Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jak jsme na tom s ADSL po třech měsícíh?

Telecom logo
Na poslední tiskové konferenci představil Český Telecom aktuální údaje o rychlosti rozšiřování ADSL a zároveň uvolnil podrobnou mapu lokalit, kde je tato služba dostupná. Je to již téměř 3 měsíce od doby, kdy si první uživatel v České republice mohl vyzkoušet vysokorychlostní ADSL - vymoženost, která je ve všech průměrně vyspělých státech samozřejmostí. Již několikrát jsme informovali internetové uživatele o počtu ADSL přípojek v jednotlivých státech světa a o rychlosti, se kterou se zde broadband Internet zavádí. Teď však máme možnost porovnávat. Je tempo zavádění ADSL v podání Českého Telecomu stejné? Máme šanci v dohledné době snížit náskok, který před námi mají?

Podívejme se nejdřív na počty podaných a potvrzených objednávek a také na počty skutečně zrealizovaných přípojek. První týdny se ČTc potýkal se závažnými technickými problémy, což se odrazilo také na nízkém počtu zrealizovaných přípojek. Zhruba 900 zrealizovaných přípojek za téměř 6 týdnů skutečně nebyl údaj, se kterým by se mohl ČTc zrovna chlubit, rozpočteme-li tento počet na jednotlivé dni vychází to průměru na 30 přípojek za jeden pracovní den v celé ČR. O dva týdny později ale ČTc přece jen zrychlil a ohlásil 2000 zrealizovaných přípojek. Nechci tady ale rozebírat údaje, které jsou všeobecně známé a navíc je najdete v přiložené tabulce. Zajímavé jsou však počty podaných a potvrzených objednávek. Zatímco počet zrealizovaných přípojek nabírá na rychlosti, počet objednávek jako by nerostl tak rychle, jak se očekávalo. Proč? Dovolím si trochu zaspekulovat. Jako první se nabízí varianta, že počet uživatelů, kteří byli ochotni zaplatit i několikrát vyšší částku než je běžné ve státech EU, se vyčerpal, což se mi ale nezdá pravděpodobné. Ačkoliv je cena hodně nadsazená, přeci jen byl hlad po této technologii příliš velký, aby cena odradila ty uživatele, kteří dnes platí víc než 1000 Kč měsíčně za standardní vytáčené připojení (Dial-up i ISDN). Nezapomeňme, že takových je mezi námi více než 30 tisíc. Mnohem pravděpodobněji se jeví záměr Telecomu, alespoň do doby než nevychytá všechny technické nedostatky,oddálit největší nápor zájmu. Každý z nás pročítá denní tisk nebo sleduje televizní vysílání. Zatímco reklamou na digitální ISDN nás bombarduje Telecom několikrát denně prostřednictvím denního tisku, rádia i televizní obrazovky (osobně mě tento reklamní spot trochu dráždí nervy), reklamu na ADSL najdete pouze na Internetu. Očekával jsem zmínku o ADSL alespoň v měsíčním vyúčtování, ale i tam jsem našel pouze leták o poslední šanci využít ISDN nabídka je časově limitovaná, přesně tak časově limitovaná, jako byla již před rokem, kdy jsem tomuto vábení málem podlehl.

ADSL přípojek u nás

Nechci však v tomto článku kritizovat marketingové metody Českého Telecomu, i když se ke mně poslední dobou dostávají neoficiální informace, že i cena ADSL služeb vlastně není založená na nákladech, jak se nás oficiální cestou snaží přesvědčit ČTc, ale je to čistě obchodní záměr, jak pozdržet vlnu zájmu o tuto službu, alespoň do doby, než ČTc bude technicky připraven takový nápor zájmu zvládnout. V těchto dnech také uplyne 90 denní zákonná lhůta, ve které by se ti AO, kteří požádali o propojení, měli s ČTc dohodnout a jestli jsem dobře informován, jednání k vzájemné dohodě zatím nesměřují. Proto bude s největší pravděpodobností muset zasáhnout ČTU a zavést ADSL do regulace. Ostatně to už slíbil ve chvíli, kdy i jeho studie prokázala, že ceny za ADSL jsou u nás mnohem vyšší než v státech EU. Český Telecom na své tiskové konferenci také oznámil, že víc než 2 a půl krát navýší rychlost u stávajících variant, takže se rozhodně máme na co těšit.

