Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k 18jádrové Core i9-7980XE poběží na základním taktu 2,6 GHz

Stale si stojim za svym: Skylake-X a Kaby Lake-X nejsou procesory vhodne na hry a tudiz se ani super fandum Intelu do domacnosti nehodi. Entusiasta Intelu by mel koupit Kaby Lake i7-7700K a pockat na Coffee Lake i7-8700K.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

Teď jsem zvědavej, jak to DD pohaní...

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

tvůj názor nikoho nezajímá, netahejte sem jiný weby, začíná to být trapný.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

V tom máš pravdu Kaby-lake X prokázal že ty varianta do tohodle socketu je trochu pomalejší. SK-X je v hrách slow kvůli meshi (horší latence mezi jádry oproti ringbusu) a změněné hierarchii cache (musí se častěji dívat do RAM). Threadripper na tom v tomhle ohledu bude ještě hůře protože jsou to dva CPU pod jednim IHS tzn kasická numa + ještě každej má dělenou L3. Tohle prostě nejsou herní hvězdy. Zamrzí to hlavně u Intelu kde předchozí HEDT CPU nebyly nikdy v hrách horší jak jejich menší soukmenovci stejné architektury, což se teď změnilo a SK-X má citelně horší herní IPC jak Skylake. Cofee lake bude jen rozšířenej klasickej ringbus skalyke/kaby tzn ten bude dobrej.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Presne tak, dekuji za technicke upresneni.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Pořád dokola. Koho zajímá herní výkon cpu, když je pro tenhle účel mnohem důležitější grafika? Žádný podstatný pokles výkonu při volbě slabého a levného cpu nenastává, ale u stejné cenové možnosti spojené s grafickou kartou jednoznačně ano.

Z pojmu „herní IPC" se mně otvírá kudla v kapse. Je to něco jako „koeficient prostupnosti terénem u sportovních aut". V praxi by to po vydání Ryzenu (rok 2017) už nemělo nikoho zajímat, protože je to irelevantní. Přesto se to jen z hloupé setrvačnosti pořád řeší. Asi je velké zastoupení majitelů 240 Hz fullhd monitorů s grafikou z budoucnosti a/nebo hrající méně graficky náročné hry.

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Mne jede procak ve hrach i na 90% a to jsem se neprokousal k tem nejnovejsim.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

A co jako? To je logické, když 1080 hraješ na FullHD. Dej si 4 K? a CPU pojede na 50 a grafika na 100...

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

1070 na fullHD a smysl te argumentace nevidim, na fullHD monitoru asi budu hrat na fullHD a procak je vytizeny akorat. Proc teda tvrdit, ze procak jede na pul plynu, kdyz to jednoduse neni pravda!

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Protože důležitější je grafika. Pokud je grafika zatížená, tak se CPU často klidně fláká a není potřeba žádný super výkon.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

"Z pojmu „herní IPC" se mně otvírá kudla v kapse."

Ono už z termínu "IPC procesoru" by se člověku měla otvírat kudla v kapse. Není to nějaká konstanta vlastní danému procesoru, ale funkce procesoru, programu a dat (viz třeba https://www.youtube.com/watch?v=lN5mxFfkr7g).

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele Step

Další verze jediné absolutní pravdy? Žádný podstatný pokles ... možná byste měl zavítat do světa MMO. Většinu hráčů si zrovna nepotrpí na maximální detaily a efekty "zastaralých" grafických enginů, pro které stačí prakticky libovolná karta střední třídy. Zásadním faktorem stabilních FPS zůstává procesor a nesmí docházet k dropům. Jasně, nyní všem vytřete zrak videoukázkou sbírání kytiček v té části světa, kde nikdo není. Procesor je klíčovým faktorem v situacích, kdy se do malého prostoru nahrne hromada hráčů a začne se to tam řezat hlava nehlava. Vždycky to tak je, jeden to nevydrží pak se to tam mydlí další 3 hodiny. Chcete-li něco uhrát, potřebujete držet minimálně 30fps a k tomu milý Mirdo Červíčku nepomůže ani výměna GTX1060 za přetaktovanou 1080Ti (Radeon se na WoW příliš nehodí). A to je dost velký problém i pro přetaktované Core i5-7600k. Za normálních okolností by pro např.: World of Warcraft stačil slabší procesor, ale to rovnou můžete zapomenout na nějaký progress a pvp, protože prostě nestihnete reagovat a to se hodně ustoupilo v požadavcích na hráče.

