Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Dva iPhony 8 explodovaly, Apple otevírá vyšetřování

Ježku dej si za tohle už facku copak je to tu nějaký trapný bulvár ... a nebo přepiš aspoň ten titulek

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

dokud temhle lidem neda nekdo prez hubu tak se nic nezmeni

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Nejen že přijde s touhle informací s krížkem po funuse ale ještě to celé překroutí...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Chlapi neblbnete :) a mej te trosku rozum. Jasne nadpis je jako z blesku a baterky nebouchly. Tak mu to tady napiste a klidne opakovane, ale nedelejte tady z toho dalsi PCT..
Preci jen tady chodi lidi i diskutovat ;)
Diky

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

tak každý server má svého vocasa. PCT má Obra, DDworld má DDStacha a DIIT má Ježka. Všichni tři jsou bez jakékoliv zpětné vazby a všechny tři je potřeba brát s notnou rezervou

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

jezek je kapitola sama o sobe, dokonalej priklad zanedbani otcovske pece, kdyby jeho tata stal za neco tak by ho poradne rezal aby se za nej v budoucnu nemusel stydet, myslim ze jestli je jeste na zivu tak se k nemu asi moc nehlasi a jestli jo tak asi moc dustojnosti taky nepobral

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

"Pokud se potvrdí i toto, znamená to velký problém pro výrobu lithiových akumulátorů minimálně u těchto dodavatelů, neboť by to byl další důkaz, že další zvyšování energetické hustoty, tedy další ztenčování vrstev v akumulátorech nemají tyto firmy zvládnuté tak, aby se to dalo bezpečně používat."
Nevím co má kdo a jak zmáknuté, ale samotná tato věta, stejně jako ostatní novinářské báchorky o tom, kterak jsou na dosah nové úžasné baterie jen ukazují, že jejich autoři naprosto netuší o čem píši.
V této fázi zpravidla začínám úvahu o dielektrické pevnosti elektrolytů, ale zjistil jsme, že málo kdo vůbec ví co to je tak to zkusím jinak.
Při hoření uhlovodíkových paliv dochází k štěpení kovalentních vazeb, při vybíjení akumulátoru dochází k oxidačně redukční reakci. Jinak řečeno jako hoření tak vybíjení baterie je oxidačně - redukční reakce.
pokud vezmeme olověný akumulátor a zjednodušíme situlaci tak v ní dochází k přeměně PbO2 na PbSO4 přičemž dojde k přesunu 2 elektronů. Což znamená, že do kila aktivná hmoty Pb akumultoru se vejde 6,6 molů elektronů. Při spálení molekuly metanu CH4 dojde k přesunu 4 elektronových párů za vzniku H2O + CO2 do kg metanu se tedy vejde 500 mol elektronů tzn metan má 72x vyšší energetickou hustotu než Pb akumulátor. Olovo je těžky kon proto se ve snaze zvýšit hustotu energie šlo k lehkým kovům tedy Lithiu. Zjednodušeným výpočtem obsahu přesunutelných elektronu se dá dojít k tomu, že teoretická hustota Li cokoliv akumulátoru může být 20x vyšší než u Pb akumulátoru. to znamená teoreticky může mít Li akumulátor tedy jeho aktivní hmota jen cca 4x nižší energetickou hustotu než metan. Přičemž kovalentní vazby v metanu lze rozbít jen nevratně což je vždy stabilnější než oxitační vazby v akumulátoru, což je vratný proces (dobíjeni) .
Pokud si toto uvědomíme začne nám být jasné, že čí více energie v akumulátoru na jednotku hmotnosit tím více se vybíjení podobá hoření a tím více nestabilní to celé je. Potvrzení tohoto stavu lze najit i při opačném postupu PbSO4 v oleověném akumulátoru je velmui stabilní sloučenina, zkrátka když hodíte kus olova do vody nebo do ohně celkem nic se nestane. Super zkuste do vody nebo ohně hodit chlorečnan lithný, LiClO3 a uvidíte to točo., naproti tomu LiFePO4 což je sůl také používaná v LiFePO baterkách je stabilnější protože se hustotou spíše podobá olověné baterce.
Je tedy více než jasné, že z fyzikálního principu je jasné, čím bude vyšší energetická hustota v baterii a čím více se blížíme k mezi dielektrické pevnosti elektrolytu tím více se daná baterka bude podobat kapalnému palivu . Že se s láhní metanu, lihu benzinu dá celkem bezpečně a pohldlně cestovat, ano dá, ale zkuste v této lahvi škrtnout a o tom to je nabíjení je vlastně takové škrtání tedy zvyšování teploty a tlaku v lahvi s benzinem.
Je snad jasné že nepatřím k těm kdo vidí zářnou budoucnost v ulicích plných aut kde je v každém půl tuny nestabilní, vysoce hořlavé a explozivní hmoty, které se říká baterie,

