Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Apple příští rok přejde na 3nm výrobu, uvolní 5nm linky pro AMD, Intel a Nvidii

Jestli on nebude problém v tom, že co se dříve označovalo jako vylepšení procesu, má dnes vlastní název generace.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jenže to, co je dneska podle vás vylepšení procesu, a označuje se jako nová generace, stojí vyvinout násobně více než dřívější generace...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Proto se přeci neustále zvyšují investice do nových výrobních kapacit a výzkumu ... jejda, vlastně je to úplně naopak. Dříve běžný rozvojový rozpočet ve výši 20 mld USD je dnes považován za mohutnou investici. Jen se už moc neříká, že to je na 3 roky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dnes jsme mnohem dále protože nám servírují i přeznačení jako by se jednalo o novou generaci.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Takže dostupnost záleží na tom, jak se bude dařit Apple prodávat. Jsem zvědavý, co nového nabídne iPhone 13 a jaká po něm bude poptávka.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

bude to "to stejne v blede modrem" co doted ;)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Nové iPhone 13 XTX s Apple M2XT SUPER totálně vydrtí zastaralé x86-64 a AMD64 dinosauři, ekvivalent těch zastaralých x86 CPU jsou dieselové motory, okamžitě zrušit a zakázat, Apple přichází !!!!!

Navíc už teď víme, že M2XT SUPER dává 50 000 bodů v benchmarku!!!!

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Což takhle člověk na volání dost ocení, zvlášť ve chvílích, kdy mi vypadává hovor, přestože obě strany mají signál dobrý, mám obrovskou radost z toho supervýkonného procesoru a 120Hz LCD :-D

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

To skoro vypadá, že používáte telefon na telefonování :)

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Ono to jinak moc nejde, když při jakémkoliv jiném použití chcípne do 4 hodin.

Takhle alespoň můžu tvrdit, že baterka vydrží celé 2 dny.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A nezapomeň na 2048 bit SVE super nadupaný vektory, který úplně vydrtí 512 AVX a děti zas tebou budou chodit s mobilem a ptát se tě (jak to děti dělávají) kolika bit instrukce umí tvůj procesor, když jejich umí 2048!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

.... a to všechno v provedení s pasivním chlazením. Jejda, budu si muset vyměnit spoďáry.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ovšem nejde o univerzální procesor, ale pouze o procesor využitím omezený pro spotřební elektroniku s funkcí rozšířeného šmírování.
Já raději ten diesel.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Procesor univerzální je (tedy pokud za neuniverzálnost považuješ přítomnost akceleračních obvodů pro typické use-casy cílových skupin uživatelů - které ale v menší míře jsou přítomny i v procesorech x86). Problémem je iOS, který omezuje libovolně výkonný CPU jen na hloupější chytrý mobil. A to i v případě iPad Pro za desítky tisíc - o kterém se cenově už nedá říct, že by kanibalizoval prodeje Maců (stejná cena jako Mini a Air). Dlouho trvalo, než Apple povolil v iOS USB a myš (i když jen v iPadOS - ne v základním iOS), ale asi se nikdy nedočkáme, že by tam fungoval Xcode (pokud vím, připravuje se nějaká ořezaná verze, spíš na úrovni game makeru - konkurence k Robloxu).

PS: Já raději elektroauto. V rodině máme už dvě.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Zeptám se svého šoféra v čem mě to vlastně vozí občas do práce , jestli už to není náhodou taky el. mobil. Je to tiché a nevrčí to. Neví někdo co je to za typ auta má to takovou zlatou sošku vepředu na kapotě.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To by mohlo býti toto:
https://plzen.rozhlas.cz/sraz-trabantu-na-rokycansku-prilakal-25-legenda...

Jenom nevím jestli se to vyrábělo i v provedení ELEKTRO.
;-)))

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A k čemu je to prosím dobré.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kde bychom dnes byly nemít naftové motory......

