MSI Media Live DIVA - základní deska do obýváku
… na sobě něco, co na spoustě běžných desek budete hledat jen těžko. Na zadním panelu s porty totiž naleznete kromě VGA (15-pin D-Sub) a HDMI také trojici CINCH konektorů pro komponentní výstup (YPbPr) s podporou až 720p či 1080i HDTV a pokud jde o audio konektory, zapomeňte na 3,5mm jacky, zde jsou kromě dvou koaxiálních CINCH digitálů (jeden je vstup, druhý výstup) také CINCHe pro analogový výstup na přední reproduktory a subwoofer a dva CINCHe pro vstup. Pak už jsou tu známé věci jako FireWire, LAN a čtyři USB 2.0 porty.
Když už jsme u zvuku, o ten se sice stará HD Audio kodek Realtek ALC888, ale nemusí na to být sám. Volitelným příslušenstvím je totiž karta se zesilovačem, která se zasouvá do vlastního slotu, jímž je dvojice jednoho PCI Express ×1 a ve stejné řadě umístěného PCI Express ×4 slotu (ten se zde pro jistotu nazývá DAE3-SLOT). Na výběr jsou celkem dva typy zesilovačů, buďto pětikanálový, nebo sedmikanálový, to je vlastně předzesilovač (pokud je nepoužijete, PCI Express ×1 slot je libovolně využitelný) s následujícími parametry:
|
Přímo na desce je pak podpůrný čip „DAE-3 Digital Amplifier“ (přiznám se, že se v tom marketingu MSI už trochu ztrácím, není tu těch zesilovačů už nějak moc?).
Jinak pokud jde o čipset, počítejte s AMD „RS780M“ + SB700, což nám ovšem naznačuje použití stejného čipsetu, jaký je v mobilní platformě AMD „Puma“, tedy čekejte integrovaný Radeon HD 3200 se 128 MB SidePort memory, který je možné nahradit grafikou v PCI Express ×16 slotu, ten však není plnotučný (je to vlastně „drátově“ jen PCI Express ×8, což se takticky dočtete až v manuálu).
Deska se již vyskytuje v českých e-shopech a – pravda, na MSI nestojí zrovna málo, její cena začíná na zhruba 4 100 Kč s DPH (asi 157 €) za verzi 7.1 (se 7kanálovým předzesilovačem) a zhruba 4 700 Kč (skoro 180 €) za verzi 5.1 (s 5kanálovým 100W zesilovačem).