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Položil bych několik otázek...
Co rychlonabíjení
co rychlonabíjení a současné vybíjení při vysoké zátěži
a umí telefony pokud jsou na nabíječce brát energii přímo ze zdroje a zbytkovou energií nabíjet

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Sice pěkné povídání, ale závěr je úplně nesmyslný. Auta plná vysoce hořlavé a explozivní hmoty se po ulicích pohybují už desítky let, takže na tom se nic nemění.

Ale stejně si myslím, že auta na baterky je jenom přechodná fáze. Po nich přijdou elektroauta s palivovými články, jejichž účinnost není omezená termodynamickými zákony.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Palivové články jsou hype. Nějakého využití se asi dočkají v odvětvích kde baterky nemají šanci, ale jinak je vodíkový cyklus zoufale neefektivní a gigantické množství energie se spotřebuje jen na výrobu "nosiče energie" a jeho distribuci do "nádrže". Bylo by to vyhazování dostupného výkonu el. energie.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"""Ale stejně si myslím, že auta na baterky je jenom přechodná fáze. Po nich přijdou elektroauta s palivovými články, jejichž účinnost není omezená termodynamickými zákony."""

tak takhle blbou vetu jsem dlouho necetl, pominu li mimi bazar ..

A cim si myslis ze je omezena ucinnost palivoveho clanku .,...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zjisti si jak funguje slavnej toyota mirai, jedinej vodíkoseriák...
Představ že baterku lionku má a ne malou a víš proč?
Když auto stojí, jede pomalu tak štávy přebytek a to lze kompenzovat bud štávou do luftu nebo tím nabíjet baterku, a druhý důvod baterky je nedostatečný výkon přeměny el energie i to že článku přeměna trvá nějaký čas a tak je výkon doháněn elektřinou z baterky..aneb jak elektrombil 100x zesložitit a 500x podražit...
Nehledě na hluk v kabině neb je potřeba k článku vhánět vzduch extrémně výkoným kompresorem...
Nakonec nabiječka na 700bar vodíku je v celé EU jen jedna to je 500km dojezd na vodík.
Víc než 10 nabíječek na 300bar v EU je ale to máte dojezd100-200km...
Hodně štěstí se 700bar bombou pod prdelí...
Já jsem velký fanda El, aut a byl jsem i velký fanda vodíku ale mirai ukázala jeho nevýhody na plné koule, a to že se víc než 90% vodíku vyrábí spalováním fosilních paliv, další fosilní paliva sežere jeho natlakování do nádrží...z nichž kvůli extremní rozpínavosti neustále uniká samovolně pryč...
Než vaše vodíkovou ideu vyřeši bude bateriový průmysl na míle daleko před tím vodíkovým...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

To nevyřeší asi nikdy, leda by někdo kápl na způsob, jak energeticky nenáročně rozkládat vodu na vodík přímo ve vozidle.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Osobne vidim budoucnost ve fuzi ale taky zrovna nezadrzuju dech.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Je snad jasné že nepatřím k těm kdo vidí zářnou budoucnost v ulicích plných aut kde je v každém půl tuny nestabilní, vysoce hořlavé a explozivní hmoty"
... které se říká benzín.

