Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Lisa Su: Zahájili jsme dodávky vzorků Instinct MI400

DDR6 daleko, GDDR7 drahé, tak snad běží i nějaký levnější projekt s GDDR6 a novou architekturou. Kdo jen slízává smetanu, nakonec dostane žlučníkový záchvat nebo se přinejmenším pos....

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Vývoj architektury od zahájení do dostupnosti produktu trvá kolem 5 let. Za pět let už se GDDR6 ani nebudou vyrábět.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Vývoj té nové architektury nezačal dnes a dnes je situace taková, že se za 5 let bude prodávat asi i socket AM4:). UDNA (nebo ještě vhodnější pragmatický refresh současné architektury pro levnější segment) tady může být za rok a jestli hodlají jít stejnou cestou (ignorování potřeb minimálně třetiny dnešních hráčů), tak v prodejích dostojí svého jména. Tedy ne že by dnes u dna prodeje neměli, ale pokračováním jen objeví nové-nižší dno.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Socket AM4 měl podle původních plánů prakticky skončit letos. AMD měla výrobu procesorů zajištěnou jen do konce loňského roku a letos se měly jen doprodat skladové zásoby. Z důvodu situace na trhu výrobu o rok prodloužila, možná ji prodlouží o další rok, ale jakmile půjdou ceny DDR5 dolů, nebude mít ekonomický smysl ve výrobě procesorů pro socket AM4 pokračovat. Na rok 2027 už AMD nepočítá ani s Epyc Milan, pravděpodobně se jen doprodá vyrobený křemík a tato řada skončí.

Za čtyři roky se pro socket AM4 budou prodávat nanejvýš poslední skladové ležáky, o které není zájem.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

"... analytik SemiAnalysis Dylan Patel v únoru hlasitě šířil zprávy o problémech, které má AMD s Instinct MI450, o odkladu o třičtvrtě roku a o tom, jak Nvidia.... "

Dylan evidentně lhal.
Odkud vítr fouká je jasný.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

K větě: "dojde k překonání původního cíle v podobě 80% podílu MI400 na prodejích akcelerátorů v roce 2027." jsem přemýšlel, jestli jde o 80% všech akcelerátorů (tedy že by nVidii zbylo 20%, to asi ne), nebo v kontextu včerejšího článku https://diit.cz/clanek/instinct-mi430x-ma-6x-vyssi-fp64-vykon-nez-rubin-... jestli jde jen o HPC segment (vědecké výpočty bez AI), ale předpokládám, že tím byl myšlen asi poměr MI400 (MI430, MI450) vůči MI300 (MI350).

Popravdě mě to docela zajímalo, tak jsem si pročetl i zdrojový článek, ale tam jsme kupodivu nic takového nenašel. Jediné dvě zmínky o 80% zmiňují "dlouhodobý růst o více než 80% v následujících letech, resp. 80% akumulovaný roční růst (CAGR)". Ale o "80% podílu MI400 na prodejích akcelerátorů v roce 2027." jsem tam nic nenašel.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.