Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Alphabet zkouší v Austrálii doručování mexického jídla pomocí dronů

Mateřská firma samotného Googlu je také jedním z gigantů, který pracuje na doručování všemožného zboží pomocí autonomních dronů. V austrálii testuje doručování burritos.

Projekt spadající pod Alphabet X je experimentální záležitost ve spolupráci s místním (australským) řetězcem Guzman y Gomez.

Austrálie je celkem logicky, narozdíl od České republiky takovému doručování zboží, klidně jídel z fastfoodu, zemí zaslíbenou. Jsou zde velké ploché a přehledné oblasti, místa s velmi řídkým osídlením, kde zajet si na rychlé jídlo znamená často (minimálně) půldenní výlet.

Alphabet zde pro doručování testuje dron, který doletí do cílové oblasti a na laně spustí zásilku. Jídlo je připraveno krátce předtím v nejbližší provozovně. V rámci projektu se ladí zejména systém vyhýbání se kolizím, kterým se ani přes předem naplánované trasy nejde vyhnout. O to se musejí postarat onboard senzory na dronu. Cílem není nic jiného než doručení jídla doslova ještě za tepla a dále ověření celé sekvence úkonů, tedy toho, jak dlouho trvá příprava a zabalení jídla a jeho připevnění na dron.

Jestli bude následovat nějaký brzký ostrý provoz, je příliš brzy předvídat. V odlehlých oblastech si to lze technicky představit už dnes, nicméně je otázkou, zdali v nich bude dostatečná poptávka po tomto typu služby, aby se vůbec doručování pomocí dronů finančně vyplatilo i s pořizovacími náklady na technické vybavení.

Stejný systém by mohl též doručovat léky.

Něco jiného je to v hypotetické rovině v České republice. Představa, kterak dron doručuje jídlo v hustě osídlené stověžaté Praze či někde v okolí ve větších městech, je dle mého názoru nereálná. A ne že bych si nenechal rád z Prahy doručit ještě teplou Indii :-)…

Tagy: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Alphabet zkouší v Austrálii doručování mexického jídla pomocí dronů

Žádné komentáře.