Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k AMD řeší bug zapínající na některých systémech PBO

AMD v tomto zcela jistě šlo o dvě věci:
1. Zastavení války na Ukrajině - snížení závislosti na Rusku - snížení spotřeby plynu. Prostě díky PBO procesory více žerou, topí, a tak se více topí elektřinou než plynem. Nenápadné, aplikovatelné i na kremloboty, kteří o tom neví.
Mimochodem Intel je v tomto nesmírně napřed, zato takový Apple to evidentně táhne s Ruskem.
2. Zlepšení uživatelské zkušenosti. Zákazníci AMD mají pocit, že jejich počítače nemají výkon, protože jsou chladné a tiché. Díky tomuto bude mít uživatel pocit, že svého počítače konečně dostává, co si zasloužil.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

:-)

+ -6 -
Jak jde o AMD, tak na tomto serveru končí legrace. ;-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jak mi mohly takové zřejmé skutečnosti uniknout? Teď už to dává smysl. Tak proto Apple zpomaloval telefony, aby lidi nehřáli do rukou a oni museli o to více topit ruským plynem. Je to dlouhodobá strategie podpory Ruska. Zastírací manévr, o prodloužení výdrže u starších baterií, zastírající další zastírací manévr, o dotlačení uživatelů k nákupu novějších rychlejších modelů, jsem sežral i s navijákem. :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Přesně to jsem měl na mysli. A teď jsme na to Applu společně přišli. Neznáte telefonní číslo na jejich oddělení vyjednávání pro vydírání?
A Intel, kterému všichni spílají, že brzdí svojí neschopností trh, ve skutečnosti chránil Ukrajinu. Kdyby nebylo AMD a jeho zpropadených Zenů, žádná válka být nemusela. Tak.
To jsem zvědavej, co na to Číslicová Zhouba Stach. Určitě bude tvrdit, že je to hnusná pomluva. Přitom fakta hovoří jasně, i on to naprosto objektivně hodnotil, když nadával Intelu do přímotopů.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

no to je vazne strasne.. takovy skandal.. ryzeny tak diky bugu maji u BFU az o 5% vyssi vykon..

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Je. Protože aby to správně fungovalo, musíš mít zasračkovaný systém spoustou nesmyslů. Nenašel jsem pouze ovladač bez těch všech přibalených hovadin.

+1
-10
-1
Je komentář přínosný?

AMD Radeon ovladače jdou instalovat třemi způsoby - plná instalace, tzv. minimální instalace a holý ovladač. Stačí si po spuštění setupu vybrat.

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Zkusím. Dík.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Evidentně jsi vůbec nepochopil podstatu problému. Pokud máš odladěné PBO v BIOSu tak ti ho ten grafický ovladač přepise svým nastavením a o výkon přijdeš. To je proč to lidi řeší. Druhá parta je ta co hledí na spotřebu a žádný OC nechtějí.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

a ked si zoberies taky 5950x, tak podla mojich merani aj o 70% vyssiu spotrebu, ktoru uz imho taky NH-D15 zvlada len s tazkostami.. aj ked treba priznat, vykon je vyssi o 10% cca priamo umerny s narastom frekvencie (allcore 3,9->4,4). Ta spotreba je konkretne 125 vs 215W, co teda ten tvoj BFU automaticky nemusi chciet...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ryzeny majú tak vysoký limit pri PBO?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

preco to mnozne cislo? Z prvych testov napr. r5500 ma 66W. To co pisem bol "moj" kus 5950x, iny kus moze ist inak. Doska bola tuf b550 gaming plus, chladic NH-D15S. Bez PBO mal 65 stupnov, s PBO isiel k 90, testoval som to len chvilu kym presiel CB20.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Predpokladám, že s PBO majú všetky Ryzeny slušne vysokú spotrebu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to se teda AMD moc nepovedlo. Osobně se mě to sice netýká, ale hodně by mi vadilo, kdyby se mi to stalo. Mám APU R5 4650G Pro, CPU část vyladěnou na minimální spotřebu a zahřívání s fixním napětím (CPU výkon moc neřeším), iGPU naopak přetaktované z 1,9 na 2,3GHz. A u chladiče mám nastaveny fixní otáčky na minimum, a s jistotou vím, že mi na toto nastavení nepřeleze teplota u mého užívání přes 65°C. Takže takovýto zásah třetí stranou by pro mě byl opravdu nemilé překvapení. A to i přesto, že bych to asi zjistil dost rychle, protože mám stále spuštěno monitorování Afterburnerem a GPU-z.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dnesne BIOSy umoznuju ulozenie konfiguracie do profilu a ten dokonca ulozit na USB stick.
Takze ak stravite ladenim dlhe hodiny a potom si to nezazalohujete, nie mozne z toho vinit iba AMD a ich bugy.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jistě, ale to by se nesměl bios pak freeznout..
Tak moudrý jsem byl taky abych si udělal zálohu profilu. Ale evidentně neřešila všecko.
Přeflashoval jsem na poslední betu a jedu na default. výkon je -15 procent proti vymazlené konfiguraci co jsem jel rok bez potíží. Dokud nebude jistota, že problém odstranili tak tomu věnovat čas a nervy na nové ladění nebudu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Poukazoval jsem na to, že někdo může mít otáčky regulovány manuálně, no a pokud něco změní třeba voltáž a takty a už ne otáčky (protože kolečkem prostě SW chyba otočit nedokáže) pak se může systém přehřívat a způsobovat zamrzání a pády.
A jinak já mám ve zvyku poukazovat na toho, kdo tu chybu způsobil. V tomto případě to jde prostě na triko AMD, co už nadělám. Pěkně všem měřit stejně.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Zase z toho nedělejme katastrofu, PBO funguje v závislosti na teplotě porcesoru. Takže pokud máš fixní otáčky a zapne se ti PBO, které vyhodnotí, že nemáš dostatečný chladící výkon, tak prostě pracovat nebude nebo jen v nějaké omezené míře.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak vždyť taky píšu, že mě osobně se to netýká, ale že to rozhodně není nic příjemnýho. Já, protože mám dost předimenzované chlazení jak na CPU, tak na napájecí kaskádě základní desky, bych byl asi celkem v klidu, ale umím si představit, že někomu to může celkem zkazit den:-) Na druhé straně je dobré, že AMD nestrká hlavu do písku a řeší to.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pády a zamrzání by to ale způsobovat nemělo. PBO prostě vyhodnotí teplotu a nepřetaktuje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ryzeny Pro sa dajú taktovať?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pri AMD treba spomenúť aj Gremona55, ktorého leaky o AMD sa javia dlhodobo spoľahlivé na 95%

5:58 AM · 11. 4. 2022
Navi31=
two 5nm GCD
four 6nm MCD
one interconnected controller
7 Chiplets in total
https://twitter.com/greymon55/status/1513365775230283776

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jak to souvisí?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.