Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Anička nejen o Linuxu: ráda bych viděla M$ Metro v Linuxu

ano kazdy ma potrebu se vyjadrit, a evidentne za kazdou cenu.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Mám podobný pocit.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

S tím strachem souhlasím, znám i lidi, kteří se báli opustit XPčka a jít na 7čky, přesvědčit je nedokázal ani Jobs, a linux nikdo aktivně nepropaguje, ani google se nikde nechlubí, že android má linuxové jádro, tak moc se toho bojí i oni

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Ano, naprosté většině lidí je úplně jedno jaký OS používají, pokud je to, co používají pořád na stejném místě a funguje to. Je to i jeden z důvodů proč mají W8 Metro, protože to vypadá stejně jako tablet a mobil s W8 a je to (nastavení + data) synchronizováno přes Skydrive (u Apple je to stejné s iCloudem a Google by to také rádo vidělo s Google drive).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"Pokud totiž něco v lidech přetrvává jako hradba mezi nimi a Linuxem, pak je to často právě strach z jiného způsobu práce, z jiné adresářové struktury, z jiné filosofie používání."

S tím si dovolím nesouhlasit, protože to považuji za jeden z nesmyslů kolem OS vůbec. Drtivá většina uživatelů nikdy OS neinstaluje a má problémy mimo "své dvě aplikace" cokoliv v systému udělat, natož pak nastavit. O instalaci jako takové nemluvím. Problém není v uživatelích ani v OS, ale v prodejcích, správcích atd. Argument jiné adresářové struktury je lichý proto, že se běžný uživatel nikdy dál než do svých pár složek nedostane. Ať už se jmenují Hudba nebo Moje hudba...

Co se prodejců týče, tak jsem si nedávno při pořizování nového stroje opět ověřil, že buď jsou naprosto neschopní ignoranti nebo nabízejí zboží podle daných kritérií bez ohledu na požadavky zákazníka. To co jsem si vyslechl za bláboly při osobním nákupu mě utvrdilo v tom, že kdyby šel nakupovat méně znalý člověk, odnesl by si platformu Intel s OS Windows 8 a měl by pocit, že nic jiného vlastně koupit nemohl. A co hůř, že mu to poradil odborník. Podle prodejce není platforma AMD pravděpodobně schopna výkonově pokrýt požadavky drtivé většiny domácích uživatelů (net, multimédia...) a podle všeho to asi nezvládne ani OS Linux. Prodejce neměl ponětí o čem mluví, když jsem v němém údivu a především ze zvědavosti co bude, nechal diskuzi dojít k technickým detailům. Ale přesně věděl, co mi má prodat. Mohu vám říct, že se mi chtělo po delší době skutečně zvracet až blít...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Sice mas v zasade pravdu, ale s Linuxem je to slozitejsi: Funguje jak kdy (ano i MS veci fungujou nekdy prapodivne, ale vetsinou to tak nejak funguje nestanou se silenosti jako ze na urcitem HW ti pri pohybu mysi se nahodne pohybuji i okna aplikaci). Pokud nemas v okoli nekoho kdo tomu fakt rozumi (tj. ne ze to zvladne jen nainstalovat a nastavit), tak je to dost riskatni pokud to nechces jen jako hracku. A nektere bezne veci na tom neudelas i kdyby jsi se rozkrajel - proste zatim je pro vetsinu lidi vyhodnejsi Windows, uvidime jak to bude dal.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Moje rozhořčení výše se týkalo toho, že jsem šel koupit notebook postavený na platformě AMD a předinstalovaným OS Linux. Prodavač bez jakéhokoliv povědomí o tomto operačním systému měl tendence nebo úkol mi jej rozmluvit. Stejně jako mnou zvolenou platformu. Pokud by jej k tomu vedly zkušenosti, byl by to jeho názor a já bych s tím problém neměl. Nejsem bojovník za zvýšení penetrace Linuxu na osobních počítačích. Normálně jsem holubičí povaha, ale tento zážitek ve mě opravdu vzbudil emoce.

To co si napsal obsahuje několik nešťastných formulací a normálně bych to přešel, ale je neděle ráno, piju kafíčko a tak proč si nepopovídat. Ale budu hodný, slibuji.

"s Linuxem je to slozitejsi: Funguje jak kdy"

Toto je velmi nešťastně formulované. Kdybys napsal, že si potkal HW, na kterém ti nějaká distribuce nechodila, neměl bych s tím problém. To se klidně může stát. Pakliže nainstaluji a nastavím systém, tak funguje. Nedějí se žádné záhady.

"Pokud nemas v okoli nekoho kdo tomu fakt rozumi (tj. ne ze to zvladne jen nainstalovat a nastavit)..."

Není. Ten kdo umí nainstalovat a nastavit systém není ten, kdo tomu fakt rozumí. Na to stačí řekněme pokročilý uživatel systému, ať se bavíme o OS Windows nebo OS Linux. Zásahu odborníka je třeba jen v případě obskurního HW v kombinaci se špatnou volbou distribuce. Což se nestane, pokud si zákazník kupuje počítač s předinstalovaným systémem. Ano, určitě najdeme prodejce, kteří perou Linux na sestavy, nenastaví a prodávají. To se ale neomezuje na svět Linuxu, že... Vrátím-li se k tomu co si psal, tak běžné překážky při instalaci systému, které se dnes a denně diskutují na fórech distribucí, jsou o tom, že uživatelé neví jak co udělat a často je to způsobené chybnou volbou distribuce nebo tím, že nejsou ochotni navštívit wiki. I přesto jsou tyto překážky pokořovány, protože lidi fungující na fórech většinou poradit umí.

"...tak je to dost riskatni pokud to nechces jen jako hracku."

Poměrně často se píše o tom, že linuxáci v jednom kuse kompilují a ladí systém a vlastně trvá několik týdnů, než je systém použitelný. Určitě se najde někdo, kdo si hraje se systémem neustále. Jsou lidi, kteří jsou schopni leštit auto tak, že kolemjdoucí mají pocit, že půjde dolů i lak na něm. Nicméně realita je poněkud odlišná. Já mám nainstalovaný systém i s aplikacemi za půl hodiny. Je to dané samozřejmě rychlostí (desktop) a vybraným HW. Nicméně i výše zmíněný notebook i přes zákonitou degradaci výkonu kvůli teplotám a spotřebě nainstaluji do hodiny, včetně mnou používaných aplikací. Ano, je to o zkušenostech, stejně jako s libovolným OS. Takže ne, uživatel nemusí mít počítač s OS Linux jako hračku. Pokud jsi narazil na distribuci, ve které v repozitářích někdo řádil jako černá ruka, chápu, že ten pocit si mohl mít. Nicméně je to volbou distribuce.

"A nektere bezne veci na tom neudelas i kdyby jsi se rozkrajel"

Toto vídám v diskuzích také poměrně často, ale nikdo mi ještě nebyl schopný říct, jaké. Proto se zeptám: Jaké běžné věci v operačním systému neudělám?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

IMHO to Bespi napsal vcelku reálně. Vůbec nebyla řeč o zařízení s předinstalovaným Linuxem - přeci jen je jich na trhu jen hrstka, víc je jich snad s FreeDOSem.

Tvrzení "s Linuxem je to slozitejsi: Funguje jak kdy" pokládám za naprosto pravdivé. Konkrétně MSI GX700 + Ubuntu 12.10 = nefunguje, to samé ale Ubuntu 10.04 = funguje, po nainstalování ovladačů nvidie funguje s akcelerací, MSI GX700 + Win Vista a výše = funguje po nainstalování vga. Arima UM400 + jakýkoliv linux s vyšším kernelem než 2.xx nefunguje vga, touchscreen, zvukovka a wifi. Na XP a vyšších funguje všecko (vga vyžaduje doinstalování, ostatní out of box). OSX na tom samém vyžaduje wifi driver. Asus M3N-HT Mempipe + Ubuntu = nefunguje síťovka, omezené schopnosti zvukovky, na Win no problem, OSX no problem (out of box všechno). Mohu sem vypsat ještě tak 7 zařízení, které mám k dispozici (+ dost sestav a počítačů, které mi nosí zákazníci) a klidně doložím fotkou. Z mého pohledu je prostě Linux "nejproblémovější" přičemž řešení problémů začíná u uživatelsky jednoduché instalace ovladače pár kliknutím až po status "neřešitelné".

"...tak je to dost riskatni pokud to nechces jen jako hracku."
Za předpokladu, že Linux na daném hw jede se dá Linux relativně běžně používat. Píšu relativně protože někteří na počítačích hrají hry, kreslí v CADech, mixují hudbu, spravují vozové parky apod. Je jedno jestli profesionálně nebo občas, rozhodující pro běžného uživatele je, že na linuxu tohle bez vynaložení určitého úsilí prostě nejde a když už jde tak proti majoritním systémům musí člověk počítat s potencionálním problémem. Typicky u her je nutné NAVÍC zkontrolovat kompatibilitu, u 3d aplikací taktéž nebo hledat alternativu (Space Navigator "myš" = fakt ty haluze s okny jak píše Bespi, nicméně podpora Wacom tabletů je, ale FotoKrám jakožto standard není), u hudby jakbysmet, resp. konkrétně u masivně populárních "dj" apps se smířit se skutečností, že je aplikací všehovšudy tak pět z čehož je reálně použitelná jedna protože ostatní ignorují kontroléry. Tyto činnosti pokládám za naprosto běžné a tedy i tvrzení "A nektere bezne veci na tom neudelas i kdyby jsi se rozkrajel" za směrodatné ;)

PS: Kafe už mám druhé :)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Já myslím, že tohle je vcelku zbytečný argument. Každá organizace si nejdříve ujasní co chce provozovat aplikace, s jakými požadavky a za jakých podmínek, a následně volí softwarovou a hardwarovou platformu. Pokud to někdo dělá opačně (koupí hardware, až pak řeší OS, až pak řeší aplikace) pak je to domácí Franta a nebo úplný idiot. Stejně tak si nespustím Autodesk Smoke na Windows (Adobe se může jít zahrabat) nebo si nenainstaluju Windows na 99% všech hardwarových zařízení, na kterých Linux běhá.

