Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k ASRock potvrdil 35W 12nm APU Ryzen 3 3200GE a Ryzen 5 3400GE

Prečo majú G CPU len 4 MB cache ak 2600 má 16 MB, t.j. 8 MB/CCX? A prečo sú 3x00G vyrobené na starej technológii?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Protože jsou to "staré" Ryzen2000 CPU předělané na APU - tedy jen 4MB L3 cache.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

G mají 4MB cache protože jsou tak navržené (G-čka nemají úplně stejné CCX jako CPU bez grafiky, jsou tam určité modifikace). 3x00G jsou 12nm protože AMD nemá tak velké vývojové kapacity aby stíhali všechno najednou, takže 7nm APU budou asi až za půl roku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

btw nevíte jak je na tom ohledně přehrávání chráněného UHD obsahu(je pořád nutností CPU s SGX kaby a vyšší ?)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Este doplnim, ze su to APU SOC urcene do mobilneho segmentu a aj do doektopu lowend, Su to APU 2000 14nm rady iba upravene na 12nm.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Totální OT - myslíte, že ceny DDR4 RAMek ještě nějak výrazněji klesnou? Nějaké lepší 3200MHz+ kousky. Jestli mám ještě vydržet, nebo už se cena bude měnit kosmeticky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U 1950X mám dvakrát 16GB kit (G.SKILL Flare-X 2x8GB 3200/CL14 s die-B?), které před necelými dvěma lety stály pokud si vzpomínám skoro dvojnásobek. Spíš než na pokles cen bych si vsadil na jejich vymizení z nabídky (CZC již tento model má jako nedostupný, Alza patrně doprodává zbytky). Také Samsung snad nedávno ohlásil konec výroby die-B modulů. Pokud dotaz míří k osazení starších Ryzen platforem, pak bych asi zbytečně neotálel. Ryzen 3000 by měl údajně mít podporu rychlejších pamětí (superrychlých snad i díky děličce), takže se dá očekávat směrování trhu nejspíš tímto směrem (o kompatibilitě se staršími CPU bych si iluze nedělal). S ohledem na to si dovolím pochybovat o zlepšení nabídky pro starší platformy. Pro co má být paměť konkrétně určena (CPU/MB) a v jaké kapacitě/osazení?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bylo by to právě k Ryzen 3000 sérii, jen kdyby byl výhled na růst cen, tak bych koupil ramky předem... Stavět bych to chtěl na podzim. A celkem mě láká 32 GB.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nedávný pokles cen RAM patrně souvisí s ochladnutím poptávky ze strany výrobců SF. Stagnace prodejů SF a stabilizace průměrné kapacity RAM bude patrně v blízké budoucnosti působit spíše ve směru saturované poptávky bez důvodu k růstu cen. V případě lepší (širší) podpory pamětí by i případný větší zájem u stavitelů PC měl být rozložen přes širší sortiment RAM. V minulosti byla podpora rychlejších pamětí omezena na úzký segment nabídky (s výsledkem vyšší ceny a horší dostupnosti). Asi bych v současnosti paměti dopředu nepořizoval a vyčkal výsledků a testů pro nalezení "sweet spot", tj. pamětí s maximalním poměrem výkonostní_přínos/cena pro plánované využití. Zda to budou paměti spíše s nízkými latencemi, či vysokým taktem se teprve ukáže.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

snad to bude umět ECC narozdíl od předchozí generace. Jestli se nemejlim, tak 2200G/2400G to neumí = není vhodné k použití v HTPC/NAS.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Má někdo z vás tip na dostupnou, nepříliš drahou :-) AM4 miniITX základní desku + procesor s TDP 35W podporující /reálně funkční ECC RAM? Chci to na malý NAS - měla by mít minimálně 4x sata.
Cpu by mi stačil 240GE - podle https://en.wikichip.org/wiki/amd/athlon/240ge ecc podporuje.
Stačí jedna síťová karta. Děkuji za tipy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

mám za to, že na wikichip mají u ECC chybu. I u 2200G/2400G mají že ECC umí, ale co jsem tak pročítal fóra, tak ne. Resp. údajně to umí jen "Pro" verze.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nic není nemožné, podle stejného zdroje 200GE ecc nepodporuje, ale 220GE, 240GE ano.
https://en.wikichip.org/wiki/amd/athlon/200ge
https://en.wikichip.org/wiki/amd/athlon/220ge
Mám pocit že jsem někde v recenzi četl, že 200GE je vevnitř "jiná" než 220GE a 240GE - ale nemůžu to už najít :-( (takže je to nejspíš blbost)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

200ge byl myslím první, ty vyšší až později s vyšším steppingem /od pasu střílím/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ony obecně miniITX pro AM4 nic moc, je jich jenom pár a v levnějším segmentu skoro nic.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prečo trváš na ECC? Aký NAS SW chceš použiť? Ja frčím na Xpenology ktoré beží na bazárovom DELL Optiplex 7010 (i5-3470, 8 GB RAM, 2x 4TB HDD, picoPSU), beží mi tam aj VMM, plex, docker (influxdb, grafana, hassio), web, DB, OpenVPN server... Nejako mi ECC nechýba. Ešte skúšam aj Xpeno na HP Elitedesk 800 G1 so SSD cache :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

zjevně nepoužíváš žádné diskové pole, resp. maximálně zrcadlení. Ale pokud máš např. jako já 4x6TB, tak zrcadlení ze dvou na další dva disky je poněkud nákladné. Mám je tedy zapojené do SW RAID5, přicházím jen o kapacitu jednoho s odolností proti výpadku jednoho. Jenže aby to fungovalo bez problémů, tak je více než vhodné mít ECC paměti.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nemám mega veľké nároky, takže mám len SHR + btrfs. Dôležité dáta rsync-ujem na offsite lokáciu, a filmy ma netrápia :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

mě filmy docela trápí, protože některé kousky v dané kvalitě se už špatně shání (samozřejmě se bavíme o filmové tvorbě již nepodléhající autorským právům, stáří 50let+). Co se týče SHR ... no pro ten pocit sucha a bezpečí bych tu ECC také preferoval.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chápem. Ale RAID nie je backup, ale to asi vieš. Offsite backup je pre DôLEŽITÉ dáta nutnosť.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

tak jasně, tímhle se jen chráním proti selhání jednoho disku. Důležitá data jsou vlastně na třech místech. Na lokálním HW (ntb, desktop, tablet), syncnuté na server, a zároveň na Onedrive.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Neberete to komplexně - mít na 6TB HDD jenom RAID5 je celkem loterie, nad 3TB se doporučuje RAID6 (vychází to z průměrné spolehlivosti současných vysokokapacitních HDD vs počet operací potřebných pro obnovu pole po výpadku disku, nad 3TB je už neúměrně vysoké riziko výpadku druhého disku během rebuildu)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

vím o tom, ale RAID 6 mi "zkonzumuje" kapacitu dalšího disku, tedy celkem 2ks. A to mi přišlo příliš drahé. Co se týče rebuildu pole, tak tím jsem si už 2x prošel a vždy to dopadlo korektně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.