Sice to prodraží některé věci zaslané z číny, na druhou stranu, spousty lidí nakupují v číně fakt kraviny, zaplavující evropu, v roce 2024,přišlo do evropy přes 4 miliardy balíků z číny. V témže roce jen Temu, Shien, TikTok, Alibaba posílaly do zámoří přes 10 tisíc tun denně.
A to třeba Shien s Temu teprve začínaly nabírat oblibu. A rozjížděly své praktiky, spočívající v retenci zákazníků, tlačení do aplikace, čas v ní strávený a k habbitu denního nakupování.
Díky tomu si tu evropu zaplavujeme nejen levným a leckdy nekvalitním zbožím, ale to zboží se také poměrně rychle mění v odpad, o odpadu ze samotných obalů zásilek to jsou i tisíce tun odpadu denně.
Tohle pomůže ty největší capiny redukovat a ty, kteří si jednou za čas objednají něco, co tady stojí násobně více, nebo tady jednoduše není, to nebude hrát velkou roli.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Sice to prodraží některé věci
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 08:32https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseSice to prodraží některé věci zaslané z číny, na druhou stranu, spousty lidí nakupují v číně fakt kraviny, zaplavující evropu, v roce 2024,přišlo do evropy přes 4 miliardy balíků z číny. V témže roce jen Temu, Shien, TikTok, Alibaba posílaly do zámoří přes 10 tisíc tun denně.
A to třeba Shien s Temu teprve začínaly nabírat oblibu. A rozjížděly své praktiky, spočívající v retenci zákazníků, tlačení do aplikace, čas v ní strávený a k habbitu denního nakupování.
Díky tomu si tu evropu zaplavujeme nejen levným a leckdy nekvalitním zbožím, ale to zboží se také poměrně rychle mění v odpad, o odpadu ze samotných obalů zásilek to jsou i tisíce tun odpadu denně.
Tohle pomůže ty největší capiny redukovat a ty, kteří si jednou za čas objednají něco, co tady stojí násobně více, nebo tady jednoduše není, to nebude hrát velkou roli.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537482
+
Tys ani nepochopil, že v kapitalismu to bez zbytečného odpadu opravdu nejde. Dobrou zprávou je, že s narůstající robotizací a AI se tenhle fuckfest bude muset nějak řešit a ne jako dosud kolem toho jen chodit a předstírat, že to neexistuje.
Kazítka jsou s dnešní společností tak prorostlá, že asi ani netušíš jak moc. Karbon vs titan v rámech kol, ledničky, pračky, auta. notebooky, SW - to není jen jedna komponenta na výrobek, ale celý vadný systém návrhu výrobku od prvního šroubku.
Naposledy jsem mluvil s ředitelem firmy, co vyrábí stroje, které něco vyrábí (tedy výrobky co si nekupují koncáci, ale jiné firmy) a ten se prokecl, když řekl něco ve stylu "naše staré stroje vydrží běhat 24/7 s minimální údržbou po dobu víc jak 15 let - to už nikdy nesmíme vyrobit". Lidi ani netuší, jak by se dal pokrok v technologiích využít k pohodovějšímu a výrazně méně životní prostředí zatěžujícímu životu, kdyby byl použit na zlepšení kvality a ne její snížení. Nějaký levný šmejdy vážně nejsou hlavní problém, ale jen vedlejší.
PS: Moje Nokia C5-00 co nedávno oslavila 16 let právě bezchybně našla mojí polohu na GPS navigaci. Má někdo nějaký dotykáč, co dokáže to samé? Navíc x let po krachu výrobce a celkové smrti OS (Symbian)? Ono je to dost zajímavé i ze softwarového hlediska, protože dnešní dotykáče potřebují pro stejnou funkci (navigování bez výrazného zasekávání) minimálně 4x větší výkon procesoru. Je to softwarový zázrak, že to zoufalé jednojádro dokáže vůbec navigovat. Ono v praxi je to za stejných podmínek (bez programového balastu na pozadí) spíš tak 8x vyšší výkon.
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Tys ani nepochopil, že v
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
14. 5. 2026 - 08:51https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTys ani nepochopil, že v kapitalismu to bez zbytečného odpadu opravdu nejde. Dobrou zprávou je, že s narůstající robotizací a AI se tenhle fuckfest bude muset nějak řešit a ne jako dosud kolem toho jen chodit a předstírat, že to neexistuje.
Kazítka jsou s dnešní společností tak prorostlá, že asi ani netušíš jak moc. Karbon vs titan v rámech kol, ledničky, pračky, auta. notebooky, SW - to není jen jedna komponenta na výrobek, ale celý vadný systém návrhu výrobku od prvního šroubku.
Naposledy jsem mluvil s ředitelem firmy, co vyrábí stroje, které něco vyrábí (tedy výrobky co si nekupují koncáci, ale jiné firmy) a ten se prokecl, když řekl něco ve stylu "naše staré stroje vydrží běhat 24/7 s minimální údržbou po dobu víc jak 15 let - to už nikdy nesmíme vyrobit". Lidi ani netuší, jak by se dal pokrok v technologiích využít k pohodovějšímu a výrazně méně životní prostředí zatěžujícímu životu, kdyby byl použit na zlepšení kvality a ne její snížení. Nějaký levný šmejdy vážně nejsou hlavní problém, ale jen vedlejší.
PS: Moje Nokia C5-00 co nedávno oslavila 16 let právě bezchybně našla mojí polohu na GPS navigaci. Má někdo nějaký dotykáč, co dokáže to samé? Navíc x let po krachu výrobce a celkové smrti OS (Symbian)? Ono je to dost zajímavé i ze softwarového hlediska, protože dnešní dotykáče potřebují pro stejnou funkci (navigování bez výrazného zasekávání) minimálně 4x větší výkon procesoru. Je to softwarový zázrak, že to zoufalé jednojádro dokáže vůbec navigovat. Ono v praxi je to za stejných podmínek (bez programového balastu na pozadí) spíš tak 8x vyšší výkon.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537486
+
2G sítě vypnou za 2 roky.
3G už vypnuli.
4G vypnou za 8 let, ale to tu Nokii trápit nebude.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
2G sítě vypnou za 2 roky.
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
14. 5. 2026 - 09:13https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse2G sítě vypnou za 2 roky.
3G už vypnuli.
4G vypnou za 8 let, ale to tu Nokii trápit nebude.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537492
+
Navigace funguje i bez géčka, takže pokud bude fungovat, tak ji jako malou a lehkou zálohu budu občas stále používat. Výměna akumulátoru zabere 2 sekundy, tak možná ještě jeden dokoupím, i když ten současný je OK.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Navigace funguje i bez géčka,
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
14. 5. 2026 - 09:24https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNavigace funguje i bez géčka, takže pokud bude fungovat, tak ji jako malou a lehkou zálohu budu občas stále používat. Výměna akumulátoru zabere 2 sekundy, tak možná ještě jeden dokoupím, i když ten současný je OK.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537497
+
Bez dat tam těžko bude aktuální dopravní situace. Uzavírky, objížďky?
A co nové úseky dálnic?
C5 mám. Bohužel mapy mi tam nefungují.
Tak mě to zajímá.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Bez dat tam těžko bude
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
14. 5. 2026 - 10:03https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseBez dat tam těžko bude aktuální dopravní situace. Uzavírky, objížďky?
A co nové úseky dálnic?
C5 mám. Bohužel mapy mi tam nefungují.
Tak mě to zajímá.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537516
+
My si tu importujeme odpad, a tím nemyslím něco co se zkazí/rozbije, ale importujeme si tu stovky tun plastů - průměrná zásilka z číny má něco jako 40-50g plastových obalů
Ty se nezkazí, ty se nezničí, ty už splnily účel ochránit zásilku. Často to je oblepené nálepkama, takže to není plast ale směšný nerecyklovatelný odpad, navíc ty pytlíky a fólie stejně nikdo moc recyklovat nechce.
Další odpad je leckteré zboží, třeba můj vlastní příklad, náplně do propisky, tady značkovou koupíš za 40-60-100-200 korun, záleží na značce a konkrétním typu. V číně, podobně kvalitní stojí do 4 korun, ale číňan ti jeden kus neprodá, musíš jich koupit 5 za 25, nebo 10 za 40, 20 za 75, 50 za 150... Takže jich koupíš 5 nebo dokonce 10. Nemám pro to využití. Ale bylo to pořád levnější, a jak nepíšu ballpointy moc často, tak až budu potřebovat další náplň, tak ty co tu mám navíc nebudou fungovat. Takže je vyhodíš = odpad.
Ty čínské platformy to mají fakt dobře vymyšlené a ve spojení s overconsumtion západního světa je to neskutečná past.
Nemluvím o nekvalitním zboží co se rozpadne, rozfláká rychle, mluvím o tom že díky nízké ceně nakupujeme víc než potřebujeme a než nakonec využijeme a to nevyužité nakonec vyhodíme.
Krásný příklad je levná móda, misto kvalitního trika za 1000, koupíš 10 levnějších za 100 korun kus, levné triko vezmeš 2x na sebe a vyhodíš, kvalitní vezmeš 20x než ho vyhodíš... Stojí to stejně, užitek z toho máš stejný, ale odpadu je 10x více.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Asi si nepochopil kde je
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 10:50https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAsi si nepochopil kde je problém.
My si tu importujeme odpad, a tím nemyslím něco co se zkazí/rozbije, ale importujeme si tu stovky tun plastů - průměrná zásilka z číny má něco jako 40-50g plastových obalů
Ty se nezkazí, ty se nezničí, ty už splnily účel ochránit zásilku. Často to je oblepené nálepkama, takže to není plast ale směšný nerecyklovatelný odpad, navíc ty pytlíky a fólie stejně nikdo moc recyklovat nechce.
Další odpad je leckteré zboží, třeba můj vlastní příklad, náplně do propisky, tady značkovou koupíš za 40-60-100-200 korun, záleží na značce a konkrétním typu. V číně, podobně kvalitní stojí do 4 korun, ale číňan ti jeden kus neprodá, musíš jich koupit 5 za 25, nebo 10 za 40, 20 za 75, 50 za 150... Takže jich koupíš 5 nebo dokonce 10. Nemám pro to využití. Ale bylo to pořád levnější, a jak nepíšu ballpointy moc často, tak až budu potřebovat další náplň, tak ty co tu mám navíc nebudou fungovat. Takže je vyhodíš = odpad.
Ty čínské platformy to mají fakt dobře vymyšlené a ve spojení s overconsumtion západního světa je to neskutečná past.
Nemluvím o nekvalitním zboží co se rozpadne, rozfláká rychle, mluvím o tom že díky nízké ceně nakupujeme víc než potřebujeme a než nakonec využijeme a to nevyužité nakonec vyhodíme.
Krásný příklad je levná móda, misto kvalitního trika za 1000, koupíš 10 levnějších za 100 korun kus, levné triko vezmeš 2x na sebe a vyhodíš, kvalitní vezmeš 20x než ho vyhodíš... Stojí to stejně, užitek z toho máš stejný, ale odpadu je 10x více.
https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537538
+
já to vidím naopak, 90% věcí z číny (kablíky, nabíječky, ramky, , cpu .. mi přišlo v tenkém igelitovém pytlíku , naopak když to koupím tady, Planeo, Datart, ALZA, tak je z toho mnohem mnohem víc odpadu ...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
já to vidím naopak, 90% věcí
karel73 https://diit.cz/profil/karel73
15. 5. 2026 - 13:23https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskusejá to vidím naopak, 90% věcí z číny (kablíky, nabíječky, ramky, , cpu .. mi přišlo v tenkém igelitovém pytlíku , naopak když to koupím tady, Planeo, Datart, ALZA, tak je z toho mnohem mnohem víc odpadu ... https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537681
+
14. 5. 2026 - 08:33https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseProboha kam to noX klesnul :-(
Hlavně nic z Číny NEkupujte.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537483
+
lol.. jo hlavne z ciny nic nekupujte a kupte si to od mistniho prekupnika.. vcera mi prisel reklamni spam od cesky firmy co nabizi merak vody v bazenu.. prej akce, takze misto 1400 stoji 680.. primo od cinanu to stoji kolem 200 i s postovnym.. ne neco podobnyho, ale uplne stejnej produkt..
vsechno mas dneska z ciny, rozdil je jenom v tom, jestli si na to nejaka evropska firma placne svou samolepku a proda ti to s prirazkou..
+1
+9
-1
Je komentář přínosný?
lol.. jo hlavne z ciny nic
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
14. 5. 2026 - 08:50https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuselol.. jo hlavne z ciny nic nekupujte a kupte si to od mistniho prekupnika.. vcera mi prisel reklamni spam od cesky firmy co nabizi merak vody v bazenu.. prej akce, takze misto 1400 stoji 680.. primo od cinanu to stoji kolem 200 i s postovnym.. ne neco podobnyho, ale uplne stejnej produkt..
vsechno mas dneska z ciny, rozdil je jenom v tom, jestli si na to nejaka evropska firma placne svou samolepku a proda ti to s prirazkou..https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537485
+
Když už budu mít tu nepochopitelnou potřebu koupit nějaký šunt z číny.
Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi a podpořím tak místní ekonomiku, než 200Kč čínanovi.
Ale to se nestane.
Ještě jednou.
Proboha nic z číny si nekupujte. Ani od překupníků.
+1
-13
-1
Je komentář přínosný?
Když už budu mít tu
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 09:20https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseKdyž už budu mít tu nepochopitelnou potřebu koupit nějaký šunt z číny.
Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi a podpořím tak místní ekonomiku, než 200Kč čínanovi.
Ale to se nestane.
Ještě jednou.
Proboha nic z číny si nekupujte. Ani od překupníků.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537495
+
Co máš za kolo, auto, motorku, mobil, pračku, ledničku, oblečení?
"Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi a podpořím tak místní ekonomiku, než 200Kč čínanovi."
Místní ekonomiku můžeš podpořit i jinak než jako idiot-masochista a nejen že můžeš, ono to dost často ani jinak nejde.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Co máš za kolo, auto, motorku
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
14. 5. 2026 - 09:29https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseCo máš za kolo, auto, motorku, mobil, pračku, ledničku, oblečení?
"Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi a podpořím tak místní ekonomiku, než 200Kč čínanovi."
Místní ekonomiku můžeš podpořit i jinak než jako idiot-masochista a nejen že můžeš, ono to dost často ani jinak nejde.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537500
+
Olpran (Asi PRC) Škodovku (ČR) a Citroena (FR), Jawa 350 (ČSSR) a MZ150 (DDR), Fairphone (NL)...Jitex
Neumíš číst, jen urážet. Takže další slova jsou zbytečná.
+1
-5
-1
Je komentář přínosný?
Olpran (PRC) Škodovku (ČR) a
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 09:37https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseOlpran (Asi PRC) Škodovku (ČR) a Citroena (FR), Jawa 350 (ČSSR) a MZ150 (DDR), Fairphone (NL)...Jitex
Neumíš číst, jen urážet. Takže další slova jsou zbytečná.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537502
+
Tak aspoň u toho Olpranu si to uznal. Teď se ještě musíš dostat na úroveň chápání, že se zasměješ tomu svému "Škodovku (ČR), Citroena (FR)".
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Tak aspoň u toho Olpranu si
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
14. 5. 2026 - 09:46https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTak aspoň u toho Olpranu si to uznal. Teď se ještě musíš dostat na úroveň chápání, že se zasměješ tomu svému "Škodovku (ČR), Citroena (FR)". https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537508
+
Co ten Fairphone (NL) a Jitex ?
Tam si nejsem jist.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Felicie vyrobená v číně :-)
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 09:51https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseFelicia vyrobená v číně v roce 2002 :-)
Co ten Fairphone (NL) a Jitex ?
Tam si nejsem jist.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537509
+
Jitex je dobrý, ale bez základních materiálů (možná i polotovarů) z Číny by to IMHO nešlo. Fairphone je elektronika, takže šance že v něm není něco z Číny, je nulová. Felda vyrobená i z komponentů z Číny nebo s komponenty vyrobenými z materiálů z Číny. Samozřejmě uznávám, že v roce 2002 to proti dnešku bylo v o dost menším měřítku. To ještě nemuseli s pomocí Číny finančně žehlit dieselgate průser a dnešní megaprůser s elektromobily.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jitex je dobrý, ale bez
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
14. 5. 2026 - 10:02https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseJitex je dobrý, ale bez základních materiálů (možná i polotovarů) z Číny by to IMHO nešlo. Fairphone je elektronika, takže šance že v něm není něco z Číny, je nulová. Felda vyrobená i z komponentů z Číny nebo s komponenty vyrobenými z materiálů z Číny. Samozřejmě uznávám, že v roce 2002 to proti dnešku bylo v o dost menším měřítku. To ještě nemuseli s pomocí Číny finančně žehlit dieselgate průser a dnešní megaprůser s elektromobily.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537514
+
Nemáš pravdu.
Naše firma se průmyslu věnuje hodně. Kromě jiného i automotiv.
Těch věcí co se vyrábí v ČR je docela dost.
Koberečky, hadičky, ....
Kde nakupují suroviny nevím.
Ale změnit dodavatele surovin je snadné. Na výrobu surovin know-how není potřeba.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nemáš pravdu.
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 10:43https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNemáš pravdu.
Naše firma se průmyslu věnuje hodně. Kromě jiného i automotiv.
Těch věcí co se vyrábí v ČR je docela dost.
Koberečky, hadičky, ....
Kde nakupují suroviny nevím.
Ale změnit dodavatele surovin je snadné. Na výrobu surovin know-how není potřeba.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537535
+
Změnit dodavatele surovin je snadné, ale který manažer to udělá, když řídí potápějící se firmu, která musí šetřit a konkurenční dodavatel dodá za vyšší cenu? A ano, v ČR se vyrábí hodně věcí, ale trend v automotiv je jasný. Srovnání té Felicie a Enyaqa by bylo brutální.
A víš co mě na tom štve nejvíc? Když americký nebo eurounijní manažer něco totálně podělá, tak dostane obří prémie ve stamilionech korun (viz. Intel, Ford, GM, Stellantis, Rivian), zatímco když v Číně řídíš prosperující firmu, tak ti přiklepnou prémie v desítkách milionech korun. Hádej jaký systém vyhraje.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Změnit dodavatele surovin je
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
14. 5. 2026 - 12:27https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseZměnit dodavatele surovin je snadné, ale který manažer to udělá, když řídí potápějící se firmu, která musí šetřit a konkurenční dodavatel dodá za vyšší cenu? A ano, v ČR se vyrábí hodně věcí, ale trend v automotiv je jasný. Srovnání té Felicie a Enyaqa by bylo brutální.
A víš co mě na tom štve nejvíc? Když americký nebo eurounijní manažer něco totálně podělá, tak dostane obří prémie ve stamilionech korun (viz. Intel, Ford, GM, Stellantis, Rivian), zatímco když v Číně řídíš prosperující firmu, tak ti přiklepnou prémie v desítkách milionech korun. Hádej jaký systém vyhraje. https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537564
+
A když ta firma bude prosperovat ještě trochu víc, tak ti ji čínští komunisti vezmou (Jack Ma a Alibaba). Takže víme, který systém nakonec vyhrál. Čínské firmy expandují do jiných zemí po dosažení určité velikosti, aby si jejich majitelé uchránili část majetku. Většina investic doma v Číně je pak od místních samospráv, které se enormně zadlužily. Tam je nereálné, aby např. sportovní arénu zaplatila místní firma/podnikatel.
PS: Bonusy dávají i firmy u nás, kde problém s automoto nemáme a naopak držíme koncern:
"Zaměstnanci společnosti Škoda Auto obdrží za rok 2025 v rámci květnové výplaty bonusy v celkové výši až 140 000 Kč."
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
A když ta firma bude
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
14. 5. 2026 - 22:59https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseA když ta firma bude prosperovat ještě trochu víc, tak ti ji čínští komunisti vezmou (Jack Ma a Alibaba). Takže víme, který systém nakonec vyhrál. Čínské firmy expandují do jiných zemí po dosažení určité velikosti, aby si jejich majitelé uchránili část majetku. Většina investic doma v Číně je pak od místních samospráv, které se enormně zadlužily. Tam je nereálné, aby např. sportovní arénu zaplatila místní firma/podnikatel.
PS: Bonusy dávají i firmy u nás, kde problém s automoto nemáme a naopak držíme koncern:
"Zaměstnanci společnosti Škoda Auto obdrží za rok 2025 v rámci květnové výplaty bonusy v celkové výši až 140 000 Kč."https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537642
+
těch 200 kč stejně číňan dostane, ty jen zaplatíš navíc 480 kč do bezedné jámy českého/evropského rozpočtu, ze které se pak sypou dotace na migráčky, solární barony, rozhledny v údolí, cyklostezky odnikud nikam, nebo např. na 100 milionů nákladů jen na propagaci nové filharmonie ...
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
těch 200 kč stejně číňan
karel73 https://diit.cz/profil/karel73
15. 5. 2026 - 13:26https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskusetěch 200 kč stejně číňan dostane, ty jen zaplatíš navíc 480 kč do bezedné jámy českého/evropského rozpočtu, ze které se pak sypou dotace na migráčky, solární barony, rozhledny v údolí, cyklostezky odnikud nikam, nebo např. na 100 milionů nákladů jen na propagaci nové filharmonie ... https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537682
+
"těch 200 kč stejně číňan dostane, ty jen zaplatíš navíc 480 kč ..." <= Toto je pravda, zbytek ubohá politická preference. Není dobré to plést dohromady.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"těch 200 kč stejně číňan
peliculiar https://diit.cz/profil/peliculiar
24. 5. 2026 - 02:10https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse"těch 200 kč stejně číňan dostane, ty jen zaplatíš navíc 480 kč ..." <= Toto je pravda, zbytek ubohá politická preference. Není dobré to plést dohromady.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538358
+
clovece, ty toho o ekonomice moc nevis, co? kdyz to koupis od mistniho prekupnika, tak podporujes cinu uplne stejne jako kdyz to koupis od cinana, protoze to je proste kus zbozi vyrobenej a dovezenej z ciny.. kdyz to koupim primo z ciny (usetrim 500 na zbozi a 100 na postovnym, ktery je po cr drazsi nez z ciny), tak za usetreny penize treba muzu vzit partnerku na veceri a ty penize utratit za ceskou praci v cesky republice a za cesky suroviny.. misto toho, abych je dal prekupnikovi za to, ze v lidech vyvolava dojem ze si kupujou cesky zbozi..
+1
+11
-1
Je komentář přínosný?
clovece, ty toho o ekonomice
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
14. 5. 2026 - 09:43https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseclovece, ty toho o ekonomice moc nevis, co? kdyz to koupis od mistniho prekupnika, tak podporujes cinu uplne stejne jako kdyz to koupis od cinana, protoze to je proste kus zbozi vyrobenej a dovezenej z ciny.. kdyz to koupim primo z ciny (usetrim 500 na zbozi a 100 na postovnym, ktery je po cr drazsi nez z ciny), tak za usetreny penize treba muzu vzit partnerku na veceri a ty penize utratit za ceskou praci v cesky republice a za cesky suroviny.. misto toho, abych je dal prekupnikovi za to, ze v lidech vyvolava dojem ze si kupujou cesky zbozi..https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537505
+
Možná nerozumím ekonomice, ale ty neumíš číst.
Potřetí:
NEkupujte ani od překupníků.
Ano, raději jděte do divadla nebo na večeři.
Šance že ten překupník bude mít zaměstnance je docela malá.
Ty "české" samolepky lepí už v číně.
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Možná nerozumím ekonomice,
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 09:46https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseMožná nerozumím ekonomice, ale ty neumíš číst.
Potřetí:
NEkupujte ani od překupníků.
Ano, raději jděte do divadla nebo na večeři.
Šance že ten překupník bude mít zaměstnance je docela malá.
Ty "české" samolepky lepí už v číně.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537507
+
sorry, ale ty uz ani nevis, cos napsal.. reaguju na tvuj post, kde pises:
'' Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi a podpořím tak místní ekonomiku, než 200Kč čínanovi. ''
+1
+8
-1
Je komentář přínosný?
sorry, ale ty uz ani nevis,
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
14. 5. 2026 - 10:03https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskusesorry, ale ty uz ani nevis, cos napsal.. reaguju na tvuj post, kde pises:
'' Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi a podpořím tak místní ekonomiku, než 200Kč čínanovi. ''https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537515
+
....Když už budu mít tu nepochopitelnou potřebu koupit nějaký šunt z číny.
Ale to se nestane.
sorry, ale ty vážně neumíš číst.
+1
-7
-1
Je komentář přínosný?
....Když už budu mít tu
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 10:08https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse....Když už budu mít tu nepochopitelnou potřebu koupit nějaký šunt z číny.
Ale to se nestane.
sorry, ale ty vážně neumíš číst.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537517
+
porad si nepochopil, ze cina vyrabi vsecho, i pro tzv. evropsky i cesky znacky.. tvoje utkvela predstava, ze z ciny se kupuje ''nějaký šunt'' je mimo relitu soucasnyho trhu.. potreboval jsem krytku na navigaci garminu, ktera mi sterela a popraskala.. v kamenny prodejne garminu me poslali do prdele.. cinan mi proda primo z ciny originalni kus ze kteryho se ty navigace vyrabej.. fakt nevim, o jakym suntu to mluvis..
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
porad si nepochopil, ze cina
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
14. 5. 2026 - 10:15https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseporad si nepochopil, ze cina vyrabi vsecho, i pro tzv. evropsky i cesky znacky.. tvoje utkvela predstava, ze z ciny se kupuje ''nějaký šunt'' je mimo relitu soucasnyho trhu.. potreboval jsem krytku na navigaci garminu, ktera mi sterela a popraskala.. v kamenny prodejne garminu me poslali do prdele.. cinan mi proda primo z ciny originalni kus ze kteryho se ty navigace vyrabej.. fakt nevim, o jakym suntu to mluvis..https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537524
+
Právě naopak.
