS Store, pouze pro Win 11 a je nutné nainstalovat další bloatware od Hindisoftu... tak děkuji pěkně. https://diit.cz/clanek/advanced-shader-delivery-urychlilo-spusteni-forza-horizon-6-z-90-na-4-sekundy/diskuse#comment-1537939
+
Myslím, že ta ovladačová cache pro DirectX hry na kartách Arc existuje, včetně Alchemistu. Jinak by spuštění her, který kompilují při startu, když nenajdou cache (nebo se aktualizoval ovladač) na A380/A770/A750/A580 trvalo i několik minut, než by se člověk dostal přes tu úvodní obrazovku.
Bohužel jsem tu kartu nikdy v ruce neměl, tak nemůžu doložit, ale podle googlení by ta funkce v ovladačích měla být. To nově přidávaný stahování shaderů je samozřejmě jiná, ale cache lokálně zkompilovaných je elementární věc... A vzhledem k tomu, jak kompilování shaderů sestřelovalo nestabilní Raptor Lake, mám pocit, že kdyby to ovladače Arců v tom roce 2024 ještě furt neměly, tak by to Intel tehdy hodně rychle doplnil :)
"Předkompilované shadery Intel na Alchemist nepodporuje a už to neplánuje měnit" (24. 3. 2026)
https://diit.cz/clanek/predkompilovane-shadery-intel-na-alchemist-nepodp...
... a te clanek rika:
"S DirectX 12 přišla ještě podpora v rovině API, kdy situaci může řídit primárně hra prostřednictvím tzv. PSO cache. Cache na úrovni ovladačů nicméně může existovat rovněž."
To, o cem mluvi OP, je cache na urovni ovladacu. A ta pro Alchemist existuje a funguje. O tom se kazdy muze snadno presvedcit, pokud ma jakoukoliv Arc GPU:
The default location for the Intel NEO compiler cache is %LocalAppData%\NEO\neo_compiler_cache on Windows or $XDG_CACHE_HOME/neo_compiler_cache (or $HOME/.cache/neo_compiler_cache if $XDG_CACHE_HOME is not set) on Linux
To je disková cache. První spuštění tak budeš čekat přes minutu na první kompilování.
A co si myslíš, že se děje, když aktualizuješ ovladače GeForce nebo Radeonu?
I s 8c/16t Zenem 4 si s mojím Radeonem docela počkám, jde jenom o to, jestli na to hra má speciální obrazovku (Hogwarts Legacy třeba - tam je to myslím kolem té minuty a půl, ale neměřil jsem si to), nebo čekáš, ale nevíš na co (Death Stranding, IIRC). Samozřejmě že po každým aktualizování ovladačů. Proto se sakra taky tahle funkce Advanced Shader Delivery zavádí.
P.S. "To, o cem mluvi OP, je cache na urovni ovladacu." --- jak říká franzzz
Aha, přečetl jsem si článek. Microsoft jen standardizoval cloudovou cache, možná jako reakci na Valve a Steam.
> franzzz
> To, o cem mluvi OP, je cache na urovni ovladacu. A ta pro Alchemist existuje a funguje. O tom se kazdy muze snadno presvedcit, pokud ma jakoukoliv Arc GPU
V článku se ale píše, že Intel to neumí - ba pro Alchemist neumí ani proprietární cloudovou cache:
> Intel se zatím k podpoře této technologie nevyjádřil. Připomeňme, že teprve letos v březnu přišel Intel s prvotní podporou předkompilovaných shaderů pro generaci Battlemage. Alchemist není podporován vůbec a podle březnového vyjádření se to už nezmění.
> Předkompilované shadery Intel na Alchemist nepodporuje a už to neplánuje měnit
> https://diit.cz/clanek/predkompilovane-shadery-intel-na-alchemist-nepodp...
Založená prázdná složka na tom nic nemění. Pravděpodobně sdílený kód instalace ovladačů s dalšími generacemi grafik.
"Založená prázdná složka na tom nic nemění. Pravděpodobně sdílený kód instalace ovladačů s dalšími generacemi grafik."
A když nebude prázdná, tak to tam předpokládám Intel jenom stahuje porno, aby to vypadalo, že to funguje, ale určitě to není shader cache, ano?
Může tam ukládat lokální kompilaci, po prvním spuštění hry. Hele, vzhledem k tomu, že ty karty nikdo nemá (0 až 1 % market share), tak můžem akorát spoléhat na pravdivost článků tady a jejich zdrojů.