Ono dokonce i když si koupíte značkový hardware od HP nebo DELL můžete mít problémy s některými edicemi Windows, ale to přece není argument k systému. To už se nebavíme o technických záležitostech, ale záležitostech obchodních (podpora)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jenomže na těch 99% zařízeních neběhá ani Ubuntu protože to nejsou pcčka, že... Bavme se prosím na nějaké rozumné úrovni, věcně a vynechme routery, multimediální krabičky, chytré ledničky, placičky hračičky sračičky :)

Ještě se mi nestalo, že bych na zcela běžné HP nebo Delly nenainstaloval Win (momentálně instaluji W7 na Compaq Presario CQ61-430EC, podpora here http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?os=4062&lc=cs&cc=cz&... - jsem v 79% a vsadím se, že to pojede). Problémy typu boot loop na Lenovech považuji za méně závažný než třeba komplikaci s tím GX700 hned z několika důvodů - zaprvé tam Win dostanu rychleji a pohodlněji (Ubuntu 10.04 + upgrade na 12.04 zabere 1.5hod, oprava bootloopu 2min z externí usb mechaniky, instalace 30min) a zadruhé si mohu pořídit notes již nainstalovaný.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Zeptám se, ač to bude vypadat jako vytržené z kontextu, na které HP jsi instaloval openSUSE a nešlo ti tam něco? Proč proboha všichni blbnete s Ubuntu a podle něj děláte závěry?

Mimochodem zrovna HP si můžeš pořídit s předinstalovaným jak Windows tak SUSE i v ČR.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Na HP ne, na MSI ;) Ubuntu si přál zákazník, kterému se odporoučel disk. Původně tam měl staré Kubuntu (nebo Xubuntu) a asi chtěl změnu.

Závěry s Ubuntu dělat budu a to minimálně do doby kdy po mě bude chtít většina lidí Ubuntu plus bude Ubuntu prezentován jako mainstream. Více viz. post níže 22.05.2013 - 15:15, který jsem zapomněl o víkendu odeslat :)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Právě jsem si zalil také druhé kafícko a koukám, že bude sranda dneska. Ale s tím jsem u první kávy počítal. Tak jdem na to :).

Čím začít? Třeebaaa.... Ubuntu disponuje slušným zástupem ovladačů, ale troufnu si tvrdit, že za prvé není ideální pro začátečníky a za druhé na obskurní šílenosti MSI, Asusu a jim podobným bych jako první sáhl po openSUSE, ač není mojí domácí distribucí. Ale ovladačů / firmwarů má podle mých zkušeností nejvíc. Jsem si jistý, že velká část problémů s absencí ovladačů by tím byla vyřešená. Netvrdím že všechny. To vždy záleží na výrobci a ne nutně na výrobci notebooku, protože o tom je řeč. Ne o desktopech, tam není problém nikdy, pokud si někdo nepořídí DELL apod. Čili ano, jsou výrobci, kteří dodávají ovladače a jsou výrobci, kteří ovladače jen pro Windows (těch je naštěstí už málo) a pak nesmíme zapomenout zmínit výrobce, kteří modifikují HW a dodají ovladače jen ve chvíli vydání HW pro konkrétní verzi systému a následně je jednou až dvakrát zaktualizují pro stejnou verzi systému. Zdůrazňuji verzi, protože WinXP a Win7 nejsou stejný systém, že. Příkladem budiž Asus. Mám tu někde 2 grafiky, které modifikoval, přidal jeden čip a díky tomu nefungují s ovladači od výrobce, ale pouze s ovladači Asusu. Ty ale nejsou aktualizovány a fungují pouze ve WinXP a to nijak slavně. A tak bychom mohli pokračovat dále, stejně jako ty najdeš HW nefunkční na Linuxu, najdu stejně HW nefunkčního na jiné verzi Windows. Čili ano, máš pravdu v tom, že s ovladači problémy jsou a je třeba se některým výrobcům vyhnout obloukem, což vyřeší více problémů než zástupy baličů různých distribucí. Od toho tu má být prodejce, který minulý týden neprodával trička nebo banány a umí zákazníkovi poradit. A pokud půjdu úplně do detailu, tak při pořizování nového stroje je velmi relevantní volit HW podle několika aspektů, včetně OS. O čemž v podstatě byla řeč už od začátku.

Co tu máme dál...

"Z mého pohledu je prostě Linux "nejproblémovější" přičemž řešení problémů začíná u uživatelsky jednoduché instalace ovladače pár kliknutím až po status "neřešitelné"."

Proti tomu nic nemám, je to tvůj názor založený na tvých zkušenostech a schopnostech. Já jsem si na smrt jistý, že bych dnes už těžko modifikoval *.inf soubory např. v ovladačích pro notebooky MSI, protože už jsem z OS Windows vypadl. Dříve jsem takové úpravy dělal levou zadní, protože to bylo na denním pořádku. A opět souhlasím, že některé problémy s HW jsou na Linuxu neřešitelné, obzvláště pak, pokud výrobce odmítá poskytnout extrahovaný firmware apod.

"Píšu relativně protože někteří na počítačích hrají hry, kreslí v CADech, mixují hudbu, spravují vozové parky apod."

To, že hry pro Windows na Linuxu neběží je snad každému jasné. Nic na tom nemění WINE ani POL atd. To není pro hráče, kteří hrají hry pro Windows. Ani Steam pro Linux neřeší skutečné hráče, kteří hrají širokou škálu her. Hráči tohoto kalibru rozhodně patří na desktop OS Windows.
To, že kreslí v CADech je hezké. Určitě existuje CAD pro Linux, ale nedosahuje kvalit AutoCADu. Stejně jako GIMP pravděpodobně profíkovi nenahradí PhotoShop. Určitě najdeme i více naprosto profesionálních aplikací, které nejsou pro Linux a nemají adekvátní náhradu a jedinou možností je pro tyto lidi OS Windows.
Ale buď férový. Moje otázka zněla trochu jinak a byla reakcí na výše napsané. Pokud chceš tvrdit, že běžný uživatel mixuje hudbu (což jak sám píšeš na Linuxu jde), používá AutoCAD či PhotoShop, tak se asi neshodneme. Je potřeba si uvědomit kdo je běžný uživatel a co na počítači dělá. Samozřejmě také to, jaký podíl trhu to vlastně je.

A to nejlepší nakonec

"Vůbec nebyla řeč o zařízení s předinstalovaným Linuxem - přeci jen je jich na trhu jen hrstka, víc je jich snad s FreeDOSem."

Vzhledem k tomu, že jsem se tím nyní zabýval vím, že to není tak úplně pravda. Už i k nám dorazila jinak běžná nabídka notebooků s předinstalovaným OS Linux, ale prozatím jen některých výrobců. Až mě to překvapilo, protože jsem toto absolvoval před pár lety a to byla naprostá tragédie, když člověk chce konkrétní věc a musí dělat kompromisy. Ale to neplatí jen o IT, že... Nicméně ano, je možné koupit libovolnou platformu v různých (u nás ne ve všech) konfiguracích i s předinstalovaným OS Linux. Typicky to bývá SUSE, což není žádná hitparáda co do bohatosti repozitáře, ale pokud se bavíme o běžném uživateli, zapne, nechá doinstalovat systém atd. a může používat.

Jak jsem psal výše, nebojuji za vyšší zastoupení Linuxu na počítačích. Jen mám rád pravdivá fakta a nikdo mi prozatím nebyl schopný říct, které činnosti běžný uživatel nemůže provozovat na OS Linux - pokud není vytažena profesionální aplikace, kterou běžný uživatel nikdy nepoužije. Samozřejmě jsem imunní vůči lidem, kteří používají doma PhotoShop na filtr červených očí apod.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Bohužel právě Ubuntu je prezentováno a propagováno jako mainstream, potažmo OS s širokým záběrem uživatelů od BFU (serfing, AtlasHub/Facebook), přes průměr (hry, kancl) až po advanced (terminal/bash/Céčko). Jednoduše řečeno Canonical říká, že je Ubuntu na stejné úrovni jako Win - od notebooků po server, zdarma, jednoduchý a ihned ready. Mno a pak je tu realita kde třeba ten konkrétní MSI (ano, je to zvěrstvo, ale Win na něm prostě fachá) prostě nefunguje. S openSuse každopádně souhlasím - to na tom totiž nainstalovat jde a krom vga funguje out of box. Podotýkám, že zrovna MSI svoje notebooky "bez OS" vybavovalo zrovna openSuse, asi ví moc dobře proč ;) Kombinace Asus + Ubuntu je na notesech víceméně ok (beztak tam jsou síťovky a zvukovky Realtek), ale u mě na té M3N prostě musím degradovat síťovku (Atheros F1, imho jedna z těch lepších s minimálním zatížením cpu a velmi slušnou latencí) buď na nForce class (podstupuji riziko s detekcí 1G, zamáváme asusímu first packet) nebo na Atheros L1. A to je přesně to co se mi prostě nelíbí když to Win nedělá problém. U Dellů jsem naopak během posledního roku zaznamenal slušné zlepšení, možná proto také začal nabízet bussiness class notesy přímo s Ubuntu, viz. poslední XPS, které je dražší než konfig s W8 nicméně je u něj záruka bezproblémovosti. Najít seriózního prodavače co něčemu rozumí je dneska pomalu nadlidský úkol, kor když potřebujete poradit zda to či ono bude fungovat pod Linuxem. Vrcholem vstřícnosti je většinou příslib, že koupené zboží můžete vrátit (nepočítám hypermarkety kde jsou individua blekotající něco o led, hd, herním výkonu a prostě všem okolo kdy cokoliv vychválí jenom aby prodali). Pak takovým zákazníkům vysvětluj, že je lepší si připlatit za někoho co opravdu poradí (specializované prodejny s pc) nebo připlatit za produkt zaručující běh pod vším. Ostatně tohle bude v příštích letech zajímavé když si lidi navyknou neplatit ani za OS :)