Jen blázen si vezme do premade, nebo progressu, hráče, který nebude schopný reagovat dostatečně rychle.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Chyba lavky, oni doma na RyZenu pousti jen Solitaire a ten bezel skvele i na Traktoru. :-D

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Na Piledriveru běží dnes dobře i WoT. Jestli je dnešní WoW větší shit než vylepšený horror z minulosti (WoT), to fakt nevím.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

WoT jako priklad MMO je uplne v pohode. Staci klidne Piledriver a 380ka. Hrano 2 roky v kuse.
Mne se libi, jak Step ma tendenci vytahnout jeden priklad a pak s nim 'valcovat zazite nazory'. Jakoby jeden SW ukozoval smer :)) No co nikdo nejame dokonaly ;)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

„A to je dost velký problém i pro přetaktované Core i5-7600k"

Pokud takový softwarový paskvil ještě dnes skutečně existuje a je problém v single thread výkonu, tak nechápu, jak mohli v prodejích notebooky zvítězit nad desktopy a i v těch desktopech je OC záležitostí méně jak 20% PC hráčů. No nic. Uznávám, že si trochu narušil moji absolutní pravdu, ale ty uznej, že opravdu jen trochu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele Step

Já bych to tak tragicky neviděl, protože je nesmírně obtížné si představit herní situace očima nezasvěceného. Vyznám se ve WoW, protože jsem ho až do Pandy hrál, ale hantýrka nebo situace dalších her jdou mimo. Na rozumné a slušné hraní WoW potřebuje hráč opravdu čtyři silná jádra a nemá větší problém. Ryzen 7 není špatný procesor, ale bude se častěji dostávat do bezvýchodné situace, ve které si neudrží ani 30fps a potom je nesmírně obtížně reagovat na nastalou herní situaci. Pro nezasvěceného obtížně pochopitelné, ale zkusím to vysvětlit trochu obecně. Například nestihneš přerušit cast, cc hráče (moba) v kritickém okamžiku a změní se celková pozice. Tank dostane ránu jako z děla, raid dostane velkou damage v okamžiku přechodu do další fáze, kde bude dostávat nálož a healeři to prostě nestihnout vyhealovat do plna, neuvidíš vygenerovaný trigger efekt do kterého šlápne tank, nebo melee (ty co bojují na blízko), místo ovce (cc) spawnutého adda sejme healera .... a wipne celý raid. Naštěstí se černá práce a obecně nároky na hráče dramaticky snížily.

Ryzen 7 není špatný procesor, oblíbený mezi hráči WoW, protože každá druhá lama dnes streamuje své "velké úspěchy" (stojí tam jako kůl v plotě, maximálně udělá krok a mačká si to svoje, protože u něj není vyžadována aktivita). Streaming Ryzenu 7 prostě sedí, o tom žádná, ale s GTX1070 (medium, 1080p bez AA) si prostě neudrží na Botanistovi 30fps, padá to i pod 20 a to se nedá hrát. Withered J'im je ještě horší, když se to tam navalí, tak 5fps a je rád. Oproti tomu další kamarád a též bývalý spoluhráč jede na přetočeném Sandy Bridge-E 4,7GHz (6/12) a udrží 60fps na Botanistovi (GTX970 1440p bez AA). Botanist je příklad, kde stále něco bliká, bouchá, posunuje ... WJ hodně hráčů na malém prostoru.

Čekal jsem, že vytáhneš engine (maximálně 6 jader) ... jistě, ale realita jiná nebude a s tím je potřeba se smířit. Proto také nikdo rozumný nedává maximální detaily, protože je to ptákovina a padají fps. MMO jsou hry, které sežerou všechen čas a stojí i padají na procesoru.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

„potřebujete držet minimálně 30fps. A to je dost velký problém i pro přetaktované Core i5-7600k"
vs
„Oproti tomu další kamarád a též bývalý spoluhráč jede na přetočeném Sandy Bridge-E 4,7GHz (6/12) a udrží 60fps"

Tyhle čísla mně nedávají smysl, ale je to jedno. WoW je graficky zoufalý shit co potřebuje brutální OC. Hráči na noteboocích hrají asi při 15 fps a je jim to jedno - zřejmě idioti už kvůli výběru tak špatně udělané hry, která prakticky znemožňuje normální hraní normálními lidmi.