Pochopil jsem že čína vyrábí všechno.
A snažím se s tím něco udělat.
Bohužel už vyrábí i kvalitní věci. Jen to úmyslně zatajuju.
Abych je nepodpořil.
Není to utkvela predstava, ze z ciny se kupuje ''nějaký šunt''
+1
-5
-1
Je komentář přínosný?
Právě naopak.
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 10:37https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskusePrávě naopak.
Pochopil jsem že čína vyrábí všechno.
A snažím se s tím něco udělat.
Bohužel už vyrábí i kvalitní věci. Jen to úmyslně zatajuju.
Abych je nepodpořil.
Není to utkvela predstava, ze z ciny se kupuje ''nějaký šunt''https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537531
+
"Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi..."
"nic z číny si nekupujte"
Wot? Keď kúpite od priekupníka, tak nekupujete z Číny? Logika... Priekupník = nákupca (v tomto prípade) z Číny.
"Ani od překupníků."
Schizofrenik? 🤣
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
"Tak raději dám 680Kč
lubo76 https://diit.cz/profil/lubomir-galdun
17. 5. 2026 - 14:03https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse"Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi..."
"nic z číny si nekupujte"
Wot? Keď kúpite od priekupníka, tak nekupujete z Číny? Logika... Priekupník = nákupca (v tomto prípade) z Číny.
"Ani od překupníků."
Schizofrenik? 🤣https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537776
+
Přesně. Kupoval jsem k noťasu novou USB-C dokinu. Na Alze litr, na Alíku stejná značka i typ za 340 Kč, poštovné zdarma, za osm dní doručeno Balíkovnou. No a tohle evropským mocipánům šíleně vadí - že by někdo mohl v Číně ušetřit. A zatrhnou vám to, hajzlíci, budete pěkně solit, ať se vybere víc na zbrojení proti Rusku.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Přesně. Kupoval jsem k noťasu
Pety https://diit.cz/profil/petyy
14. 5. 2026 - 14:22https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskusePřesně. Kupoval jsem k noťasu novou USB-C dokinu. Na Alze litr, na Alíku stejná značka i typ za 340 Kč, poštovné zdarma, za osm dní doručeno Balíkovnou. No a tohle evropským mocipánům šíleně vadí - že by někdo mohl v Číně ušetřit. A zatrhnou vám to, hajzlíci, budete pěkně solit, ať se vybere víc na zbrojení proti Rusku.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537576
+
Čína dotuje dopravu. A dost možná i některé výrobky. Aby položila naši ekonomiku.
CLO je obrana proti těmto čínským dotacím.
Protože když nebudeme mít peníze, tak nás rUSÁci obsadí. A peníze mít nebudeme, když je všechny odevzdané Číně.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Čína dotuje dopravu. A dost
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
15. 5. 2026 - 04:38https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseČína dotuje dopravu. A dost možná i některé výrobky. Aby položila naši ekonomiku.
CLO je obrana proti těmto čínským dotacím.
Protože když nebudeme mít peníze, tak nás rUSÁci obsadí. A peníze mít nebudeme, když je všechny odevzdané Číně.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537648
+
Pokud Čína položí ekonomiky světa, nebude mít kdo za co od nich ty kvanta věcí nakupovat.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Pokud Čína položí ekonomiky
peliculiar https://diit.cz/profil/peliculiar
24. 5. 2026 - 02:12https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskusePokud Čína položí ekonomiky světa, nebude mít kdo za co od nich ty kvanta věcí nakupovat.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538359
+
Co to je za hovadinu, obrovská výhoda číny je, že tam koupíš věci, které jsou zde v Evropě nesehnatelné a ještě za rejži. Praskla mě gumička co drží čidlo rychlosti garmin na kolo. V CR nesehnatelná věc, garmin servis má jen novější verzi za 300kc a řekli ať si koupím nove čidlo za 1000. 2 pack těch gumiček tam je za 16kc včetně dopravy!!! Úplně totožné jako originál, aby ne když jim je dělají. Nebo RS485 to LAN převodník ke střídači. Tam 300-350 včetně dopravy (dodaní cca týden), zde totožný za 1300-1500. A těch přikladu by se dalo dal jmenovat kupa.
+1
+11
-1
Je komentář přínosný?
Co to je za hovadinu,
Callisto https://diit.cz/profil/miroslav-horyna
14. 5. 2026 - 09:39https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseCo to je za hovadinu, obrovská výhoda číny je, že tam koupíš věci, které jsou zde v Evropě nesehnatelné a ještě za rejži. Praskla mě gumička co drží čidlo rychlosti garmin na kolo. V CR nesehnatelná věc, garmin servis má jen novější verzi za 300kc a řekli ať si koupím nove čidlo za 1000. 2 pack těch gumiček tam je za 16kc včetně dopravy!!! Úplně totožné jako originál, aby ne když jim je dělají. Nebo RS485 to LAN převodník ke střídači. Tam 300-350 včetně dopravy (dodaní cca týden), zde totožný za 1300-1500. A těch přikladu by se dalo dal jmenovat kupa. https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537504
+
Ano, v EU už numíme vyrobit ani gumičku.
A to byla ČR díky Rubeně gumičkářská velmoc.
Ale tím že budeme vozit věci z číny to nezlepšíme.
To CLO tu mělo být už dávno a 10× větší.
Nemuseli jsme teď být v (_!_)
Tak snad se to pohne dobrým směrem.
A nebude to čína, co bude mít obrovskou výhodu.
+1
-7
-1
Je komentář přínosný?
Ano, v EU už numíme vyrobit
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 09:58https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAno, v EU už numíme vyrobit ani gumičku.
A to byla ČR díky Rubeně gumičkářská velmoc.
Ale tím že budeme vozit věci z číny to nezlepšíme.
To CLO tu mělo být už dávno a 10× větší.
Nemuseli jsme teď být v (_!_)
Tak snad se to pohne dobrým směrem.
A nebude to čína, co bude mít obrovskou výhodu.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537512
+
'' Ale tím že budeme vozit věci z číny to nezlepšíme. ''
jako zakaznik mam ctyri moznosti.. koupit si nahradni dil z ciny za par drobnejch, koupit si ho predrazenej od prekupnika, co nakupuje v cine nebo vyrobek vyhodit a koupit si novej.. bud zase primo z ciny nebo od prekupnika, co to koupil v cine..
to jsou realny moznosti evropskyho zakzanika.. vykriky do tmy jako ''Hlavně nic z Číny NEkupujte.'' jsou uplne mimo realitu soucasnyho sveta.. stejne tak ''Ale tím že budeme vozit věci z číny to nezlepšíme.'' kdyz pro zakaznika jina moznost neexistuje..
tohle neni vec zakaznika.. to je vec politiku a manazeru ktery od 90. let presouvali vyrobu vseho do ciny.. vyvezli vyrobu, vyvezli know-how co zapad budoval cely 20. stoleti, vyvezli i mozky.. tohle uz je jenom dusledek..
+1
+9
-1
Je komentář přínosný?
'' Ale tím že budeme vozit
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
14. 5. 2026 - 10:11https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse'' Ale tím že budeme vozit věci z číny to nezlepšíme. ''
jako zakaznik mam ctyri moznosti.. koupit si nahradni dil z ciny za par drobnejch, koupit si ho predrazenej od prekupnika, co nakupuje v cine nebo vyrobek vyhodit a koupit si novej.. bud zase primo z ciny nebo od prekupnika, co to koupil v cine..
to jsou realny moznosti evropskyho zakzanika.. vykriky do tmy jako ''Hlavně nic z Číny NEkupujte.'' jsou uplne mimo realitu soucasnyho sveta.. stejne tak ''Ale tím že budeme vozit věci z číny to nezlepšíme.'' kdyz pro zakaznika jina moznost neexistuje..
tohle neni vec zakaznika.. to je vec politiku a manazeru ktery od 90. let presouvali vyrobu vseho do ciny.. vyvezli vyrobu, vyvezli know-how co zapad budoval cely 20. stoleti, vyvezli i mozky.. tohle uz je jenom dusledek..https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537521
+
Tak si ještě jednou přečti nadpis.
Potom můj první post.
A třeba ti dojde co mi vadí a jak jsem to myslel.
+1
-6
-1
Je komentář přínosný?
Tak si ještě jednou přečti
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 10:14https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTak si ještě jednou přečti nadpis.
Potom můj první post.
A třeba ti dojde co mi vadí a jak jsem to myslel.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537522
+
prave tvuj prvni post v predchozim prispevku doslovne cituju a reaguju na nej.. tys fakt asi zabrzdenej..
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
prave tvuj prvni post v
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
14. 5. 2026 - 10:16https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseprave tvuj prvni post v predchozim prispevku doslovne cituju a reaguju na nej.. tys fakt asi zabrzdenej..https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537525
+
Číst a chápat psaný text jsou dvě různé věci.
Umíš jen vytrhávat z kontextu.
"tohle neni vec zakaznika.. to je vec politiku a manazeru ktery od 90. let presouvali vyrobu vseho do ciny.."
Kdyby zákazník netrval na co nejmenší ceně.
Chápal souvislosti a ocenil kvalitu.
Tak by manažeři v 90. let do číny nic nepřesouvali .
Ale jelikož zákazníci jsou ovce, tak je třeba zavést CLA aby se trochu usměrnili.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
"tohle neni vec zakaznika..
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 10:20https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseČíst a chápat psaný text jsou dvě různé věci.
Umíš jen vytrhávat z kontextu.
"tohle neni vec zakaznika.. to je vec politiku a manazeru ktery od 90. let presouvali vyrobu vseho do ciny.."
Kdyby zákazník netrval na co nejmenší ceně.
Chápal souvislosti a ocenil kvalitu.
Tak by manažeři v 90. let do číny nic nepřesouvali .
Ale jelikož zákazníci jsou ovce, tak je třeba zavést CLA aby se trochu usměrnili.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537526
+
Kapitalisti potřebovali dokázat veřejnosti, že se bude mít lépe. To ale nejde, když je celý systém postaven na principu příživníka.
Proto vznikl globalizmus a výroba se přesunula do Číny. Aby vyhrali volby.
Šlo o voliče. Ne zákazníka.
Ke kvalitě. Čína nevyrábí jen kvalitně ale dnes už kvalitněji než my. Od drobností. Podívejte se na 50KČ ořezávací nůž z Číny a ten z ČR. Od návrhu po materiál velký rozdíl.
Většinu kvalitních produktů ale na našem trhu nenajdeme. Z několika přirozených důvodů. Od omezené produkce po cla.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
Se zákazníkem to rozhodnutí
Blank https://diit.cz/profil/adam-marcinek
14. 5. 2026 - 10:32https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseSe zákazníkem to rozhodnutí nic nemělo.
Kapitalisti potřebovali dokázat veřejnosti, že se bude mít lépe. To ale nejde, když je celý systém postaven na principu příživníka.
Proto vznikl globalizmus a výroba se přesunula do Číny. Aby vyhrali volby.
Šlo o voliče. Ne zákazníka.
Ke kvalitě. Čína nevyrábí jen kvalitně ale dnes už kvalitněji než my. Od drobností. Podívejte se na 50KČ ořezávací nůž z Číny a ten z ČR. Od návrhu po materiál velký rozdíl.
Většinu kvalitních produktů ale na našem trhu nenajdeme. Z několika přirozených důvodů. Od omezené produkce po cla.
https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537529
+
A čo tak to otočiť a povedať, keby kapitalista (živnostník, podnikateľ, majiteľ fabriky) netrval na vysokej cene? Všetci do jedného chcú rýchlo zbohatnúť, lebo potrebujú každý rok nové auto, dovolenky, jachty, ...
To nie je dôsledok, že zákazník chce najnižšiu cenu. Toto je prirodzené pre všetkých. Aj ten kapitalista, čo tu vyrába, chce čo najnižšiu výrobnú cenu, najnižšiu cenu materiálu. Ale nakoniec to zabije kapitalizmus (všemožné nariadenia, predražujúce výrobu, všemožné dane, odvody, poplatky - u nás aj smiešna transakčná daň a nakoniec to zabije chamtivosť kapitalistu). Vinník je kapitalizmus a nie koncový zákazník. Však nech mu náš výrobca dodá v podobnej cene (môže byť aj kus vyššej) a s radosťou zákazníci podporia našich výrobcov.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
"Kdyby zákazník netrval na co
zoki https://diit.cz/profil/zoki
14. 5. 2026 - 11:33https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse"Kdyby zákazník netrval na co nejmenší ceně."
A čo tak to otočiť a povedať, keby kapitalista (živnostník, podnikateľ, majiteľ fabriky) netrval na vysokej cene? Všetci do jedného chcú rýchlo zbohatnúť, lebo potrebujú každý rok nové auto, dovolenky, jachty, ...
