Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Analýza: The New Pirate Generation

Neřekl bych, že masová podpora těchto nově vznikajících stran je založena jen a pouze na nesouhlase s "přeregulovaným světem" a že je mířena především proti "omezování internetu", ale že z největší části stojí právě na "pirátech", kteří přece jen využívají tyto služby nejvíc :) Nejsem žádný moralista ani svatoušek, vím dobře, o čem se bavím a je mi taky jisté, že jde o určitý princip, ale nepřestává mě bavit, jak se o soudu s Pirate Bay mluví jako o útisku chudáků, kteří provozovali zcela legální službu a za nic nemůžou a o švédské či i jiných pirátských stranách mluví jako o skupině lidí bojujících za volné šíření informací či jiné vznešené cíle. Realita bohužel bude v tom, že vypukla válka mezi nahrávacími studii (a dalšími organizacemi) a piráty. Podpora Piratpartiet jen ukazuje množství pirátů ve společnosti, protože nebýt jich, prakticky nikdo by o straně ani neviděl.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Naprostý souhlas. Asi se mezi námi nenajde nikdo, kdo by mohl říci, že nikdy nic neupirátil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Moralisté z řad tantiémových autorů a představitelů jejich lobbyistických kartelů" - nepřípomíná vám to náhodou věty z dob nedávno minulých? Pro mladší generaci - doba komunismu. Také jsme slýchávali o prohnilé morálce z řad avantgardních umělců, představitelů dekadentní společnosti,...........
Ještě poprosím o přidání válečných štváčů, něco o imperialistech a změnu na červenou barvu prosím. Bude to pak dokonalé a pomalu se bude mezi lidi vkrádat představa, že pirátské strany jsou vlastně dobré a bojují proti těm nesmyslným kopirajtům a jiným rajtům. A že je vlastně dobré krást a že je vlastně dobré nemít žádný kopirajt co se médií týče. Ale běda když se někdo dotkne mé práce, to pak bude zle ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

HonzaD: jj, je to tak. Asi jen málokdo si nestáhl alespoň nějakou provařenou mp3 jako vyzvánění do mobilu. To je asi to nejmenší. Myslím si, že by se takovýhle organizace měly spíš zaměřovat na vytvoření nějaký normálních trestních sazeb a ne abychom pomalu týdně četli zprávy o tom, že za nasdílených pět písniček z alba XY byl udělen peněžitý trest ve výši několik statisíců dolarů :)
Ještě bych rád podotknul jednu věc, která se také týká téhle problematiky i když ne přímo - několik let slýchám, jak by se snížilo pirátsví v oblasti videa a hudby, kdyby došlo k zlevnění právě audiovizuálních děl a několik se nic nedělo a od vydavatelů bylo slyšet akorát, že to je nesmyl. Teď nám začaly vycházet filmy na DVD nosičích za pár korun, jsou k dostání prakticky ve všech trafikách a světe div se, neznám snad někoho, kdo by pravidelně nekontroloval, co vychází a nekoupil si svoje oblíbený kousky za těch pár korun :)
Podle mě právě tahle cesta je jedinou cestou k tomu, jak zamezit nelegálnímu sdílení a stahování hudby a filmů.
Jakmile klesne cena, zůstanou už jen méně důležité faktory podporující pirátství a to je
a) pohodlí - kdo by šel do trafiky pro film, když si ho doma stáhne za 20 minut?
b) exkluzivita - chci to mít dřív než ostatní
A ještě bych rád dodal, že když si něco upirátím, tak to neznamená, že si to pak nekoupím. Jde vlastně jakousi Darwinovu evoluční teorii v oblasti umění - stáhnu nový album - líbí - koupím, nelíbí - nekoupím. V ideálním případě tedy :) Řeči o tom, že si to můžu v obchodě poslechnout, nebo že si můžu pustit ukázku online, to mě moc netankuje. Nelze v rušném obchodě nebo z pár vteřin poslechu posoudit, zda mi to něco přinese a zda se mi to bude líbit i při poslechu druhém, třetím... stém.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ano připomíná, a proto se nám ten článek tak líbí. Je krásné slyšet opět ta pravdivá slova v záplavě antikomunistických žvástů. Ale pozor, nekritickým konzumentům režimního tisku by článek mohl způsobit nebezpečnou kolizi s diskursem. Tak pozor na to!:-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Hm, citovat zde pana Kotrbu, tak to uz je kua fakt narez.
Neprehanite to uz trochu ?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Poprosím o trošku soudnosti - jak už tu mnozí přede mnou podotkli - pirátství je ozbrojené okrádání lodí na otevřeném moři, nikoli zkopírování hudební skladby, jak se nám mnozí vyděrači snaží dostat do povědomí. Mezi loupeží a kopírováním nul a jedniček je poměrně dost velký rozdíl...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jezisi....tak to CDR kleslo fakt hluboko,prejimat clanky z Blistu ... Jako,ze je to tu samej komunista mezi redaktorama,to tvrdim uz davno,ale toto jsem si neumel predstavit ani v nejcernejsim snu ...
Koukam,ze ucel sveti prostredky uz i na tomto serveru...
Uprimne - v okamziku,kdy se sem zatahne politika,to tu podle me pujde urovni do kytek,a jako ze ta uroven uz ted neni nic extra...myslim tim urcite lidi,co pisou komentare...
 

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

mno... tak to hlavní co k tomuhle"manifestu" chci řict je: Pokud by piratská strana volila takovouto rétoryku tak bych se absolutně odmítal se jí jakkoli zabývat.Díky bohu zatím vypadá daleko rozumněji.Jak autor správně řekl(než prorocky předpověděl ůhyb do leva) ta strana je spíš vpravo.Podotýkám že mám prozatím v plánu dát jim svuh hlas, tak uvidíme s čím přidou do voleb.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ace54: presne tak.
Lojza: heh ? .. budu offtopic .. ale co si jako prestavujes ? Prejimat clanky z idnes, nebo snad blesku ? :DD ... vadi ti lidi co premysleji ?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Vážený pane Kotrbo,po přečtení celého Vašeho článku jsem pochopil,že komunistické ideje jsou proti těm Vašim čajíček.Proto Vám ani nedoporučím abyste podal přihlášku panu Filipovi,ten je pro Vás hodně konzervativní.Jestli si ovšem myslíte že jste vynalezli něco nového,tak Vás musím ujistit,že UTOPIA a anarchie tady již byly.Dříve než budete třást pilíři kapitalimu si ovšem laskavě uvědomte,že cizopasník umírá,zemře - li jeho hostitel!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vážený pane Kotrbo 2.Nedalo mi to a přečetl jsem si ten Váš článek ještě jednou.Větší snůšku lidské blbosti,omezenosti,tuposti a ultra levičáctví jsem v životě neviděl.Musí to být jasné každému,kdo si "užil" komunistický režim!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Hm, lidstvo jako takové má jediný cíl a to co nejrychlejší vývoj/rozvoj, pro jeho dosažení se v minulých tisicletích aplikovali zásady evoluční bologie a učeni se. Kdysi někdo vymyslel kolo, druhy k tomu přidal dvě k ose kolné tyče a byl z toho trakař, který používali a používájí všichni. Pokud by se aplikovala dnešní politika, tak ten kdo vymyslel kolo a jeho potomci by  žili a tloustl z tohoto napadu a lidstvo jako takove dosud taha břemena v ruce. A to jsme to dotáhli ještě dál v kapitalisticke verzi země kde včera znamená zítra dokonce ani to kolo vymyslet nemusím, můžu si patentovat jen myšlenku na kulatou placatou věc a počkat až někdo zrealizuje kolo.
Apropo hudba, čím to, že největší poklady světové hudby vznikli v době, kdy se hudbou zabýval jen nepatrný zlomek hudebníků (v porovnání s dnešním stavem) a žádná ochrana děl neexistovaal, když si pán skladatel nebo interpret chtěl vydělat tak musel jít hrát nebo někomu prodat to co napsal. Přesto tento systém vyprodukoval pány  Mozarty, Dvořáky a Carusy, dnešní svět se zmůže tak na Čákové a Lunetiky. 
Zsady evoluční biologie dále říkají, že je přirozené hájit a preferovat svůj druh a v rámci zajištění budoucnosti podporovat ty nejlepší ze svého druhu. My to v současnosti dotáhli do takového absurdistánu, že je pomalu nekorektní a nepřípustné být zdravý, bílý, pracující čech, který přispívá k rozvoji společnosti. Naopak nejpreferovanější je nebílý, nezdravý, nepracující,  cizinec parazitující na společnosti.   
Myslím, že se musí něco změnit