ADSL přípojek ve světě

Daleko zajímavější je však další únik informací ze strany ČTc, který údajně chce za první půlrok získat 16 tisíc uživatelů a do konce roku snad celkem až 30 tisíc nových uživatelů ADSL. Ne že by tento záměr nebyl uskutečnitelný, v případě navýšení rychlosti a poklesu ceny a masivní reklamní kampaně si toto číslo dokážu představit. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by tento plán myslel někdo vážně. Zřejmě ještě dlouho budeme závistivě pokukovat nejen po vyspělých státech jako Německo, Francie, Velká Británie, Španělsko, ale i po státech srovnatelných s námi jako je Estonsko, Maďarsko nebo Polsko. Estonsko dokonce v poslední dostupné studii společnosti Point-Topic označují za jakéhosi tygra mezi kandidátskými zeměmi, protože penetrací 2,24 ADSL linek na 100 obyvatel předstihuje i takové země, jako je Holandsko, Itálie a Velká Británie. Kdybychom se tedy chtěli srovnávat s Estonskem nebo Francií, která rychlostí zavádění broadband internetu šlape na paty i Německu, museli bychom v dosti krátké době dosáhnout zhruba 200 tisíc ADSL přípojek. Čísla uvedená v této tabulce však dnes již neplatí, bohužel společnost Point-Topic uvádí svoje studie vždy s 3 měsíčním zpožděním. Už dnes však s jistotou víme, že Anglie už před 2 měsíci překonala hranici 600 tisíc přípojek, podobně je tomu u Francie, Španělska a Německa, kde si bez obav připočtěte k poslednímu údaji zhruba 200 tisíc přípojek.

Vzpomínáte ještě na argumentaci ČTc, že nízké ceny ADSL služby přivedli zahraniční operátory do velkých finančních problémů? Téměř všichni zahraniční operátoři skutečně nevykázali za poslední dva roky žádný zisk a potáceli se v červených číslech. Masivní investice do nových technologií, však začínají přinášet své ovoce a první vlaštovkou je i Deutsche Telekom, který skončil v prvním čtvrtletí s čistým ziskem a to poprvé od druhého čtvrtletí předminulého roku. Jeho provozní ziskovost přitom růstem o 18% překonala očekávání analytiků. Společnost oznámila, že za čtvrtletí vytvořila čistý zisk 0,85 miliardy eur po ztrátě 1,8 miliardy eur ve stejném období minulého roku. Zisk před zdaněním, splátkou úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) stoupl na 4,5 miliardy eur z loňských 3,87 miliardy.

Telecom v posledních dnech přece jen není tak skoupý na informace, jak jsme od něj byli zvyklí. Doslova překvapil podrobnou mapou lokalit, kde je ADSL služba již v těchto dnech dostupná. Nebo spíše nedostupná? Každopádně velikost 1,6 MB nemálo majitelů Dial-up připojení odradí od přeci jen trochu delšího stahování. Proto jsme pro vás připravili speciální sekci kde si stačí vybrat pouze část mapy, která vás zajímá, a opravdu rychle zjistit, jestli patříte mezi ty šťastlivce, pro které by mělo být ADSL alespoň podle této mapy dostupné. Jestli jsem mapu dobře pochopil, ani to, že bydlíte na území označeném jako pokryté, není zárukou, že je právě pro vás ADSL dostupné. Všechno bude ještě záležet na kvalitě místní smyčky a také na vaší vzdálenosti od ústředny.

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Redakce CDR (Google+)

Redakci CDR.cz tvoří tým mladých žurnalistů, které spojuje společná láska k moderním technologiím. Milují chytré gadgety, vylepšováky a nejnovější zařízení všeho druhu.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Jak jsme na tom s ADSL po třech měsícíh?

Žádné komentáře.