To nie je dôsledok, že zákazník chce najnižšiu cenu. Toto je prirodzené pre všetkých. Aj ten kapitalista, čo tu vyrába, chce čo najnižšiu výrobnú cenu, najnižšiu cenu materiálu. Ale nakoniec to zabije kapitalizmus (všemožné nariadenia, predražujúce výrobu, všemožné dane, odvody, poplatky - u nás aj smiešna transakčná daň a nakoniec to zabije chamtivosť kapitalistu). Vinník je kapitalizmus a nie koncový zákazník. Však nech mu náš výrobca dodá v podobnej cene (môže byť aj kus vyššej) a s radosťou zákazníci podporia našich výrobcov.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537554
+
Tak mal radšej funkčú vec vyhodiť a kúpiť novú predraženú? Tomu vy hovoríte ekológia?
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Tak mal radšej funkčú vec
zoki https://diit.cz/profil/zoki
14. 5. 2026 - 11:24https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTak mal radšej funkčú vec vyhodiť a kúpiť novú predraženú? Tomu vy hovoríte ekológia?https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537550
+
Koupil si šunt vyrobený v číně.
A divý se, že se rozbil.
A divý se, že náhradní díly musí koupit v číně.
A má to být argument, že musí nakupovat v číně, protože nemá jinou možnost?
Nějak vůbec nechápu jeho uvažování.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Koupil si šunt vyrobený v
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
14. 5. 2026 - 17:03https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseKoupil si šunt vyrobený v číně.
A divý se, že se rozbil.
A divý se, že náhradní díly musí koupit v číně.
A má to být argument, že musí nakupovat v číně, protože nemá jinou možnost?
Nějak vůbec nechápu jeho uvažování.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537604
+
14. 5. 2026 - 17:11https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTy ses fakt nemocný, Garmin není žádná čína. https://www.alza.cz/garmin/v1722.htm?evt=re&exps=garmin https://www.alza.cz/sport/garmin-sensor-2?dq=5610024&o=6 Jen k tomu nedodají ND ale číňan jo!! Navic dnes je vše vyrobeno v číne.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537607
+
Fakt, že veřejnost proti tomu nijak nebojuje dokazuje, že o všem rozhoduje propaganda.
Čínské platformy vybudovali hromadu skladů na území EU, takže v přepočtu na zákazníka nebude poplatek tak velký, aby se lidi bouřili.
Rozpočet byrokratů to ale nafoukne dost na to, aby omezili i zbytky logické svobody.
Když se někdo pohybuje v managementu němekých firem, rychle si uvědomí, že fašismus nebyl vymícený. Naopak se stal základem evropského systému.
Hallelujah. Protože jsetli Bůh neexistuje, lidem projde už vážně všechno...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Fakt, že veřejnost proti tomu
Blank https://diit.cz/profil/adam-marcinek
14. 5. 2026 - 09:05https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseFakt, že veřejnost proti tomu nijak nebojuje dokazuje, že o všem rozhoduje propaganda.
Čínské platformy vybudovali hromadu skladů na území EU, takže v přepočtu na zákazníka nebude poplatek tak velký, aby se lidi bouřili.
Rozpočet byrokratů to ale nafoukne dost na to, aby omezili i zbytky logické svobody.
Když se někdo pohybuje v managementu němekých firem, rychle si uvědomí, že fašismus nebyl vymícený. Naopak se stal základem evropského systému.
Hallelujah. Protože jsetli Bůh neexistuje, lidem projde už vážně všechno...https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537488
+
Tyhle kecy o fašismu, to je dokonalá debilita. Fašismus dnes bují jinde a zrovna Čína k němu má mnohem blíž. Rusko už v něm jede zcela.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Tyhle kecy o fašismu, to je
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
14. 5. 2026 - 10:40https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTyhle kecy o fašismu, to je dokonalá debilita. Fašismus dnes bují jinde a zrovna Čína k němu má mnohem blíž. Rusko už v něm jede zcela.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537533
+
Vy nevíte, co fašismus definuje. Jste zdejší troll. Tak prosím nemluvte do psychologie a neurobiologie. :)
Nebudu s vámi ztrácet čas a energii na jakoukoli argumentaci.
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Vy nevíte, co fašismus
Blank https://diit.cz/profil/adam-marcinek
14. 5. 2026 - 10:45https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseVy nevíte, co fašismus definuje. Jste zdejší troll. Tak prosím nemluvte do psychologie a neurobiologie. :)
Nebudu s vámi ztrácet čas a energii na jakoukoli argumentaci. https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537536
+
Tak definuj fašismus, trolle! Psychologie a neorobiologie s tím nemá co dělat.
A tyhle trapné odpovědi, že se s nikým nebudeš bavit, protože jsi proti všem na výši, si nech jinam, nebo nepřispívej vůbec.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Tak definuj fašismus, trolle!
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
14. 5. 2026 - 11:10https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTak definuj fašismus, trolle! Psychologie a neorobiologie s tím nemá co dělat.
A tyhle trapné odpovědi, že se s nikým nebudeš bavit, protože jsi proti všem na výši, si nech jinam, nebo nepřispívej vůbec.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537544
+
Jiříku ty si nedáš pokoj co - holt hlupákovy se nedá vysvětlit ,že je hlupák neb je prostě hlupák a nepochopí to.
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Jiříku ty si nedáš pokoj co -
Zdenek https://diit.cz/profil/dfvbrkmuaq
14. 5. 2026 - 18:35https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseJiříku ty si nedáš pokoj co - holt hlupákovy se nedá vysvětlit ,že je hlupák neb je prostě hlupák a nepochopí to.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537617
+
K tématu ani zbla, jen urážky. S tím táhni mezi rusáky do Petrohradu, tam zapadneš.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
K tématu ani zbla, jen urážky
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
14. 5. 2026 - 20:32https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseK tématu ani zbla, jen urážky. S tím táhni mezi rusáky do Petrohradu, tam zapadneš.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537620
+
V současné době jsou čtyři čistě fašistické státy, které nepokrytě propagují a oslavují fašismus a nacismus. Jsou to Litva, Lotyšsko, Estonsko a Ukrajina.
+1
-5
-1
Je komentář přínosný?
V současné době jsou čtyři
Pety https://diit.cz/profil/petyy
14. 5. 2026 - 14:43https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseV současné době jsou čtyři čistě fašistické státy, které nepokrytě propagují a oslavují fašismus a nacismus. Jsou to Litva, Lotyšsko, Estonsko a Ukrajina.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537581
+
Zjisti si fakta, chlapečku. Ne ovšem na ČT nebo na Seznamu, tam se fakta nevyskytují.
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Zjisti si fakta, chlapečku.
Pety https://diit.cz/profil/petyy
14. 5. 2026 - 17:50https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseZjisti si fakta, chlapečku. Ne ovšem na ČT nebo na Seznamu, tam se fakta nevyskytují.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537613
+
Samozřejmě, tato "fakta" se vyskytují pouze na stránkách řízených Kremlem a jeho nohsledů.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Samozřejmě, tato "fakta" se
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
14. 5. 2026 - 20:35https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseSamozřejmě, tato "fakta" se vyskytují pouze na stránkách řízených Kremlem a jeho nohsledů.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537622
+
Jsou lidé, kteří tomu věří. Inu, nikdo je neučil získat si informace a kriticky je zhodnotit.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Jsou lidé, kteří tomu věří.
Pety https://diit.cz/profil/petyy
14. 5. 2026 - 21:18https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseJsou lidé, kteří tomu věří. Inu, nikdo je neučil získat si informace a kriticky je zhodnotit.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537633
+
Ale když se zeptám na zdroje, tak se stydíte mi poslat ty weby, Facebook/WhatsApp skupiny a řetězové maily 🤔
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Ale když se zeptám na zdroj,
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
14. 5. 2026 - 23:12https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAle když se zeptám na zdroje, tak se stydíte mi poslat ty weby, Facebook/WhatsApp skupiny a řetězové maily 🤔https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537643
+
Kolega byl v Litvě a Estonsku.
Získal jsem informace z první ruky.
Kriticky jsem je zhodnotil.
A jsou to demokratické státy.
Mají svoje problémy.
Jejich největší problém je jejích velký soused, kterému vládne diktatura jednoho muže.
Který potlačuje menšiny (buzny,...), ovládá media, manipuluje volby, likviduje opozici,...
Není to definice fašismu?
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Kolega byl v Litvě a Estonsku
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
15. 5. 2026 - 04:54https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseKolega byl v Litvě a Estonsku.
Získal jsem informace z první ruky.
Kriticky jsem je zhodnotil.
A jsou to demokratické státy.
Mají svoje problémy.
Jejich největší problém je jejích velký soused, kterému vládne diktatura jednoho muže.
Který potlačuje menšiny (buzny,...), ovládá media, manipuluje volby, likviduje opozici,...
Není to definice fašismu?https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537650
+
váš problém libtardů je, že strašně rádi zaměňujete pojmy ... nerozeznáváte rozdíl mezi propagací/exhibicionismem a tolerancí ... v Rusku je zákonem zakázaná PROPAGACE buzerantů, nikoliv jejich existence .. U mně osobně je to úplně stejné, když budou vedle mně bydlet v bytě dva pánové, co pracují v oblecích v bance, ráno a večer cestou do práce z práce mne slušně pozdraví, tak mne ani nenapadne jim neodpovědět a cokoliv si o nich myslet zlého, jsem tolerantní ... ale když budou v tom bytě dva týpci, co budou chodit nafetovaní s holou řití po domě, ožužlávat se před mými dětmi ve výtahu, vykládat na počkání jak jsou homouši super (s podobnou urputností jako vegani a jehovisti ) tak na ně poštvu psa a vytáhnu brokovnici ...
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
váš problém libtardů je, že
karel73 https://diit.cz/profil/karel73
15. 5. 2026 - 13:47https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseváš problém libtardů je, že strašně rádi zaměňujete pojmy ... nerozeznáváte rozdíl mezi propagací/exhibicionismem a tolerancí ... v Rusku je zákonem zakázaná PROPAGACE buzerantů, nikoliv jejich existence .. U mně osobně je to úplně stejné, když budou vedle mně bydlet v bytě dva pánové, co pracují v oblecích v bance, ráno a večer cestou do práce z práce mne slušně pozdraví, tak mne ani nenapadne jim neodpovědět a cokoliv si o nich myslet zlého, jsem tolerantní ... ale když budou v tom bytě dva týpci, co budou chodit nafetovaní s holou řití po domě, ožužlávat se před mými dětmi ve výtahu, vykládat na počkání jak jsou homouši super (s podobnou urputností jako vegani a jehovisti ) tak na ně poštvu psa a vytáhnu brokovnici ... https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537686
+
15. 5. 2026 - 13:50https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseSnažíš se stočit diskuzi na slovo v závorce?https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537687
+
A navíc ještě blbě kecá. protože v Rusku ten zákaz propagace v podstatě znamená to, že není možné se zmínit ani o jejich existenci. To není žádný zákaz pride pochodů, jak to tak barvitě opisuje.
Jenže tohle by byl ten nejmenší ruský problém. Ona je tam fakticky taky zakázána opozice, i když to v žádném zákoně není. Jen jsou jiné zákony natoilk gumové stejně jako tady za socialismu, že lze snadno zakázat jakémukoliv kandidátovi kandidovat volbách, pokud ho putlerovská verbež nechce. A nejen zakázat mu kandidaturu, ale zakázat mu publikovat, veřejně vystupovat a nakonec ho dostat do vězení nebo ho rovnou zastřelit.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
A navíc ještě blbě kecá.
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
15. 5. 2026 - 15:06https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseA navíc ještě blbě kecá. protože v Rusku ten zákaz propagace v podstatě znamená to, že není možné se zmínit ani o jejich existenci. To není žádný zákaz pride pochodů, jak to tak barvitě opisuje.
Jenže tohle by byl ten nejmenší ruský problém. Ona je tam fakticky taky zakázána opozice, i když to v žádném zákoně není. Jen jsou jiné zákony natoilk gumové stejně jako tady za socialismu, že lze snadno zakázat jakémukoliv kandidátovi kandidovat volbách, pokud ho putlerovská verbež nechce. A nejen zakázat mu kandidaturu, ale zakázat mu publikovat, veřejně vystupovat a nakonec ho dostat do vězení nebo ho rovnou zastřelit.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537698
+
Lžeš jak kdysi Rudé Právo. Fašismus je zřízení, které je založená na osobě vůdce, jedné straně,. která řídí vše, potlačené opozici a myšlence, že mají právo ovlýdat ostatní. Nic z toho v tebou vyjmenovaných zemích není, zato v Rusku je to program Putlerovy partaje.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Lžeš jak kdysi Rudé Právo.
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
14. 5. 2026 - 20:34https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseLžeš jak kdysi Rudé Právo. Fašismus je zřízení, které je založená na osobě vůdce, jedné straně,. která řídí vše, potlačené opozici a myšlence, že mají právo ovlýdat ostatní. Nic z toho v tebou vyjmenovaných zemích není, zato v Rusku je to program Putlerovy partaje.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537621
+
"V současné době jsou čtyři čistě fašistické státy, které nepokrytě propagují a oslavují fašismus a nacismus. Jsou to Litva, Lotyšsko, Estonsko a Ukrajina."