"Může tam ukládat lokální kompilaci, po prvním spuštění hry. "
Ale o tom tu celou dobu hovoříme, atd, bla bla... wow.
A co si přečíst, o čem je článek? Hint: je to i v nadpisu.
mne to pride ako umele obmedzovanie...ako sme u M$ zvyknuti...tuto technologiu by mali zvladat vsetky OS s podporou DX12.
To vůbec nesouvisí s MS. To je věc ovladačů.
toto ma lepsi zmysel
ako nejake fsr dlss
Je to proboha jen předkompilovaný shader a toto "kouzlo" nastane jen pokud zrovna hru nově zapínáš, nebo prošla velkým updatem nebo jsi zrovna updatoval drivery..
Což třeba já dělám i jednou za rok.
Navíc ta kompilace shaderů na silnějším CPU trvá pár minut.
Ten kouzelný start není obecně zrychlení každého startu..
pokud ti tohle přijde větší přínos než DLSS, tak si klidně počítej pracně na 350W kartě to, co já vypočítám na 200W kartě - proti gustu..
ja fsr & dlss povazujem za taku hovadinu -ze asi hociaky inaksi drobny prinos -je lepsi prinos ako toto ;)
btw: poriadna gpu karta je 450W minimum ;) +50W vzduchotechnika na odstavanie tepleho vzduchu od toho ;)
na 350W by som hral 3d sach :-) -naco by mi to bolo?
Tak je to hovadina co ti zrychlí render o 30-50% bez ztráty kvality nebo s minimální ztrátou..
Je to přesně jak píšu to, co ty počítáš (zvláště ve vysokém rozlišení) monstrem se 370W, já spočítám na 4070...
Takový názor dnes může mít opravdu jen zapšklý senilák co povídá jak bylo kdysi lépe a jak "objem nenahradíš" a podobné srajdy..
Moje obligátní otázka,:: videa fotky máš doufám v bezkompresním formátu a v BMP?
Protože jinak ses chytnul do vlastní pasti kamaríde..
dobre bude ked pokakana amd urobi KONECNE nove cipy gpu 450W+
v nv dobre uz nebude nikdy :) =tito uz nevedia ani poriadny kabel naprojektovat -mozno ked im to naprojektuje raz to ich ai tak to zvladnu bez poziaru ;)
btw: cim menej ai & fsr na cipoch - tym lepsie
-ty si toto volaj senilne -pre mna je toto progresivne
Takže k tomu nekompetentímu dezolátství ještě - TROLL..
Z toho postu ani není možné vyčíst, co je vlastně má být smysl jeho obsahu.
volaj si toto -ako chces
ja fsr dlss povazujem za slepe -tj kratkodobe ulicky
tymto chce marketingove oddelenie kompenzovat aktualnu neschopnost vyrobit poriadny herny gpu cip -pre hracov
treba este trosku pockat a bude dobre -bez nich
4K 120-144 fps oled -zlaty gral
o 10r si na tieto hovadiny ani nespomenies lebo ti cip/hra pojde normalne bez toho
-a to je argument aj ku tej tvojej senilite ;)
ja uz by som progresivne pozeral na 3x4K 144fps ;) respektive VR 144fps, zatial to VR mam len 120fps
treba ten progres tlacit dopredu a nie dozadu s fsr dlss
Oni dokáží vyrobit velký čip. Akorát že by si ho za tu cenu nikdo z hráčů nekoupil (pro servery se ale vyrábějí). Pamatuju na Matrox Parhelia s 512bit sběrnicí, ale lidi kupovali nVidia a AMD s 256bit sběrnicí a kompresí barev a hloubky pro dosažení stejného výkonu.
1) FSR / DLSS krátkodobé slepé uličky? :))) Už teď jdou po slepu docela dlouho, a nevypadá to na konec ..
2) Neschopnost vyrobit pořádný chip?
5090 velká jak krabička od sirek od nejbohatší společnosti na světě je ti málo? A co bys ještě nechtěl Ferdo? Tak vem budoucnost chipů do svých rukou..
3) Pokud jedeš ve VR měl právě technologie jako DLSS nebo i FG brát jako denní chleba.
Jinak to v těch 5k naprosto nikdy neupočítáš - se podívej na MODy Luka Rosse.
Naprogramoval vlastní FG.
FSR / DLSS krátkodobé slepé uličky
= tak tak 100%ny moj pohlad na ne :)
o 10r si to ty sam nezapnes -nebudes to potrebovat ;)
Hele co bude za 10roků, to ani nezkoušej předjímat.. - zrovna ty máš odhady kua hodně mimo pohádkáři... si někdy tu VR helmu sundej a vrať se na zem.