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

lojza_suchanek: "psáno pro Literární noviny, které vyjdou v pondělí 27.7. 2009"
Přeloženo z češtiny do češtiny - článek není z Blistů, ty jej na základě autorova povolení pouze převzaly. Ale plácat hovadiny je samozřejmě mnohem jednodušší než použít mozek. :)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

to viky:Váš příspěvek to je ovšem ukázka konstruktivního kapitalismu s prvky geniality.  

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Prosím, už nikdy, nikdy nepřetiskujte takovéto bláboly. Nikdy. Opravdu.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

kkkk : špatně - lidstvo má jediný cíl, dosáhnout co nejvíc s co nejmenší námahou :-) Ten vývoj je jenom prostředkem k tomuto.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Á, tady někdo někomu otřásl s milovaným kapitalismem.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tak schválně, páni ultrakapitalisté, čí slova to teď budu parafrázovat? ;-)
"Nutí vás někdo ten článek číst? Stojí vám někdo u hlavy s pistolí a říká 'tohle si musíš přečíst'?"

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Zdenek22: Ano, siahlo sa na milovany neokonzervativny kapitalizmus, ktory nas doviedol tam, kde sme teraz (a kde to presne je, nech si kazdy skusi domysliet sam ;-))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Viky:
Asi se budeš divit, ale komunisté mají na absurditu, jménem Autorský zákon a činnost organizací, jako OSA, IFPI a spol. zhruba stejný názor, jako Čeští piráti a většina duševně normální veřejnosti. A o tom, kdo je parazit a kdo hostitel by se také dalo zajímavě diskutovat. Nicmé ně se mi velmi líbil kyselý škleb soudružky Žikovské, když mluvila o tom, jak je těžké piráty odsoudit (TV noviny) Čím to bude těžší, tím lépe!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mam otazku. Kdyz budu odsud kopirovat recenze a clanky a vystavovat je na mem webu, za jak dlouho se mi ozve pravnik CDR serveru s tim, ze me pocinani je v rozporu s pravy jejich autoru?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

>> Snoopy:
Záleží na tom, čí články budeš kopírovat, v názoru na toto nejsme v redakci jednotní. Mně to bude úplně jedno.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tady bude mít náboženská policie z ODS pohotovost:D. Bude se kontrolovat délka fousů, pečlivě vyžehlená kravata a hodnotit dojem z extatického přednesu hymnů z neoliberálního koránu. Na závěr bude zaříznut beran, na počest proroka Muhamada Hayka.
Otázka: pochází snad piráti z opice? Zcela jistě, jinak by nemohli dělat to co dělají.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Wift: Okay. Nicmene vazit si sve prace neni ostuda, ani branit ji proti zneuzivani.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Tak za prvé, lidstvo NEMÁ žádný cíl. Kdyby mělo za cíl nejrychlejší vývoj/rozvoj, tak nezvolí demokracii jako jedinou formu vlády prosazovanou napříč celou planetou, protože je nejméně efektivní snad ze všech forem vlády. Nejefektivnější v prosazování jakýchkoliv cílů je centrální absolutistická vláda nevoleného jedince.

Za druhé. Lidé žijí své životy s jediným cílem - hromadit majetek. S vyjímkami, ovšem ne příliš častými. Není se ale čemu divit, tuto potřebu má člověk v genech. Od toho se odvíjí nabídka společností, které vyrábějí jen aby tuto touhu lidí naplnily. V dnešní době je téměř vše podřízeno spotřebě, bohužel většinou krátkodobé. Potom se ovšem nemůžeme divit, že některé oblasti planety vypadají jako měsíční krajina, zdroje jsou vytěžené a na vzduch si firmy kupují povolenky. Pokud je na světě miliarda počítačů a průměrná doba životnosti, díky neustále náročnějším programům, je 4 roky, jedná se o miliardy tun odpadu a to nemluvím o mobilech, které někteří mění každý rok a stovkách dalších produktů. Určitě se tady zas najde spousta lidí vykřikujících že na to mají a kdo má mobil 4 roky tak je socka, ale je důležité si uvědomit, že s rostoucím počtem obyvatel planety, s velmi krátkou životností produktů a s těžením zdrojů pro pokrytí spotřeby a ne výstavby nebo rozvoje, se dostáváme do slepé uličky. Naši generaci to ovšem nepostihne a proto je velmi oblíbený životní styl žít dnes a nemyslet na to co bude zítra. Jsme všichni pouze spotřebitelé, to slovo vystihuje vše, spotřebováváme ...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

>> Snoopy:
Samozřejmě. Pokud na tom budete vydělávat, nebo to vydávat za vlastní, líbit se to určitě nebude ani mně :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

>> Snoopy ?
Dřív - ve středověku - se psali knihy kde nebyl uveden ani autor. Autoři své jméno sami dobrovolně neuváděli. Oni si nechtěli dělat marketing a vydělávat na knihách, chtěli lidem přinést své poznatky, zkušenosti a názory, které měly lidi obohatit. To není neúcta k vlastní práci. Jejich poslání bylo splněno pokud si to někdo přečetl, zamyslel se nad obsahem a duševně ho to obohatilo.

Jméno autora na knihách nebylo. Stálo tam jen AMDG > Ad maiorem Dei gloriam > Pro větší slávu boží. Ovšem tehdá byla morálka poněkud jiná - nezkažená.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

kdyby neexistovala TOP09 byl bych si jisty na 100% ze pirati budou mit muj hlas ... zatim je to pade na pade ... cely zbytek levice se s mym hlasem muze rozloucit, a odska .... z tezkym srdcem rikam, uz ne, snad priste v lepsich casech :-) .... co myslite, top09, pirati ? kazdemu jde jasne o neco a jejich program dava smysl, pritom je to nebe a dudy :=) tezke se rozhodnout

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Já se nikdy netajil levicovým smýšlením a z kapitalismu je mi na zvracení, ale přesto musím napsat: jděte už s tou Českou pirátskou stranou někam... Je to jen sebranka komediantů, kterou snad ani nelze brát vážně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nesouhlasim ukulele, radeji budu brat vazne CPS nez trapasisty z OSA, DILIA, BSA a podobnych mafianskych organizaci kterym je treba zakroutit krkem.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

ani jedna z tech zminenych organizaci nedostava sve penize cestne ... vzdy zneuzivaji strachu, lobby, nebo jen pouheho principu presumpce viny .... je to ubohe, jestli s nimi CPS dokaze zatocit beru to jako dobrou sluzbu

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

spousta lidi DILIA ani nezna, je to dalsi vyderacska autorska organizace ktera tentokrat vybira poplatky z kazde A4 kopie kterou na kopirce udelate ... je jedno jestli jste okopirovali jen svoji bakalarku, DILIA z toho dostane autorskou odmenu ... a takhle je to porad, nikomu to nevadi ???