Jestli tohle tvrdí ruská propaganda, tak víme kdo je další na řadě, po Ukrajině :-(
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
"V současné době jsou čtyři
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
15. 5. 2026 - 05:06https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse"V současné době jsou čtyři čistě fašistické státy, které nepokrytě propagují a oslavují fašismus a nacismus. Jsou to Litva, Lotyšsko, Estonsko a Ukrajina."
Jestli tohle tvrdí ruská propaganda, tak víme kdo je další na řadě, po Ukrajině :-(https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537651
+
15. 5. 2026 - 06:25https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTo už víme leta, že Suwałki Gap je to místo...https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537654
+
To že jsou sklady v EU je spíše myšleno tak že nějaký čínský "řetězec" tady doveze vybrané zboží, které pro něj má smysl shipovat z EU, ne kvůli DPH, clu či komfortu zákazníka , ale protože je levnější přivézt, plácnu kontejner monitorů a vyskladnit tady než je posílat po jednom z číny. Zato vyskladňovat z katalogu stovky tisíc položek položky za pár korun nedává v EU smysl, to zvládne levněji čína.
Ano většina těch balíků pak chodí někde z Netherland apod, ale ne proto že to tam mají naskladněé, ale protože to tam prochází celnicí, to je pak o komfortu kupujícího, kdy prodejce/dopravce řeší i celní odbavení a zákazník nemusí řešit individuálně.
Ano teoreticky to zavedení paušálního cla na malé věc bude řešené tak, že si tady dovezou a naskladní zboží, projde to jedním celním procesem ve formě kontejnérů apod. ale otázka je kolik položek dokáží takto v EU nabídnout (fakt se bavíme o statisících unikátních položek které navíc přibývají/ubývají klidně po tisících/desetitisících denně) a o kolik to nakonec může být levnější.
U dražších položek než těch 150 dolarů je to jedno, tam to třeba Alík neřeší, objednáš něco dražšího, tak se ti hned odečte DPHčko a máš upozornění že bude třeba provést celní řízení a doplatit případné clo a daň.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Jaké sklady v EU?
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 11:19https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseJaké sklady v EU?
To že jsou sklady v EU je spíše myšleno tak že nějaký čínský "řetězec" tady doveze vybrané zboží, které pro něj má smysl shipovat z EU, ne kvůli DPH, clu či komfortu zákazníka , ale protože je levnější přivézt, plácnu kontejner monitorů a vyskladnit tady než je posílat po jednom z číny. Zato vyskladňovat z katalogu stovky tisíc položek položky za pár korun nedává v EU smysl, to zvládne levněji čína.
Ano většina těch balíků pak chodí někde z Netherland apod, ale ne proto že to tam mají naskladněé, ale protože to tam prochází celnicí, to je pak o komfortu kupujícího, kdy prodejce/dopravce řeší i celní odbavení a zákazník nemusí řešit individuálně.
Ano teoreticky to zavedení paušálního cla na malé věc bude řešené tak, že si tady dovezou a naskladní zboží, projde to jedním celním procesem ve formě kontejnérů apod. ale otázka je kolik položek dokáží takto v EU nabídnout (fakt se bavíme o statisících unikátních položek které navíc přibývají/ubývají klidně po tisících/desetitisících denně) a o kolik to nakonec může být levnější.
U dražších položek než těch 150 dolarů je to jedno, tam to třeba Alík neřeší, objednáš něco dražšího, tak se ti hned odečte DPHčko a máš upozornění že bude třeba provést celní řízení a doplatit případné clo a daň.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537548
+
no tak to je pekna zmrdarna...abychom chranili evropske vyrobce(tohle jsem jinde cetl jako dalsi hlavni duvod), tak zdanime cinska trziste, ktera nabizi 99,9% zbozi, ktere evropa nevyrabi a ani neni schopna vyrobit 👌🤡
+1
+8
-1
Je komentář přínosný?
abychom chranili evropske
cng https://diit.cz/profil/co-ng
14. 5. 2026 - 09:25https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseno tak to je pekna zmrdarna...abychom chranili evropske vyrobce(tohle jsem jinde cetl jako dalsi hlavni duvod), tak zdanime cinska trziste, ktera nabizi 99,9% zbozi, ktere evropa nevyrabi a ani neni schopna vyrobit 👌🤡https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537498
+
No ne nutně výrobce, ale i prodejce, hlavně tím chceme eliminovat to šílené množství odpadu - průměrný balíček do EU obsahuje asi 50g plastových obalů, to si sem "importujeme" a musíme si s tím poradit. Často je to olepené nálepkama/štítkama = není to plast ale směšný odpad = nerecyklovatelné, navíc ty různé fólie a pytliky nikdo moc recklovat nechce, nevyplácí se to = spálíme to tady.
Nemluvě pak o odpadu z těch samotných výrobků, často koupíš tak levně že ti jeden kousek číňan neprodá, musíš koupit víc, než potřebuješ, a ano pořád je to pro tebe levnější, ale když koupíš 5ks místo 1ks, tak ty 4ks nakonec vyhodíš = odpad, který by si koupí tady nevygeneroval.
A to nemluvím o tom, když si cíleně koupíš něco, co nepotřebuješ, ale protože to "nic" nestojí, tak si to koupíš, zkusíš, vyhodíš... nebo "naskladníš" do zásoby, a až na to přijde tak už to nepotřebuješ nebo to není použitelné. Aneb fenomén zvaný: overconsumption
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
No ne nutně výrobce, ale i
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 11:25https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNo ne nutně výrobce, ale i prodejce, hlavně tím chceme eliminovat to šílené množství odpadu - průměrný balíček do EU obsahuje asi 50g plastových obalů, to si sem "importujeme" a musíme si s tím poradit. Často je to olepené nálepkama/štítkama = není to plast ale směšný odpad = nerecyklovatelné, navíc ty různé fólie a pytliky nikdo moc recklovat nechce, nevyplácí se to = spálíme to tady.
Nemluvě pak o odpadu z těch samotných výrobků, často koupíš tak levně že ti jeden kousek číňan neprodá, musíš koupit víc, než potřebuješ, a ano pořád je to pro tebe levnější, ale když koupíš 5ks místo 1ks, tak ty 4ks nakonec vyhodíš = odpad, který by si koupí tady nevygeneroval.
A to nemluvím o tom, když si cíleně koupíš něco, co nepotřebuješ, ale protože to "nic" nestojí, tak si to koupíš, zkusíš, vyhodíš... nebo "naskladníš" do zásoby, a až na to přijde tak už to nepotřebuješ nebo to není použitelné. Aneb fenomén zvaný: overconsumptionhttps://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537551
+
Pálení odpadu je slušný byznys: městská firma sveze za poplatek odpad, spálí jej (plasty podporují spalovaní ostatního bordelu), pak prodá teplo a prachy město rozfofruje za "sponzoring"
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Pálení odpadu je slušný
simik https://diit.cz/profil/simik
14. 5. 2026 - 11:40https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskusePálení odpadu je slušný byznys: městská firma sveze za poplatek odpad, spálí jej (plasty podporují spalovaní ostatního bordelu), pak prodá teplo a prachy město rozfofruje za "sponzoring"https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537555
+
Nerozumím co s tím chceš říct. Že někdo třeba na spalování odpadu vydělá? Ano, ale taky ho spálí jen nějaké množství.
výroba obalů není ekologická
letecká přeprava těch obalů z číny není ekologická
spalování odpadů není ekologické.
výroba zboží není ekologická
přeprava zboží není ekologická
likvidace nepoužitého zboží není ekologické
Jako společnost nakupujeme víc než dokážeme spotřebovávat, nákupem z číny je to ještě umocněné nižší cenou, takže máme menší zábrany a máme větší sklon koupit ještě víc, když to "nic nestojí". Nakonec spoustu koupeného zboží nepoužitého nakonec vyhodíme, protože buď už není třeba, nebo už nemůže fungovat (náplň do propisky vyschne, baterka vyteče...)
Nejen že dovezeme zboží které nespotřebujeme, ale ještě dovezeme hromady odpadu ve kterém to je zabalené. Nejhorší je že se spoustou toho odpadu si neumíme poradit = neudržitelnost životního prostředí
To jak některé firmy s oblečením dávaly slevy za to že lidi donesou staré oblečení, spásná myšlenka, že to místo spálení/skládkování pošlou do chudé africké země a oni to využijí, ano, na jednoho obyvatele té země tam přišly stovky kusů oblečení, každý se královsky oblékl, ale pořád tam byly obrovské hromady oblečení, které už nemají jak využít a jelikož jsou chudá země, tak tak země neví co s těmi tisíci tun obleční dělat, takže se jim to tam všude možně válí, vyplavuje do moře...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nerozumím co s tím chceš říct
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 11:57https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNerozumím co s tím chceš říct. Že někdo třeba na spalování odpadu vydělá? Ano, ale taky ho spálí jen nějaké množství.
výroba obalů není ekologická
letecká přeprava těch obalů z číny není ekologická
spalování odpadů není ekologické.
výroba zboží není ekologická
přeprava zboží není ekologická
likvidace nepoužitého zboží není ekologické
Jako společnost nakupujeme víc než dokážeme spotřebovávat, nákupem z číny je to ještě umocněné nižší cenou, takže máme menší zábrany a máme větší sklon koupit ještě víc, když to "nic nestojí". Nakonec spoustu koupeného zboží nepoužitého nakonec vyhodíme, protože buď už není třeba, nebo už nemůže fungovat (náplň do propisky vyschne, baterka vyteče...)
Nejen že dovezeme zboží které nespotřebujeme, ale ještě dovezeme hromady odpadu ve kterém to je zabalené. Nejhorší je že se spoustou toho odpadu si neumíme poradit = neudržitelnost životního prostředí
To jak některé firmy s oblečením dávaly slevy za to že lidi donesou staré oblečení, spásná myšlenka, že to místo spálení/skládkování pošlou do chudé africké země a oni to využijí, ano, na jednoho obyvatele té země tam přišly stovky kusů oblečení, každý se královsky oblékl, ale pořád tam byly obrovské hromady oblečení, které už nemají jak využít a jelikož jsou chudá země, tak tak země neví co s těmi tisíci tun obleční dělat, takže se jim to tam všude možně válí, vyplavuje do moře...https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537558
+
Plasty se ve spalovnách používají k podpoře hoření, jako odpad jsou užitečné :-)
Bruselu jde samozřejmě o prachy, ale jeho paušální daň bude mít opačný efekt, než tvrdí oficiální zdůvodnění. Např.: Potřebuji něco z číny za 2Eura+3Eura clo, koupim jeden kus za 5 nebo dva kusy za 7Eur?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Plasty se ve spalovnách
simik https://diit.cz/profil/simik
15. 5. 2026 - 06:48https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskusePlasty se ve spalovnách používají k podpoře hoření, jako odpad jsou užitečné :-)
Bruselu jde samozřejmě o prachy, ale jeho paušální daň bude mít opačný efekt, než tvrdí oficiální zdůvodnění. Např.: Potřebuji něco z číny za 2Eura+3Eura clo, koupim jeden kus za 5 nebo dva kusy za 7Eur?https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537655
+
„Průměrný balíček do EU obsahuje asi 50g plastových obalů, to si sem "importujeme" a musíme si s tím poradit.“
Když si zákazník tentýž produkt koupí na lokálním e-shopu, kde mu to rovněž zabalí, polepí štítkama a pošlou, jak konkrétně to uleví místnímu odpadovému hospodářství?
„Průměrný balíček do EU obsahuje asi 50g plastových obalů, to si sem "importujeme" a musíme si s tím poradit.“
Když si zákazník tentýž produkt koupí na lokálním e-shopu, kde mu to rovněž zabalí, polepí štítkama a pošlou, jak konkrétně to uleví místnímu odpadovému hospodářství?
"místnímu odpadovému hospodářství?"
.. zase nemuzes od nekterych jedincu toho vyzadovat tolik. Oni to maji a potrebuji mit jednoduche, ty jim do toho hazes vidle :))
Jinak mas samozrejme pravdu, a v realite, kdyz to bude koupeno u nas, tak tam bude jeste min jeden "balik", ve kterem to do ceska prislo te firme a mozna i neco jeste mezi tim. Takze toho dopadu se ve skutecnosti vyprodukuje jeste vic :)
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
"místnímu odpadovému
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
14. 5. 2026 - 22:14https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse"místnímu odpadovému hospodářství?"
.. zase nemuzes od nekterych jedincu toho vyzadovat tolik. Oni to maji a potrebuji mit jednoduche, ty jim do toho hazes vidle :))
Jinak mas samozrejme pravdu, a v realite, kdyz to bude koupeno u nas, tak tam bude jeste min jeden "balik", ve kterem to do ceska prislo te firme a mozna i neco jeste mezi tim. Takze toho dopadu se ve skutecnosti vyprodukuje jeste vic :)https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537637
+
No, nějak jsem si nevšim, že by mi lokální e-shop kdy poslal balíček à la 5násobná matrjoška, jako se mi to děje poslední dobou z Číny. :-) ... Minimálně místní nepředpokládají, že na to bude šplouchat voda jako na lodi a tolik se nezdružují zásilky (další pytlík).