Podívejte se na LiS baterie - mají vyšší energetickou hustotu proti ostatním Li-X (okolo 400Wh/kg) a přitom je můžete vesele propíchnout/zlomit/... a nic to s nimi neudělá. Dokonce budou dále i dodávat energii po takovém zásahu. Jediný jejich problém je počet cyklů a to se pomalu řeší. Takže i když obecně vaše myšlenka není špatná, ještě zdaleka nejsme v místě, kde se nedá zlepšit současně energetická hustota i bezpečnost.
Ale celá debata o budoucnosti elektromobilů není o energetické hustotě, ale o ceně - ve chvíli kdy klesne cena za kWh k cca 100USD, není cesta zpátky - v tu chvíli se bude jednat o masovku zabírající desítky procent trhu a to bez ohledu na "zelenost" nebo jiné ideologie. Až ve chvíli, kdy se bavíme o kompletním nahrazení spalovacích motorů je energetická hustota důležitá a bylo by třeba se dostat minimálně o 50% výše, než jsou současné aku v elektromobilech.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Už asi před dvěma měsící vyšlo najevo, že Audi nakupuje baterie za cenu pod 90USD za kWh.
A mimochodem, když se vrátím k těm LiS baterií, pohádek o tom jak "vědci vynalezli revoluční baterii" jsem slyšel za posledních 15 let asi 30. A kde nic tu nic.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jak kde nic tu nic? pred 15 lety se teprve prechazelo z NiMH na Li-ion baterky v mobilech, pricemz prvni Li-ion baterky vznikly uz v sedmdesatych letech. Prvni komercne dostupny Li-ion baterky vznikly uz v roce 1991.
Cili baterie o kterych si slysel poprve pred 15 lety, budes moct realne pouzivat, treba za dalsich 15 let. Samozrejme predtim se dostanou do produkce baterie, na kterych se pracuje od 80-tych ci 90-tych let, ktery zas kapacitu, rychlost nabijeni a pocet cyklu nabijeni, posunout zas o kousek dal...

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Tolik urban mýtů v jednom článku, tak to je síla. Takhle to dopadá, když má někdo poruchu analytického myšlení, dává do souvislosti irelevantní argumenty a ono to pak "vyjde".

Nějak tak zhruba fungují propagandisti z Východu, akorát v jejich případě je to záměr a vypočítaný kalkul, zaměřený na méně inteligentní/analytické lidi čili většinu :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Samsung vracia úder ? :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Co vím, tak poslední zjištění bylo, že v Note 7 bylo moc málo místa pro rozpínání akumulátoru. Sice by nad tím zůstal rozum stát, proč někdo zopakoval tutéž chybu, ale není to podobné? Mohlo dojít i třeba k pádu telefonu a deformaci akumulátoru o nějakou jinou "vhodně" umístěnou komponentu...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Apple vytvoril deformačné zóny :)))

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tenčí, tenčí a ještě tenčí a nesmí se zmenšovat kapacita... technik markeťákům ten požadavek splní, když ho tak chtějí, protože kdyby ne, tak by nebyly vánoční prémie, no :D Aplíku, otřes se!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jenom co jsem přečetl titulek, tak jsem věděl kdo to zase napsal :D Takže rovnou do diskuze, to bude taky slušná exploze :D

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Správné slovo je vyhřeznout, neb se týká vnitřností (telefonu), viz wikislovník https://cs.wiktionary.org/wiki/vyh%C5%99eznout