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

>> volic:
Volit Kalouska? Dobry for(: Jeho afery treba na wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Kalousek

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To Ukulele:
Ty a levičák? Odkdy? Jsou dvě možnosti: Buď jsi fetovat začal, nebo, což je mnohem méně pravděpodobné, se ti s tím podařilo úspěšně skončit. A jestli má někdo vůli současný švajneraj s autorskou zlodějnou dát do pořádku, tak to nikdo jiný, než Čeští piráti není! Všichni ostatní buď mlčí (a kdo mlčí, souhlasí), nebo ty zloděje podporují.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To Snoopy:
Je snad snaha o to, aby se s tvou prací seznámilo co nejvíc lidí zneužívání? Nevím, jak ty, ale já občas publikuji pro úzkou skupinu lidí, kteří mají stejné hobby a všechno, co vyprodukuji, má v tiráži tento text: Toto dílo je možno libovolně rozmnožovat, půjčovat a šířit, ale pouze bezplatně! Nevím, jak pro koho, ale pro mne je důležitější větší počet čtenářů, než hmotný prospěch.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ukulele: abychom si rozumeli za levicove strany v dnesnim pojeti povazujeme ty, ktere se snazi prosazovat zajem vetsiny nad zajmem jednotlivce a obracene. Nikoliv jak to platilo v 18 stoleti ve francouzkem parlamentu "ty co sedi nalevo" ... Takze pokud by jste byl radikalni levicak, tak by jste nemohl vubec uznavat majetkova prava, natoz neco tak absurdniho jako moznost vlastnit myslenku.. Lide kteri neco takoveho prosazuji jsou naopak pravicaci "jak svin". Vetsina lidi (vcetne me) ma rada neco cemu se rika "rovnovaha" a ta je momentalne narusovana ve prospech male skupinky lidi (tedy pravne nikoli ve skutecnosti, protoze jim na to vetsina zvysoka kasle), kteri se schovavaji za myslenku ochrany autoru a prekrucuji co se da, coz je spatne.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

>> takypolygon:
Vykašlete se na čtení těhle zaujatých ?taky-pravd? a přečtěte si článek (např. http://tinyurl.com/n9h5fw ), který psal politolog profesí. Člověk, který se tím skutečně zabývá na plný úvazek a vidí věci v souvislostech. A ne tyhle očerňující články u kterých někdo zadal do vyhledávače heslo ?Kalousek? a opsal co mu vypadlo :-/. U těhle kauz a podobných věcí je zásadní i kontext, který bohužel většinu lidí nezajímá a starají se pouze o líbivé a ?šokující? titulky článků.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Miki23: mimochodem, okolo těch slov jsem nepsal otazníčky, ale uvozovky... alespoň českou abecedu byste tu mohli mít. :-) (pokud se to píše nějak speciálně, pak se omlouvám, ale není napsané jak)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

..bych zakázal politiku..

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

drk22:
Duševní vlastnictví je taková absurdita, že se nedá obhájit z pozice pravice ani levice. Duševní vlastnictví hájí hlavně ti, kterým přináší bezpracný zisk (bez ohledu na politické smýšlení), a tím nemyslím ani tak autory, neboť ani oni nejsou v pohledu na tuto absurditu jednotní.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

earth, drk22: Obávám se, že jste mě nepochopili. Sám stahuju hudbu i filmy dle libosti a např. takové autorské poplatky mi hodně leží v žaludku. Ale ČPS budu vždycky kritizovat, protože to není nic jiného než populistická strana, která má nulovou šanci se dostat do parlamentu a už vůbec nemá šanci cokoliv u nás změnit. Víc šancí by mohli mít např. napadnutím různých zákonů u soudu, ale rozhodně ne založením strany, kterou skoro nikdo nebude volit. Ale jim stejně stačí alespoň jedno procento znamenající příspěvek 30Kč za každý hlas...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ukulele: Jak muzete dopredu vedet "ze je to populisticka strana"? Na zaklade programu? Co az tak populistickeho nabizi? Stahovani zadarmo je realita dneska to tezko muze nekdo nabizet. Napravu nesmyslnych zakonu? Ale to neni populisticke ani trochu...A co na zaklade lidi v ni?
O takove Top09 to vedet muzete, protoze tam sou politicti prebehlici, jejich dosavadni pocinani je dobre znamo. Znate snad jedineho cloveka z CPS? Pokud ne prestante prosim pomlouvat... Pokud se vam tak libi stavajici politici ze nexcete dat sanci jinym je to Vas problem. Uspechy podobnych stran jinde ve svete jasne ukazuji, ze sance tu je...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

drk22: Ale já chci dát šanci jiným, proto volím KSČM :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

drk22: Jak se slučuje přeběhlictví s populismem? Nemícháte tak trošku jablka s hruškama? Přijde mi spíš že rychleji píšete než myslíte... pozor na to, to je nebezpečné :-)). Krom toho, kdy se Schwarzenberg, Kalousek, Parkanová, Severa, Drábek a hromada dalších lidí, které zatím moc neznáme chovali populisticky? Fakt jen plácáte nesmysly.

Ohledně ČPS, co vlastně má tato "politická" strana v programu kromě duševního vlatnictví? Já vážně nehodlám svůj hlas zahodit tím, že zvolím stranu, která chce jen modernizovat autorský zákoník, nic jiného o ní totiž nevíme. Což je sice chvályhodné a vesměs s nimi souhlasím, ale na politickou stranu je to dost chudá nabídka. Já hledám pro svůj hlas někoho, u koho budu věřit, že bude řešit mnohem větší problémy, které podle mě momentálně hýbou naší společností.

btw: už jen to, že v názvu mají "pirátská strana" je od nich populistické, protože na to řada mladých lidí velice dobře slyší...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Miki23:Psát a teprve potom myslet popírá kauzalitu,přečtěte si nekde o fungování mozku vy rádoby inteligente.
Pokud nějaký systém založí svoje fungování na "hodnotě" kterou je dluh, důsledkem bude totální bankrot.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Miki23:Psát a teprve potom myslet popírá kauzalitu,přečtěte si nekde o fungování mozku vy rádoby inteligente.
Pokud nějaký systém založí svoje fungování na "hodnotě" kterou je dluh, důsledkem bude totální bankrot.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nějak nechápu, proč by některá strana měla být ne-populistická.Strany sou přece od toho, aby dělaly věci, které se lidem líbí a aby se lidé měli lépe.Pokud strana nebude oblíbená, tak asi dělá něco špatně, a popírá smysl svojí existence.Nebo už máme natolik vymytý mozky že vytváříme společnost, kde lid je tu pro strany a ne naopak?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

to borowitz: Ale, ale - a nedavaju nam strany svojim chovanim JASNE najavo prave to? Stale hlasaju, ako velmi sa snazia o blaho kazdeho z nas (ehm, minimalne pred volbami), ale v skutocnosti sa jednoducho nemozem zbavit dojmu, ze je to trochu inak (a v tom lepsom pripade davaju najavo, ze im je bezny obcan a volic srdecne ukradnuty)

