Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

EK se omluvila za odfláklý chladič pro ThreadRipper, prodané kusy vymění

Když AMD vydala Ryzen ThreadRipper, bylo jasné, že výrobci chladičů budou muset přijít s novými návrhy. Jenže inovace nějaký čas stojí a čím později je produkt na trhu, tím více prodává konkurence…

Takže výrobci někdy může přijít vhod, když se s návrhem příliš „necrcá“ a základní prvky převezme ze starších produktů. Jenže když si ani nepřeměří rozdíly, nemusí to dopadnout dobře. Právě to se stalo společnosti EK Water Blocks. Ale pěkně po pořádku. Když EK a další vydali chladiče pro ThreadRipper a začaly se objevovat první zkušenosti na diskusních fórech, nevypadalo to pro společnost úplně dobře.

Jedním z uživatelů, který produkt vyzkoušel, byl Justin Chu alias nycdarkness, který si stěžoval, že teplota s EK Supremacy Evo Threadripper Edition water block (to je celý název produktu) dosahuje 85 °C, což je hodnota, při které se procesor podtaktovává. Poté vyzkoušel chladič společnosti XSPC, se kterým problém neměl a těmito výsledky se veřejně pochlubil. Zástupcem společnosti EK byl následně obviněn z tzv. guerilla marketingu, tedy z toho, že je placen konkurencí za pomlouvání společnosti EK.

EK dále trvala na tom, že „EK-Supremacy EVO Threadripper Edition water block offers the best possible cooling performance!“, tedy že její chladič pro ThreadRipper dosahuje nejvyššího chladícího výkonu. Podivnosti ale začali registrovat i další majitelé. Objevily se i návody na různé domácí úpravy snižující teplotu.

Na přelomu října a listopadu 2017 chladič překvapil i redakci webu HardOCP, která pracovala na srovnávacím testu. Všimla si, že při montáži je část bloku možné otočit o 90° a - paradoxně - pokud se pootočí oproti konfiguraci z výroby, teplota procesoru o 4° C klesne. Zkrátka pokud se situace shrne, skoro každý zásah do chladiče, který mění něco na tovární konfiguraci a který někdo publikoval, zvýšil účinnost chlazení. Většinou ne až na úroveň konkurence v podobě XSPC, ale často o pár stupňů, které stačily k tomu, aby vše fungovalo alespoň do té míry, že se procesor nepodtaktovává.

Redakci HardOCP to ale nedalo a po prvotních problémech se dala do měření. Zjistila, že EK použila návrh části bloku z chladičů pro platformu Intel HEDT. Jenže procesory HEDT jsou vyrobeny z monolitického kusu křemíku, kdežto ThreadRipper je z několika kousků křemíku, mezi nimiž jsou mezery. Část bloku, která je pro lepší převod tepla z kovu na vodu žebrovaná, byla navržena, aby kryla a mírně přesahovala jádro procesorů Intel HEDT. Jak ale zjistila redakce HardOCP, z křemíkových jader ThreadRipperu tato část nepřekrývala ani celou polovinu. Teplo z té druhé poloviny se tedy muselo k vodě „protlačit“ složitější cestou, což samozřejmě snižovalo účinnost:

Nyní EK vydala prohlášení, ve kterém uznala, že návrh chladiče nedosahuje standardů společnosti, že při návrhu došlo k přehlédnutí a nabídla uživatelům výměnu za přepracovanou verzi, respektive dodání upravené části. Ta již plně kryje procesorová jádra ThreadRipperu. Zákazníci mohou výrobce kontaktovat prostřednictvím www.ekwb.com/support a nechat si příslušný díl bloku zaslat.

Původní verze bloku vlevo, nová (překrývající jádra i s rezervou) vpravo

Následuje loňské video od HardOCP, které ilustruje, kde je zakopaný pes a pak nové video od EK s návodem na výměnu příslušné části bloku:

Diskuse ke článku EK se omluvila za odfláklý chladič pro ThreadRipper, prodané kusy vymění

Pátek, 23 Únor 2018 - 15:11 | RedHawk | nuz stava sa to. pred x rokmi mal isty cas...

Zobrazit diskusi