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Stoji to ako prase ale kvalita zakladu je praseci, muzu osrat nerozebirajici telefon, EU to mela davno zakazat, nevidim jednoduse smysl v nerozebirajicim telefonu, jediny je pouze ten ze by uzivatele mohli skutecne videt jaky je ten telefon za tu nenazranou cenu skutecne duty/prazdny coz se potvrdilo i pri Apple ktery odstranil 3,5" jack ale misto po nem zustalo nevyplnene, nebo uziti shitavejsich QLC pametovych bunek u tak draheho iPhonu, cili za vice penez min adidas/kvality.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Na rozebrani iPhonu ti staci vysroubovat 2 ( slovy dva ) sroubky. Na vymenu baterky dalsi dva.
Pokud tohle nezvladnes ,,co tu resis.?!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jasne protoze kazdy zakaznik ma specializovany sroubovak a neboji se otevirat zarizeni za tisic €...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

lžeš! Některé části jsou lepené tak, že nedestruktivní rozebírka (bez použití specialit jako horký vzduch o určité teplotě) není možná.

Tím nechci říct, že baterka se nedá technicky poučeným uživatelem vyměnit.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To co tam je, je těsnění a ne lepidlo a s nahřátím (čímkoliv horkým) to jde lépe, menší silou, ale jde to i bez toho.

Každopádně zdoje jak se poučit na internetu jsou (třeba iFixit), takže není problém seznat nástrahy a potřebné nástroje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hele, sdilim tve nadseni, ale uznej taky, ze normalni uzivatel (a kor nektere iOvce) tohle opravdu nedaji. Tudiz ano, teoriticky si sice tu baterku mzues vymenit, ale prakticky je to zalezitost jen pro zanedbatelnou cast uzivatelu. Tudiz muzes nakrasno prohlasit, ze to 'nejde'.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak uznávám, pro většinu BFU to není, těch jablečných dvojnásob. Ale není to tak technologicky náročné, aby to nezvládl servisík v obchodním centru na počkání nedestruktivně a za "rozumnou cenu", takže není nutné házet telefon do popelnice - což je podle mě pointa. :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

iPhone je rozebiratelný a baterie je vyměnitelná i doma, takže není důvod nic zakazovat. Ztratíte vodotěsnost, ale ta by se slotem nebyla vůbec možná.
https://youtu.be/LVlp3HCvmYE
Kdo se toho bojí nebo nemá nástroje, tomu to udělá servis na počkání.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

zajimave , proc spousta droidu je vodotesna i se slotem ...

A kdo se toho boji ... zaruka ti nic nerika ze ?Ah vlastne u telefonu z bazaru uz stejne neni

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Je to možné, ale utěsnit velké dveře na baterku na IP67 (půl hodiny metr pod vodou) je spíše teoretická záležitost než dlouhodobě funkční (pokud to nemá být outdoor monstrum). Moc dobře vím ze zrcadlovek, jak se těm všem gumám daří v průběhu života a že voda se pod to dostane při intenzivním namočení v lijáku. Déšť to přežije, ale tlakotěsné to není.

Proč by si měl někdo v záruce vyměňovat baterku sám? V záruce je to považováno za závadu a bude to tedy "zadarmo" v autorizovaném servisu. Tady jde o to, jestli jde baterka vyměnit když dožije (řekněme 3 - 4 roky u jablek při slušném zacházení) a odpověď je ano, jde vyměnit a není to nijak náročné pro někoho kdo dokáže vyšroubovat 4 šroubky a opatrně vypáčit displej z těsnění.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Rozebiratelny je, ale od neceho tak draheho bych cekal spise mimoradnou uzivatelskou privetivost, cili uzivatelsky vymenny akumulator, displej (proc asi), pametova karta, USB, atd.... bohuzel je to spise levna cinska placicka. Proste idealni jako bonus k balicku zvykacek.
Vodeodolnost teotericky je, v praxi za ti pry Apple neruci, cili taky o nicem.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Pletete si servisní přívětivost a uživatelskou přívětivost. V PC je vyměnitelné všechno a přesto to 99 % lidí nedokáže. Čili drtivá většina lidí to svěří odborníkovi tak jako tak.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nepletu, spise vas primer k PC je neodpovidajici. Vymenit baterku nebo pametovou kartu u dejme tomu stare Nokie/SE ci jineho telefonu vetsina lidi zvladala.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Věšina lidí, stejně jako dnes, došla do servisu a pravila: "je to rozbitý". :-) Ano, výměna baterie byla nepochybně snadnější, to nijak nepopírám. Je ale rozdíl mezi snadný/složitější a možné/nemožné. To spustilo diskusi na toto téma.