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

borowitz: Podle me to chatepete nejhorsim moznym zpusobem. Znacna cast lidi je ale bohuzel tupe stado, ktere slysi jen na vlastni chvilkove poteseni. Strana A hlasa, pokud nebudete pracovat, dame vam dostatecne dost prostredku aby jste si zili jako ti co pracuji. Je to populisticke, lidi na to slysi a libi se jim to, je to ale to opravdu spravne ?
Nas stat ma schodek jako prase, za par let se snad vyrovna HDP. Dane moc zvysit nemuzem, protoze nejsme svedsko, aby to bylo videt, co je navic se rozkrade. Takze musime snizit mandatorni vydaje, napr. na socialni sluzby, podpory v nezamestanosti, stupidni "pastelkovne" a dalsi paroubkoviny. Snizenim podpory motivujete lidi najit si praci. Rekneme ze to je ta spravna vec, ale je to naprosto anti-populisticke. Zadny obcan z tupeho stada by takovou stranu nevolil.
Lidi chteji TED co je pro ne prinosem, nezajima je co bude za 5-10 let. Viz devastace prirody atd.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Stealth: A proč se na to nemyslelo před deseti lety? Asi budeš argumentovat tím, kdo byl tehdy ve vládě, ale to pak musíš objektivně vzpomenout i legendární pravicové vlády počátku 90. let a rozkradení republiky v kupónové privatizaci...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ukulele:
"pravicove vlady" - prosimte a ktere to byly?

Zrovna nedavno jsem nekde cetl zajimavy nazor - kdyby zenske v tzv. "levicove" Stredni Americe vedely, ze za porod v CR dostanou 20tacu, nebo kolik to bylo, tak by nastala masova emigrace.
Evropa je proste levicova, at uz se to nazyva jak chce.

Faktem je, ze levicove rezimy nikdy zadnemu statu nic dobreho z jineho nez kratkodobeho pohledu neprinesly. Prinesly jen velky uzitek velmi uzke skupine politiku u kormidla.
Pravicovy rezim (rozumej USA, nebo je jesne nekde nejaky pravicovy stat?) zase prinasi velky zisk a moc financnikum a vlivnym podnikatelum, kteri pomalu cely statni aparat ovladnou.

"Spravedlnost" levicovych rezimu je v tom, ze rozdeli chudobu rovnomerne - mezi vsechny lidi :D
Pak se zda, ze "nespravedlnost" kapitalistickeho rezimu je trochu snesitelnejsi...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Shafa - k porodu za 20 tisíc: Kapitalistické myšlení je tady zcela signifikantní: ať si národ klidně vychcípá, jen když zbyde víc miliard na státní zakázky, které mi kamarádíček na ministerstvu přihrává...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Myslím, že tu nikdo ani nedoufá, že by se z ČPS stala majoritní politická strana. Jde jen o to integrovat některé levicové ideály do dnešního kapitalismu, který tu nebude věčně. Rozhodně se nejedná o extrémismus v podání komunismu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Ukulele:
Jak cheš poznat, která strana je populistická a která ne? Jaké máš záruky, že tví oblíbení komunisté, pokud by náhodou posílili svůj vliv, nepůjdou stejnou cestou, jako ČSSD, nebo ODS, totiž rychle zapomenout na všechno, co před volbami slíbili? A co konkrétně proti ČPS máš? Já si naopak myslím, že, vzhledem k tomu, že v jejich řadách prakticky nejsou ,,profesionální politici" je tu šance, že se budou snažit dělat to, co slibují. A pokud jde o preference: Uvědomte si, že v r. 2006 byla účast ve volbách někde kolem 60% a právě potenciální voliči ČPS tehdy zůstali doma, protože neměli koho volit! Takže k volbám teď přijde hodně těch, kteří na ně do teď kašlali a vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby ČPS dosáhla na 7-8%.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

miky: pokud nekdo pouziva politickou stranu jen k tomu aby se dostal k veslu a v momente kdy se neprosadi najednou meni priority a jde do jine strany je u me populista. Tj. bude plkat cokoli jen kdyz dostane svoje kreslo a jakmile jde lod ke dnu zdrhne jinam....
Ad pravicova vlada: To co je v dane chvili povazovano za levicove a za pravicove se v prubehu casu meni, rozdil je v tom kterym smerem se dana strana snazi pusobit na stavajici situaci. Takze v porovnani s USA je napriklad ODS levicova ovsem u nas je pravicova...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

> Petyy : A tohle jsou přesně ty řeči, které do lidí nalévá levice a prosťáčkové je tak rádi opakují. Něco ti poradím - vykašli se na to, jaké se kde točí peníze ve státních zakázkách a starej se sám o sebe, o své vlastní zajištění. A teprve pak, až budeš stát na vlastních nohách, až budeš mít na to, abys slušně zajistil rodinu, až budeš schopen pomoci kamarádům a lidem kolem tebe... tak pochopíš, že společně s dalšími co se jim to podařilo můžeš něco změnit.

Dřív ne. Dokud jsi závislý na státu, budeš vždy nanejvýš jen opakovat ty řeči o zlých politicích, státních zakázkách, ČEZu a pod.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Je zajímavé, že před lety se audiokazety a videokazety prodávaly jak na běžícím páse. Když si někdo koupil desku, bylo naprosto normální, že jí přehrál kamarádům na kazety. Dodnes si pamatuji jak se přehrávala Zeď od Pink Floyd z videa na video, jak jsem si od kamarádů nahrával koncert Talking Heads, The Cure in Orange, Swindle se Sex Pistols, Halber Menesch od Einsturzende Neubauten, zkrátka se pirátilo jak o život. A myslím že na západ od našich hranic také.

Vydavatelské firmy na to pekly a hrubě podcenily nástup nových technologií. Propad prodeje řešily zvyšováním cen a místo toho, aby se snažily nástup internetu zachytit a využít. Namísto vymýšlení funkčního obchodního modelu a nového způsobu propagace, stále fungují ve starých kolejích a neustále vymýšlejí různé ochrany které byly stejně dříve nebo později prolomeny.

Přitom iTunes jasně ukazuje že s rozumnou cenovou politikou a uživatelsky jednoduchým rozhraním lze hudbu i prodávat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tahle analyza mi prijde dost ujeta. Sam piraty podporuju, ale nemam pocit, ze by slo o podkopavani zakladu kapitalismu nebo komunistickou revoluci... Podle mne je drtiva vetsina tzv intelektualniho vlastnictvi neprijatelnym zasahem statu do fungovani trhu a umele vytvorit nedostatek, coz jde naprosto proti principum svobodneho trhu. Piratstvi je jen prirozena reakce trhu na nove moznosti technologii, coz se starym mastodontum nelibi. A protoze by mohli prijit o penize a je tu tak zvane dusevni vlastnictvi, tak hned bezi za statem a chteji vetsi a tvrdsi ochranu, misto toho aby se pokusili novemu prostredi prizpusobit, jak by to vyzadoval svobodny trh...

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Petyy:
ale tak to prece vzdycky bylo a vzdycky bude.