Linux a hry: Každému to bohužel jasné není. Pokud ke mě přijde technicky nepolíbený zákazník tak ani netuší, že nespustí exe. Vysvětlit mu POL nebo Wine je na delší čas a vzhledem k hodinové sazbě se mu u mě vyplatí koupit Windows ;)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

ad suse... pohledej si jejich build servis... rek bych, ze maj vic balicku jak debian s ubuntu...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

napsal jsem "tj. NE ZE TO ZVLADNE JEN nainstalovat a nastavit)..."
nainstalovat a nastavit to dokaze kazdy, jenze jakmile se objevi sebemensi problem tak najit reseni je slozitejsi nez ve Windows. Uz jen proto ze, je mnohem vice ruznych distribuci a kazda se znacne lisi + kdyz se k tomu pridaji nahodne chyby ... . Rika se ze Ubuntu/Kubuntu/... .by meli byt na bezneho uzivatele nejvic orientovany. No nevim, nesmyslnych chybovych hlasek to umi vyhazovat fakt kupu a to aniz by clovek delal neco specialniho ... cista instalace, hned po startu vybrano ze Start Menu nainstalovat Firefox ... skoncilo to chybou ze aplikaci se nepodarilo nainstalovat ... sice sla spustit, ale co ta matouci hlaska ? Pak jsem zkusil na te ciste instalaci prehrat film, ok prehravac zjistil ze si potrebuje stahnout kodeky ... ok odklepnu ze jo ... nasledoval restart aplikace ... a zas napsala ze si ty kodeky potrebuje stahnout ... ok ... no asi po 10 koleckach restartu aplikace konecne chytlo, ale zjistilo ze jeste nema kodek pro zvuk ... dalsi 3 restarty aplikace. Muzu tu v klidu rozepisovat dalsi tunu podobnejch uletu. Dekuji, ale tohle fakt beznemu cloveku doporucit nemuzu, by me zabil. Jako kdyz nekdo komlet pripravy instalaci do firmy, kde se na tom bude pouzivat 5 aplikaci a nikdo do toho nebude stourat, akorat IT pracovnik tam obcas doinstaluje overene aktualizace, tak tam nebude problem. Stejne tak kdyz to nejaky clovicek bude chtit jen na brouzdani po netu a obcas prehrat nejaky ten film a bude mit v okoli nekoho kdo Linuxu rozumi, koho muze pripadne zavolat, tak proc ne. Ale hromadne lidem dat Linux ... to je silenstvi.

Nektere veci na tom opravdu neudelas:
- Wine = nahodne fungujici simulace Windows API pro Linux. Pokud se podari neco na jedne verzi Wine rozchodit neznamena to ze po prvni aktualizaci Wine to bude stale chodit. V mem okoli je nadavek na Wine dost. Tedy na Windows aplikace pokud chces aby to chodilo jak ma tak stejnak dual boot nebo virtualizace (nejde pouzit vzdy).
- zkus prehrat Blu-ray (on je to orisek i na Windows 8 :-) , ta ochrana co si dobraci z OSA a jim podobnych vymohli slouzi jako perfektni ochrana pred legalnimi uzivateli).
- to ze aplikace maji alternativu (byt ne vsechny) neznamena ze alternativa je stejne pouzitelna, nejde jen o funkce, ale i o zpusob ovladani (viz. GIMP, ktery sice je dobry, ale ovladani je hnus nejvetsi).

Me se nektere vlastnosti na Linuxu libi, ale vadi mi hlavne ta nekoncepcnost co tam je. Proste mi Windows vyhovuji radove vic i kdyz chyb a nedostatku maji vic nez dost.
Stejne tak na telefonu mam Windows Phone, proste jsem zjistil ze to staci, a ve WP se nemusim o nic starat, ono to funguje vsechno samo :-) . Prace s WP je snadnejsi nez s telefonem bez OS a pritom to zvlada vse co potrebuji (pravda chybi mi offline mapy od Seznamu). No a kdyz posloucham vlastniky Androidu, co porad resi za problemy ... . At si kazdy pouziva co mu vyhovuje, od toho tu je ta moznost vyberu nebo ne ? Proste Windows je tu od toho aby fungoval tak nejak obecne pro bezne ucely a Linux pro ty co chteji system upravovat k obrazu svemu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Běžný uživatel nikdy systém instalovat ani nastavovat nebude. Ani to neumí a typický uživatel ani to ani umět nechce. Nicméně s tebou souhlasím. Instalace a nastavení systému je triviální záležitost. Pokud narazíš na problém, uděláš velkou chybu, když budeš hledat odpovědi jinde, než na fóru dané distribuce. Není to proto, že by se distribuce zas tak moc lišily ve struktuře systému, ale především proto, že řešením bývá většinou instalace konkrétního balíčku či přidání nějakého repozitáře, což se opravdu liší.

Přesto, že se na netu tvrdí, že je Ubuntu pro každého, tak to není zas tak úplně pravda. Platí to v případě, že po instalaci systému není třeba nic nastavit. Což zastoupí určitou část HW, ale ne všechen. A pak přijde ona katastrofa, kdy jsi poslán do terminálu. Proto neustále tvrdím, že Ubuntu není pro nové uživatele Linuxu a nikdo mi to nevymluví. Jsou tu jiné, které jsou připraveny minimálně stejně dobře, ale mají obdobu systémových nástrojů Windows, kde se případné problémy poměrně snadno řeší. Čili distribuce vzešlé z Mandrivy (Mageia, PCLinuxOS...) a openSUSE.

"Ale hromadne lidem dat Linux ... to je silenstvi."

Pravděpodobně se na tom neshodneme, protože mě to takto funguje velmi dobře. Jsou počítače, o kterých jsem neslyšel dlouhou dobu jen proto, že je na nich Linux. Uživatel postřehl pouze změnu prostředí, ale po krátkém vysvětlení kde co jak proč si zvykli poměrně rychle. Někteří jsou dokonce tak daleko, že si instalují občas i nějakou aplikaci... Čili

Android má své problémy a nepořídil bych si ho. Především proto, že jsem vůči dotykovým udělátkům imunní. A je mi jedno, jaký OS v telefonu mám, protože s ním pouze telefonuji a posílám SMS :).

"Windows je tu od toho aby fungoval tak nejak obecne pro bezne ucely a Linux pro ty co chteji system upravovat k obrazu svemu."

A na tomto se neshodneme zcela určitě, protože já mám zkušenosti diametrálně odlišné. Uživatelé, kteří pod moji správou přešli (o jiných mluvit nemůžu, tam nevidím :)) na domácích počítačích na Linux, mají systém nainstalovaný dlouhou dobu a reinstalace se v podstatě neděje. A to jsou ti samí, kteří měli neustálé problémy, ať již díky špatnému chování na netu, díky čemuž jsem trávil dlouhé chvíle se záchranou dat nebo díky systému, který zevnitř zřejmě vyhnívá a se stával nestabilním, výkon klesal atd. Takže ano, neshodneme se, mám zcela odlišné zkušenosti.

Pokud ti vyhovuje OS Windows více, je to v naprostém pořádku a měl by si jej používat. Naprosto s tebou souhlasím, že každý má používat to, co mu vyhovuje.

A také to nejlepší nakonec...

"Nektere veci na tom opravdu neudelas:
- Wine = nahodne fungujici simulace Windows API pro Linux. Pokud se podari neco na jedne verzi Wine rozchodit neznamena to ze po prvni aktualizaci Wine to bude stale chodit. "

Proč považuješ "emulaci" jiného operačního systému za běžnou věc na PC? To si ze mě utahuješ. Navíc mi to nepřijde smyslu plné. Běžný uživatel nepotřebuje spouštět na Linuxu programy pro Windows. A pokud se třeba od tebe dočkám konkrétní odpovědi ohledně běžné věci, která na Linuxu nejde, tak ti třeba řeknu, že nemusíš WINE instalovat vůbec. Jinak pokud chceš, existuje wineprefix, ve kterém použiješ verzi WINE jakou chceš a aktualizace se toho nedotkne.

"viz. GIMP, ktery sice je dobry, ale ovladani je hnus nejvetsi"

já nejsem člověk, který pracuje s grafikou. Ale jen pro zajímavost. V jakém programu pracuješ na Windows?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bezny uzivatel nikdy nebude system instalovat a nastavovat:
hm, asi ziju v jinem svete nez vy. Zkuste se treba nekdy podivat do poradny na zive.cz nebo i jinam.

Problem neni v instalaci konkretniho balicku, ale to ze nefunguji naprosto zakladni veci tak jak maji. To neni o dalsi funkci. Proste po instalaci ma system fungovat tak aby se s nim dalo nejak pracovat, treba zacit stahovat ty balicky a ne ze je system ve stavu, ze hazi chyby jako out of memory pri otevreni druheho okna v nastaveni. Ano je hezke ze na druhem PC stojicim vedle to nedela ... tam to dela zas neco jineho.

Ubuntu ... no proc Ubuntu, protoze to prave kde kdo tlaci jako ten system ktery by mel byt pro bezneho Frantu Oprsalka a ze na tom budou diky Steamu perfektne chodit hry .... . Jenze jak sam pises, nic moc. Ano OpenSuse se mi zatim zdal asi nejlepsi.

Pises ze davas lidem Linux a od te doby jsou spokojeni ... ano verim ze u velmi nenarocnych lidi co to maji jen na internet tak je toto reseni dobre (mozna by stacil Chromium OS, ale to je vlasntne taky Linux) ... casem prejdou na vestaveny prohlizec v TV a nebo na tablet, protoze velke PC ci NB je pro ne zbytecny.

Windows je stabilni dostatecne, ale ono by mozna stacilo orezat tem lidem prava aby nebyly admini, stejne jako nejsou admini v tom Linuxu. Dost to pomaha :D .

WINE ... no uz v nazvu je ze to neni emulace. Je to implementace Windows API, je to totez jako kdyby jsi Javu ve Windows povazoval za emulaci Javy v Linuxu. K tve pripomince, mas sice pravdu, ale nefuguje to vzdy ... . A jesli pouzivani Wine povazuji za bezne ... vzhledem k tomu ze Wine pouzivaji vsichni co v okoli maji Linux tak mohu rict ze ano :D .