PS: Ryzen 7@3.8GHz? vs Sandy Bridge@4.7 a 2x vyšší fps? To musí být nějaká chyba a další důvod nechat WoT shnít. Konkurence existuje.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele Step

Nedivím se, protože jsi čísla vytrhl z kontextu. Číslo 30fps znamená pomyslou hranici hratelnost za jakékoliv situace ve hře a to bohužel nedokáže udržet ani jinak skvělé i5-7600k (OC), které je bezesporu lepším procesorem pro WoW, než Ryzen a Sandy. Znovů zdůrazním, za jakékoliv situace. To je prostě fakt, smutný fakt, který nemůžete aplikovat zcela volně. Kolik dokáže nebo nedokáže dát i5-7600k na HC Botanistovi netuším, nikdo v mém okolí ten procesor v kombinaci s hraním WoW prostě nemá a proto to nemohu vyzkoušet, nebo s ohánět konkrétním číslem. Samozřejmě lze najít výsledky různě po netu, ale budou zkreslené (addony, programy na pozadí atd.) a maximálně poslouží k hrubému odhadu.

Naprosto bezpečně vím s jakým nastavením a za jakých podmínek vznikaly výsledky obou procesorů na HC Botanistovi. Prostě proto, že oba dva byli součástí stejného farma raidu - alt runu a oba dva pohledy (tank + melee dps) jsou zachycené na jejich Averech. Kdykoliv stačí dojít s diskem a celé nesestříhané záběry si znovu prohlédnout celý raid. Udržení se nad hranicí 60fps (Botanist) automaticky nezaručuje, že v další lokaci terorizující procesor (Withered J'im) se udrží po celý fight na 30fps. Neudrží a bude docházet k dropům pod 10fps - samozřejmě velmi krátce, ale to podstatné je, že se nedokáže udržet nad pomyslnou hranicí. Grafický engine jede v singlu a vysvětluje chování Ryzenu i výsledky 7600k. Zahraješ si, ale budou tam dropy, které mohou být prostě dost nepříjemné a rozhodnou kritickou situaci.

Kéž by se našla tak chytlavá hra s úžasným příběhem, propracovaností s obrovskou základnou. Herní engine možná vymyslela banda Gnomu za pomocí financovaný lichvářskými gobliny z Gadgetzanu, ale ta hra stále žije a vyvíjí se. Většina konkurence prostě zanikla v zapomnění.

P.S.: WoT znamená World of Tanks a to je poněkud odlišná hra, než WoW.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Rozdílu mezi WoT a WoW jsem si vědom, byl to překlep. Šlo mně hlavně o to, jak velký rozdíl je mezi 3,9 a 4,7 GHz a jestli to za to stojí, když by ta hra měla dropy pod 30 fps i na 6 GHz CPU.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele Step

To si musí každý hráč přebrat po svém. Za sebe musím říci ano, pokud je člověk maximalista a chce v té hře něčeho dosáhnout a hrát na top úrovni. Nic nenaštve více, než promrhaný 1st kill na serveru, protože někdo nestihl zareagovat a uhnout včas. Když potom uteče o 6 minut 1st kill, tak to prostě nasere. Do raidu se vejde 25(40)lidí, další trpělivě čekají jako náhradníci na danou pozici, kdyby došlo výpadku někoho z progress raidu a celá guilda prakticky dře na to, aby se dosáhlo úspěchu. Servery lagují, někdy přijde nečekaný disconnect ... které nikdo nemůže ovlivnit. Nesmí se ovšem stát, aby kdokoliv šel do raidu s vědomým, že ten náhradní a půjčený notebook nebude úplně ideální. Paladin (2. offtank) zavčas nereagoval na spawn elementálů, kteří mezitím rozštípali jednoho z healerů (offtank na sobě držel draky) a když šel zachraňovat dalšího (2. healer byl pohotový, takže na sebe okamžitě prásknul bublinu a ač vlastně neměl, tak se v nouzi přidal hunter a napálil to přes MD na tanka), který se mezitím nechal přejet firewallem (neproběhl "oknem" ve zdi) rovnou do spawnuté voidzóny. Od té doby se přidalo další pravidlo, které vylučovalo z progress raidu všechny, kterým chybí adekvátní počítač a připojení. Na každou pozici byl v době raidu přítomný náhradník, říkali jsme si "bouřka, půjde náhrada a čekal v roli náhradníka". Znám lidi i z naší guildy, kteří chodili maximálně s alty a bavili se naprosto královsky i bez hnaní se za výsledkem, nebo strávili mnoho času pilování profesí a sbíráním věcí/materiálu na podporu progressu.