Myslim, ze je lepsi, kdyz si nekdo nechutne namasti kapsu na statnich zakazkach a pritom je schopny a (mimochodem) pro svou zemi neco uzitecneho udela, nez kdyz jen namasti kapsu a rovnomerne rozlozi chudobu ;-)

Trochu to zlehcuju, ale vesmes to takhle fungovalo a bude fungovat.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jako signatar CPS , ale zaroven spoluvlastnik spolecnosti vytvarejici pocitacove hry vidim hlavni problem v obrovskem molochu nabalenym na samotne autory cehokoli...Vydavatele jsou nejvetsi brzdou zmeny obchodniho modelu, ktery by vyhovoval internetove dobe. Interne je prilezitost pro reklamu a prodej, ktery muzou provadet primo autori. Vydavatele se boji o svoji offline pozici..Ta diky piratstvi prakticky pestava existovat.  Jako autor chci prodat co nejvice s co nejvetsim podilem ze zisku..A na to je internet perfektni...
U filmu a hudby je dulezita cena a dostupnost. Pokud bude hudba i filmy k dostani okamzite  v prislusne kvalite , za rozumnou cenu. Nikdo stim nebude mit problem... Muj moralne osobni postoj k filmum je takovej , ze si platim kabelovou televizi cca 1200 kc mesicne =  14400 rocne. Nekoukam se na ni. A proste si sosnu jakej film chci, kdy chci a podivam se na nej.
Hudba mne zajima hlavne na zivo..Tzn chodim na koncerty, A hry. No sosam hry a ty co se rozhodnu hrat si proste koupim...Na druhou stranu, jako autor mam potrebu svoje dilko chranit. A o tom za jakou cenu, jakou kvalitu bude autor prodavat svoje dilo ma diky internetu ve svojich rukou. Sice stim prijima i obchodni riziko, ale za cenu vetsiho podilu ze zisku.  Vytvarime pocitacovou hru jiz 4 roky a jeste tak 2 budem:)..ALe obchodni model jiz mame jasnej. Primej prodej po internetu, moznost si produkt ozkouset a nasledne zakoupit. Za cenu neporovnatelnou s cenama her jak je zname dnes. Sice si uzivatel bez internetu ani neskrtne. Ale je to pravo autora si ochranit svoje dilo podle sveho. A je jen otazkou kupujiciho, jestli je ochoten takovej produkt koupit.  
V obecne rovine, pokud svet bude fungovat tak , ze budeme vsichni makat na blaho vsech.  Tak se rad pridam. Dokud ale vse bude stat penize. Budu svoji praci prodavat tak abych na tom max vydelal a zajistil si klid na dalsi praci a pohodovej zivot.
Dalsi vec je jak dnes obecne funguje obchod/kapitalismus. Na jedne strane lidi co chodej do prace a tim to pro ne hasne a na druhou stranu obchodnici snazici se generovat zisk za kazdou cenu at je jeho kvalita jakakoli. Je treba hlavne u beznejch lidi apelovat na pochopeni situace, ze chodit do prace neni to a same co vydelavat. Clovek co si umi penize vydelat, by se mel o ne i postarat. Lidi jsou nauceni chodit do prace a bussiness nechat na bankach , fondech, investorech atd. A to je podle mne zaklad vsech problemu o kterejch se tu bavime...
Riziko je soucast kapitalismu, a tim , ze se rizika vzdavame(je to jen iluze jak ukazala soucasna "krize") nechame nekoho jinyho aby vydelaval na nasich penezich. A hlavne dobrovolne davame penize nekomu kdo spekulacema snima ovlivnuje samotnou cenu prace za kterou ty penize dostavame. A vetsinou to neni pro dobro nase, ale jeho vlastni.
Modelovej pripad ..X clenu rodiny ma penize v bance. jeden znich se rozhodne stavet dum:
1) Veme si hypoteku od banky kde zbytek rodiny ma ulozeny penize a plati bance uroky.
-Zbytek rodiny z toho nic nema
-Je dost mozne, ze i nekdo z rodiny za tu pujcku i ruci, pokud ne ruci nemovitosti aspon ten co situ hyposi bere
-neprijde nam to divne dela to tak kazdej. najivne si myslime, ze riziko je na strane banky
 
2) Zbytek rodiny investuje do stavby domu svojeho pribuzneho za dohodnutejch uroku,.
-vznikajici nemovitost je furt v rodine
-pokud vylozene nekdo z rodiny ty penize neukradne(coz je nepravdepodobne)...riziko je realne opravdu 0
- maximalne penez zustava v rodine.
 
V CR je primarne problem ten, ze i mladi lidi uvazujou stale po vzoru komunistu(nevedomky napriklad skrze nazory svejch rodicu), ale poradnej kapitalismus tu bude, kdyz bude fungovat v ramci rodin. I kamaradu. Proste kazdej by mel delat bussiness neustale.
A pokud ho nedela , okrada , sebe, deti , rodinu. A nechava vydelavat uplne cizi lidi.
 
Proste dobre vynalozene penize jsou penize vynalozene do sebe, a vzdelani, investicni gramotnosti atp...V zajmu mocnych je co nejvice "negramotnejch" ovecek, co chodi do prace a cpou svoje penize do virtualni gamble machine skrze banky a ruzne fondy.  A jsme zase u ty priciny situace ve ktere jsme.
 
A proto si myslim , ze investicni a obchodni gramotnost lidi by mel bejt jeden z cilu CPS.
 

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Už si tady přetaňte navzájem všichni lhát. Třeba takový film, máte možnost si jej:
a)zakoupit
b)půjčit v půjčovně
c)ignorovat ho
d)stáhnout
V případě, že volíte a + b, někomu za něj zaplatíte, v případě c porušujute autorský zákon. Dále někomu zasahujete do vlastnických práv, které jsou zakotveny v Listině základních práv a svobod a samozřejmě porušujete občanský zákoník.
Jistě máte nacvičenou odpověd, že majitelé práv se chovají nemorálně, atd. Dále jejich chování označujete za zlodějské chování. OK, ale proč tedy na "zlodějské chování" odpovídáte krádeží?
Vždyť sami můžete změnit chování filmových a hudebních společností, neokrádejte je ale ignorujte jejich produkci. Nejde to? Protože se chcete na film XY podívat, tak si ho kupte. Nekoupíte si ho protože se vám zdá drahý, nebo co když bude špatný? Raději ho stáhnete na netu. Tak co vlastně chcete, jedněm kážete, že jsou nemorální a přitom morálka chybí právě vám.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

omluva, c si dosaďte d

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Eser: prosímtě, jaký to občanský zákoník porušuji, když si stáhnu nějaký film z internetu? tyhle lži tu šíříš vědomě nebo nevědomě? neporušíš tím zhola nic, to jen vydavatelské společnosti jsou hloupé, že nevyužijí internetu k dalšímu navýšení svých zisků a dopustily vzniknutí aktuální situace, že lidé si raději stahují věci jinde (beztrestně)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A vies Eser, ze v poslednej dobe sa coraz castejsie priklanam k moznosti d - a co je zaujimavejsie, vobec sa mi nezda, ze by som o nieco prichadzal (mozno za to moze aj kvalita sucasnej hollywoodskej produkcie). Nakoniec prestanem byt piratom kvoli vseobecnemu znechuteniu...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

omluva, nie d ale c (ignorovat) :-))