GIMP ... take nejsem clovek pracujici s grafikou. Je jedno jaky pouzivam program na praci s obrazky ve Windows, pac nic neni tak hnusneho a uzivatelsky neprivetiveho jako GIMP. A kolik let jim trvalo nez pochopili aspon to ze lidi nechteji ten jejich system "plovoucich oken" a pridali bezne okno ("plovouci okna" zkouselo par aplikaci na Windows kolem roku 1995-96 a silne odmitnuto).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"hm, asi ziju v jinem svete nez vy"

Vůbec ne. Žil jsem také v domění, že většina uživatelů se o svůj počítač stará. Někdo více, někdo méně. Do poraden či fór chodí lidé, kteří se o to snaží. A těch je malé procento. Ať si to přiznáš nebo ne, je to tak. Vem si, kolik je strojů v domácnostech a kolik lidí něco řeší samo. Většinou problémy vyřeší někdo jiný, než uživatel.

"...Proste po instalaci ma system fungovat tak aby se s nim dalo nejak pracovat..."

Ano s tím naprosto souhlasím. A až na jednu vyjímku, kdy jsem skutečně musel řešit HW problém, jsem na nic takového nenarazil. Mohl bych tu argumentovat s HW, které není možné ve Win7 zprovoznit. Ale to by bylo liché. S desktopy prostě tyto problémy nejsou (to jsem už popisoval výše). Jsou především s novými laptopy. A ano, určitě se najde i starší, se kterým také takový problém bude. Zaznělo to tu v diskuzi několikrát od různých lidí... pokud pořizuji HW, vybírám podle kritérií.. od peněz, přes použití až po systém. Nikdy jsem netvrdil, že libovolný systém poběží s libovolném HW. Ani o Windows ani o Linuxu. Byl by to holý nesmysl, stejně jako tvrdit, že na většině konfigurací je s Linuxem problém. Problém může být v chybné volbě distribuce, díky čemuž je pak pro takového člověka maturita i přidat repozitář, který obsahuje ovladače pro jeho stroj. Ano, jsou věci, které si uživatel musí naučit, stejně jako s libovolným novým zařízením, které si domu pořídí. Ale to je něco naprosto odlišného, než píšeš ty.

Ubuntu... víš, tvrzení, že Persil vypere prádlo nejlépe, mě nikdy přesvědčilo o tom, že tomu tak je. Stejně je to s distribucemi. Canonicalu se nedají upřít zásluhy v tažení vývoje (ale není zdaleka sám), ale také se Ubuntu nedá upřít jeho původ ve skvělé distribuci Debian, která není pro běžného uživatele. Ubuntu je určitě dobrá distribuce a věřím, že alespoň trochu linuxově zdatný uživatel, se s ní popere ke spokojenosti. Ale stojím si za názorem, že doporučovat jej novému uživateli, je nesmysl a že tu jsou mnohem lépe připravené distribuce právě pro takové uživatele. O Steamu jsem nepsal "nic moc". Jen že nepokryje nabídkou hráče. Nevím jak na Ubuntu, ale na distribucích, které používám já, funguje v pořádku.

"Windows je stabilni dostatecne"

Já nenapadám OS Windows z principu. V podstatě jej nenapadám vůbec. Sám jsem jej 14 let používal a nebýt neustálého úbytku výkonu a problémy s ovladači, pravděpodobně bych u něj i zůstal.

"...ale ono by mozna stacilo orezat tem lidem prava aby nebyly admini"

Ano, to by mohlo pomoci do doby, než budou něco potřebovat. Stejně jde všemu možnému povypínat aktualizace a v podstatě ten systém zakonzervovat. Ale to je nežádoucí. Žádoucí je, aby měl uživatel bezpečnostní záplaty, aby se dostal kam potřebuje atd. Ty mluvíš o omezení práv. Já o principu fungování systému. Navíc omezení práv nevyřeší nejen principiální problémy tohoto systému, ale ani neustálý pokles výkonu. Těžko vysvětlíš uživateli, který do systému nic neinstaluje od instalace systému, nastavení a instalace apúliakací, proč mu startuje systém místo původních pár sekund, několik minut. Ale to nechme být, já se do této diskuze pustil proto, že jsem chtěl slyšet odpověď na otázku, kterou jesem několikrát položil a také proto, že tu zaznělo několik nesmyslů. A už se bavíme o jiných věcech jen proto, aby se nemluvilo o těch původních...

"ano verim ze u velmi nenarocnych lidi co to maji jen na internet tak je toto reseni dobre "

:) musel jsem se pousmát, protože opět mlžíš. To se na mě nezlob. Běžný uživatel a jeho zastoupení je drtivé. Běžný uživatel nechodí pouze na net, to jsem nikde nepsal, ale zároveň není hráč, ani profesionální grafik apod. Proto se snažím od lidí, kteří toto tvrdí, dostat informace o tom, nač jsem se tu již několikrát ptal a odpověď, zdá se, nedostanu. Samozřejmě že těmto lidem nebude stačit Chrome OS ani vestavěný prohlížeč v TV. Je absolutně mimo mísu tvrdit, že Linux pokryje pouze net a třeba multimedia apod. To může naznačit pouze člověk, který nikdy nenavštívil repozitáře žádné distribuce.

WINE... víš, je mnohem jednodušší v diskuzi použít slovo emulace, než psát zdlouhavé věty. Ano, vím co je WINE a vím, jak funguje. Nejsem běžný uživatel neznalý věci. A také WINE používám, byť dnes již na jednu hloupůstku. Ale není to mezi uživateli běžné, protože si s ním většinou neví rady. Věřím, že lidě kolem tebe jej používají, ale pravděpodobně se shodneme na tom, že nastavit WINE ba dokonce prefix není v silách běžného uživatele.

GIMP... ano, je to svým způsobem jedno. Pobavilo by mne, kdyby si napsal PhotoShop. Každopádně já také nejsem grafik, přesto vím, že na běžné úpravy obrázků či fotek je v Linuxu mnohem více aplikací, než GIMP. Navíc nejsem přesvědčen o tom, že by bylo vhodné jej na tyto věci doporučovat. Nastavení jedno / více panelového ovládání je problematika kolem jedné aplikace, kterou vyřešili tuším loni po dlouhých letech tahanic. Vím, že to někteří kritizovali, jiní na to nedali dopustit. Teď si to konečně můžou nastavit jak chtějí :).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

""ano verim ze u velmi nenarocnych lidi co to maji jen na internet tak je toto reseni dobre "

:) musel jsem se pousmát, protože opět mlžíš. To se na mě nezlob. Běžný uživatel a jeho zastoupení je drtivé. Běžný uživatel nechodí pouze na net, to jsem nikde nepsal, a ..."

Nemlzim, jen rikam, ze se to hodi pro ty nenarocne, co tomu vubec nerozumi a jen pouzivaji to co se jim nalinkuje a pak ty kteri jsou hodne narocni a zas do systemu porad stouraji a uzpusobuji si ho svym potrebam.

Ano uvedomuji si ze Windows boptna a casem se zpomaluje. Je to velmi vazny problem, ale se postupne lepsi byt hlemyzdim tempem. Zatim se zda ze Win 8 je v tomto ohledu pokrok aspon co se tyce toho zpomalovani, bohuzel zvetsuje se taky, zlast kdyz kazdy mesic je pres 200 MB aktualizaci.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ahoj, jedna věc mi nedá abych nereagoval... V případě že máš jasno v tom že chceš platformu AMD + předinstalovaný Linux, proč vůbec řešíš prodejce (poskoka v obchodě)? Lepší si vybrat sám online a pak pouze koupit. Myslím si že od prodejce se beztak nedalo čekat nic jiného, takže tato tvá zkušenost by pro nikoho neměla být žádným překvapením. :-)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Vyžádala si to situace. V sobotu mi starý laptop umřel, v pondělí ráno jsem potřeboval nový, včetně aplikací atd. Čili nezbývalo nic jiného, než hupsnout do auta a upalovat nakoupit.

Od prodavače bych čekal nejen schopnost poradit člověku méně znalému, ale i povědomí o tom, o čem mluví. To, že je u nás takováto realita neznamená, že jsem jí ochotný přijmout. Nepohybuji se pouze v ČR, čili vím, že není ani trochu normální to, že prodavač nemá absolutně šajnu o tom, o čem mluví, ale především není normální, že je na takové pozici zaměstnaný. A můj dojem, který jsem získal o politice prodeje u dvou velkých prodejců na našem trhu, je řekněme velmi sluně a decentně... smíšený.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ty snad cekas ze v beznem relativne malem univerzalnim obchode bude za tech par korun pracovat nadsenec který tomu opravdu rozumi ? Najivni představa. Oni moc nejsou ani v tech specialiyovanzch obchodech pac ty lidi nikdo nezaplati a hlavne nechce zaplatit.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Bespi, nezlob se na mě, ale v této diskuzi už po několikáté reaguješ na text, ve kterém zcela ignoruješ to, co je v něm napsané.

"u dvou velkých prodejců na našem trhu"

Takže ne, nečekám, že v elektru nebo nedejbože v hyper či super marketu najdu prodavače věci znalého. Ale z toho co jsem napsal je zřejmé, že o těch nemluvím.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jako sysadmin s prostředí se stovkami uživatel na platformě Windows kategoricky nesouhlasím. Windows jsou dost zoufalá platforma i v případě, že "máte v okolí někoho kdo tomu rozumí". Dlouhodobě nefunguje pořádně nic, podpora hardware je mizerná (mainstream je ok, zbytek typicky tak 5 let, než se na vás výrobce vykašle). Na rozdíl od Takového Debianu nebo RedHatu je nutné pořád něco opravovat, restartovat. Relativně často mě pobaví nějaká "inteligentní" akce typu uživatel vloží USB disk, ten si systém sám namapuje jako C:\ aby pak chcípl v BSOD protože mu zmizel systémový disk :-) Řadu zcela obyčejných běžných funkcí pak Redmond neumí by design - např. setUID nebo setGUID je ve Windows úplné sci-fi, ačkoli to nejjednoduším možným způsobem řeší jedno z bezpečnostních rizik v multi-user prostředí. Mohl bych tady vypisovat telefonní seznam, ale to asi nebude předmětem této diskuze.

Pomineme-li fakt, že i kdejaká lopata si myslí, že může spravovat Windows (což není pravda), pak sice zkušený Windows administrátor lze možná sehnat snadněji a levněji než Linux administrator, ale statisticky vzato, je pro správu Linux prostředí potřeba tak polovina zaměstnanců, což není jen můj skromný dojem z mého skromného pracoviště, ale dokázal to i rozsáhlý projekt uskutečněný na US univerzitách s desetitisíci počitači a uživateli.