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prespoklada se vyssi poptavka nez po 12 asi o 20%. Novinek moc nebude. Ale to nevadi. Jsou stale novi zakaznici a hlavne probiha generacni obmena. Nektere nove featury iOS nebudou dostupne na vsech starych telefonech ktere novy system dostanou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Spíš už asi jsme v horním koleně logistické křivky rozvoje polovodičové technologie - vývoj už se bude jen zpomalovat. Což ale určitě není žádná tragédie, protože dosažená úrověň je docela impozantní.
Hlavní rezervy jsou hlavně na straně super-nenažraného software, který je dnes vyloženě lepený stylem abstrakce nad abstrakcí a knihovna nad knihovnou.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

S tím SW to je pravda. Dnešní "programátoři" už jsou spíš "skládači kódu". To ale bude souviset hlavně (jako vždy) s penězma. Prostě je levnější (rychlejší) slepit mraky knihoven dohromady.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Spíš s intelektuální kapacitou. Gauss je gauss a platí všude, i na rozložení inteligence a schopností mezi lidma - včšechny "nové" obory vytěžují lidi z nevyšší čtvrtiny, a to jsem ještě optimista. Což je dokonale omezený zdroj - jehož "spotřeba" - a nejen v IT prudce roste. První, kde se to projeví na tvrdo bude státní sektor z malými platy (typicky zdravotnictví).
A rekvalifikovaný horník možná může lepit něco v pythonu, ale pointerovou atrimetiku už nedá...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Taky pravda... Z tohoto pohledu mne to ovšem nenapadlo, gauss se projevil :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak hlavně na lepení webových stránek nepotřebuji pointerovou aritmetiku.
A lepičů stránek je potřeba pořád víc a víc.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A protože jich je hodně, tak jsou levný a pustili je i na desktopové (Electron) a mobilní (PhoneGap a Cordova) aplikace. Ty pak žerou stovky MB, takový Teams občas i 1,4 GB (a to pracuju jen s texty a obrázky). Pamatuju, když jsme řešili, když ICQ klient žral 10 MB RAM (principem ne zas tak nepodobná aplikace). Teď už víte, kam se ten výkon ztrácí ;-)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Zrovna k Teams se dopisují system calls, což by mělo s pamětí pomoct.

Ale je to tak. Electron není úplně úsporná platforma.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ano, nicméně na rozšířenost Electronu už začaly reagovat výrobci HW a OS. Např. Apple M1 je optimalizovaný pro (neoptimalizovaný) JavaScript: široký dekodér instrukcí, velký re-order buffer, velká cache, HW komprese RAM. Microsoft jako softwarová firma zas udělal optimalizovanější fork Chromia (Edge Chromium - když jsem před nějakou dobou koukal, tak okno s prázdnou kartou 100 MB RAM v Edge a 300 MB v Chrome, ale i Google přebírá opensource kód z Edge, např. form controls, takže optimalizace MS se mohou dostat i do Chrome). A to samé teď dělá s Electronem (postavený na Chromiu). Už začal sjednocovat Win32 + UWP + Web verze svých aplikací (první Outlook, když se to podaří, tak i zbytek Office) a se všema pak přejde na svou optimalizovanou verzi Electronu (jak píšeš, část kódu nativní místo JS, takže ve výsledku ty aplikace budou spíš hybrid mezi Electronem a nativní).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak na druhé straně máte legendární „Story of Mel“ ( https://en.wikipedia.org/wiki/The_Story_of_Mel )

Příběh o „skutečném programátorovi“ s dokonale optimalizovaném kódu.
Jenže na druhé straně tam špičkový programátor strávil 2 týdny požadavkem na otočení jedné podmínky v programu na Blackjack- a ještě navíc pak řekl, že to nejde udělat.

Dneska napsat celý ten program na Blackjack je tak domácí úkol pro studenty programování, i poměrně jednoduché aplikace jsou co do složitosti řádově jinde.

Člověk s tím Melovým přístupem by dneska nebyl moc dobrý programátor; Takhle prostě složitější aplikaci nenapíšete.
A program, který je sice perfektně optimalizovaný, ale nikdo se v něm nevyzná, je dost na nic.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nikdo nemluvi o dokonale optimalizaci, ale prijde vam, ze patlatova aplikace, k rezervaci jizdenek, ma vseho vsudy 3 obrazovky ma mit 60MB na disku a po spusteni sezrat pul giga ram? Coz je typicky priklad dnesniho stavu v mobilech.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

No jasně, tohle jsou negativa.
Přesto, z pohledu odborníka sice ta aplikace žere nehorázné množství prostředků na to co dělá, ale pro uživatele to není tak fatální (i můj vcelku levný telefon z roku 2019 má 64 GB úložiště a 4 GB RAM).