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

pao: A proč si myslíš, že už slušně zajištěnou rodinu nemám - a na státní zakázky si nesahám? Každý, kdo napíše něco, co neodpovídá modrácké příručce, je socka, že? Tohle znám až moc dobře, tohle myšlení. V pozadí je fašismus.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Všechno už tady bylo! Duševní práva, to jsou takové středověké odpustky, což byla v podstatě autorskká práva na víru bóží.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Bobo: mno s vseccim z toho prispevku se da vrele souhlasit. Nicmene s jednou veci souhlasit moc nemuzu. A to je Kseftovani v ramci rodiny. Ver mi, ksefty v rodine to je cesta do pekel. Michat obchodni a rodinne vztahy proste nejde.... Tahle spolecnost zije proste na dluh. Vzdycky me pobavi kdyz nektera strana tvrdi, ze za to muzou strany levicove :0)). Kdyby si neco precetli o fungovani kapitalismu jako takoveho, tak by pochopili ze je to jedna z jeho zakladnich vlastnosti a s levicovymi stranami to nema celkem co delat (ty muzou mit vliv tak max na velikost toho dluhu nikoli na to zda tu bude, ci poroste)... :0(

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Přidávám se k těm, kteří jsou znechuceni zařazováním materiálů od jednoho z hlavních autorů Britských listů. Fuj.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tak kdo se zastává předražených státních zakázek je buďto vůl nebo zloděj. A argument že zároveň udělá něco pro svou zemi, je už za hranicí drzosti kterou jsem schopný snést. Osobně si myslím, že trest smrti za korupci, jak je zaveden v Číně, je jediným možným řešením proti parazitům veřejných rozpočtů.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

sweeper:
rofl. Nebud naivni. Zijeme na Zemi, ne na Mesici.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Bobo007: Můžu se zeptat o jakou společnost se jedná, případně uvést název některé hry?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Kseftovanie v ramci rodiny (ci priatelov)- z vlastnej skusenosti. Funguje. Ak funguje rodina alebo vas priatel je naozaj vas priatel. Otazkou je ci este su tu rodiny ci priatelia...

Zitie na dlh - podla mna jednoznacne cesta do pekla. Mozno nie okamzite. Ale urcite. Precitajte si nazory jedneho z financnikov (podobne nazory sa objavili v USA uz v 50-tych rokoch min. storocia). Riesenie nezname.
http://www.akcie.cz/odborne-clanky/54437-big-expert---zahranicni-trhy-kd...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Eser, jsem rád, že tu máme zase někoho, kdo se stará o morálku. Jak by bylo na světě bídně, kdyby tací nebyli!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

to drk22  : jde prave oto..aby u rodin a pratel doslo k pochopeni aktualni situace..Proc  firmy vytvareji globalni korporace ?. Prave proto , ze jim to dohromady umoznuje lepsi reakci na trh a hlavne veci financni zazemi..Jedna cast vykrejva druhou , jedna cas dodava te druhe a naopak. Nejde o to bejt drzgresle, ale racionalne uvazovat a pocitat. Plus je plus , minus je minus. Pokud se rozhodnu neco darovat tak muzu i tak. Ale odevzdavat cast svejch penez dobrovolne jen kulinepochopeni ci neznalosti je trestuhodne. Je to cesta jak na zapade vznikaji rodine majetky predavane na dalsi generace. A ekonomicky racionalni rodic ma velkou sanci , ze podobne vychova i svoje deti. Proste s emusi myslet na budoucnost.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

to ukulele: Snad uz brzy dojde na nejakou vetsi prezentaci spojenou s videem ze hry..Tak do ty doby bych to nechal tak. Pak se k tomu prihlasim. Pripadne upozornim i tady.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pan Kotrba, jako stary komunisticky demagog a vizionarsky revolucionar, natira CPS na anarchistickou cerno-rudou. Je to jen opak toho co z ni delaji "imperialisticko-burzoustne-kapitalisticti pohunci" z OSA, DILIA, BSA, etc. ;)
>>Mirage9: jj stejne jako byla integrovana socialni nebo zelena temata
>>drk22: si odporujes v ramci jedne vety "(ty muzou mit vliv tak max na velikost toho dluhu nikoli na to zda tu bude, ci poroste)"
>> Alien07, Bobo007 : " Ak funguje rodina alebo vas priatel je naozaj vas priatel." No prave, prijde mi jako by obcas nekdo mel zajem na tom aby to nefungovalo. Nemyslim hned nejake spiknuti buhvijake loze, ale obcas nekdo prisype pisek do hladkeho chodu, aby z toho mohl profitovat. Priklady loveni "klientu" by se nasli: cirkve(dusicky), bolsevici(zastupy), socialni pracovnice(funkcni rodina je nepotrebuje), poskytovatele pujcek do domu na cokoliv(sice tu vec asi nepotrebujete, ale my si vas oskubeme), ... spouste zajmovych skupin vyhovuje vystrasene, flustrovane, izolovane a manipulovatelne individum. Atomizovana spolecnost.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

2 ucho
Vím,že samotné stahování je u ns povolené. Tak to tedy upřesním, jde mi o stahování přes torrenty, kde samozřejmě i šíříš, což už dovolené neí. BTW, když něco oprávněně vlastníš, máš k tomu vlastnická práva, ty řeší i OZ.
2 nEser
Jen mne udivuje, jak ti co ji nevadí porušování současných zákonů z jejich strany tady vykřikují a mají plno řečí o zlodějině, atd...
Přitom na základě jejich jednání lze říct, že zloděj křičí, že ho okradli.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Eser: tak to ti ale potom padají ty body, co jsi níže uvedl, jako domeček z karet... protože tam mluvíš o stahování... mimochodem to, že je stahování přes torrenty nelegální, to je dokola omílané tvrzení ČPU... řekl bych, že je u toho celkem dobře výstižné rčení, že stále opakovaná nepravda se stává pravdou. samo o sobě je to totiž trochu sporné a to z několika pohledů:
- prakticky nikdy si ode mě nikdo nestáhne celou věc...
- když to tahám (tedy i sdílím), jak si můžu být jistý, že netahám nějaká legální data? že to, co tahám, je "zakázané"
- co když odešlu pouze 10MB z celkového objemu dat? co když pošlu 10 kB jedniček a nul? co jsem poslal za autorsky chráněné dílo? co když v celém torrentu vše nespadalo pod autorsky chráněné dílo? co když tam byla část bezproblémová a já náhodou odeslal jen tu?
- co když si něco stáhnu, ale pak to smažu, tedy se na to ani nepodívám. jsem pak opravdu takový zloděj?

samotnou výměnu dat bych tedy tak nekriminalizoval a neřešil, jde přeci o výmenu informací. k řešení je pak užití takové věci, kterou jsem nenabyl úplně korektním způsobem a mám z ní nějaký osobní užitek, tedy mám z ní to, k čemu byla určena, ale autorovi jsem za to nezaplatil. a tady je takový zajímavý detail, a to, že jsem za to nezaplatil autorovi... spoustu peněz jsem ale už mezitím stihl odvést spoustě jiným lidem, od připojení k internetu po datové nosiče, poplatky za elektřinu atd. ti všichni se na tom přiživují :) (aby za chvíli autorské svazy nešly po ČEZu a nechtěli po něm nějaké příplatky za elektřinu, která se používá k nelegálnímu poslechu hudby, hraní her, sledování filmů atd... :) )

aby bylo jasno, neobhajuji tady to, že by autoři neměli dostávat zaplaceno za svá díla. jsem hlavně pro to, aby peníze dostali autoři, ale už se mi moc nelíbí, že většinu peněz dostávají všichni ti, kdo se přiživují kolem. když se mi něco líbí, měl bych za to zaplatit. ale morálně nemám nic proti tomu, když si člověk stáhne z torrentu nějakou hru, vyzkouší si ji a pak třeba koupí. proč ale s dotyčným zacházet jako s kriminálníkem jen za to, že někde něco stáhnul? to mi přijde trochu zvrácený. ano, není morálně správné, aby někdo hrál hru nebo se díval na film, za který nezaplatil, ale určitě bych s tím nebojoval stylem, že naházím platícím zákazníkům ještě víc klacků pod nohy a automaticky budu každého považovat za zloděje...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Eser:
Takže znovu: Co konkrétně ukradl ten, který něco nasdílel?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jestli je někdo ještě zvědavej na jednoho z těch skalních čtenářů, který tento server pravidelně čte cca 10 let....
Jsem proti současnému systému autorských práv.
Ale články jako je tento jde tento server na úroveň žumpy.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nebo se na to klidně po dlouhé době na server přihlásím. S politikou se řítí celý tento server do prdele.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