Ale nikho nepřesvědčuju.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Nechapu problem s ovladaci (tech je na Windows radove vic nez na Linux) ani ten s USB co se namapuje na C ... tady nekdo dela neco spatne. A pokud pro stare periferie neni podpora pro nove Windows tak to prece neni chyba MS, ale chyba vyrobce HW. U linuxu na to vetsinou kasle vyrobce HW uplne, ale nejaky zjednoduseny ovladac vyrobila komunita, jo kdyby tataz komunita udelala ovladac i pro Windows ... . Tohle je problem v lidech ne v OS.

Co se tyce spousteni aplikace pod jinymi pravy + prava k souborum .. nevim s cim presne mate problem takze se na to neda obecne odpovedet. Prava k souborum a spousteni pod jinym opravnenim ve Windows samozrejme je a funguje, on by snad nejaky system mohl bez toho existovat ?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

"...Nechapu problem s ovladaci (tech je na Windows radove vic nez na Linux)..."

Není. Je typicky jeden a nemusí jít o exoticku. Stačí chtít nainstalovat Catalyst od AMD na jakýkoli notebook a padnete na hubu.

"...USB co se namapuje na C..."

To se totiž pochopit nedá a na to přesně narážím.

"...A pokud pro stare periferie neni podpora pro nove Windows tak to prece neni chyba MS, ale chyba vyrobce HW..."

Přesně tak. Vždy je to chyba výrobce HW (částečně nebo úplně) a je jedno jestli jde o Linux, Windows nebo cokoli jiného. Rozdíl je jedině v tom, že pokud vám v Linuxu něco běží dnes, poběží vám to s nejvyšší pravděpodobností i za 10 let.

"...U linuxu na to vetsinou kasle vyrobce HW uplne, ale nejaky zjednoduseny ovladac vyrobila komunita..."

Není pravda. 95% kódu dodávají sami výrobci (platí vlastní vývojáře) a drtivá většina hardware má vynikající podporu v kernelu. Komunita bojuje pouze tam, kde na to výrobce úplně sere (viz třeba nVidia).

"...Co se tyce spousteni aplikace pod jinymi pravy + prava k souborum..."

Protože jsem člověk skromný a jistě neznalý věci, poučte mě:

Franta přichází k PC, logguje se pod svým jménem do Windows/AD. Nyní poklepe na ikonku aplikace XYZ, která se spustí nikoliv s právy užvatele Franta, ale poběží s právy uživatele Honza (jako kdyby ji spustil Honza).

Podotýkám, že je zcela nežádoucí, aby Franta znal jakékoli údaje o účtu Honza!!!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

ad 1. nesmysl. Na Windows je opravdu radove vic ovladacu. S tim Calatystem si delate srandu ne ? To radeji nikde nerikejte nahlas.

2. Ano Mapovani USB na C znaci nejaky vazny problem. Ve chvili kdyby to neslo jednoduse vyresit behem cca 10 minut tak bych doporucil reinstal protoze je velka sance ze toto je spicka ledovce. Z predpripraveneho firemnim DVD s univerazalni instalackou pokud to je spravne udelano je to prace na hodinu max. Coz je kratsi doba nez takovou abnormalitou zabivat.

3. Ale je to pravda, vetsinu ovladacu dela komunita, a obcas s tim nekteri vyrobci pomuzou. O vynikajci podpore v kernelu bych radeji pomlcel ... za deset 13 let jsem vyzkousel kupu HW konfiguraci co jsem kdy mel doma a az na 2 zatim vsechny meli nejaky problem spojeny s mysi. Nevim jesli mys je neco tak extreme sloziteho, ale evidentne ano. Pochopitelne se k tomu pridavalo dalsich x HW problemu. Hadejte kolik HW problemu jsem mel s Windows.
To ze na Windows neni mozne pouzit 10 let stare ovladace je velmi casto dano tim, ze ovladac je umyslne ci z nedbalosti takto omezen, ne tim ze by to neslo - tedy opet stiznost smerem k vyrobcum HW (viz napriklad chovani HP, 6 mesicu stara novinka a na novy system uz neudelaji ovladac a rada kupte si novy model).

4. Tedy to co popisujete lze oznacit za bezpecnosti diru, protoze takto muze clovek ziskat prava i k vecem, ktere puvodne nebyly predpokladany (nehlede na to prokazovat kdo provedl ktery ukon, kdyz se neco pokazi). Kazdopadne zalogovat pod jinym uzivatelem jde, taktez jde zalogovat sitovou komunikaci pod jinym uzivatelem (tj. lokalne aplikace bezi s pravy Franta a po pri komunikaci pres sit pouziva opravneni Honza, ale pochopitelne je vyzadovano aby byl uzivatel overeny ze tato prava ma. Nevim jaky je duvod proc by prava nemohly byt nastaveny rovnou na daneho uzivatele. Od toho tu snad je Active Directory a moznost davat uzivatele do skupin opravneni.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

1. ovladačů je pro Windows více za předpokladu, že budeš počítat kusy. K čemu je několik ovladačů pro jednu kartu, když nefunguje žádný nebo v lepším případě jeden... typicky interní TV tunery vs různé verze Windows, to je tragédie. Pravdu by si měl, že je více podporovaných zařízení, než na Linuxu. Ale velký rozdíl to už dneska není.

3. to není pravda. Drtivá většina ovladačů přichází od výrobců, jak psal kolega výše. Co se týče problémů s myší na spoustě konfigurací, nezdá se mi to pravděpodobné. Osobně bych spíše předpokládal, že šlo o otevřený ovladač pro VGA Radeon. To by chyby s poblikáváním a blbnutí oken vysvětlovalo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

1. Upozornuji ze jsem psal ze je to problem vyrobcu HW jak pisou ovladace, ne MS. Mam tu treba ovladace k GPRS modemu od DELLu, ktere nepocitaji ze HW se dela v nekolika revizich (tj. to jejich A01, A02 ...) a proste na starsi revize HW nejde nainstalovat ... je to chyba MS ... ne neni, ale nadavat na MS je proste IN.

3. ano jednalo se o problem s VGA Radeon .... od spolecnosti Intel presneji integrovana grafika v mobilnim Core i7 ... no nic. Na Radeonu HD5850 mi to naopak chodilo dobre. ... proste Linux. Jinak nechapu co ma problem s pohybem oken pri pohybu mysi spolecneho s grafickou kartou. Zvlast kdyz pri otevreni dialogu pro nastaveni mysi ten problem zmizi (po zavreni se vrati).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jen pro vasi informaci. Někde jsem videl statistiku Microsoftu všech příčin BSOD u Windows Vista. cca 65% (přesné číslo si nepamatuji) způsobovaly ovladače nVidia. Docela mě to zaujalo. Problémy s bídnými ovladači jsou všude. Nejlépe fungují právě systémové ovladače, nikoliv ty externí. To platí jak pro Windows, tak pro Linux. Bohužel Windows těch systémových moc nemá.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jo tu statistiku sem videl taky ... docela dobre to nabourava predstavu lidi co tvrdi ze ovladace ATI/AMD jsou horsi nez nVidie. Tezko rict jak presne to je, chtelo by to podrobnejsi info.
Co se tyce ovladacu tak uplne nejlepsi je, kdyz vyrobce HW nedela ptakoviny (jinak to rict nejde) a udela HW tak aby dokazal spolupracovat s univeralnim ovladacem. Oni totiz neznackove vyrobky pracujici s univerzalnim driverem nakonec funguji lip i na tech Windows nez ty znackove kde kazda revize HW musi mit vlastni ovladac. Pred par lety jsem objednaval pro par lidi z okoli nejake TV karty z Ciny za ani ne 200 Kc kus. Ovladace to nepotrebuje a funguje to lip jak zde prodavane karty co stoji pres tisicovku. Ale to se zas vracime na zacatek ... problem je u vyrobcu HW ne u MS. Proc treba ovladac tiskarny musi mit na Windows mnohdy i pres 100MB ... to mi proste nikdo nevysvetli.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pozor, pokud 65% problémů dělala nVidia, neříká to nic o kvalitě jejich ovladačů oproti konkurenci. Neznám čísla, ale pokud by bylo 100x víc nVidií než AMD, tak by už 1% problémů způsobených AMD ve skutečnosti znamenalo, že mají horší ovladače oni. 100x to asi nebude, možná ani 2x víc, já jen že bez těchto dodatečných informací je "65%" nic neříkajících. Navíc je možné, že se z nějakého důvodu potkávali něco, co až dohromady dělalo problémy atd...
Co si z toho beru naopak já, že za většinu problémů s Windows nemůže Microsoft, ale třetí strany.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No asi takto nVidii rozhodne nejvic neni, pac nejvic cipu jsou integrovane grafiky - tedy Intel, AMD. Kazdopadne bych z toho nic nevyvozoval, protoze nejsou pokud vim znamy detaily k te statistice. Kazdopadne to ze za vetsinu problemu muzou ovladace treti strany vi snad kazdy kdo se Windows zabiva trosku vic.

Pokud clovek chce nejaky super stabilni stroj tak do nej neinstaluje radeji zadne ovladace - ovlada se to jen pres remote desktop. System je pak vetsinou mnohem rychlejsi a ve vsech ohledech stabilnejsi. Bohuzel to nejde aplikovat vzdy. Ostatne i proto jsou virtualizovane Windows stabilnejsi a rychlejsi.

Cil MS do budoucna je ovladace co nejvic izolovat od primeho pristupu k HW. Coz znamena znacne vylepsit UMDF (User-Mode Driver Framework).

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

To jde, pokud provozuju Winy jako server, ale už jen přehrávání filmů nebo Photoshop bez ovladačů je zlo...
Na druhou stranu moje Windows jsou naprosto stabilní, osobně jsem přesvědčený, že tak polovina těch problémů byli taktovači (napůl vtip)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

No photoshop bez ovladacu grafiky fakt nejde :-) , je to opravdu jen pro server.