Naopak výhoda toho přístupu je, že to dokáže vcelku rychle sbastlit i podprůměrně nadaný programátor a snadno to může udržovat a měnit i někdo, kdo tu aplikaci vidí poprvé.

Čili jedna alternativa je takováhle aplikace a druhá žádná aplikace (už tak je málo i těch, kdo zvládnou sbastlit alespoň podprůměrný program, těch nadprůměrných je ještě méně a mají na práci jiné věci než nějakou aplikaci na rezervaci jízdenek).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Taková mile naivní představa, že zatímco HW napředuje, optimalizuje sa a zvyšuje se výkon, tak SW se optimalizovat přestal, evoluce skončila, včetně třeba překladačů a runtime. Ukázkový confirmation bias.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Zcela urcite neskoncil, nicmene se projevuje jenom nekde - vetsinu z neho (HW i SW) spali patlalove.
Vykon realne roste u vedeckych/simulacnich/ data zpracujicich aplikacich, na druhe strane jsou typicky treba patlatkove nebo webove aplikace (takovy React je dobry priklad ).

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Problém ale nejsou ti patlalové, je to v něčem jiném - pokud má management na stole dvě varianty 1. vyvineme to pořádně s optimalizacema a bude to trvat nějaký čas a 2. vyvineme to bez optimalizací za polovičku času a výkon doženeme na hardwaru, tak hádejte co management zvolí? Jinak konečným řešením tohodle problému budou někdy v budoucnu programátorské AI.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To už není ani o optimalizacích, ale uchylárnách typu n-násobné interpretace, frameworků nad frameworky etc.
Ale jsem zvědavý, kam to dojde, protože růst výkonu hw už to brzy nevyřeší.
Na programátorské AI moc nevěřím, programátor není nikdo jiný než ten, kdo interpretuje stroji popis toho, co má dělat. To stejně nijak obejít nejde, protože i té AI tu bude třeba nějak popsat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pobavil mě brácha už před lety. Prý CPU, který je třeba o polovinu rychlejší, pro něj není řešení, protože když skroluje na Facebooku dolů, stránka se (s donačítaným obsahem) zpomaluje exponenciálně.

Očekávám, že "prodejci teplé vody" (většina startupů, jejíchž business plán je být koupen nějakým korporátem) vytvoří Electron běžící ve WebAssembly v dalším Electronu. Budou to prezentovat jako snadný deployment, sandboxing, kontejnerizaci a možnost mít vedle sebe různé verze Electronu (ta druhá obvykle nějaká stará nezáplatovaná pro starý kód). Pro běh aplikace bude potřeba mobil s aspoň 8 GB RAM a při přepnutí na jinou aplikaci se ta druhá bude znova načítat z disku (protože se obě nevejdou, tak ji systém předtím zabil).

EDIT: Koukám, že už to začíná existovat: https://pspdfkit.com/blog/2018/running-native-code-in-electron-and-the-c... (C++ knihovna zkompilovaná do WebAssembly a spuštěná v Electron app).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> při přepnutí na jinou aplikaci se ta druhá bude znova načítat z disku (protože se obě nevejdou, tak ji systém předtím zabil).

Androidu v nektere verzi pribyla "feature", ze zabiji vsechny aplikace hned jak clovek prepne na jinou. Takze vlastne jen obycejne prepinani mezi "otevrenymi" appkami je zabiji a restartuje. Rikaji tomu "battery optimisation". A nejlepsi je ze patlafon ma pritom 50% prazdne RAM. Nastesti to lze vypnout, nicmene toho debila co tohle vymyslel, bych povesil za koule...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

