Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k CeBIT 2010: AMD předvádí Phenom II X6

"že stejně jako v případě čtyřjader nebude problém tento kus křemíku chladit jednoduchým BOXovým chladičem s pár heatpipe (TDP se oproti dosavadnímu maximu nezvýší, bude zcela jistě buď 140, nebo 125 W)"

S takovými tvrzeními bych byl opatrný, ne každý čtenář může mít nastaven pojem "uchladit" stejně jako vy. To, že to ten boxovaný větrák sice fyzicky uchladí i v zátěži ještě neznamená, že to je v praxi použitelné.

Boxovaný VYSAVAČ k Phenomu II X4 955 jsem musel po týdnu zahodit a dát místo něj ARCTIC Freezer 7 Pro Rev. 2. Rozdíl byl naprosto markantní, dokonce jsem po této výměně přetaktoval z 3,2 na 3,6 GHz (napětí na 1,4 V) a i při plné zátěži (enkódování videa všemi jádry) je hlučnost minimální. V idle (kdy je trvale vytíženo na střídačku jen jedno jádro + GPU během folding@home) o něm ani nevím.

Někde v serveru to může být jedno a ten boxovaný stačit může, ale na desktopu bych s tím byl hodně opatrný, holt 125-140 W není žádná sranda a ten 7cm chcípáček s 2 trubičkami zázraky neumí. A pro sekretářku na Word (aby to běželo stále v idle) mi zase přijde docela zbytečné investovat do nějaké 4-6jádra

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na chladenie pre bežného smrteľníka to stačí.

Myslím, že samotné AMD sa vyjadrilo v zmysle, že nechcú dávať lepšie BOX-ované chladiče, aby prípadný záujemca si mohol vybrať zo širokej ponuky iných firiem v prípade záujmu o lepší chladič.

V konečnom dôsledku pre fandov je to lepšie, lebo ten slabší BOX-ovaný, ktorý už aj tak po výmene nepoužijú, aspoň nepredražil cenu CPU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Podle mě je zhovadilost vyrábět něco o čem je sám výrobce přesvědčen že je nanic. S timhle přístupem dokurvíme Zemi dříve.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nie je povedané, že to je nanič, len to postačuje bežnej prevádzke. To je podstatné.

Hliník sa asi dá recyklovať, tie plasty a časti ventilátora už neviem ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No nevím, tyhle boxované chladiče jsou docela masivní, jsou tam ty heatpipes atd. Kdyby přidali jen o nějakých 15 % hmoty na chladič víc a větráček s větším průměrem, už by to bylo skoro na úrovni toho Freezeru. Takhle naopak všichni power useři zbytečně povyhazují boxované chladiče, které zůstaly na půli cesty... a pokud to porovnám s cenami srovnatelných chladičů na trhu, tak ten box může mít hodnotu tak 200-300, což při ceně i špičkových modelů X4 dělá pořád znatelných skoro 10 % ceny celého CPU, a to není taky málo

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já bych si to představoval takhle. Když by AMD vyrobilo zmetkovej X6 a prodal ho jako plnej X4 s možností odemčení, vůbec bych se tomu nebránil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pozor, nezaměnovat Thuban s servorým Istanbullem! Už návrh die se lehce liší a nejen to. To je asi jako srovnávat Phenom 65nm s Phenomem II co se týká návrhu a vylepšení. Nuže, 26.4. uvidíte sami ,-)
b.r FlanK3r

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.