Pro představu, jak to tam vypadlo i s podstatnými body pro pochopení: https://www.youtube.com/watch?v=g-Y0FUvQqo8 zkusím se podívat, jestli ještě náhodou nemám inkriminované video včetně ventrila.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jedna hra jako priklad ceho..ze existuje vyjimka? To za jsou vyjimky z pravidla vi zpravidla kazdy.
Ale je dobre, ze nam 'bouras' zazite nazory ;)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No ano, jenže tam většinou jsou lepší vbíce jader a ne supr frekvence.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Kudla se ti může otevírat, ale je to pravda. Každej má jiné požadavky na CPU. Je tuna RTS a MMO her co jsou CPU limited (a typicky na 2-4 threadech). Třeba když hraju GW2 ve WvW máme 50v50 blob tak rozdíl mezy oclym Skylake/Kabyl s fast RAM (nebo I7-5775C ten je díky velké L4 taky skvělej) a třeba Ryzenem je stále citelnej.

Problém Intelu je že v tomhle ohledu SK-X total podělal a jeho výkon je tam horší jak Haswell-E. Threadripper díky dual-numa bude ještě více trpět. Tyhle CPU jsou prostě použe jednoúčelový, což mě mrzí. Starší HEDT a Xeony neměly s hrama žádné problémy protože měly gigantické inkluzivní cache, naopak jejich výkon byl velice solidní. Já teď provozuji E5-2696v3 s microcode hackem co umožňuje částečné OC, dostal jsem se na 3,5Ghz full load a 4Ghz 10 a méně jader load a díky té velké L3 je to v hrách drtička, což se o SK-X nedá říci ani omylem.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Ten xeon je víc než highend:). Ty, Step a pár dalších lidí by potřebovalo spešl verzi dnešních CPU - max. 4 jádra vhodná pro OC a nadstandardní velikost cache. Zrovna RTS přímo vybízí k využití více jader, takže předpokládám, že špatně udělané hry tohoto žánru zmizí. MMO jako třeba WoW je, podle toho co popsal Step, asi největší sado-maso hra a jsem rád, že ji nemám rád, protože bych pořád řešil špatně využitý potenciál moderních CPU a jejich špatné směřování vzhledem k mým požadavkům. Užijte si svoji volbu. Přeji Vám, ať grafen přijde co nejdřív a pesimistické předpovědi o frekvenčním potenciálu nových nm jsou jen hoax:).

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tak takovej CPU už tu taky máme, jmenuje se I7-5775C a je to zatim nejsilnější herní CPU. Skylake/Kabylake takyneni špatnej ale musí mít hodně fast RAM protože jsou jeho bottleneckem. Intel dělal i Skylake s 256MB Edram, ale nikdy jej nepustil do desktopu. Místo toho nám dal SK-X kde IPC naopak pokleslo. Proto ten hněv.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele Step

Mně jsou 4 jádra dost málo, jenže nikdy to nedočteš dál než k single threadu :-) Mám to přesně 50 na 50, ale single je prostě nejotravnější proces (čumíš a čekáš, než proběhne přepočet). Adobe Photoshop, Lightroom (dnes COP, Corel, APano...) na většinu funkcí post-processingu nepoužijí obvykle více než 4 jádra, jen některé funkce a nástroje jedou 6/12. Většinu náhledů renderuje grafická karta (výrazně se zkrátí doba čekání) a finální (render & encode) udělá procesor (kvalita), ale nemusíš u toho sedět a čekat. Maxwell-Pascal povýšil H265 do použitelné kvality ... a SBD, FEM, FEA svlíknou hardware do naha. Naprosto jedno co máš, bezezbytku vydusí jádra, vycucají paměť i výkonný scratch disk (iterační výpočty se k zápisu na disk pobízet nemusí) po delší časový úsek. Kompilace nejsou o nic úspornější, ale proběhnou prakticky okamžitě (řídící software), nebo přepneš monitor na notebook a doufáš, že to nespadne.