V Android 9 je to u většiny výrobců schované ( https://dontkillmyapp.com/ ) a radši Android od nějaké verze ani neukazuje využití RAM, aby schoval, že je jí dost. Mám starší Asus Zenfone a parchant sliboval Android 10 a nakonec zůstala jen jako beta, kterou jsem si musel ručně stáhnout z jejich webu. Ale super je, že funguje dobře a je tam systémové nastavení, kde vybrané aplikace mohu whitelistovat. Protože jsem to udělal jen u pár a většinu nechal, tak i při přepnutí např. na Hodiny mi po 5 sekundách zabije většinu aplikací, z kterých jsem se přepl - i když mám na mobil dostatek RAM (4 GB) a dělám stejné věci, co předtím na mobilu s 1 GB RAM :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nojo, Apple ty 3nm zoufale potřebuje, aby to neustálé šmírování pořízených fotek nesnižovalo výdrž iPhonů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

:-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Den poté, co jsem si tu zprávu přečetl *, mi maminka poslala fotku malé neteře, jak řádí v bazénu... Od té doby bez alobalové čepičky nevycházím ;)

* Nejde jen o Apple, EU na tři roky dočasně šmíruje vše... Telegramy, Whatsappy you name it

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Systém není tak kontroverzní, jak chybně popisuje mnoho bulvárních webů. Apple má k dispozici hashe závadných fotografií a jakmile dochází k nahrávání fotek třeba z iPhonu, iPadu nebo Macu do iCloudu, operační systém porovná hashe těchto fotografií s fotografiemi, které se začínají uploadovat. Tento proces probíhá přímo na zařízení a závadné hashe tak jsou už předem připravené v zařízení pro interní porovnání.

Takze priste se trochu vic informuj nez ze sebe zas udelas dem*enta

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Jenže tady se nejedná o klasický hash jak se běžně používá, ale je to "hash" výstupu z klasifikačních algoritmů které zkoumají přímo obsah fotky. To jak Apple původně informoval ohledně toho hashe bylo úmyslné matení uživatelů.
Zatím je v té databázi pouze nějakých 30 CSAM fotek. Ale určitě lze čekat že v budoucnu bude databáze rozšířena o další fotky v rámci "boje" proti terorizmu. A salámová taktika bude určitě dál pokračovat. Pak se nebude porovnávat s hashem známých fotek, ale posílat přímo výstup z klasifikace objektů ve fotce...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Apple tusim od 2020 z iMacu telefonuje domu, pokazde kdyz pustite aplikaci. A tohle nebyla prvni ani druha epizoda, ktera odhaluje praktiky tehle firmy.

Cim chci rict, lide co byli touhle zpravou o fotkach prekvapeni, jsou bud padli na hlavu, nebo byli par let na jine planete....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, Apple posílá aplikace, které spouštíte, aby zabránil jejich spuštění, pokud je Apple označil jako nevhodné (pro jeho business model AppStore ;-) ). Nedaří se mi to teď vygooglit přímo, kde je např. kde to zakázat, ale chování vypadá přesně jako zde: https://discussions.apple.com/thread/252421453 (macOS vidí, že jste připojen do sítě, tak pošle app na server Apple - ale spojení se serverem v internetu vytimeoutuje, protože máte aktuálně nefunkční internet - např. můj případ doma u WiFi poskytovatele, když je silná bouřka).

EDIT: Něco podobného má Windows v podobě SmartScreen. Ale Windows se při instalaci zeptá na pár nastavení soukromí, a ten SmartScreen je mezi nimi. Tj. už při instalaci se zeptá a vy ho můžete vypnout před prvním spuštěním jakékoli aplikace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hlavně tohle se týká nahrávání fotek na cloud. Takže tam těžko někdo může čekat nějaké soukromí.
(Ideálně pokud uživatel odsouhlasil podobnou smlouvu jako má třeba Facebook, že výrobci aplikace dáváte práva ke všem nahraným fotkám, včetně jejich komerčního použití).