To je zase logika :-) Chtel bych videt jediny priklad filmu nebo programu, jehoz jedna cast je autorsky chranena a druha neni. Z praktickeho hlediska je to nesmysl.

Kdyz si stahnes film a nepodivas se na nej, je to naprosto stejne poruseni autorskych prav jako kdyz ho vidis jednou nebo 10x. To same u programu - pouze vlastnictvi CD s instalaci je poruseni autorskeho zakona.

To ze nevis ze to je nelegalni je nesmysl - neznalost zakona neomlouva. Pokud stahujes neco co ma v nazvu nazev nejnovejsiho filmu a u toho DVDrip, screener nebo telesync tak moc dobre vis co chces stahnout.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Možná by to chtělo nejdřív použít tu věc v hlavě, než začneš plodit tyhle nesmysly. Jak známo, v torrentu nemusí být uložen pouze jeden soubor, ale klidně víc a smiř se s tím, že na všechny ty soubory autorsky chráněny být nemusí. Z logického hlediska zcela jasné, kdo dokáže, zda ode mě šly zrovna ty autorsky chráněné nuly a jedničky...

"Kdyz si stahnes film a nepodivas se na nej, je to naprosto stejne poruseni autorskych prav jako kdyz ho vidis jednou nebo 10x."

- Tohle je lež...

"Pokud stahujes neco co ma v nazvu nazev nejnovejsiho filmu a u toho DVDrip, screener nebo telesync tak moc dobre vis co chces stahnout."

- Pokud nerozumíš psanému textu, zkus si ho přečíst 2x nebo 3x, třeba to příště pomůže. co když název stahované věci smysluplný není nebo odpovídá něčemu, co považuji za zcela legální? dejme tomu že jsem vlastníkem originálu, stáhnu si z internetu kopii a třeba se jedná o jinou verzi, jiný díl atd... nebo jednoduše stáhnu něco, o čem jsem si myslel, že je něco jiného? jen holt někdo přejmenoval torrent? když to vezmu ad absurdum, někdo nasdílí Windows 7 ISO pod názvem nějaké distribuce Linuxu. Každému inteligentnímu člověku je jasné, že jít po lidech, co si taková data stáhnou a pak logicky postihování stahování jako takového bez dokázání jasného úmyslu a následného zneužití, je projev idiotismu.

Zloděj aut není taky odsouzen za to, že si byl nějaká ta auta obhlídnout... s tím tvým uvažováním by svět spěl směrem maximální kontroly všeho, za chvíli i myšlenek samotných...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

2 WIFT
nevím co ukrad, ale porušil něčí vlastnická práva k filmu. Dál nemá cenu s tebou o tom debatovat, protože ty tento druh vlastnictví neuznáváš. A jsi přesvědčen o tom, že stačí zaplatit jednou. Znovu ti připomínám, že se nezastávám filmových a nahrávacích společností, jen prostě odmítám přijmout ten názor, že lze beztrestně porušovat současné platné zákony. A v případě trestu začít pokřikovat jak je ten svět nespravedlivý, naříkat jak jse vše drahé, atd...Kua, vždyť lístek do kina dnes mnohde stojí míň jak krabička cigaret. Ovšem toto není na debatu na fóru CD-R, stačí dodržet, že to co si nechci koupit, budu ignorovat a nebudu to ani stahovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 Eser: ... že to co si nechci koupit, budu ignorovat a nebudu to ani stahovat.
Dobra myslienka, pod toto by som sa mohol aj podpisat. Vacsina mainstreamu ma aj tak pomaly zacina znechucovat. Horsie su na tom okrajove, raritne alebo naozaj stare zalezitosti, ktore tu urcite nikto nedistribuuje, potazmo ani o nich nikdy nepocul? V tomto pripade asi nezostava nic ine len dufat, ze kedze ide o okrajovu zalezitost, pripadne piratstvo bude prehliadnute - ale na to sa tiez neda velmi spolahnut...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Eser:
Nejde o to, jestli něco uznávám, nebo neuznávám. Ale nenazývám zlodějem člověka, co jezdí po silnici, aniž by měl řidičák.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

ptc & Eet:
1) Pokud modifikuji dilo z min. 30% (nebo dokonce z min. 20% ?) tak je to dilo moje, muze to byt kolaz, remix etc a nemusim nikomu nic platit a je jedno, jak jsem dilo ziskal, zkopiroval etc.

2) Zdileni dat mezi kamardy a prately je tzv. fairuse, coz plati i zde v CR

3) Jak ukazal i soud s Akademii Ved, zalobce musi nad vsi pochybnost dokazat, ze se sirily presne ty dila, nazev nestaci, musi si je i stahnout a dokazat, ze to stahli od toho a toho ... to je mimochodem hlavni problem torrentu, nedokazi od koho to stahli, protoze to stahli od X zdroju.

4) Tak to s tim vlastnenim programu a neinstalaci je hezka blbost, prodavame programy a parteneri davaji moznost stahnout bud demo, nebo cely program a davaji evaulicni klice, ten SW muze stat miliony podle poctu licenci a zaplacenych vlastnosti, pritom nedava jediny papir, jedinou smlouvu, nepredpoklada, ze jeho zakaznici jsou zlodeji, napr. IBM licence ani nehlida, v OS/2 warp nebyl zadny papir a doklad o pravosti jsem si mel pry vytisknout, byl tam na to program.

Nelegalni je SW uzivat, ne jej vlastnit, protoze kopie na CD neni ani vlastneni, ani distribuce, ani uzivani.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Eser:
"dodrzovat platne zakony" - v tom je dnes bohuzel ta potiz, - pripada mi, ze svetske pravo prestava mit jakykoliv moralni zaklad a zakon muze byt napsan temer jakkoliv, jde jen o to, aby to zvoleni poslanci schvali. O cem pak takovy zakon je?

Dale - cela tva teorie je o tom, ze autori maji pravo za sve dilo pozadovat odmenu. OK. Proc ale pozaduji odmenu i za prazdna media?
Na to se da rict jedine - fuck off.