A co tedy čekáš, že za 10let půjdeme všichni na 4-8k nativ, protože se konečně objeví tvé vysněně revoluční megačipy, kde to poletí jak z praku - jakože je to na spadnutí nebo tak jo? :))
Zatím to vypadá, že do 10 let budeme všichni násilím natlačený do cloudgamingu a na doma bude už jen snob-end nebo žiletka na připojení ke službě.
Ještě konzole. Nejen ty velké, ale i handheldy, které jdou taky připojit k TV.
Bude všechno o čem píšete pánové - jen tak jako "rozmělněné", aby si každý našel to své..
Smutní budou jen technokraté, co se ještě neprobrali z konce devadesátek a vyhlížejí furt nový zázračný výrobní proces a skokově vyšší, pokud možno rasterizační výkon :)
No nechme je v tom, každý má nárok na sen, ale hry se budou (snad) soustředit i na něco jiného než honbu za fotorealismem - který tady už bez tak dávno máme.
A pokud ho napálíme "moc", (DLSS5), stejně se ukáže, že nikdo o fotorealismus vlastně nestojí, když ví, jak ho bylo dosaženo..
Kdyby komunitě nakukali, že ta paní na silnici v RE9 je vytvořena DX11 kvadriliónem trojůhelníků a "bez berliček" - tak si někteří ukápnou do gatí...
když kouknu na 12let starého Zaklínače3 (DX11), je to poznat, hlavně na xichtech se technologie posunula, ale jinak je to furt extrémně detailní proracovaná open world hra, kterou lze normálně bez újmy hrát i dnes.
A stejně to bude mít v roce 2036 třeba CrimsonDesert, bude to lehce "ušoupaná" zcela stravitelná grafika.
Nic se už nikam zásadně neposouvá, to říkám už dlouho.
Zrovna Zaklínače 3 hraje brácha už novou verzi s Path Tracing. Ale jinak mně přijdou hry fotorealistické už nejmíň 10 let. Překvapilo mě, že už v mém oblíbeném Colin McRae Rally 2.0 z roku 2000 je i HDR - natvrdo přednastavené pro různé úseky od designerů tratí. Vlastně o tom to celé je: počítat realtime, co šlo předpočítat/přednastavit i v dobách, kdy to HW v realtime neutáhl.
To je něco jiného (výpočty v enginu hry/data textur nebo tak něco), než co se pod HDR rozumí dneska (dynamický rozsah jasu + rozšířený gamut barev na monitoru).
Je to přesně ono. Nezapomeňte, že ten vyšší rozsah slouží jen k real-time výpočtu výsledku toho efektu. Většina lidí nemá displej, který dokáže zobrazit surová data HDR.
Hoď "what did hdr refer to in directx9 era games?" do nějakýho AI vyhledávače, myslím, že to relativně dobře sesumarizuje (dřív by google/bing vyklopil odkaz na dobovej článek, kterej by to popisoval, dneska místo toho máme aspoň tyhle berlaičky).
Je to prostě něco jiného, než se pod HDR myslí dneska. Nebo alternativně, pokud víte, co to bylo kdysi, zeptejte se na to, co je to dnes :)
HDR znamená furt to samé, jen se liší, jestli je to předpřipravené nebo počítané realtime. Když např vjedu do tunelu, tak se obraz zesvětlí. Když vyjedu, tak se ztmaví. Jinak by byl tunel černý a venku přepálené.
Co občas vygooglit téma, o kterém je řeč?
To co máš možná na mysli (respektive čemu se říkalo jednu dobu HDR před 20+ lety, když se to ve hraách začalo používat) je použití floating point barev v texturách (a pak samozřejmě při výpočtech), protože se jaksi přišlo na to, že mít 0-255 hodnoty barevných složek rychle vede k bandingu a zaokrouhlovacím problémům a podobně, když se textura různě nasvěcuje. Toto se ale udělalo už dávno v době, kdy jsem měli jenom SDR zobrazení, protože textury na bázi INT8 barevných složek prostě nestačily ani pro to. To, že hra mění osvětlení podle scény s tím naopak nesouvisí, to je holt něco co hry tak nějak dělají (ať už mají výpočty s barvami dělané jak chcou) podobně jako že se v nich hýbají panáčci.
Dneska se pod HDR rozumí HDR monitory a s tím související odlišný režim zobrazení, který používá vyšší režimy jasu (a rozšířený gamut). HDR10(+)/Dolby Vision atd. Je to tématem zatím jenom asi tak deset let (lol).