Představoval bych si 8 - 10 fyzických jader s inteligentním řízením, frekvencí někde okolo 3.5GHz a hodně velkou cache s nižší latencí. Zlepšení Turbo Boost 3.0, která vyžene (udrží) 4 jádra přes 4GHz a nejsilnější, by mohlo jít někam k 4.5GHz. Rád bych se nechal o dva dva a půl tisíce podojit, kdyby se přidalo ještě 256MB eDRAM L4, tak i o něco více.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele Jan Ringoš

Ale Intel téměř takové CPU má. Říká mu E7-8891 V4, ale chce za něj těch tisíc sedm.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Až tak moc ne, jednak nejde taktovat a druhak Xeony E7 maj paměti locked na max 1866mhz. Dále gigantická L3 ač dobrá, tak neni nutná, její výrobní náklady jso uextrém ní. Stačila by L4 v Edram, Broadwell style.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jako by snad HEDT nekdy bylo urceno na hry... Ze mas furt potrebu ukazovat, jak moc si zblbnul.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Obermayer tohle prece vyvratil, pry Skylake-X jsou na hry vyborne :-)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

..u Obermajera to asi nikoho neprekvapi..

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Otázka je, k čemu je ten údaj "základní takt" vlastně je. V praxi na té frekvenci totiž nikdy neběží. Když je nezatížený, tak se podtaktuje hluboko pod tuto frekvenci a když zatížený je, tak se zase zabere turbo a nataktuje se výše (a to i při vytížení všech jader)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

> zase zabere turbo a nataktuje se výše (a to i při vytížení všech jader)

Pri vytizeni vsech jader ti to turbo vydrzi tak vterinu, nez se ten procak zahreje. Takze otazka je spis k cemu je ten udaj "turbo vsech jader".

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Tak tohle jsem na desktopovém nepřetaktovaném procesoru zažil jen jednou - když si kamarád špatně nasadil chladič. Se správným chlazením drží maximální turbo jako helvetská víra.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

A byla ta zkušenost aspoň na moderním/zkripleném Intel osmijádru, když už se bavíme o osmnáctijádru s pastou šedivkou?

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Zda tyhle vyšší modely (v podstatě ze zoufalství uvedené přeznačené xeony) budou pájené nebo ne, není zatím žádné info.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ok, ale i tak tady zůstává ten počet jader.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Intelovske 7900X neni schopne udrzet max. boost na vsech 10 jadrech na 4Ghz s nejlepsim vzduchovym chladicem na trhu a klesne mu na 3.8Ghz (kloubouk dolu i za to) . Mozna i niz, pokud zatizis AVX. Pokud to vubec udrzi, potrebujes mit na tom prilepeny kvalitniho vodnika. A to je 10 jadro... Tady je tech jader o 8 vic...

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Vzduchove chlazeni je u 7900X irelevantni. Pokud to nekdo pouzije i kdyz se to nedoporucuje je to jeho problem.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Sorry, ale to je pekna blbost. Ma definovane TDP, stejne jako chladice maji svoje. Pokud vezmu 140W chladic a placnu to na nej, tak by to melo fungovat podle specifikaci. To ze je to CPU ve skutecnosti topidlo, je problem toho CPU, protoze jej Intel maxuje, aby dohonil ztratu IPC vs Broadwell-E.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Defakto je jediný problém šedivka. Být ty procesory pájené, tak by vzduchové chladiče neměly problém.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Diky za info s tou pastou. Nejak mi to vypadlo.... Stejne je nepochopitelne, jak muze Intel na CPU za 27k setrit 1$ na paste...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Mozna TDP Skylake-X je pri plnem vytizeni vyzsi nez 140W TDP. Pokud nemate dostatecne chlazeni, nemuzete cekat plny vykon.