Na druhé straně tady je to nahrávání na cloud jen umělé omezení, které lze asi kdykoliv odstranit.
(I když k tomu možná ani není důvod, asi stačí to udělat po vzoru Windows: Sice to jde vypnout, ale ve výchozím nastavení je všechno zapnuté a 90+ % uživatelů to neřeší.)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak pravil Apple a Apple nikdy nelže. Nikdy. Je to nejsvatouškovější firma na světě, čestnější než Mirek Dušín, takže jejím tvrzením budeme vždy 100% důvěřovat.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To je uplne jedno, co ma a nema Apple. To ze na zakoupenem zarizeni si dela co chce a jednoduse lustruje cely system na neco, co on (apple) povazuje za zavadne, je obrovske naruseni soukromi. Pohadkam o tom, co tam apple hleda muzete verit nebo taky ne. Rovnez nikde neni napsano, ze dneska jsou to "zavadne" fotky, zitra to muze byt cokoliv jineho .. "zavadneho". Tech veci, ktere jsou tam v prikrem rozporu je daleko vic. Klidne je tady muzeme probirat jedno po druhem, ncimene predpokladam, ze nejsi dement, aby jsi zavaznost toho nechapal.
Takze se priste lepe informuj..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jen bych chtěl upozornit, že nejde jen o Apple. U většiny telefonů s Androidem jste v (ne)milosti jeho výrobců (obvody procesoru nepřístupné aplikacím třetích stran, DRM, locknutý bootloader, ...) a i na PC/Windows vás špehuje kdekdo (např. telemetrie prohlížeče Chrome skenující všechny soubory na vašem disku).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To ale nic nemeni na tom, co je napsano vyse.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Taky jsem ti nedal mínus. Můj komentář jen rozšiřuje téma o další výrobce (a zvládl jsem to bez dementů).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

to jsem rad. moji "dementi" meli svuj specificky ucel, vzhledem ke komentari, na ktery reagovali. Myslim, ze to neni prilis tezke z kontextu vycist.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Mno, přečetl jsem si znova ten post, na který reaguješ. I tak bych se radši zdržel sprostých slov.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Takze dokonce i pochopil. Jinak ti dekuji za tvou radu, az bude mit nejakou dalsi, klidne ji tady napis. Pridam si ji do seznamu ;)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Já pochopím většinu věcí ;-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Historie zdejsich diskusi, ti neni uplne naklonena ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pak je dobré pochopit, že je nejlepší na toho arogantního, věčně vulgárního frustráta nereagovat. Kdyby to nedělal nikdo, domnívám se, že by se úroveň zdejších diskusí zvedla minimálně o 50%. :-)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ok. Snad nepřeskočí do tohoto podvlákna :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ono je vubec nejlepsi pochopit,ze je dobre pouzivat to, co se hybe na krku, kdyz se ty prispevky ctou.
Pak neni treba ani reagovat a tim padem si je mozno odpustit reakce, ktere pak na nekoho cekaji. Nicmene to byva pro nektere jedince nadlidsky ukol a vzdycky je jednodussi se chytat "sprostych" slov a tvrdit o nekom ze je "hulvat", nez chapat vyznam, v jakem jsou pouzity. Coz je typicky projev jednodussich jedincu, kteri nechapou smysl receneho a je to v souladu s pokryteckou "politickou" korektnosti.
A nejlepe je uplne se nesrat do vlaken..
Enjoy

