Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Hynix nabírá GPU a CPU inženýry, chce sloučit logiku s pamětí

Stará známá kuchařská poučka: pokud nemáš inženýra, strč tam markeťáka, pokud nemáš markeťáka... nedávej tam nic! :D

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Připadá mi, že období velké integrace čipů už pomalu končí*) a vítězem dekády bude ten, kdo dokáže efektivně propojovat menší integrované funkční bloky, aby co nejlépe škálovaly.

*) Vždyť před 30 lety jsme měli zvlášť CPU, koprocesor s FPU, cache, northbridge s řadičem paměti, southbridge, zvukový čip, grafický čip, RAM... A postupně se to začalo spojovat až do dnešních APU a SOC.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ono, prve PC sa stavali ledva 10 rokov po tom, co vznikol prvy jednocipovy mikroprocesor. Dovtedy bolo bezne procesory stavat ako viaccipove zostavy, cele dosky plosnych spojov posiate cipmi, alebo obvody z diskretnych suciastok.

Takze na zaciatku nikto ani neuvazoval o tom, ze by do cipu dostal nieco viac ako procesor, to samo o sebe bolo v PC nieco.

Integracie sa podla mna nezbavime. Ukazuje sa, ze akceleratory spravia viac muziky za menej penazi. Takze podla mna ta integracia bude pokracovat dalej tym smerom, ze sa budu integrovat dalsie a dalsie akceleratory, ak vymyslime nejake dostatocne zmysluplne, aby boli masovo integrovane.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak by ta výpočetní paměť měla vypadat? Budou tam 4 latch registry místo jednoho a hodně široká SIMD ALU? Nebo ještě odvážnější design?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Osobne by som ocakaval, ze to bude navrhnute ako nejaka forma DSP. Jadro by malo byt co najjednoduchsie, aby bola latencia vsetkych instrukcii konstantna a cely interface by mal byt postaveny formou prace nad streamami.

Ten Samsungacky model som nestudoval, ale malo by to riesit situacie, kedy nejaky problem ma uzke hrdlo v priepustnosti pamate a nie vo vypoctovom vykone. V momente, ked je problem dostatocne zlozity na to, ze uzkym hrdlom sa stane vypoctovy vykon CPU, straca tesna integracia vypoctoveho bloku do RAM zmysel.

Zaroven treba mysliet na to, ze kod ktory bezi mimo domeny pod ochranou MMU na procesore predstavuje potencialne bezpecnostne riziko, takze clovek nechce, aby to bolo nejako brutalne schopne. Videli sme ako dokazali GPUcky rabovat RAMku cudzich procesov, lebo mali neobmedzeny pristup k nej.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.