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
No, nějak jsem si nevšim, že
MikeX https://diit.cz/profil/mikemin
19. 5. 2026 - 11:23https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNo, nějak jsem si nevšim, že by mi lokální e-shop kdy poslal balíček à la 5násobná matrjoška, jako se mi to děje poslední dobou z Číny. :-) ... Minimálně místní nepředpokládají, že na to bude šplouchat voda jako na lodi a tolik se nezdružují zásilky (další pytlík).https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537876
+
tohle je presne chovani kktske unie, nekde vidi nejaky komplexni problem, ale vyberou nahodnou cast, kterou exemplarne socialisticky potrestaji a o zbytku problemu delaji, ze neexistuje...kdybys videl co se v ramci pojistek/skod likviduje za nove funkcni veci, tak by te trefilo, ale tohle nikoho netrapi, aktualne si nejakou hul na psa nasli, tak jsou spokojeni 🤡 a takovych pripadu jsou mraky, alibistickej system nic vic :)
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
tohle je presne chovani
cng https://diit.cz/profil/co-ng
15. 5. 2026 - 08:27https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskusetohle je presne chovani kktske unie, nekde vidi nejaky komplexni problem, ale vyberou nahodnou cast, kterou exemplarne socialisticky potrestaji a o zbytku problemu delaji, ze neexistuje...kdybys videl co se v ramci pojistek/skod likviduje za nove funkcni veci, tak by te trefilo, ale tohle nikoho netrapi, aktualne si nejakou hul na psa nasli, tak jsou spokojeni 🤡 a takovych pripadu jsou mraky, alibistickej system nic vic :)https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537659
+
A co má asi tak udělat, když kvantum věcí u nás odmítáme vyrábět, pretože to taky odmítáme kupovat za cenu, kterou nemáme šanci dostat pod nižší násobky čínské ceny, i kdybychom ze dne na den zrušili všechny byrokratické překážky, které zvyšují náklady? Jakože bys byl radši, kdyby EU nařídila nižší mzdy ve výrobě? Ať se máme jako čínská "střední" třída? :-) ... Mlčeti zlato.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
A co má asi tak udělat, když
MikeX https://diit.cz/profil/mikemin
19. 5. 2026 - 11:35https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseA co má asi tak udělat, když kvantum věcí u nás odmítáme vyrábět, pretože to taky odmítáme kupovat za cenu, kterou nemáme šanci dostat pod nižší násobky čínské ceny, i kdybychom ze dne na den zrušili všechny byrokratické překážky, které zvyšují náklady? Jakože bys byl radši, kdyby EU nařídila nižší mzdy ve výrobě? Ať se máme jako čínská "střední" třída? :-) ... Mlčeti zlato.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537878
+
Řekl bych, že tato cla jsou proti těm Trumberovým pěkný čajíšek. U Trumbery to "odborníci" vítali.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Řekl bych, že tato cla jsou
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
14. 5. 2026 - 20:36https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseŘekl bych, že tato cla jsou proti těm Trumberovým pěkný čajíšek. U Trumbery to "odborníci" vítali.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537623
+
Ona ta argumentace vyzniva tak, ze tam lidi kvuli par korunam nakupujou radioaktivni hajzlpapir, nebo tak neco, kvuli cemuz jednak pokrachujou mistni vyrobci a jeste to pusobi dalsi problemy. Pokud by to bylo takhle, tak dobre, nad tim bysme se mozna mohli zamyslet. A ano, nekteri tam asi fakt koupi uplne vsechno.
Ale u spousty dalsich veci, ktery tu nikdo nikdy nevyrabel a vyrabet nebude, ty omezovaci snahy povedou k cemu? Pokud to nekdo zacne nabizet lokalne, bude to ta sama z Ciny dovezena vec, bez jakykoliv pridany hodnoty pro zakaznika. Jiste, nejpis k tomu bude treba povinnej ceskej navod, kterej naprosto nikoho nezajima. Nebo zaruka, ktera obecne neni spatna, ale pokud to bude vec za kilo, stejne se mi vic vyplati si to koupit novy, nez se srat s reklamaci (i cas ma svoji hodnotu).
V neposledni rade jsou cinsky velkotrziste skvely v tom, ze nabidka je "od spendliku po lokomotivu", clovek koupi naprosto nesourody veci a oni to poslou pekne v jednom balicku. Kdyz to budu shanet u nas, tak pokud to vubec bude dostupny, kazda vec bude v jinym eshopu, pekne se samostatnym postovnym. To je na ruzny drobnosti nepouzitelny.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Ona ta argumentace vyzniva
Sob https://diit.cz/profil/sob01
15. 5. 2026 - 03:44https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseOna ta argumentace vyzniva tak, ze tam lidi kvuli par korunam nakupujou radioaktivni hajzlpapir, nebo tak neco, kvuli cemuz jednak pokrachujou mistni vyrobci a jeste to pusobi dalsi problemy. Pokud by to bylo takhle, tak dobre, nad tim bysme se mozna mohli zamyslet. A ano, nekteri tam asi fakt koupi uplne vsechno.
Ale u spousty dalsich veci, ktery tu nikdo nikdy nevyrabel a vyrabet nebude, ty omezovaci snahy povedou k cemu? Pokud to nekdo zacne nabizet lokalne, bude to ta sama z Ciny dovezena vec, bez jakykoliv pridany hodnoty pro zakaznika. Jiste, nejpis k tomu bude treba povinnej ceskej navod, kterej naprosto nikoho nezajima. Nebo zaruka, ktera obecne neni spatna, ale pokud to bude vec za kilo, stejne se mi vic vyplati si to koupit novy, nez se srat s reklamaci (i cas ma svoji hodnotu).
V neposledni rade jsou cinsky velkotrziste skvely v tom, ze nabidka je "od spendliku po lokomotivu", clovek koupi naprosto nesourody veci a oni to poslou pekne v jednom balicku. Kdyz to budu shanet u nas, tak pokud to vubec bude dostupny, kazda vec bude v jinym eshopu, pekne se samostatnym postovnym. To je na ruzny drobnosti nepouzitelny.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537646
+
No co, tak si cinania otvoria europske sklady a vymalovane. Dost veci uz aj tak ide niekde z EU. Chapem, ze Cina je neprijemny konkurent, ale ked EU tu likviduje akukolvek vyrobu kdejakou byrokraciou, zelenou agendou a dalsimi zhovadilostami, tak sa niet comu sa cudovat, ze tam ludia nakupuju. No a samozrejme, ze k tomu pripsieva aj priekupnictvo, ked v EU predavaju vyslovene rovnaky tovar ako cinan, ale bezne s prirazkou viac ako 100%.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No co, tak si cinania otvoria
x3m https://diit.cz/profil/x3m
14. 5. 2026 - 10:58https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNo co, tak si cinania otvoria europske sklady a vymalovane. Dost veci uz aj tak ide niekde z EU. Chapem, ze Cina je neprijemny konkurent, ale ked EU tu likviduje akukolvek vyrobu kdejakou byrokraciou, zelenou agendou a dalsimi zhovadilostami, tak sa niet comu sa cudovat, ze tam ludia nakupuju. No a samozrejme, ze k tomu pripsieva aj priekupnictvo, ked v EU predavaju vyslovene rovnaky tovar ako cinan, ale bezne s prirazkou viac ako 100%.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537540
+
Fakt?
Kolik ho bude takový sklad stát? Kolik lidí tady bude muset pracovat? Samozřejmě si to nechá zaplatit.
Dá se to dělat u některých položek, kde prostě toho pošle kontejner a je to tady žádané zboží, třeba mě napadají některé monitory, je to velká položka za hodně chechtáků, takže klidně lze řešit skladování v EU.
Ale opravdu tady bude třeba Shien importovat a skladovat všech 600 tisíc unikátních položek v nějakém v adekvátním množství? Navíc když denně se ta nabídka obměňuje až o desetitisíce položek? Třeba další levná móda - H&M, ti mají asi 4,5 tisíce položek, to není 2x tolik, 10x tolik, to je 100x tolik, navíc Shien v denním průměru přidává několik tisíc nových položek denně (a staré zase mizí)
A pak bude mít skladníky, kteří budou ty korunové položky sbírat po skladových halách s půl milionem unikátních položek? To celé aby někdo neplatil 3 éčka fix cla a zaplatí 5 éček v ceně zboží?
Tomu asi nevěříš, že.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Fakt?
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 11:32https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseFakt?
Kolik ho bude takový sklad stát? Kolik lidí tady bude muset pracovat? Samozřejmě si to nechá zaplatit.
Dá se to dělat u některých položek, kde prostě toho pošle kontejner a je to tady žádané zboží, třeba mě napadají některé monitory, je to velká položka za hodně chechtáků, takže klidně lze řešit skladování v EU.
Ale opravdu tady bude třeba Shien importovat a skladovat všech 600 tisíc unikátních položek v nějakém v adekvátním množství? Navíc když denně se ta nabídka obměňuje až o desetitisíce položek? Třeba další levná móda - H&M, ti mají asi 4,5 tisíce položek, to není 2x tolik, 10x tolik, to je 100x tolik, navíc Shien v denním průměru přidává několik tisíc nových položek denně (a staré zase mizí)
A pak bude mít skladníky, kteří budou ty korunové položky sbírat po skladových halách s půl milionem unikátních položek? To celé aby někdo neplatil 3 éčka fix cla a zaplatí 5 éček v ceně zboží?
Tomu asi nevěříš, že.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537553
+
Koľko ľudí neviem. Ale určite Číňanov, ktorých si sem dovezú, lebo za tú mzdu by to tu nikto nedal.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Koľko ľudí neviem. Ale určite
zoki https://diit.cz/profil/zoki
14. 5. 2026 - 11:45https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseKoľko ľudí neviem. Ale určite Číňanov, ktorých si sem dovezú, lebo za tú mzdu by to tu nikto nedal.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537557
+
Aha, takže budeš mít obrovské sklady, jako fakt velké komplexy, kde si navezeš lidi z číny, počítám to budou tisíce až desetitisíce lidí, které v EU budeš muset živit, ubytovat atd... To rozhodně nebude stát 500 dolarů měsíčně jako v číně nízkopříjmový dělník, to bude stát výrazně více.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Aha, takže budeš mít obrovské
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 12:00https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAha, takže budeš mít obrovské sklady, jako fakt velké komplexy, kde si navezeš lidi z číny, počítám to budou tisíce až desetitisíce lidí, které v EU budeš muset živit, ubytovat atd... To rozhodně nebude stát 500 dolarů měsíčně jako v číně nízkopříjmový dělník, to bude stát výrazně více.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537561
+
14. 5. 2026 - 15:33https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseSklady jsou dnes plně robotické.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537589
+
Ty nově otevřené sklady jsou plně robotické.
inzeráty budou do těch zastaralých.
Pravda že i ten moderní robotický sklad potřebuje nějakou obsluhu.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ty nově otevřené sklady jsou
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
15. 5. 2026 - 04:45https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTy nově otevřené sklady jsou plně robotické.
inzeráty budou do těch zastaralých.
Pravda že i ten moderní robotický sklad potřebuje nějakou obsluhu.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537649
+
Ono celkem i záleží jak je sklad velký (robotizace se vyplatí až od určité velikosti) a co se tam skladuje (některé skladové položky dávají roboti levou zadní ale pořád tu jsou některé kategorie se kterými si člověk poradí líp)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ono celkem i záleží jak je
TOW https://diit.cz/profil/tow
15. 5. 2026 - 08:14https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseOno celkem i záleží jak je sklad velký (robotizace se vyplatí až od určité velikosti) a co se tam skladuje (některé skladové položky dávají roboti levou zadní ale pořád tu jsou některé kategorie se kterými si člověk poradí líp)https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537657
+
Sice tuto informaci již mám, ale přesto jsem za tento článek vděčný. Stokrát užitečnější, než sledovat dostupnost jednoho notebooku, který stejně nikdo ze zdejších odborníků nekoupí.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Sice tuto informaci již mám,
simik https://diit.cz/profil/simik
14. 5. 2026 - 11:44https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseSice tuto informaci již mám, ale přesto jsem za tento článek vděčný. Stokrát užitečnější, než sledovat dostupnost jednoho notebooku, který stejně nikdo ze zdejších odborníků nekoupí.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537556
+
Jenom taková drobnost k tomuhle bubákovi, ale dopadne tohle opravdu na velkoobchody z PRC a nebo se to, stejně jako všechna předchozí opatření, bude fakticky týkat všech kromě PRC masovek?
