Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Desktopové prostředí Lumina 1.3 přináší vlastní přehrávač multimédií

Nová verze desktopového prostředí úzce spjatého s operačním systémem TrueOS (dříve PC-BSD) je sympaticky významnou aktualizací pro nadšence.

Obecně tvůrci hovoří o velkém množství aktualizací a vylepšení, které Lumina 1.3.0 přináší. Kromě toho je nová verze také svižnější. Vyzdvihují například vlastní nové téma ikon material-design-[light/dark], které je nyní použito jako výchozí (nahrazuje ikony Oxygen, což byla závislost, kterou si Lumina vláčela z KDE). Použití jiných sad ikon se samozřejmě nijak nebrání.

Novinkou mezi aplikacemi je vlastní lumina-mediaplayer, což je utilita (založená na Qt QMediaPlayer Class) pro multimédia schopná pracovat s online streamy (aktuálně Pandora radio) i lokálními soubory - podporované soubory lze snadno rozšířit pomocí gstreamer-plugins. Dále správce souborů Insight dostal vizuální vylepšení, podporuje stromové zobrazení všech adresářů a je rychlejší.

Dalších vylepšení se dočkal třeba nástroj pro archivy, utilita pro tvorbu screenshotů či integrovaný textový editor, který podporuje více formátů (a další luze implementovat na bázi JSON manifest). Z těch úsměvnějších věcí je tu třeba nově podpora klávesové zkratky Ctrl+Q pro ukončení aplikace - celkem dobře to myslím ilustruje, že číslování á la 1.něco by možná mělo být spíše změněno na 0.něco.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Desktopové prostředí Lumina 1.3 přináší vlastní přehrávač multimédií

Žádné komentáře.