Nj u taktovacu to roste, zvlast u tech grafik to dela hodne, ale kdyz si vezmes jake chlazeni byly schopni dat vyrobci zakladnich desek na integrovane VGA v chipsetu + pripoctes letni teploty v mistnosti nekdy i vic jak 40 stupnu tak se da tezko divit ze to padalo neustale padalo i pri bezne praci. Plati to i o nekterych pridavnych grafikach, kde pasivy v klidu muzou slouzit k vareni.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

1) Sám zminujete HP. Pritom AMD konstatuje to co já. Na základě dohody s největšími výrobci NTB nepodporuje na jejich produktech Mobility Radeon pro Windows a ovladač je potřeba sehnat na webu výrobce notebooku, což znamená používat zastaralý ovladač.

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/radeonmob_win7-64.aspx

Jinak můžete uvést nějaký hardware, pro který je více než jeden ovladač (samozřejmě pro jednu edici Windows)? 99% hardware má jen jeden od výrobce. Kdyz je na Windows řadove víc ovladačů, kolik % z tohoto hardware Windows podporují?

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_supported_architectures

2) Vyresi to restart :-))))))
Kdybyste videl, kolika abnormalitami se za rok zabiiiiivam...

3) Máte pravdu pouze v případě, ze za většinu považujete číslo měnší než 25% což je kategorie "Amateurs" + kategorie "unknown Individuals". Zbytek jsou korporace a organizace typu Intel, IBM, AMD, RedHat, Novell, Oracle, Renesas, a vzadu dokonce i Microsoft :-). I cast "unknown individuals budou ve skutečnosti firmy. Ale pokud označujete Intel nebo Microsoft za "komunitu". pak souhlas :-)

4) Duvody jsou stejne jako u vsech ostatnich klicovych aplikaci z unix sveta, ktere toto standardne vyuzivaji pro svou beznou funkci (napr. psswd). Je zvlastni je tato zakladni vlastnost, kterou vy nazyvate "bezpecnostni dira", jeste nevedla k sezazeni unix-like systemu z vrcholu bezpecnosti mezi OS (Linux, BSD, Solaris).

konkretne je zadouci aby mel uzivatel omezena prava, ale soucasne muze byt zadouci, aby dana aplikace mela prava vyssi nebo jina. Predstavte si, ze napriklad potrebujete, aby uzivatel praci v aplikaci vytvoril nejaky datovy soubor, ale pak uz jej nemohl modifikovat. Nebo aby aplikace umoznovala v systemu zapisovat tam, kam zcela orezany uzivatel nemuze mit pristup. SetUID toto elegantne resi. Ve Windows si musite kupovat externi udelatka (napr. RunasPC), ktere dany problem neresi, ale obchazi, abyste vubec mohl v tomto pripade fungovat.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

1. Nesmysl. Toto je hodne rozsirena lez (AMD to tam ma jen jako pojistku). Normalne lze instalovat ovladace od AMD/ATI, akorat u par stroju kde si vyrobce toho NB udelal umyslne nejakou specialitu to nejde, ale na vetsinu stroju nainstalovat jdou originalni ovladace. Ja treba mam na DELL notebooku s ATi grafikou a Windows 8 nainstalovane ovladace od AMD pro x64 Vistu z roku 2010 a funguje :-) . Kolega ma rok a pul stary netbook a Intel porad pro integrovanou grafiku neudelal ovladac pro Win8 a ovladace pro Win7 tam nefunguji korektne (dalsi ukazka toho ze zalezi jak jsou ovladace delane).

1 + 3. Ano vetsina ovladacu pro Windows je od vyrobce, ale vzdyt vy jste argumentoval, ze na Linuxu delaji ten ovladac taky vyrobci, ja oponoval ze to dela komunita a obcas i vyrobce spolupracuje, proto je k jednomu zarizeni vic druhu ovladacu, ale celkove je pokryto radove mene HW. Komunitou lze nazyvat i firmy, ktere si napisou ovladace na cizi HW protoze to potrebuji pro svou vlastni cinnost a vysledek zverejni.

Co se tyce toho seznamu podporovanych architektur Linuxu ... nechapu co to sem cpete, mluvime tu o PC na doma, ne o vsemozny krabickach, superpocitacich .... . Demagogie v praxi.

2. Ano restart resi spoustu veci (to i u Linuxu) a to but aplikace/sluzby/casti systemu a nebo celeho PC. Kazdopadne ja restartuji PC v praci jen kvuli updatum, tedy jednou za mesic. Ono dost zalezi na kvalite HW a jeho ovladacich - kdyz mate smejd tak to pak je problemu dost at je na tom jakejkoliv system.

4. Bezpecnosti dira to je pokud se hlasite pod cizimi pravy. Popisovany pripad kdy aplikace zapise soubor na disk a uzivatel nema pravo jej prepsat jde i ve Windows a bez zadneho pridavneho SW. Ze vetsina firem resi veci oklikou a slozite je bohuzel vyzitka dnesni doby. Na co driv stacil PC s CPU 286 dnes nestaci ani server s 16 CPU jadry.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Asi jsem se proklikal na něčí osobní blog. Před chvílí jsem byl ještě na odborném IT serveru. Zvláštní.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Před chvílí, tím myslíte tak 5 let dozadu? :-D

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ale zase je zaujímavé že tí istí ľudia ktorí spanikária keď im zmizne ikonka modrého vtáka na poštu nemajú problém kúpiť si iný mobil a používať ho. Možno s trochou frflania že ten starý bol ľahší.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chtel bych videt toho sadomasochistu, kterej pujde delat na Gnome skin ala Metro. :-D Proc by to nekdo delal, kdyz Metro nikdo nechce ani letiti uzivatele Windows. Zatim znam jen dva nadsence do Metra, oba jsou to nactileti frkulini, kteri nemaji co po skole delat, tak se rypou v systemu. V praci jsou z toho lidi zniceni, neda se v tom na PC nebo notebooku vubec pracovat a jejich produktivita prace sla dolu, coz me je uplne suma fuk, ja zamestnavatel nejsem. V normalnich firmach jedou stale na XP nebo na Win7.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Technicka, jak muze Metro ovlivnit produktivitu prace. Vzdyt do Metra vubec ten clovek nemusi. Nehlede na to, neni problem vysvetlit i cloveku s IQ pracky ze se to da pouzivat i jako Start menu, jen roztazene na celou obrazovku. Tohle je problem lidi co nemuzou spustit internet, kdyz jim posunes ikonu IEcka o 1 cm! Ne ze by to nebyly schopni pochopit, proste on se nikdo nesnazil je to naucit aby byly schopni prezit sebemensi zmenu. Ten clovek prece dokaze prejit ulici kdyz mu prechod presunou o 10 metru vedle ne ?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

na to ti neodpovim, ja Metro ani Windows 8 nepouzivam, ale obavam se pokud pouzivi tvuj primer, ze v tomto pripade posunuli prechod o 100 metru dale a chod zbytecne 100 m tam a na druhe strane zase 100 metru zpatky to moc ekonomicky (produktivni) neni.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Mozna ne, ale je to buhuzel bezne. Treba v Plzni je prechod pro chodce 150 metru od zastavky tramvaje ... desitky let tedy vsichni chodi pres rusnou silnici mimo prechod. Pry to tak musi byt, protoze podle bezpecnostnich norem tam prechod nejde udelat.

Ale k tematu. Pouzivani Metra misto nabidky start, mene efektivni neni. Stejne tak jako u stare nabidky start, je vic nez vhodne si ty ikony usporadat a vyhodit co tam nepatri. Casto pouzivane aplikace pripnout dolu na listu v desktopu stejne jako ve Windows 7 + pripadne je mozne pouzit i Quick Launch panel. Po roce kazdodeniho pouzivani bych se ke staremu startu uz vazne nechtel vracet.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Vzniklo hned několik skinů ála Metro pro Linux. Souhrně mají okolo 100 000 downloadů. Tedy je má něco pod 10% všech linuxářů. Něco na něm bude.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nebo se na to chtěli podívat a poté přepli na svoje nastavení zpět. Pokud by si vycházel z principu, který aplikuješ do odpovědi, šel na weby, kde se soustředí vzhledy pro desktopová prostředí Linuxu a sečetl stáhnutí, byl rázem Linux majoritním systémem.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Těch skinů pro Windows je, jak počtem skinů tak počtem stažení, o několik řádů víc než těch pro Linux.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Asi si moc nerozumíme. tys psal...

"Vzniklo hned několik skinů ála Metro pro Linux. Souhrně mají okolo 100 000 downloadů. Tedy je má něco pod 10% všech linuxářů. Něco na něm bude."

Já reagoval

"Nebo se na to chtěli podívat a poté přepli na svoje nastavení zpět. "

Neříkám, že jich pro Windows není více. Já pro Linux žádně neviděl ani nezkoušel. Říkám, že závěr, že to, že vyzkoušelo nějaké množství nějaký skin neznamená, že je jej používají. A... prostě přečti si to prosím znovu :). Vzhledů pro linuxové desktopy je nepřeberné množství a mluvil jsem o tom, že kdyby si vycházel z toho, že co stažení to použití..... rozumíme si?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Psal jsem snad, že co stažení to použití? Psal jsem, že je mají ("Tedy je má něco pod 10% všech linuxářů."). Mají je stažené, mají je nainstalované, mají je odinstalované, mají je smazané... kdo ví. Ani já, ani vy. Faktem zůstává, že ty skiny _mají_ velké množství stažení, až nepředpokládaně velké podle toho demonstrativního dehonestování Metra ze strany tuxařů. To byla má pointa, nic víc tam nehledejte. Omlouvám se, že to nebylo napsáno srozumitelněji.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

littleon uz ti odpovedel, jinak pokud 10% vsech linuxaku stahlo skin ala metro dost mozna to znamena, ze to nepouziva ani jeden. Totiz zhruba 10% lidi co pouzivaji linux tvori experimentatori, co musi vsechno zkusit (nakonec na Windows je to podobne),teda zkusili a zahodili, respektive ted uz davno zkousi neco jineho.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Nemusí to používat nadále ani jeden, ale také jich to může používat už i víc než kolik je downloadů z oficiálních stránek - šíří si to mezi sebou. Kdo ví, ani já ani vy ne.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ano kdo vi, ale ta pravdepodobnost, ze existuje nejaky linuxovy uzivatel, ktery to pouziva je hodne mala, treba se ale opravdu alespon jeden najde. :-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Metro skin pro Gnome http://gnome-look.org/content/show.php/?content=157024 (PRVNÍ odkaz na Googlu aneb jak umí linuxačka hledat :)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Google odkazy sú silno individualizované mne to ako prvý odkaz nedalo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nesmíte obden vyhledávat "kedy bude metro v bratislave" (jeden z nejčastějších hintů na slovo Metro na .sk :))

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Zkuste si vymazat všechny cookies a hledat ještě jednou, možná nebude problém na mém přijímači ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak někdo může psát o něčem, když ani nezná správný název? MS se nepíše se $ a Metro je ve skutečnosti ModernUI.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

P.S. Po přechodu na WP8 z Androidu mě nějakou dobu štvalo, že je málo diskuzí a málo článků. Pak mně došlo, že to bude tím, že WP8 nemají problémy, prostě není moc co řešit.

