11. 5. 2026 - 09:32https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuseJen-Jsem Lhal zase lhal..
''Jensen Huang told Elon Musk DGX-1 had demand “from all over,” 10 years later said no one wanted it except Musk''
https://videocardz.com/newz/jensen-huang-told-elon-musk-dgx-1-had-demand-from-all-over-10-years-later-said-no-one-wanted-it-except-muskhttps://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuse#comment-1537300
+
Tak buď je chybný nadpis článku alebo hodnoty v tabuľke, lebo 6 * 33 (Rubin) = 198 TFLOPS, čo je stále podstatne menej ako uvádzaných ~ 300 TFLOPS (Instinct MI430X).
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak buď je chybný nadpis
kypec https://diit.cz/profil/kypec
11. 5. 2026 - 09:54https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuseTak buď je chybný nadpis článku alebo hodnoty v tabuľke, lebo 6 * 33 (Rubin) = 198 TFLOPS, čo je stále podstatne menej ako uvádzaných ~ 300 TFLOPS (Instinct MI430X).https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuse#comment-1537302
+
On je problém, že různé zdroje pro Rubin uvádějí různé hodnoty v rozsahu 30-60 TFLOPS FP64 (vektorově). Upravil jsem všechny hodnoty tak, aby odpovídaly ~33 TFLOPS pro Rubin. AMD uvádí, že MI430X má mít „přes“ 200 TFLOPS, ale o kolik , zatím není jasné.
On je problém, že různé zdroje pro Rubin uvádějí různé hodnoty v rozsahu 30-60 TFLOPS FP64 (vektorově). Upravil jsem všechny hodnoty tak, aby odpovídaly ~33 TFLOPS pro Rubin. AMD uvádí, že MI430X má mít „přes“ 200 TFLOPS, ale o kolik , zatím není jasné.
AMD by mohla vydat aj nejaku kartu "pre beznch smrtelnikov" do PCIe slotu pre GPGPU vypocty za 2 tisic $ (Prime95, vela BOINC projektov co bezi na GPU vyuziva FP64), napr. nejaky toten Instinct MI405X/410X, kde by v polahode stacilo 20/30 TFLOPS v FP64.
Taketo semi-pro a naozaj pro akceleratovy potrebuju naozaj dodane cele serverove riesenie (suflik + rack) a stoja desiatky tisic za jeden akceletaror.
Bezne herne grafiky dnes maju 0,5-1,5 TFLOPs FP64, bezne ako 1:32 vykon z FP32, niekde aj 1:64, co je KATASTROFICKYYYYYYY malo a prichadza doba, ze ak pre dany vypocet je kod pre CPU a ten kod je dobre paralelizovany a dobre tazi z cache subsystemu CPU, tak vypocet napr. na Ryzen9 9950X3D2 (to je prosim pekne CPU) by trval porovnatelne dlho na RX 7900 XTX/9070 XT (a to su prosim pekne GPU). Totalne zanedbany vyvoj FP64 v hernych grafikach za cele posledne roky a riadny progres v CPU, dospeli k takejto absurdite ze niekedy vypocet na CPU moze byt rovnako rychly ako na GPU.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
AMD by mohla vydat aj nejaku
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
11. 5. 2026 - 12:31https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuseAMD by mohla vydat aj nejaku kartu "pre beznch smrtelnikov" do PCIe slotu pre GPGPU vypocty za 2 tisic $ (Prime95, vela BOINC projektov co bezi na GPU vyuziva FP64), napr. nejaky toten Instinct MI405X/410X, kde by v polahode stacilo 20/30 TFLOPS v FP64.
Taketo semi-pro a naozaj pro akceleratovy potrebuju naozaj dodane cele serverove riesenie (suflik + rack) a stoja desiatky tisic za jeden akceletaror.
