Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

GoPro uvolnila kodek CineForm jako open-source

Video kodek CineForm používá GoPro pro záznam už dlouho. Jeho historie sahá více než 15 let do minulosti. Nyní jde o otevřený projekt na Githubu.

CineForm stvořili David Taylor, David Newman a Brian Schunck, tehdy ještě pro stejnojmennou firmu. GoPro ji koncem března 2011 koupil speciálně pro použití kodeku CineForm 444 pro záznam 3D videa. CineForm jako takový přišel na svět v roce 2002 a zažil příchod HD, 4k i 360°/VR videa a pokračuje dále.

Kodek se uplatnil vedle kamer GoPro v řadě projektů včetně velkých Hollywoodských produkcí typu Milionář z chatrče či Need for Speed. Zvládá 12bit barvy s vzorkováním 4:4:4, používá waveletovou kompresi a nelineární kvantizaci. Kompresní poměr je typicky mezi 10:1 a 3,5:1, přičemž videa jsou určena zejména k dalšímu zpracování. Podporován je i nekomprimovaný režim.

Firma dodává, že bez tohoto kodeku by těžko mohla uvést 3D systém Omni (umí 8k/30p a 6k/60p). CineForm je ale potřeba dále rozvíjet. Projekt tak dostal otevřenou licenci a lze si jej osahat ve formě zdrojových kódů (včetně referenčního kodéru a dekodéru). Licencován je pod Apache License v2.0 a licencí MIT.

Tagy: 
Zdroje: 

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku GoPro uvolnila kodek CineForm jako open-source

Žádné komentáře.