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vlastně jsi jen potvrdil, o čem píše.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je v poradku, ja necekam, ze neco z toho pochopis.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ani my nečekáme, že to pochopíš. Z naší strany je to jen takový povzdech.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja docela dobre chapu, proc tyhle zbytecne komentare pisete. Nicimene se da tezko nekomu vysvetlit, ze je neco bile, kdyz ma slepeckou vadu a vidi tam pres sve emoce cernou.
A ze jsi spolu s kolegou 'barvoslepy', si muzes jednoduse overit tim, ze reagujes na mne, nikoliv na prvni komentar, ktery 'dementa' prinesl.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ok, tak si to ověříme. Ctrl-F, "dement" - najde tvůj komentář "před 20 hod." začínající "To je uplne jedno, co ma a nema Apple." Tady sis trochu naběhl, nemyslíš?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hmm..ty budes jeste vetsi bambula nez jsem myslel :D
Najit predchozi komentar k me prvni reakci je asi narocne. V tom komentari najit slovo 'dem*nta' s hvezdickou, to je nejspis ukol pro informatika..
Sorry, ale ty by jsi pri sve 'bystrosti' nemel opravdu zkouset nekoho poucovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hledal jsem "prvni komentar, ktery 'dementa' prinesl", jak jsi sám popsal v tvém předchozím komentáři. Ale teď už chápu, že pro tebe je dement víceméně každý, kdo má jiný názor. A se svou sprostotou se ani nenamáháš to skrývat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hele Einsteine, nechces toho rypani uz konecne nechat?
Sam jsi se ztrapnil a ukazal, co jsi za troubelina. Za to, ze jsi neschopny dohledat o jeden level vyssi prispevek, si neses zodpovednost sam. Byl to dokonce druhy odkaz, co jsem ti daval. Nepochopil jsi ani jeden z nich a evidentne ani ty diskuse nectes.
Jedine co te sere, neni to, ze nekdo tady napsal dement, ale to, ze jsem to napsal ja. Mas to v ciste osobni rovine emoci, ktere ti pak zakaluji tvuj rozum. Ty kecy o "sprostote" kolem dokola si nech od cesty, spu s temi narky, co tu predvadis.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zatím tu dotčeně působíš jen ty. O mně se neboj - emocemi na lidi jako ty neplýtvám.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To vis ze jo..to vis pro mne je preci dement kazdy .."Ale teď už chápu, že pro tebe je dement víceméně každý, kdo má jiný názor.". Nezapomen si vzit cisty kapesnicek a hlavne nezapomen si aspon ty diskuse precist, kdyz se uz do nekoho potrebujes navazet, protoze ty se preci emocemi neridis, ty ani nevis, ze je pouzivas .. "emocemi na lidi jako ty neplýtvám" .. :))
Jinak ja se o tebe nebojim, co bych si na budulinkovy jako ty, ktery nedokaze ani diskutovat, asi tak vzal..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zatím se tu navážíš jen ty (a ani se nezdráháš používat hned sprostá slova - tak toto vlákno vzniklo, já se jen přidal).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A dalsi lhani a narikani..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já jsem nelhal, když jsem na tvoji žádost našel první komentář se slovem dement. Ani jsem nefňukal v podobě následných komentářů o ničem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je v poradku budulinku. Koukam, ze ani nevis co pises. Mne uz to prijde akorat otravny, takze je cas rict..dobrou. Jen si prosim te priste, nez to nevydrzis a zacnes se zase navazet, aspon tu diskusi precit, at tady nejsi zase za osla. Mne to pak usetri cas, ti zbytecne odpovidat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Čeho jsem si podle tebe v diskuzi nevšiml? Ano, odpovídáš skutečně zbytečně - bez pointy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Stálo ti to za to ztratit hromadu času s tím zakomplexovaným pacientem posedlým potřebou za každou cenu "mít navrch" nad kýmkoliv, kdo mu oponuje a projeví ochotu tuhle jeho nemocnou hru hrát? Psychicky zdravý a vyrovnaný člověk takhle nekomunikuje a nezávidím mu jeho stav. Každopádně jsou to šachy s holubem. Trvám na tom, že je nejlepší pro všechny držet se toho, co jsem napsal výše (nad tou hromadou zbytečných komentářů zamořujících jinak vcelku normální diskuse tady na diit).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

„Apple má k dispozici hashe závadných fotografií a jakmile dochází k nahrávání fotek […] operační systém porovná hashe těchto fotografií […]“

Jenže to není hash v klasickém slova smyslu. S tím by nebylo možné označit fotky, které jsou „stejné nebo velmi podobné“ těm v databázi (klasický hash dokáže určit jestli obsah je totožný, ale ne jestli je podobný).
Jde o NeuralHash spočítaný na základě vizuálního obsahu na obrázku.

Takže podle mě jde prostě o systém, kterému někdo zadá „závadné“ fotky a zařízení dokáže určit, jestli uživatel podobné fotky má nebo nemá.
Že se to děje při nahrávání na cloud vypadá jako volitelný doplněk, který lze kdykoliv odstranit. Asi nic nebrání skenování jednoduše všech souborů v zařízení.

Navíc celé je to zabezpečené „čestným pionýrským“ ze strany Apple, že to fakt, ale doopravdy nebudou používat na nic jiného než na dětské porno.
To mi přijde naprosto absurdní, jednak logicky první věc je proč zrovna dětské porno a ne například když někdo plánuje vystřílet školu, nebo když (tisíc jiných věcí).
Ale hlavně, pokud je známo že ta technologie je k dispozici, takový slib může fungovat vůči třeba ČR, ale těžko třeba vůči Číně, USA nebo EU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.