Bezne herne grafiky dnes maju 0,5-1,5 TFLOPs FP64, bezne ako 1:32 vykon z FP32, niekde aj 1:64, co je KATASTROFICKYYYYYYY malo a prichadza doba, ze ak pre dany vypocet je kod pre CPU a ten kod je dobre paralelizovany a dobre tazi z cache subsystemu CPU, tak vypocet napr. na Ryzen9 9950X3D2 (to je prosim pekne CPU) by trval porovnatelne dlho na RX 7900 XTX/9070 XT (a to su prosim pekne GPU). Totalne zanedbany vyvoj FP64 v hernych grafikach za cele posledne roky a riadny progres v CPU, dospeli k takejto absurdite ze niekedy vypocet na CPU moze byt rovnako rychly ako na GPU.
https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuse#comment-1537322
+
„za 2 tisic $, kde by v polahode stacilo 20/30 TFLOPS v FP64.“
To by bylo podstatně levnější než jsou aktuální ceny bazarových akcelerátorů s tímto výkonem, takže by to ekonomicky nemělo smysl. Bazarový Instinct MI210 (23 TFLOPS v FP64) lze na Ebay sehnat od cca $5000. Požadovaný poměr cena / výkon by měl bazarový Instinct MI100 (11,5 TFLOPS v FP64) za cca $1000, ale to je poloviční výkon s poloviční cenou.
„za 2 tisic $, kde by v polahode stacilo 20/30 TFLOPS v FP64.“
To by bylo podstatně levnější než jsou aktuální ceny bazarových akcelerátorů s tímto výkonem, takže by to ekonomicky nemělo smysl. Bazarový Instinct MI210 (23 TFLOPS v FP64) lze na Ebay sehnat od cca $5000. Požadovaný poměr cena / výkon by měl bazarový Instinct MI100 (11,5 TFLOPS v FP64) za cca $1000, ale to je poloviční výkon s poloviční cenou.
11,5 TFLOPS v FP64 za cca $1000 je tiez celkom OK, stale 10x viac ako herne grafiky
skode ze tych 23 TFLOPS neni za 2k $
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
11,5 TFLOPS v FP64 za cca
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
11. 5. 2026 - 15:13https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuse11,5 TFLOPS v FP64 za cca $1000 je tiez celkom OK, stale 10x viac ako herne grafiky
skode ze tych 23 TFLOPS neni za 2k $https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuse#comment-1537334
+
Vývoj není zanedbaný, je upěle omezený a zcela záměrně. Jen taková vzpomínka: AMD VEGA neměla 64 bit režim nijak omezený a co dělali hráči? Brblali na spotřebu. Prostě udělat herní grafiku s použitelným HPC výkonem i slušnou spotřebou ve hře prostě nejde. Nehledě na to, že že ty výpočty potřebují taky adekvátní propustnost a kapacitu RAM a to by tu herní grafiku zbytečně prodražilo.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Vývoj není zanedbaný, je
Kutil https://diit.cz/profil/andrewx
12. 5. 2026 - 18:46https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuseVývoj není zanedbaný, je upěle omezený a zcela záměrně. Jen taková vzpomínka: AMD VEGA neměla 64 bit režim nijak omezený a co dělali hráči? Brblali na spotřebu. Prostě udělat herní grafiku s použitelným HPC výkonem i slušnou spotřebou ve hře prostě nejde. Nehledě na to, že že ty výpočty potřebují taky adekvátní propustnost a kapacitu RAM a to by tu herní grafiku zbytečně prodražilo.https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuse#comment-1537421
+
Jen-Jsem Lhal zase lhal..
''Jensen Huang told Elon Musk DGX-1 had demand “from all over,” 10 years later said no one wanted it except Musk''
https://videocardz.com/newz/jensen-huang-told-elon-musk-dgx-1-had-demand...
Tak buď je chybný nadpis článku alebo hodnoty v tabuľke, lebo 6 * 33 (Rubin) = 198 TFLOPS, čo je stále podstatne menej ako uvádzaných ~ 300 TFLOPS (Instinct MI430X).