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Jenom taková drobnost k
vesa https://diit.cz/profil/ln3n4tvgdy
14. 5. 2026 - 11:57https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseJenom taková drobnost k tomuhle bubákovi, ale dopadne tohle opravdu na velkoobchody z PRC a nebo se to, stejně jako všechna předchozí opatření, bude fakticky týkat všech kromě PRC masovek?https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537560
+
Samozřejmě, že ty větší firmy budou mít víc šancí to obejít. Jim se vyplatí mít tady nějakou infrastrukturu, těm malým ne.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Samozřejmě, že ty větší firmy
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
14. 5. 2026 - 20:40https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseSamozřejmě, že ty větší firmy budou mít víc šancí to obejít. Jim se vyplatí mít tady nějakou infrastrukturu, těm malým ne.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537626
+
Jenže prezentováno je to přesně opačně. Stejně jako při snižování limitů, alík dopad minimální zatím co ebay, etsy a další opravdu individuální dovozy opruz naplno.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jenže prezentováno je to
vesa https://diit.cz/profil/ln3n4tvgdy
14. 5. 2026 - 22:24https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseJenže prezentováno je to přesně opačně. Stejně jako při snižování limitů, alík dopad minimální zatím co ebay, etsy a další opravdu individuální dovozy opruz naplno.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537638
+
Nicméně teda, jestli jsem doteď koupil na Ali zboží za 100 Kč, ale lokálně by to stálo 800 Kč, tak se sice EU nažere a mě to vyjde na dvojnásobek, ale furt levněji než to kupovat u nás!
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Sračky z EU, vystoupit, včera
RedMaX https://diit.cz/profil/redmarx
14. 5. 2026 - 21:50https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseSračky z EU, vystoupit, včera bylo pozdě!
Nicméně teda, jestli jsem doteď koupil na Ali zboží za 100 Kč, ale lokálně by to stálo 800 Kč, tak se sice EU nažere a mě to vyjde na dvojnásobek, ale furt levněji než to kupovat u nás!https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537636
+
Úvaha: Celé to má "jednoduché" řešení, číňan vezme nákup a ze všech položek udělá jednu "1x set". :-)
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Úvaha: Celé to má "jednoduché
simik https://diit.cz/profil/simik
15. 5. 2026 - 07:14https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseÚvaha: Celé to má "jednoduché" řešení, číňan vezme nákup a ze všech položek udělá jednu "1x set". :-)https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537656
+
No jo, tak jsem objednal a udělal si lehkou zásobu věcí co doma potřebuju ale v EU nejde koupit nebo je to tu za nesmyslé peníze.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
No jo, tak jsem objednal a
TOW https://diit.cz/profil/tow
15. 5. 2026 - 08:19https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNo jo, tak jsem objednal a udělal si lehkou zásobu věcí co doma potřebuju ale v EU nejde koupit nebo je to tu za nesmyslé peníze.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537658
+
Je to svinstvo, neneavidm EU cla a proklinam uredniky co tohle vymysleli ;-)
A 3eura za kazdy tyub zbozi uz je snad i ilegalni svinstvo - jeste bych s nadavanim nejak zkousl 3eura za zdruzeny balik - no nic ptal jsme se co na to Aliexpress
- zalozi sklady v EU a budou to cele obchazet, dodaji cely kontejner, ten procli, nejak jako firma, takze zadne 3e ale podle nakupni ceny !!! ne prodejni jako se vam to deje.
EU ale chce, aby Aliexpress pod pokuytou 1 miliardy euro spojil jejich prodeje s EU a nemohl tak obchazet palceni DPH - klasika , prodate neco za 1k euro , EU reknete ze jste to prodal za 100 euro - z toiho zaplatite DPH (clo se neplati) a vyjebano ;-) - btw male prodjece k tomu nedonuti nikdy, aliexpressa no - ale to je v cajku, cena v Cine je za vvse co kupujete 1/2 - takze buffer tam maji.
Pokud tim vznikne ferova cena, odvede se DPH tak tak se ma a cla zusyanou mezi 0-3% - casto je clo velmi nikze, jen nektere veci maji cla silene vysoke v desitkach % (kola, auta, ted nevim zda i dily na kola ale myslim ze jen cela kola -m v zine je cena dilu na kola 1/10 !!! a za tu to kupuji v EU a okradaji tak zakazniky)
Jeden cyklista mi rikal, ze seomylem dostal n a cykloveltrh pro prodejce, ziskal cenik a kdyz se prodfejce dozvedel, ze je koncak, tak mu jej nasilim sebral - ze tohle ani nesmi vuidet, jen cumel jak nizke ty ceny jsou
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Je to svinstvo, neneavidm EU
Izak https://diit.cz/profil/izak
15. 5. 2026 - 14:04https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseJe to svinstvo, neneavidm EU cla a proklinam uredniky co tohle vymysleli ;-)
A 3eura za kazdy tyub zbozi uz je snad i ilegalni svinstvo - jeste bych s nadavanim nejak zkousl 3eura za zdruzeny balik - no nic ptal jsme se co na to Aliexpress
- zalozi sklady v EU a budou to cele obchazet, dodaji cely kontejner, ten procli, nejak jako firma, takze zadne 3e ale podle nakupni ceny !!! ne prodejni jako se vam to deje.
EU ale chce, aby Aliexpress pod pokuytou 1 miliardy euro spojil jejich prodeje s EU a nemohl tak obchazet palceni DPH - klasika , prodate neco za 1k euro , EU reknete ze jste to prodal za 100 euro - z toiho zaplatite DPH (clo se neplati) a vyjebano ;-) - btw male prodjece k tomu nedonuti nikdy, aliexpressa no - ale to je v cajku, cena v Cine je za vvse co kupujete 1/2 - takze buffer tam maji.
Pokud tim vznikne ferova cena, odvede se DPH tak tak se ma a cla zusyanou mezi 0-3% - casto je clo velmi nikze, jen nektere veci maji cla silene vysoke v desitkach % (kola, auta, ted nevim zda i dily na kola ale myslim ze jen cela kola -m v zine je cena dilu na kola 1/10 !!! a za tu to kupuji v EU a okradaji tak zakazniky)
Jeden cyklista mi rikal, ze seomylem dostal n a cykloveltrh pro prodejce, ziskal cenik a kdyz se prodfejce dozvedel, ze je koncak, tak mu jej nasilim sebral - ze tohle ani nesmi vuidet, jen cumel jak nizke ty ceny jsou https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537693
+
Vite co bude prdel, az udelate ten jejkich Merkosur, nebo jeste lepe bezcelni uni s USA a v USA zase presnou vybirat cla ;-) nebo budou vybirat jen tech svych 3-8% dane --- pak si v USA zalozite PO-BOX - tam to poslete za levne cisnke postovne a z USA to dolifruji uz jako US zbozi do EU - Aliexrpess is tam sam doda svoje vlastni lode ;-)) vsadte boty, ze Cinan se vsim vzdy vyjebe - Aliexpress mi to potvrdil, uz to maji hotovem, maji sklady, maji v doruceni nejaky Local+ nebo neco takoveho, takze oni uz jsou na to davno pripraveni - po vas EU nmebude vybirat ani tech 3e - ty se vam uz samy objevi v Aliexpressu - mozna vam tam vznikne i katgorizace zbozi - ale jak budou kategorivat elekrtronika vse v jenom ? sroubek i vrtak to same ? nebot de jure je skoro vse jina celni kategorie i kdyz clo je casto nula ... kazda zeme to ma i jinak - ale vsadim boty, ze to nikod nebude kontrolovat, prosete dohodi balik a uzdelji z toho 1x 3e polozku jako DAREK ;-) nebo neco obecneho - kdyz prodaji trickoo, muzou ruict ze ty srouibovaky jsou odoba na tricko ;-) - jako ze fakt a je to k tomu
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Vite co bude prdel, az
Izak https://diit.cz/profil/izak
15. 5. 2026 - 14:10https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseVite co bude prdel, az udelate ten jejkich Merkosur, nebo jeste lepe bezcelni uni s USA a v USA zase presnou vybirat cla ;-) nebo budou vybirat jen tech svych 3-8% dane --- pak si v USA zalozite PO-BOX - tam to poslete za levne cisnke postovne a z USA to dolifruji uz jako US zbozi do EU - Aliexrpess is tam sam doda svoje vlastni lode ;-)) vsadte boty, ze Cinan se vsim vzdy vyjebe - Aliexpress mi to potvrdil, uz to maji hotovem, maji sklady, maji v doruceni nejaky Local+ nebo neco takoveho, takze oni uz jsou na to davno pripraveni - po vas EU nmebude vybirat ani tech 3e - ty se vam uz samy objevi v Aliexpressu - mozna vam tam vznikne i katgorizace zbozi - ale jak budou kategorivat elekrtronika vse v jenom ? sroubek i vrtak to same ? nebot de jure je skoro vse jina celni kategorie i kdyz clo je casto nula ... kazda zeme to ma i jinak - ale vsadim boty, ze to nikod nebude kontrolovat, prosete dohodi balik a uzdelji z toho 1x 3e polozku jako DAREK ;-) nebo neco obecneho - kdyz prodaji trickoo, muzou ruict ze ty srouibovaky jsou odoba na tricko ;-) - jako ze fakt a je to k tomu https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537695
+
Btw tim vybiranim nasobku 3e iz baliku, kde je 20 zdruzneych baliku je fakt mega svinstvo a mega bordel, kterty by relne uplne prehltil posty i celnice - uz ted to skoro nestihaji a dokazete si predtavit, ze by tohle delali - a co vratky - to bvude prdel,on teda Aliexpress nepalti hned, plati az je vse doruceno, ale vse co se bude rkelamovat, bude chtit 3e zpatky ;-)) - treba ze balik nedosel, dosel rozbity ... to takhle nekdo vybirao nezakonne pokuty a pak musel vracet naraz 15 milionu kc ;-)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Btw tim vybiranim nasobku 3e
Izak https://diit.cz/profil/izak
15. 5. 2026 - 14:13https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseBtw tim vybiranim nasobku 3e iz baliku, kde je 20 zdruzneych baliku je fakt mega svinstvo a mega bordel, kterty by relne uplne prehltil posty i celnice - uz ted to skoro nestihaji a dokazete si predtavit, ze by tohle delali - a co vratky - to bvude prdel,on teda Aliexpress nepalti hned, plati az je vse doruceno, ale vse co se bude rkelamovat, bude chtit 3e zpatky ;-)) - treba ze balik nedosel, dosel rozbity ... to takhle nekdo vybirao nezakonne pokuty a pak musel vracet naraz 15 milionu kc ;-) https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537696
+
To máme, ale skvělou EU jak nás pěkně chrání. Hnus velebnosti tohle je prý ten kapitalismus, prý trh všechno vyřeší a pak ho takhle pokřivíme a o svobodě a demokracii se nedá ani mluvit.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
To máme, ale skvělou EU jak
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
15. 5. 2026 - 17:12https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTo máme, ale skvělou EU jak nás pěkně chrání. Hnus velebnosti tohle je prý ten kapitalismus, prý trh všechno vyřeší a pak ho takhle pokřivíme a o svobodě a demokracii se nedá ani mluvit.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537710
+
Řešíme problém DOTOVANÝCH zásilek KOMUNISTICKOU Čínou a my tu křivíme kapitalismus. *<:o) ... Některým z vás už fakt hrabe.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Řešíme problém DOTOVANÝCH
MikeX https://diit.cz/profil/mikemin
19. 5. 2026 - 11:40https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseŘešíme problém DOTOVANÝCH zásilek KOMUNISTICKOU Čínou a my tu křivíme kapitalismus. *<:o) ... Některým z vás už fakt hrabe.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537881
+
Ne řešíme tu to, že nás EU chce zase obrat o naše peníze
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Ne řešíme tu to, že nás EU
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
19. 5. 2026 - 14:58https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNe řešíme tu to, že nás EU chce zase obrat o naše penízehttps://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537915
+
19. 5. 2026 - 14:59https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseMůžeš se odstěhovat mimo EU.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537916
+
A co kdyby tak EU dělala něco pro své občany kvůli tomu tam snad jsou a ne jít proti svým občanům a hájit kdo ví co asi své kapsy a kapsy nadnárodních korporací.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
A co kdyby tak EU dělala něco
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
19. 5. 2026 - 15:07https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseA co kdyby tak EU dělala něco pro své občany kvůli tomu tam snad jsou a ne jít proti svým občanům a hájit kdo ví co asi své kapsy a kapsy nadnárodních korporací.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537917
+
Zatím dělá víc pro nás než proti nám. Nic není dokonalé.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Zatím dělá víc pro nás než
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 15:08https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseZatím dělá víc pro nás než proti nám. Nic není dokonalé.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537918
+
Ale kdepak toho co dělá pro občany je hodně málo, ale když tvrdíte jak toho hodně dělá tak napište co přesně pro nás udělala a mám díky tomu více peněz v peněžence.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ale kdepak toho co dělá pro
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
19. 5. 2026 - 17:27https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAle kdepak toho co dělá pro občany je hodně málo, ale když tvrdíte jak toho hodně dělá tak napište co přesně pro nás udělala a mám díky tomu více peněz v peněžence.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537927
+
I v hodnocení jen podle peněženky je pro naší silně exportní zemi EU v plusu.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
I v hodnocení jen podle
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 17:44https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseI v hodnocení jen podle peněženky je pro naší silně exportní zemi EU v plusu.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537929
+
No a kde to vidím v peněžence? Tady to zrovna vidím, ale negativně, protože mě položka co teď stojí pár korun a v té skvělé EU ji neseženo a to pominu, že i spousta věcí co v EU je tak se nedá z jiné země koupit a zaslat k nám do ČR, tak za chvíli mě bude stát o cca 75kč dráž a je úplně jedno kolik ta položka bude stát. A i když pominu peněženku tak z EU jen samé příkazy, nařízení a když neuposlechneme tak vyhrožování pokutami, soudy atd. prostě podle vás je tohle skvělá EU, ale podle mě ne, je to ještě horší než když nám kde co určoval SSSR, jediný rozdíl je v tom, že můžu jezdit po světě když tedy na to mám.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
No a kde to vidím v peněžence
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
19. 5. 2026 - 17:58https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNo a kde to vidím v peněžence? Tady to zrovna vidím, ale negativně, protože mě položka co teď stojí pár korun a v té skvělé EU ji neseženo a to pominu, že i spousta věcí co v EU je tak se nedá z jiné země koupit a zaslat k nám do ČR, tak za chvíli mě bude stát o cca 75kč dráž a je úplně jedno kolik ta položka bude stát. A i když pominu peněženku tak z EU jen samé příkazy, nařízení a když neuposlechneme tak vyhrožování pokutami, soudy atd. prostě podle vás je tohle skvělá EU, ale podle mě ne, je to ještě horší než když nám kde co určoval SSSR, jediný rozdíl je v tom, že můžu jezdit po světě když tedy na to mám.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537931
+
Máme dvojnásobné platy a ty řešíš +75 Kč na balík z Číny. Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc, která v jiných zemí EU není (přitom stejné bruselské směrnice). Až na 4leté okno tu vládne celou dobu Babiš.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Máme dvojnásobné platy a ty
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 18:26https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseMáme dvojnásobné platy a ty řešíš +75 Kč na balík z Číny. Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc, která v jiných zemí EU není (přitom stejné bruselské směrnice). Až na 4leté okno tu vládne celou dobu Babiš.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537932
+
... podle pana Googla.."... Pro představu o tempu evropské legislativy vydává EU průměrně kolem 1000 až 1500 nařízení ročně"
ha ha ha
"Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc," to budou nejspis ty "nenarizeni", ktere pak musis predelavat do narodniho prava :))
ha ha ha
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
... podle pana Googla.."...