Mimochodem delid neni tak velka vyhra jak si lidi mysli. Na hard foru je clovek ktery ma 7820X a po delidu z toho vytahl 100-200Mhz vic, kolem 11'C. To neni nic moc a to bude s nejlepsi pastou ktera ma kratsi zivotnost.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Podle ruznych redakci se to TDP pohybuje v rozmezi 140-160W. Kazdopadne vzduchem uz to rozumne chladit nejde, byt jeho specifikace rika neco jineho. Je to zajimave, protoze ja mel pretocene FX, ktere se pohybovalo taky nekde 130-140W. Pritom jsem to chladil o neco lepsi stredni ligu vzduchovym chladicem a jelo to v pohode.
S t1m dostatecnym chlazenim to potvrzuji vsichni. Vodnik a k tomu jeste dost kvalitni je zaklad. Pak to asi ty 4Ghz udrzi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ne, je to jen ojeb a neschopnost Intelu. Ty procesory tolik nežerou, aby to slušný vzduchový chladič v pohodě nezvládl, jenže prostě šedivka nezvládá odvádět teplo tak rychle jak by bylo třeba. Tohle omlouvat a zlehčovat může jen podplacená šmíra.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

> Se správným chlazením drží maximální turbo jako helvetská víra.

Jo, u jednohubek typu jedno- az ctyr- jadra do 80 wattu. Tam si i bezny chladic vali sunky protoze dokopy nema co chladit. Neco zcela jineho jsou 125+ wattove 8+ jadra. Tam maji vzduchove chladice temer nulovou rezervu. I kdyz si poridite vodnika, potrebujete navic poradny pristup vzduchu k chladici, aby to melo nejaky efekt. A stejne to nepomuze kdyz zacnete valit AVX kod naplno.

Takze jo verim vam ze jste to zazil jednou, ale verte mi ze u 8+ jader s full zatezi na nejake all-core turbo rychle zapomente.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Vzduchove chlazeni je irelevantni. Doporucuje se kvalitni AIO. Tam neni problem. Uzivatele s kvalitnim AIO dokonce bezi na vyzsich frekvencich s prime95 takze standard 4Ghz turbo nemuze byt problem. Nikdo si na to nestezuje.
AVX kod je jina vec a u AVX 512 ma 10 jadro vetsi vykon nez 16 jader od AMD. Intel perpetum mobile neumi...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Turbo se aktivuje za jistých okolností, pokud tomu nic nebrání. Zcela jistě se neaktivuje při extrémních teplotách procesoru. Pravděpodobně se neaktivuje ani tehdy, kdyby to přestřelilo nastavený mezní příkon procesoru (aby bylo dodrženo TDP). U takovéhoto čipu s největší pravděpodobností dostanete na výběr mezi dodržením TDP a maximalizací výkonu bez ohledu na TDP. Jen pro srovnání, i9-7980XE má rozpočet 9 W na jádro, i7-7700K má rozpočet asi 22 W na jádro. Tedy jakou frekvenci dosáhnete na jádro s rozpočtem příkonu odpovídajícím notebookovým ULV procesorům asi není třeba vysvětlovat. Bude zřejmě začínat trojkou, nikoli čtyřkou, a pravděpodobně bude mít k trojce blíže. (Samozřejmě v reálu díky neúplnému zatížení jader se některá jádra dostanou výše, ale je známo, že to pro celkový výkon to není optimální - poměr spotřeba/výkon s rostoucí frekvencí roste - a navíc si pro takový scénář můžete koupit procesor s méně jádry, takže pro i9-7980XE ani není zajímavý.)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele lubo76

Plus si neviem ani predstaviť vyťaženie 36 vlákien

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele lubo76

Základný takt u "K" a "X" CPU je úplne zbytočný už len pre to, že tie CPU sú taktovateľné a normálny uživateľ ich nenechá na zákl. taktoch

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Normálny uživatel dodrží pokyny výrobcu a ten neodporúča taktovať svoje "K" procesory.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele lubo76

Aha. Čiže K = netaktovať? bezK = netaktovať? To je logika.... Nie si zamestnanec PR oddelenia Intelu?