Ale výsledek je stejný. To, že se ti stáhnou zorničky po vyjetí z tunelu a obraz se ztmaví, nezávisí na 10bit monitorech 😉
Vypadá to, že Nvidia poslední dobou na ty ovladače fakt kašle a kdo má ruce a nohy dělá na AI.
No podle recenze s tímle ovladačem 26.5.2 to na stutter moc nepomáhá. Nevím jaký je stav na RTX kartách, ale vypadá to že na AMD i přes tuhle "fičuru" dochází ke mikrostutteru i po hodinách hraní.
vsync off
na pretaktovanej xtx uzivam horne obmedzovanie fps -pomocou chill v ovladacoch
fps pomocou toho chill obmedzujem podla wattow/vyuzitia karty neh to neide uplne na 100%
nejak stutteringy v tychto casoch uz prilis nemam
& x3d prirodzene
Přesně XTX jsem na tebe tipoval..
To alespoň trochu dává smysl, proč nechceš upscaler a samozřejmě taky RT.
A DLSS jsi tím pádem neviděl ani z rychlíku.
dlss sracku = nechcem vidiet ani na rychliku
=to je ako keby som sa pozeral na chlapa prerobeneho za zenu ;)
este som zabudol dodat oled+freesync ako nutnost
lcd je dobry na 2d sach ;)
Ty budeš vážně dement, ne že bych to vídal zřídka tedy...
Jak jsem psal, nemocný a hlavně IGNORUJÍCÍ dezolát..
Kdybys alespoň napsal, """"jo na DLSS jsem hrál hodinu a nedalo se na to dívat, tak je to lež, ale alespoň trochu kompetentní dřist.""""
a ty budes vygenerovane dlss lietadlo :)
dufajme ze po vydani novej generacie si toto uz prestanes zapinat
inak to bude tragedia pre vsetkych
cakat dalsich ?5r na poriadne herne karty
aby sa z xtx ktora je dokonca este aj zabugovana ;) -nestala najtrvacnejsia karta vsetkych cias
No nejtrvalejší na staré DX11 hry to klidně..
Jinak když se naopak podíváme na budoucnost - Great Circle....
4K nativ + RT u 4090 = 37fps
7900xtx krásných 7fps..
https://youtu.be/GPgb9VV6nqo?t=261
Tak toliko k demonstraci technologického "pokroku" této neefektivní obludy..
Tady máš alespoň odpověď na svou přiblblou poznámku o tom, jak "zbytečný" je třeba upscaler.
S PT je samozřejmě nesmysl hrát cokoli nativně v takovém nesmyslu jako je 4k, na tohle prostě real-time render není připraven a klidně i 10let nebude.
Proto vymysleli DLSS.
haha :)
= ty do boja proti xtx MUSIS vytahovat RT = cize si jasny nv pozitiv :)
aj som chcel kupit nv5090 -ale to by ti ai hlupaci museli vediet projektovat kabel :)
takze bezpecne pockam kym sa amd spamata
nv sa uz koli tomu tvojmu dlss asi nespamata nikdy -neh si tu hovadinu nechaju
ja sa nebudem pozerat na chlapov prerobenych za zeny ;)
Co to je za připitomělé argumenty.
Proč bych nevytahoval?
Dyť RT je 7let stará technologie. - XTX v tom má 1/4 výkonu co 4090...
To sis koupil 450W obludu abys na tom honil brk v DX11 hrách??
Na co proboha?
DX11 je tu 15let !! prosím, na to ti stačí jakákoli karta z elektroodpadu.
XTX je TOP gpu
napriek bugu +veku
ho dokaze prekonavat az 5090
400W karta a so vzduchotechnikou prezije aj 450W
vydrzim kym sa amd opat pochlapi
a nebudem kupovat horiaci kabel nv
TOP grafika se 7fps vs 37fps.. Černé na bílém..
Samozřejmě se to dá napsat i tak, že vyhráváš pro dnešek soutěž o TOP dezoláta prolhaného..
Je to přemotorovaná, špatně navržená neefektivní karta vhodná pro staré API..
Kde má nesmyslně hodně výkonu, protože v DX11 ho prostě většinou nepotřebuje.
Akorát k ní máš citový vztah, proto píšeš co píšeš..
Zajímavý nový vektor kyberútoku.
To jsem zvědavý, kdo se toho chopí jako první.
Aktuálně pouze pro hry zakoupené na MS Store, pouze pro Win 11 a je nutné nainstalovat další bloatware od Hindisoftu... tak děkuji pěkně.
.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.