Kdyby se podobne jako "umelci" chovali klempiri, tak jim musime platit za kazdy proteceny litr okapem, protoze okap neustale pouzivame.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Eser:
Lžeš! stahování hudby, nebo filmů je u nás naprosto legální, takže k žádnému porušení zákona, ani k zásahu do práv autora nedošlo.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To Wift:
Kdo jezdí bez řidičáku, není zloděj, je to spíš potenciální vrah.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Myšlenky, programy, filmy v digitální podobě, hudbu v digitální podobě nelze ukrást ve smyslu krádeže hmotné věci. Respektive, nelze je ukrást bez toho, aby společně s nimi nebylo ukradeno něco hmotného. Jediný způsob, jak zajistit, že nikdo film, hudbu, nebo program nepoužije v rozporu s přáním autora, je nepublikovat to.
Pokud někomu dám hmotnou věc, nejsem schopný dále řídit, co s danou věcí dotyčný udělá. Stejně tak, pokud pustím digitální informace do světa, nebo jakoukoliv jinou myšlenku, tak jí nejsem schopný dále řídit její šíření, protože není možné zabránit tomu, aby ji třeba někdo nezmodifikoval.
Jediné jakžtakž férové řešení v tomhle jsou patenty. Když někdo něco chce chránit, musí za to zaplatit. Není to možná ideální, ale na druhou stranu patentované informace nezmizí se smrtí objevitele, což je pro společnost přínos, a protože autor těchto informací
Zrovna mě napadá zajímavý příklad na porušování autorských práv. Asi všichni diskutující budou znát Krkonošské pohádky. Včera byla v TV pohádka, která se tuším jmenovala "O veliké věži". A v ní vystupoval kromě jiných postav: správce (svým chováním podobný Trautenberkovi) a jeho sloužící Anče, Kuba, hajnej a pak ještě Krakonoš. Anče si chtěla vzít Kubu. A v ději pohádky se jim nelíbilo psí počasí od Krakonoše. Podle mě je to zcela jasně odvozené dílo od Krkonoškých pohádek (tahle pohádka je mladší).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

>> earth:
V první řadě jsi správně použil slovo "potenciální". Potenciální vrah jsem, když se to tak vezme, i já. Stačí, aby mě někdo nasral nad určitou mez a zapracovaly pudy sebezáchovy, které dosud nedostaly příležitost. Anebo stačí neopatrnost a vůbec pak nezáleží na tom, jestli mám řidičák, nebo ne.

Tady jde ale o něco jiného. Jiný termín pro frázi "mám řidičák" je "vlastním řidičské oprávnění", v angličtině je na to skvělý termín "driving license". Zkusme tuto "licenci na řízení" (kterou řidičák skutečně je) přirovnat k "licenci na poslech autorského díla". Není to zas až tak těžké. Obojí je licence na "něco nehmotného" (řízení na silnici není hmotné, přestože užíváte hmotné auto, zvukové autorské dílo také není hmotné, hmotný je jen jeho nosič a o ten primárně nejde). Přesto když poslouchám skladbu "bez oprávnění" (není důležité, jak se k němu dá přijít), označují mě zlodějem. A přesto mě nikdo nenazve zlodějem, když jedu po silnici autem bez řidičského oprávnění. Přitom za porušení obou práv jsou obdobné sance (finanční pokuty, zabavení věci, vězení - přičemž to vězení hrozí spíše u neoprávněného užívání audiovizuálního díla, než už neoprávněného řízení motorového vozidla, kde je člověk - jak jsi řekl - potenciálním vrahem - za to se zavírá až v případě, že se jím člověk stane).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To Wift:
Tak tohle se ti moc nepovedlo! Posloucháním legálně stažené hudby, nebo koukáním na legálně stažený film nikoho neohrožuji. Ježděním bez řidičáku ano. Bohužel právnická lobby má idioty, jezdící bez papírů mnohem raději, než ty, co si doma v klidu poslouchají hudbu, nebo filmy. Takže to není o právu a spravedlnosti, ale o nacpaných kapsách. Pokud by došlo k tomu, že na umělce a autory SW by se brala stejná měřítka, jako na autory patentů (nejvyšší čas), přišly by ochranné svazy o moc a moc peněz a důvod k existenci a to přece nejde, že? Zrušit fabriku a připravit o práci stovky lidí je zcela normální, ale běda, kdyby se někdo pokusil udělat něco, co by připravilo o práci pár desítek právnických parazitů!

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

za prázdná média se platí autorské poplatky, takže co, když už je to zaplacený můžu si tam dát co chci ne_

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

earth,wift:
těžko se porovnává takové věci, když hlavním zájmem jedinců kteří něco můžou ovlivnit nejsou lidé ale jejich peněženky především a až potom se možná dostane více či méně z nutnosti na ostatní věci.
Jak by jinak byl možné, že by někdo vydělal nehorázné čásky na něčem jen pro to že se to tak dá prodat. Kde je slušná mez?
Nechceš vodu, elektriku plyn ?? neber, můžeš bydlet i pod mostem.
A neznamená to že když nějaký film nebo hra není životně důležité, že je normální aby si slušně pracující člověk nemohl tyto věci koupit. Pro koho se to potom dělá, jen pro pány co okrádají ostatní natolik že si to můžou dovolit, nebo pro ty co kterým se podařilo najít dobře placenou práci?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

>> earth:
Myslím, žes mě nepochopil, ono v podstatě to, co říkáš, je v tom mém obsaženo taky. Každopádně se neztotožňuji s tím nazývat člověka bez řidičského oprávnění vrahem (byť potenciálním) a člověka bez oprávnění poslouchat danou skladbu zlodějem. A jestli sis toho na našich silnicích nevšiml, to, jestli je někdo "potenciálním vrahem" vůbec nezáleží na tom, jestli má řidičské oprávnění, nebo ne. Dá se sice odhadovat, že procento těch, kteří ohrožují na silnicích ostatní, bude asi větší mezi lidmi bez řidičského oprávnění, než mezi těmi, které ho mají. Těch je ale zase víc a koukni se na silnici - spousta lidí jezdí jako kreténi, což je ovšem dáno kreténskými pravidly a kreténským dopravním značením. Vůbec nejlepší způsob jak dokonale nasrat většinu řidičů na silnici je striktně dodržovat veškeré dopravní předpisy a řídit se do posledního puntíku dopravním značením. To se pak může klidně stát, že za rozdrobenou krajnicí s výstražným sloupkem pojedu ještě několik desítek kilometrů padesátkou, než narazím na první křižovatku ;-). Ale to už "odbočuji" ;-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dopravní omezení většinou vznikají jako následek nehod. Že většina českých řidičů jsou neukázněný dobytek a jezdí podle práva silnějšího nárazníku, nebo podle pravidla: Čím dražší auto, tím drzejší mohu být, je, bohužel smutná realita, jenže za současného stavu naší legislativy nějaké zlepšení hned tak nehrozí. Je zajímavé, jak všichni tihle borci rychle zkrotnou, když přejedou hranice. Je také pravda, že absolvování autoškoly neznamená, že absolvent umí jezdit, většinou je to jen o tom, že jakž takž ví, kde a k čemu jsou jaké pedály a že musí kroutit volantem, když jede do zatáčky. Jenže tohle už je dost mimo téma. Každopádně je společenská nebezpečnost ježdění bez řidičáku mnohem vyšší, než stahování hudby a filmů odkudkoli, už jen proto, že, jak známo, stahování hudby a filmů není protizákonné.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

2 earth
Ještě jednou pokud, stahuješ pomocí torrentů eMule,atd... tak i sdílíš. Pokud máš dílo stažené celé, tak ho sdílíš a tady už porušuješ zákon. Ale ty možná ne, třeba jen sosáš a ke sdílení dáváš jen linuxová distra, netuším co jsi zač.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.