Nerozumím tomu poprasku kolem ModernUI. Ano, MS možná měl udělat přímo v systému, nejlépe během instalace volitelnou možnost, kam mají Windows naběhnout po startu a snad tam i nechat tu klasickou nabídku Start, na druhou stranu, poté co jsem si pořídil dotykový počítač (tablet), nedám na ModernUI dopustit. Na desktopu využívám aplikace pro ModernUI vyjímečně, ale na tabletu primárně a na desktop tam naopak lezu, jen když není zbytí. A mít tu možnost propojení není špatné (to k nápadu, že by se na desktopové počítače ModernUI neinstalovalo vůbec).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Priblizne 3% uzivatelu smartphonu pouzivaji WP8, opravdu moc clanku pro 3% ensinu neudelas, proste neni co resit. :-D

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jak bylo receno, kdyz neco funguje, neni potreba o tom psat :D . Jsou jen problemy s tim ze nektere aplikace stoji za dve veci (Skype) a je jich relativne malo (zvlast u her je to problem). Dalsi kuriozni vec je, ze tataz hra pro Android a pro WP stoji jinou castku a to o dost :-( napriklad 20 Kc / 150 kc).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To ale neni az tak kuriozni, za prve vyvojar musel pro WP tu aplikaci upravit, coz neco stalo a za druhe, on ma treba odhad, ze ta jeho aplikace by mohla zajimat dejme tomu 5% uzivatelu, no a 5% uzivatelu na Androidu je opravdu o hodne vyssi cislo nez 5% na WP. Teda pak muze bejt lehce ta aplikace na Androidu levnejsi.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

na Androidu to mozna bude zajimat taky 5% lidi, ale z toho si to 95% ukradne ... a jsme na zacatku.

Pravda, WP ma moznost si aplikaci pred nakupem vyzkouset ... tedy vetsinou to clovek pak uz nema potrebu kupovat pac zjisti ze to neni pouzitelne :D .

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Cisla prodeju za Q1 2013 se maji asi takto: Z 3% WP tvori 80% Nokia Lumia a z toho jsou 2/3 WP8 (1/3 WP7). Cili WP8 by mohlo byt na 2% smartu prodanych v Q1. Podil na aktivni uzivatelske zakladne bude samozrejme nizsi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jasně, ale pokud už mám nějaké fórum a existovaly-li by problémy (to je strašná kombinace slov), tak by se řešily.
Je možné, že Android kupují po mediální masáži hodně lamy, navíc co nejlevnější, takže na hraně funkcionality a těm to pak nefunguje, protože něco dělají špatně.
BTW fakt jen 3%?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Gartner: 2.85%
IDC: 3.24%

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ano lidi odrazhuje změna - mají přirozené obavy. Měl jsem podobné pocity když jsem přecházel z OS/2 na Windows NT4. Měl jsem pocit, že jsem se vrátil o 100 let dozadu. Potom přišli W2000 a dohnaly prostředí a stabilitu OS/2. A na Win jsem si zvyknul (ale stále mi chybí některé fičurky v OS/2). S Linuxem je to podobné. Trochu jiné prostředí, trochu jiné zvyky v ovládání, ale v zásadě je tam vše jako ve Win jen jinde. Stačí se naučit, ale to od tety co nám dělá výplaty nemůžeme přece chtít. Ona čeká, že kline sem ,potom tam a má přesně to co chtěla. Nedejbože jí to otočit vzhúru nohama.
Myslím, že je okolo ModernUI / Metro moc povyku jenom proto, že MS se snaží protlačit/zvětšit svůj podíl na trhu tabletů a mobilů, ale bohužel to vzal za špatný konec. Metro je určitě povedený systém-prostředí pro zařízení s dotykovým ovládáním o tom moc nepochybuji ačkoli žádné takové nemám. Ovládání v Metru mi přijde logické a intuitivní pokud je to myšleno jako dotykové nebo pro dálkové ovládání (HTPC) - tedy systémy konzumace obsahu, ne jeho tvorby. Neumím si představit jak bych pracoval s aplikacemi, kde potřebuju mít víc aplikací na jedné obrazovce (např. Excel, Word + učetnictví apod.).
Mě osobně jde urvat, když aplikace od které očekávám určitou míru diskrétnosti, tak na 24" monitoru křičí - hele on si na Skypu chatuje s Katkou z osobního - to v případě Skypu pro Windows RT, nehledě na to, že některé vedoucí jde urvat když jen vidí Skype a těžko jim vysvětlit, že klient se mnou komunikuje přes Skype, protože je právě Thajsku.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Hele ja metro na mobilu nezkousel, takze sam nemohu hodnotit, ale par lidi znam a nadavaji na to i na mobilu, takze on to zase tak vymakany system nebude ani na ty tablety a mobily. Na PC asi souhlasis, ze je to nepouzitelne. Co se tyka linuxu, tak tam je to uplne jinak. Nikdo ti nic nenuti a ty mas svobodnou volbu pouzivat co chces. Treba ja si upravil Cimmanon tak, ze byl hodne podobny Windowsum (asi nejvic Vistam), ale nakonec jsem se vratil na KDE, ktere mam upravene tak, ze je velmi podobne jako 7edmicky. Kazdemu vyhovuje neco jineho a vim, ze spousta uzivatelu Windows neda dopustit na XP, no pro me byly nejefektivnejsi system 7edmicky a ted mam linux nastaveny taky tak. Jinak samozrejme muzes pouzivat uplne jinak pojate Unity nebo treba Gnome Shell, ale nikdo ti ho nenuti.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Hmm, jak jsem psal, nemám žádný tablet/mobil s Win RT a jak jsem si RT vyzkoušel na desktopu nelíbili se mi, ale jako na na dotykáči mi to připadalo logické. Jsem uživatel Androidu tak jsem to porovnával jen takto a zdálo se mi, že by jsem si na RT na tabletu asi zvyknul - nevím. A u Linuxu je to sice o svobodě, ale drtivou většinu uživatelů nebaví a nemá čas experimenotvat s desítkami prostředí aby si vybrali to svoje. A jak sám píšeš používaš prostředí alá Win7, které je opravdu uživatelsky přívětivé a dost dobře vyladěné. Takže i já bych si ho uměl pŕedstavit na Slaxu. Ale mě nevadí a nedělá problém se přizpůsobit, ostatně v duchu: pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos ;-) .
Ale na duhou stranu si neumím představit ovládání alá Win7 na tabletech a mobilech.
Nevím proč se snaží MS přiblížit ovládaní pro svůj WinRT na tablety i uživatelům na desktopech, kde je to vysloveně nepřátelské rozhraní. Já jsem si nainstaloval ClasicShell. A jsem v pohodě.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ono to az tak moc v pohode neni, kdyz ti Windows obcas ten ClassicShell shodi, razem mas problem. Neni to samozrejme zadne drama, proste restartujes PC, ale BFU uzivatele to dokaze potrapit. :-/

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Windows zadny ClassicShell neschodi, on se schodi sam, protoze neosetrena vyjimka. Ale to asi bude nad tve chapani.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Kdyby Microsoft naslouchal uzivatelum a netlacil jim nesmyslne Metro, mozna by ClassicShell ani nebyl potreba, dokazes to pochopit?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

MS udelal s Metrem jedinou chybu a to, ze tenhle idiotskej napad vubec nekdo "chytry od M$" dostal.
P.S. Jaky smysl ma Metro pro nedotykove zarizeni? Jinymi slovy proc by se mel nekdo vubec prepinat, kdyz pracuje na nedotykovem zarizeni? To je ale hloupost co? :-D

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Proč se mě snažíte přesvědčit, že máte velký problém s chápáním psaného slova? Vždyť jsem vám tam napsal odpovědi hned do toho příspěvku, protože mi bylo jasné, že se zeptáte.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nesnazte se presvedcit nekoho kdo nema zajem naslouchat a premyslet. Premysleni strasne boli a tak drtiva vetsina lidi vubec nemysli. Bohuzel.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Hm, ten jeho nick mi měl napovědět.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tenhle experiment byl úspěšně proveden v minulosti již nesčetněkrát. Stačilo KDE3 naskinovat jako Windows XP, a průměrný Franta uživatel nepoznal vůbec nic. Těchle uživatel je přitom 95%. Ověřno praxí.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Souhlas.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Autorka by si mela uvedomit, ze metro neni nic jineho nez dotykove runtime prostredi. Ubuntu mam mit taky jedno .... nepise se o tom, protoze to nejspis nikoho nezajima, jinak je to to stejne. Nikdo nikoho nenuti na desktopu pouzivat metro aplikace ..... byl by to docela kreten, kdyby pouzival treba metro IE k beznemu zivotu bez dotykove obrazovky. Metro je to asi jako, kdyz pribyla do systemu moznost namountovat CDcko .... je to funkce navic, nikomu nevadi, kdo nechce, ji nepouziva ..... akorat to nema viralni reklamu jako metro. Ktere je opravdu revolucni. Uz jenom proto, ze je ... je to jediny OS, ktery ma i dotykove ovladani ..... a taky proto, ze se ted po MS vsichni opici .... treba ubuntu, ktere chysta taky dotykove rozhrani (pravda, o tom se tolik nepise:)

Mimochodem, linux nikdo nechce, protoze ma hnusne GUI (zvlaste oproti stridmemu a cistemu designu W8 je to nejvic markantni) .... jak naprosto priserne fonty, tak ikony a z principu veci vypada kazda soucast jinak .... je to jak velice nepovedeny cirkus. Dneska