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

Podivas-li se na treba i7-7700 a i7-7700K, tak ten prvni je na 65W TDP a druhy na 95W TDP, stejne tak K ma vyssi frekvence uz v zakladu a jako bonus umoznuje taktovat. Intel ale jasne rekl, ze taktovani K je na vlastni nebezpeci a ze on to nedoporucuje.

Takze to ze si koupis K znamena, ze dostanes vykonejsi procesor uz v zakladu a je to rozumne ikdyz netaktujes. Intel ti v taktovani nebrani, ale nedoporucuje to. Cemu z toho neni rozumet?

U AMD muzes taktovat co chces, zadna omezeni neexistuji, ale neslysel jsem, ze by to AMD nekde doporucovala nebo nedoporucovala. X neznamena, ze muzes taktovat, X znamena, ze mas uz v zakladu jakousi boost frekvenci 2 nebo-li XFR, proto X.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele lubo76

V Inteli robia asi BFU, alebo blci, čo si myslia, že ak i7K sa na 5 GHz s Ferou 1024 prehrieva, tak podľa neho je lepšie netaktovať. Milujem takéto "riešenia". To aj v práci asi niekto nevedel piť, zrejme rozlial vodu, tak vedenie zakázalo vodu v celom závode (dalo sa piť len mimo linky). i5-7600K hádam bez problémov ide na 4,7 GHz s Ferou 1224, čo je stále príjemný bonus na úrovni 23% a zadarmo. Ak Intel nedoporučuje OC, mal vyrobiť i7-7650 na 3,8 GHz a i7-7750 na 4,2 GHz. Nechápem čo za odborníci sedia v Inteli, keď vyrobia CPU s otvoreným násobičom a potom nedoporučujú OC? Miesto toho, aby IHS pripájkovali, aby i5K šiel pretaktovať aj na 5,1 GHz (asi alza má spšel i7K, ktorý ide aj na 5,1 GHz, ale je to spešl otestovaný CPU)

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Protoze si v Intelu spocitali, ze pokud nepujde taktovat, tak spis zakaznik pujde do drazsiho vykonejsiho procesoru, v tomto pripade i7-6800K.
Hodne se mluvi o tom, ze je Intel zlej, ze cip k IHS nepripajel, ale v podstate to neni problem, stacilo pouzit kvalitnejsi pastu.
Ja teda verim, ze v Intelu opravdu nejsou blbci, ale nekvalitni pastu pouzili zamerne, aby co nejvice stizili taktovani a pak proste vydali to doporuceni netaktovat.
Proste si nad tim umyli ruce, ale nedovolili si pretakt vyslovene zakazat, aby si zakazniky nenastvali uplne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele lubo76

Skrátka klamstvo. "Ľudia, kupujte CPU s otvorenýýýým nááásobičom... ale netaktuje". Kto chce vysoký výkon na jadro, ťažko mu pomôže i7-6800K, lebo ak ani ten sa nedá extra taktovať, má ešte menší výkon na jadro

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

i7-6800K je prej pajenej, tak se pry da taktovat velmi dobre. Nevim, slysel jsem, jinak by to samozrejme bylo na nic.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele lubo76

Štandardne 6c sa taktuje horšie ako 4c. Takže kto chce dosť jadier, ale aj slušný výkon na jadro, je i7 - 4c akurát

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Intel nechce resit reklamace procesoru znicenych pretaktovanim. At si to lidi delidujou na vlastni zodpovednost. To mi prijde fer. Intel ponechal otevrene nasobice aby si kazdy upravil turbo frekvence podle svych pozadavku. Pokud se produkty Intelu nekomu nelibi, nejlip udela pokud koupi produkt od AMD.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Obrázek uživatele lubo76

Tak buď uviesť nejaky normálny limit na Vcore a kto ho prekročí, jeho chyba, alebo sa frekv. CPU pri prehriatí zníži a ak dobre viem, pri normálnom Vcore sa CPU nedá zničiť

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To bola ofiko správa Intel-u kde bolo písané NE-taktovať :D
Posledne dobre taktovatelný procesor bol u mňa i7 2600K, bol priletovaný a jeho OC dosahovalo parádne výsledky.
To, že sa rozhodol Intel ušetriť a narval pod IHS pastu pochybnej kvality je jeho blbosť.
Je vidiet, že na svojich zákazníkov skutočne myslí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.