Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Certifikát VESA DisplayHDR 2000 neexistuje, ač je některým monitorům přisuzován

Samsung Odyssey G9 2021 a Acer EI491CRG9 32:9 patří k monitorům, kterým některá média přisuzovala certifikaci DisplayHDR 2000. Proti tomu se však ohradila VESA.

V první polovině dubna informovala řada webů o 5K (resp. 5120×1440) monitorech Samsung Odyssey G9 2021 a Acer EI491CRG9. Zlatým hřebem novinek o těchto herních monitorech byla certifikace VESA DisplayHDR 2000, což by odpovídalo (přinejmenším) jasu 2000 nit. Mnohé ze zpráv byly uvozovány titulkem jako „nejlepší HDR monitor vůbec“ nebo „první DisplayHDR 2000 monitor na trhu“ a podobně. Až na výjimky si však autoři zpráv nevšimli, že nic jako certifikace DisplayHDR 2000 neexistuje a oficiální certifikace končí u DisplayHDR 1000 a DisplayHDR 1400. Jednou z mála světlých výjimek byl web TFTCentral, který na tuto skutečnost upozornil, ale (snad pod záplavou ostatních zpráv) nevěnoval jí větší pozornost; předpokládal, že se vydání standardu chystá a bude zveřejněn společně s vydáním monitorů.

VESA, která standardy DisplayHDR vydává, ale existenci standardu DisplayHDR 2000 dementovala, čímž všechny zdroje, které ji prezentovaly jako hotovou věc, uvedla v trapnost. Původ zmínky o DisplayHDR 2000 byl dopátrán na čínské stránky Taobao.com a weby, které se nechaly „nachytat“, jej označily za podvodný web, fake, hoax a podobně.

Ač lze považovat za pochopitelné, že se některá média snaží přenést vinu (za vlastní bezmyšlenkovité šíření zprávy o neexistujícím standardu), lze jen těžko Taobao považovat za podvodný. Jednak jde o značku s bezmála dvacetiletou historií, která nemá něco podobného zapotřebí a jednak si jen těžko lze představit, co by tato společnost měla z uvedení mylné specifikace u nedostupného monitoru. Jeví se jako daleko pravděpodobnější, že grafik při přípravě obrázkových šablonek, z nichž se na tomto webu skládají specifikace, připravil dopředu i šablonky pro další verze specifikací DisplayHDR a někdo je omylem při tvorbě stránek nových monitorů použil. Nutno dodat, že záhy po upozornění byla tato skutečnost na webu Taobao opravena.

Situace kolem údajného standardu DisplayHDR 2000 se jeví primárně jako ostuda těch webů, které informace o monitoru s neexistující specifikací zcela nekriticky převzaly a ještě z ní jakoby zasvěceně dělaly závěry o nejlepším HDR monitoru nebo prvním DisplayHDR 2000 monitoru na trhu. Fakticky zřejmě nešlo o víc než překlep ve specifikacích, jakých lze v zahraničních obchodních portálech a e-shopech najít celou řadu.

Tagy: 

Diskuse ke článku Certifikát VESA DisplayHDR 2000 neexistuje, ač je některým monitorům přisuzován

Středa, 21 Duben 2021 - 09:41 | Pajka | Staci v podstate rict vetsina clanku s flegrem...
Středa, 21 Duben 2021 - 09:33 | peca | To co děláte je pomluva. Uveďte alespoň jeden...
Středa, 21 Duben 2021 - 07:52 | RedMaX | Jj, vtipne je, jak tyhle weby maji nekde mezi...
Středa, 21 Duben 2021 - 06:50 | Pajka | Nejhorsi na tom je, ze to takhle funguje vsude na...

Zobrazit diskusi