Zajímavé je, že ve starém dumb telefonu (Siemes C35) jsem měl postupně baterky hned dvě (Ni-CD a pal Li-Ion), obě dožily, měl jsme jej asi 3 roky, tedy frekvence výměn byla kupodivu dost velká. Doma naopak máme ještě jeden iPhone 3G s původní baterií, sice už má malou kapacitu, ale je jí 9 let a týden ve stand-by dá bez problémů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pred niekolkymi rokmi (nepamatam si presne, mozno 10) sa zmenila vyroba li-ion akumulatorov tak, aby neexplodovali, iba sa nafukli. Bolo to na ukor cca 10% kapacity.
Preto je velmi DOLEZITE ci sa bateria nafukla alebo explodovala. V pripade tychto iPhonov sa baterie nafukli a neexplodovali.

Toto je dokaz, ze Jezek je vo svojich clankoch neobjektivny, a vy - citatelia sa na stranke diit.cz nedozviete pravdu. Riesenie je jednoduche, odstrante si diit.cz zo zaloziek a jednoducho prestante navstevovat tuto stranku.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Explodovaly bych tedy zrovna neřekl, pod tím bych si představil tepelně-chemickou reakci, vyhřezly nicméně pěkně.

Je to dost rozdíl z hlediska bezpečnosti - vyhřeznutí bez hoření je poměrně bezpečný stav (pokud se to někdo nepokusí zalisovat zpět) a je to jen na reklamaci, náhlé hoření je nebezpečné pro majitele, pro aerolinie atd., to je daleko závažnější stav přicházející většinou bez varování.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak ony ty Note také neexplodovaly, ale jen se jim vyvalily střeva a pak pruce zahořely.
Těhle dvou jabkům se zatím jen vyvalila střeva, uvidíme jak to bude dál pokračovat ..
Třeba se ještě dočkáme nějakých pyrotechnických efektů.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

K zahoření není nutné aby první vyhřezla střeva, vlastně to ani není obvyklé. Zkrat v baterii, ta začne okamžitě "hořet" (thermal runaway), toho tepla je hodně, takže to pak létá.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro tyto případy by v baterce by měla být pojistka, ideálně tepelná vratná. Problém je v tom, že to zabírá další místo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tam takové obvody pochopitelně jsou a baterku v průběhu života bedlivě střeží. Ale s vnitřním zkratem v baterii nelze dělat nic.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tak to je pravda. Proto by tam měly být deformační zóny a dostatečná tloušťka dielektrika. Pokud chtějí šetřit i na tom, tak dobře jim v0lům tak!!! A že se ze Samťunga nepoučili, to už je na pováženou...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tohle je problém starý jak lithiové baterie v IT samy. Prostě moc energie v kompaktním balení. Technologická chyba při výrobě a už to jede. Hořely už notebooky (jejich powerpacky), nafouknuté baterie, co já jich viděl za desetiletí, dnes je to zajímavější tím, že je těch baterií daleko více a lidi to nosí na choulostivých místech. :-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale co riesite baterku, aky problem? no ziadny. Ved kazdy ovocinar vie, ze nech robi co robi par cervivych jablk bude vzdy. a tu iba z jablka vyliezol cervik von :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na druhou stranu tak definitivně dohnaly Samsung z pohledu zahnutého display-e, konečně i oni ho mají zahnutý ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

spise to obslehli od LG (LG G FLEX 1,2) akorat se sekli v uhlu zahnuti :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.