On je problém, že různé zdroje pro Rubin uvádějí různé hodnoty v rozsahu 30-60 TFLOPS FP64 (vektorově). Upravil jsem všechny hodnoty tak, aby odpovídaly ~33 TFLOPS pro Rubin. AMD uvádí, že MI430X má mít „přes“ 200 TFLOPS, ale o kolik , zatím není jasné.
On je problém, že různé zdroje pro Rubin uvádějí různé hodnoty v rozsahu 30-60 TFLOPS FP64 (vektorově). Upravil jsem všechny hodnoty tak, aby odpovídaly ~33 TFLOPS pro Rubin. AMD uvádí, že MI430X má mít „přes“ 200 TFLOPS, ale o kolik , zatím není jasné.
https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuse#comment-1537303 +AMD by mohla vydat aj nejaku kartu "pre beznch smrtelnikov" do PCIe slotu pre GPGPU vypocty za 2 tisic $ (Prime95, vela BOINC projektov co bezi na GPU vyuziva FP64), napr. nejaky toten Instinct MI405X/410X, kde by v polahode stacilo 20/30 TFLOPS v FP64.
Taketo semi-pro a naozaj pro akceleratovy potrebuju naozaj dodane cele serverove riesenie (suflik + rack) a stoja desiatky tisic za jeden akceletaror.
Bezne herne grafiky dnes maju 0,5-1,5 TFLOPs FP64, bezne ako 1:32 vykon z FP32, niekde aj 1:64, co je KATASTROFICKYYYYYYY malo a prichadza doba, ze ak pre dany vypocet je kod pre CPU a ten kod je dobre paralelizovany a dobre tazi z cache subsystemu CPU, tak vypocet napr. na Ryzen9 9950X3D2 (to je prosim pekne CPU) by trval porovnatelne dlho na RX 7900 XTX/9070 XT (a to su prosim pekne GPU). Totalne zanedbany vyvoj FP64 v hernych grafikach za cele posledne roky a riadny progres v CPU, dospeli k takejto absurdite ze niekedy vypocet na CPU moze byt rovnako rychly ako na GPU.
„za 2 tisic $, kde by v polahode stacilo 20/30 TFLOPS v FP64.“
To by bylo podstatně levnější než jsou aktuální ceny bazarových akcelerátorů s tímto výkonem, takže by to ekonomicky nemělo smysl. Bazarový Instinct MI210 (23 TFLOPS v FP64) lze na Ebay sehnat od cca $5000. Požadovaný poměr cena / výkon by měl bazarový Instinct MI100 (11,5 TFLOPS v FP64) za cca $1000, ale to je poloviční výkon s poloviční cenou.
„za 2 tisic $, kde by v polahode stacilo 20/30 TFLOPS v FP64.“
To by bylo podstatně levnější než jsou aktuální ceny bazarových akcelerátorů s tímto výkonem, takže by to ekonomicky nemělo smysl. Bazarový Instinct MI210 (23 TFLOPS v FP64) lze na Ebay sehnat od cca $5000. Požadovaný poměr cena / výkon by měl bazarový Instinct MI100 (11,5 TFLOPS v FP64) za cca $1000, ale to je poloviční výkon s poloviční cenou.
https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-nejrychlejsi-hpc-akcelerator/diskuse#comment-1537328 +11,5 TFLOPS v FP64 za cca $1000 je tiez celkom OK, stale 10x viac ako herne grafiky
skode ze tych 23 TFLOPS neni za 2k $
Vývoj není zanedbaný, je upěle omezený a zcela záměrně. Jen taková vzpomínka: AMD VEGA neměla 64 bit režim nijak omezený a co dělali hráči? Brblali na spotřebu. Prostě udělat herní grafiku s použitelným HPC výkonem i slušnou spotřebou ve hře prostě nejde. Nehledě na to, že že ty výpočty potřebují taky adekvátní propustnost a kapacitu RAM a to by tu herní grafiku zbytečně prodražilo.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.