Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Intel s Meteor Lake počítá s 1+4 až 6+8 jádry [podrobný přehled konfigurací]

S velkou dávkou nostalgie budeme vzpomínat na časy kdy ntb i7 bylo v konfiguraci 2C/4T.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Doteraz mám doma, v notebooku DELL Latitude E5430 :-)
Mám tam i7-3520M, 2x 8GB DDR3L 1600 MHz, a 500GB Samsung 870 EVO a samozrejme W10 x64
Je to defacto záložný HW, keby odišiel hlavný PC doma. Aby sa dcéra vedela prihlásiť do školy na projekty, do Teamsu a pod. Je mi ľúto vyhodiť ho, keď mu nič nie je, a plne funguje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Měl jsem nějaký Fujitsu ultrabook s i7-3517U. Zařízení jinak skvělé ale ta "i7" byla často brzda... 35W i3 byly možná rychlejší. Ale co, mělo to nálepku "i7" :-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jezero? Sengruvna... :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, já pro změnu nepočítám s Intelem a tuším, že nebudu sám ;-)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Meteor Lake mohl byt normalni 8, 12 a 16 jaderny procesor kdyby se zbytecne nesrali s atomy, iGPU a s agresivnimi takty, jo a ta konfigurace jednoho velkeho jadra bude opravdu šmakocina(na blití).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Intel kým nepríde s úplne novým jadrom resp. mikroarchitektúrou urobenou na "zelenej" lúke, tak dovtedy bude trpieť "nadváhou"....stále potrebuje na jedno jadro príliš veľa tranzistorov, aby dosiahol výkon ako konkurencia. Veľa tranzistorov generuje veľa tepla aj veľa plochy a výrobný proces Intelu sa stáva až podružným problémom, respektíve až ich spojenie začína robiť Intelu vážne problémy. Keby to bola záležitosť, ktorá nastala teraz, nemusel by to byť problém, ale Intel si tento "balvan" tlačí pred sebou už niekoľko rokov a zmena je v nedohľadne.

Preto si nemôže dovoliť 12-16 veľkých jadier, ale musí to kombinovať s malými, aby sa mu plocha a spotreba nevymykala z pod kontroly.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ta 9W 2P+4E náhodou nevypadá vůbec špatně. Jenom nevím, jesli se do těch 4E počítájí i ty dvě E jádra v SoC? Asi jo co?
OT:
Jinak už jsou venku nějaký uniklý benchmarky nadcházejících core 14xx, kde se Intel snaží šponovat MT výkon na hranici možností (předpokládám opět na úkor brutální spotřeby). AMD by si mohlo přestat hrát na kočku a na myš a udělat do AM5 nějakýho Ryzena 11 s 3x výpočetním čipletem (čili 24C/48T) a bylo by vyřešeno. Možnosti na to v klidu mají.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Asi zalezi, jak se jim u MTL podarilo pohnout se spotrebou. Mel jsem chvili 1255U a i kdyz jsem tomu dal vyssi limit napajeni na cca 23W, byla to pro MT tragedie oproti reseni od AMD na stejnem TDP.
Osobne jsem na MTL taky zvedavy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.