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Asi nema cloveku co videl linux maximalne z rychliku vysvetovat, ze se myli. Ubuntu ale dle vlastnich slov na to pujde jinak, na dotykovych arizenich se rozhrani prepne na dotykove, na PC to zustane normalni, teda bezne rohrani pro desktop. Nikdo ti nebude nutit pouzivat dotykove rozhrani s mysi tak jako to je ve Windows 8.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Sedis si na vedeni? ja:"Nikdo nikoho nenuti na desktopu pouzivat metro aplikace" ..... tak proc pises "Nikdo ti nebude nutit pouzivat dotykove rozhrani s mysi tak jako to je ve Windows 8" ..... a kdybys premyslel, tak je jasne, ze se to jednoduse "neprepne" .... nejde univerzalne vytvorit jednu aplikaci, ktera by sla ovladat stejne dobre mysi nebo prstem .... vzdy musis mit dve GUI

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tady nejde o aplikace, ale o system, kdyz se system prepne do nedotykoveho ovladani, tak se pouzije i v aplikaci nedotykove GUI. Ono to neni az zase tak slozite a verim, ze Ubuntu to takhle opravdu udela, Microsoft to mozna potom do sveho systemu zkopci taky, zatim mas system jen jako Metro, pokud teda napouzijes externi utility na vypnuti Metra a dondani desktopoveho rozhrani.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Kamo, vykladas kraviny ..... ja u toho systemu ted sedim a nic z dotykovych aplikaci na konfiguraci nebo cokoliv nemusim pouzit .... takze, mno .... asi tak!

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Copak o to, ja ted sedim u linuxu, takze jsem taky v pohode, ale zejtra v praci to bude mozna horsi, pokud me nekdo zase bude votravovat s tema 8ickama, jakoze urcite bude, ja sam mam v praci u sveho pocitace nastesti XPecka. :-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nechapu jak muzete vychvalovat XPcka, ale nedivim se ze pred XP davate prednost Linuxu. To bych dal take. Z XP jsem zdrhnul hned jak to slo, Vista byla vylozene vysvobozeni i pres vsechny jeji problemy.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Kde vychvaluju XP, naopak jen jsou stokrat lepsi nez W8. Kdybych to mel seradit z dnesniho pohledu, tak od nejlepsiho MS systemu: Win7, Win Vista, Win XP, Win2000, Win98, WinMe, Win8, Win95 (starsi a NT radu umyslne nezarazuji).
Linux aspon muj oblibeny Mint a Ubuntu radim na uroven Win7 (pro uplnost).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A ty si liskni dvakrat ....... kamo! ty jsi uplne totalne mimo! Vykladat, ze 13 let stary system je lepsi nez nejnovejsi .... to fakt muze leda uplny idiot nebo uzivatel 486 ..... mimochodem W7 a W8 se prakticky nelisi, cili uz zde jsou videt nejake myslenkove pochody.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ze se W7 a W8 prakticky nelisi? A pouzival jsi to nekdy???

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano W8 uz pouzivam vsude a i vsichni okolo, kterym jsem je nainstaloval. Lisi se od W7 tim, ze jsou mene narocne na pamet, maji o neco lepsi design oken a nejvetsi zmenou a prinosem je moznost ovladat je dotykem (hlavne konfigurace) a moznost poustet dotykove aplikace. Jinak se to nicim nelisi. V podstate jsou tam jen pridane nejake funkce + optimalizace, cili uz z principu veci NEMUZOU byt W8 horsi nez W7 .... tak premyslej .....

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

No, pán zjevně nepoužívá počitadlo k práci, když potřebuje k PC dotykový displej... Konfigurace klikadly (šmatladly) se v linuxových distrech nevyplatí vzhledem k mnohem častějším aktualizacím systému i aplikací a utilit než je tomu v M$ OS. Vstupy klávesnicí se do vyřešení hlasového ovládání (OS2/4 Warp pamatujete?) nic ergonomičtějšího v pracovním režimu nenahradí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"jak naprosto priserne fonty"

Heh, cože? W8 jsem sice nezkoumal, ale ve srovnani W7 s mým desktopem jsou ty Widlí fonty buď rozmazané, nebo značně kostrbaté (dle nastavení ClearType). Chybí rozumný kompromis.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

LISKNI SI!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tohle je téma na brutální flamewar ...

Měl jsem tu čest s W8 a i když jsem zvyklý střídat OS, nemám potíže si zvyknout na kdeco, tak používání W8 prostě není praktické bez matlací obrazovky. A ani nemůže být a proto nepatří na desktop s tradičním ovládáním myší.

Spoustu let tu různé skupiny programátorů vyvíjejí, vylepšují a přizpůsobují klikací prostředí pro kombinaci vstupů myš + klávesnice a pak nějaký chytrolín přijde, rozboří to a řekne - všichni budete používat tohle, protože to je lepší pro dotykové obrazovky a tudíž se s tím musí smířit i ti, kteří po obrazovce nematlají? To nemůže fungovat.

Pro mne za mne - ať si používají tablet ti, kterým to vyhovuje. Nechť existují matlací prostředí, ale ať mi ho nikdo nenutí, pokud po obrazovce nematlám, chci mít možnost používat ovládání vhodné pro myš.

A co se čtverců na Linuxu týče ... když mi tím programátoři nerozbijí tradiční desktop, jako se to stalo ve Windows 8 a zůstane to jako volitelná možnost navíc, tak ať si plýtvají silami na co chtějí ... ostatně vždyť Android je právě to ono. A když si v KDE zapnu režim plochy "vyhledat a spustit" místo "pohled na složku", tak to je principielně totéž, jako čtverce ve W8, jen to nejsou čtverce a debilní piktogramy, je to tisíckrát estetičtější a praktičtější ... a stejně to nepoužívám, protože se to pro kombinaci klávesnice + myš nehodí. Snad někdy v budoucnu, až budu mít KDE na matlacím tabletu, jestli si ho pořídím.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ta první dlaždice s nápisem Desktop vás přepne do tradičního dektopového prostředí na které jste zvyklý. Nebo stačí praštit do Win+D klávesy.

Nebo si přečtěte jak to na systémověji:
http://www.askvg.com/how-to-skip-metro-start-screen-and-boot-directly-in...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To samozřejmě vím, byla to jedna z prvních věcí, co jsem udělal.

Principielně ale jde o to, že Metro z W8 "čouhá" na každém kroku ... ale to v zásadě není můj problém (a dokonce to považuju za minoritní vadu z té spousty, co Windows mají). Spíš teď zvědavě sleduju uživatele, jak se s tím poperou. Takový malý experiment na lidech.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No nevim, ale W8 jsem od první chvíle používal na tabletu a ač jsem pár věcí toleroval (dělal jinak než jsem zvyklý z W7) tak některé věci jsou pro mě nepřekousnutelné (zdlouhavé vyhledávání jednotlivých programů, v metru buďto neustálé klikání navíc na on screen keyboard díky chybějícímu orbu nebo několikanásobný scroll abych našel v byť uklizeném startu tu svojí aplikaci, absence zadávaní textu přes input panel v místech kde to na W7 normálně šlo, on screen klávesnice přes půl obrazu kdy je ještě ta půlka v metru úplně zapláclá nápisem s uživatelem, stav počítače viditelný pouze když někam najedu takže buď vidím pexeso nebo hodiny... No zkrátka poslední dny jsem tablet používal jako doplňující infodisplej protože už jsem fakt byl unavenej neustálým hrabáním po displeji abych z toho dostal to samé info jako nabídne screensaver nebo rainmeter).

Každopádně po dobu než jsem se dokopal k reinstalu jsem nechával tablet ošmatlávat kdekoho a k mému překvapení se to lidem docela líbilo. Vždycky si v tom zajezdily, poťapaly po obrázcích, zaserfovaly v iéčku aniž by veděl, že to ie je... Naopak Plocha je největší hrůzou protože to vypadá jako Win, ale pracuje se s tím hrozně, cokoliv se připne do metra tak je to na konci, otevření více oken kvůli kopírování je neohrabané (okno zaplácne ikony na ploše, k vyvolání dalšího okna pak musí jít jinak - tahem nahoru ikdyž poprvé to šlo ťapnutím, navíc překáží naposledy otevřené dokumenty/složky). Vlastně jsem z toho nabyl dojmu, že to měl MS dávat výhradně na tablety a udělat tomu nějakou brutál reklamu přičemž by neprezentoval samotný OS, ale zařízení jako celek.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Pekne to rozmiestnenie tucniakov na obrazku pri clankoch, az teraz som si vsimol :))

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

No ja som nechápala že ký tam majú význam (hodnotenie? Náročnosť textu?) Po kliknutí na http://diit.cz/autor/anicka kde sú všetky obrázky pokope to je už jasné :-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tomu říkám překvapení! Aničko respekt.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

tak konečně si někdo všiml! ale to nic nemění na to,, že jsem prohrál sázku, čekal jsem, že si někdo z čtenářů všimne dřív :-D.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kdyz ona je potiz, ze cloveka postupne chyta "obrazkova slepota".
Ale jinak dobry (blik to na mne samozrejme udelalo az v tom prehledu vsech clanku).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

já jsem ani ty tučňáky nevnímal, ale když už jste to zmínili, tak jsem se podíval. Chvilku mi to trvalo, ale došlo mi to taky :-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Já si naopak konvertity pomocí Metro-like skinu vůbec nepřeji. Uživatelé nepříliš zvídavého ducha ovečky si zalouží zůstat v ohrádce Microsoftu a nést náklady. Mimochodem, to ovládání doufám nikdo s ergonomií práce na PC (klávesnice a monitor či notebook) nespojuje...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"Když pominu to, že mi opět zdůraznila, že ona je spokojená se systémem od Apple..."
Je to potvora.
Já s linuxem koketuji léta a vždycky narazím na nějaký zbytečný opruz, který mne znechutí. Já vím, že všechno lze ovládat z příkazové řádky, ale já radši slušný GUI který nemá ani Ubuntu, které je na tom nejlíp v tomhle směru. V autě taky nikdo nesedí na motoru a nekroutí francouzákem hřídelí volantu.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.