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
19. 5. 2026 - 22:30https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse... podle pana Googla.."... Pro představu o tempu evropské legislativy vydává EU průměrně kolem 1000 až 1500 nařízení ročně"
ha ha ha
"Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc," to budou nejspis ty "nenarizeni", ktere pak musis predelavat do narodniho prava :))
ha ha hahttps://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537940
+
Ale záleží, jak je která národní vláda předělá do místní podoby.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Ale záleží, jak je která
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
19. 5. 2026 - 23:24https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAle záleží, jak je která národní vláda předělá do místní podoby.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537941
+
Ja myslel, ze jsi tvrdil, ze eu vlastne nesere jedno narizeni za druhym... A ono sere, takovy 3-4 denne vcetne svatku a sobot s nedeli, ty modroline
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ja myslel, ze jsi tvrdil, ze
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
20. 5. 2026 - 09:38https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseJa myslel, ze jsi tvrdil, ze eu vlastne nesere jedno narizeni za druhym... A ono sere, takovy 3-4 denne vcetne svatku a sobot s nedeli, ty modrolinehttps://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537962
+
To nařízení ale neplatí, dokud ho národní vláda neimplementuje v zákonech země, ty modroline.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To nařízení ale neplatí,
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
20. 5. 2026 - 11:03https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTo nařízení ale neplatí, dokud ho národní vláda neimplementuje v zákonech země, ty modroline.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537978
+
To narizeni musis implementovat. To znamena misis proto udelat legislativni proces v dane zemi. To znamena, ze na to musisi venovat zdroje, ktere hy jsi ji ak mohl pouzivat jinde a jinak. Pokud neimplementujes, vystavujes se riziku pokut a soudnich pri s EU.
Takze vsechno co tu psal predchozi prispivatel a ry jsi mu oponoval, je pravda a ty zase meles vzduchoprazdno,
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To narizeni musis
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
20. 5. 2026 - 14:40https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTo narizeni musis implementovat. To znamena misis proto udelat legislativni proces v dane zemi. To znamena, ze na to musisi venovat zdroje, ktere hy jsi ji ak mohl pouzivat jinde a jinak. Pokud neimplementujes, vystavujes se riziku pokut a soudnich pri s EU.
Takze vsechno co tu psal predchozi prispivatel a ry jsi mu oponoval, je pravda a ty zase meles vzduchoprazdno, https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538016
+
Co to zas meleš. Já sám psal, že musíme směrnice implementovat - akorát že podobu můžeme dost ovlivnit. Jednoduchý důkaz: jak je ta samá směrnice implementovaná v jiných zemích.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Co to zas meleš. Já sám psal,
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
20. 5. 2026 - 14:42https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseCo to zas meleš. Já sám psal, že musíme směrnice implementovat - akorát že podobu můžeme dost ovlivnit. Jednoduchý důkaz: jak je ta samá směrnice implementovaná v jiných zemích.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538017
+
Nějak ti modrá propaganda zatemnila mozek. Takže podle tebe když neimplementuje náš stát nebo tam implementuje, že budeme platit jen 5kč tohle clo tak ho nemusíme jako občané platit a nebo budeme platit jen 5kč? To asi ne, že. Stejná směrnice je vždy implementovaná v základních bodech stejně všude a nebo si myslíte, že když tedy nechceme zelené šílenství tak ho nemusíme mít, názorně vidět na uhelných dolech,atd.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nějak ti modrá propaganda
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
21. 5. 2026 - 08:37https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNějak ti modrá propaganda zatemnila mozek. Takže podle tebe když neimplementuje náš stát nebo tam implementuje, že budeme platit jen 5kč tohle clo tak ho nemusíme jako občané platit a nebo budeme platit jen 5kč? To asi ne, že. Stejná směrnice je vždy implementovaná v základních bodech stejně všude a nebo si myslíte, že když tedy nechceme zelené šílenství tak ho nemusíme mít, názorně vidět na uhelných dolech,atd.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538070
+
Zelené šílenství v Česku je hlavně na solární elektrárny před 20 lety. Za ty EU nemůže.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Zelené šílenství v Česku je
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
21. 5. 2026 - 09:09https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseZelené šílenství v Česku je hlavně na solární elektrárny před 20 lety. Za ty EU nemůže.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538078
+
EU vlastne tady ani neni, ono vlastne vubec nic nedela a uz vubec za nic nemuze :))
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
EU vlastne tady ani neni, ono
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
21. 5. 2026 - 09:24https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseEU vlastne tady ani neni, ono vlastne vubec nic nedela a uz vubec za nic nemuze :))https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538081
+
Ne nemůže jen to zuby nehty prosazuje a všechny do toho nutí, ale jak vidím tak vy jste tu asi teď přistál z jiné planety a nebo se probudil z kónatu.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ne nemůže jen to zuby nehty
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
21. 5. 2026 - 14:48https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNe nemůže jen to zuby nehty prosazuje a všechny do toho nutí, ale jak vidím tak vy jste tu asi teď přistál z jiné planety a nebo se probudil z kónatu.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538128
+
Naopak vy nechápete, že před 20 lety to byla o dost jiná EU. Opět, stačí se podívat, jak se stejnými směrnicemi "shora" jely ostatní země.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Naopak vy nechápete, že před
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
21. 5. 2026 - 15:03https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNaopak vy nechápete, že před 20 lety to byla o dost jiná EU. Opět, stačí se podívat, jak se stejnými směrnicemi "shora" jely ostatní země.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538131
+
Ale tady se bavíme o dnešní EU ne o té co byla před 20lety. A dejte sem nějaký důkaz jaký je rozdíl se stejnou směrnicí u nás a v jiné zemi EU. A jeden dotaz bude se tohle EU clo platit ve stejné výši a podle stejných pravidel ve všech státech a nebo bude v každém státě EU jiné?
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Ale tady se bavíme o dnešní
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
21. 5. 2026 - 20:21https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAle tady se bavíme o dnešní EU ne o té co byla před 20lety. A dejte sem nějaký důkaz jaký je rozdíl se stejnou směrnicí u nás a v jiné zemi EU. A jeden dotaz bude se tohle EU clo platit ve stejné výši a podle stejných pravidel ve všech státech a nebo bude v každém státě EU jiné?https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538159
+
Největší náklady na "zelené šílenství" jsou právě soláry před 20 lety.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Největší náklady na "zelené
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
21. 5. 2026 - 20:31https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNejvětší náklady na "zelené šílenství" jsou právě soláry před 20 lety.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538161
+
Největší náklady teprve přijdou s ETS2 a dalšími uhlíkovými daněmi, ale vlastně podle vás to nemusíme implementovat do našich zákonů takže se nic neděje. Jinak odbýháte od tématu a to je neúměrné zdražení zásilek z Číny díky nařízení EU.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Největší náklady teprve
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
23. 5. 2026 - 11:49https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseNejvětší náklady teprve přijdou s ETS2 a dalšími uhlíkovými daněmi, ale vlastně podle vás to nemusíme implementovat do našich zákonů takže se nic neděje. Jinak odbýháte od tématu a to je neúměrné zdražení zásilek z Číny díky nařízení EU.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538341
+
ETS 2 bude mít menší dopad než např válka s Íránem. Vidíte snad, že by jezdili lidí míň? Většina aut jen řidič. A co je neúměrně zdražení zásilek z Číny? Těch 76 Kč?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ETS 2 bude mít menší dopad
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
23. 5. 2026 - 13:18https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseETS 2 bude mít menší dopad než např válka s Íránem. Vidíte snad, že by jezdili lidí míň? Většina aut jen řidič. A co je neúměrně zdražení zásilek z Číny? Těch 76 Kč?https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538343
+
Ano těch 75kč u zásilky za 20korun je to neúměrné.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ano těch 75kč u zásilky za
Stan https://diit.cz/profil/standa-novotny1
24. 5. 2026 - 09:52https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAno těch 75kč u zásilky za 20korun je to neúměrné.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538367
+
"Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc, která v jiných zemí EU není (přitom stejné bruselské směrnice). Až na 4leté okno tu vládne celou dobu Babiš."
"Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc, která v jiných zemí EU není "
.. ne dneska vetsinu smernic produkuje EU, ze kterych se vychazi a implementuji se pak vsude, plus minus autobus podobne
"Až na 4leté okno tu vládne celou dobu Babiš."
.. s babisem nebo fialakem nebo jinym ladikem, to nema nic spolecneho
Zakonodarci travi cas implmentaci narizeni a predpisu EU, ktere oni serou jak mravenci kralovna vajicka. Pritom zasadni veci, ktere pohrbivaji evropsky prumysl, jeho konkurence schopnost, sobestacnost EU atd, je nekde na pate koleji. Zkus chvili premyslet racionalne a ne jen konzumovat propagandu z novinek.cz a lidove fronty EU.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"Jinak většina příkazů/zákazů
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
21. 5. 2026 - 09:24https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse"Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc, která v jiných zemí EU není (přitom stejné bruselské směrnice). Až na 4leté okno tu vládne celou dobu Babiš."
"Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc, která v jiných zemí EU není "
.. ne dneska vetsinu smernic produkuje EU, ze kterych se vychazi a implementuji se pak vsude, plus minus autobus podobne
"Až na 4leté okno tu vládne celou dobu Babiš."
.. s babisem nebo fialakem nebo jinym ladikem, to nema nic spolecneho
Zakonodarci travi cas implmentaci narizeni a predpisu EU, ktere oni serou jak mravenci kralovna vajicka. Pritom zasadni veci, ktere pohrbivaji evropsky prumysl, jeho konkurence schopnost, sobestacnost EU atd, je nekde na pate koleji. Zkus chvili premyslet racionalne a ne jen konzumovat propagandu z novinek.cz a lidove fronty EU.
https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538080
+
Europa fakticky dotovala postu z ciny. Ceska posta dostane z malych balikov z ciny mozno jednotky korun a pritom to casto dorucuje az na adresu, takze je to stratovy biznis. Nejaka dan musela prist.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Europa fakticky dotovala
bulldozer https://diit.cz/profil/ghwjrw6ufm
16. 5. 2026 - 16:13https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseEuropa fakticky dotovala postu z ciny. Ceska posta dostane z malych balikov z ciny mozno jednotky korun a pritom to casto dorucuje az na adresu, takze je to stratovy biznis. Nejaka dan musela prist.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537762
+
Lidi by klidně zvolili něco jiného než Českou poštu. Navíc když cesta po Česku trvá déle než z Číny do Česka a ve schránce skončí jen lísteček Nezastižen.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Lidi by klidně zvolili něco
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
16. 5. 2026 - 16:15https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseLidi by klidně zvolili něco jiného než Českou poštu. Navíc když cesta po Česku trvá déle než z Číny do Česka a ve schránce skončí jen lísteček Nezastižen.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537763
+
Ať by zvolili kohokoliv, ta cena za dopravu by se nikomu nevyplatila. A poštou to jde právě z důvodu, že Čína zneužívá svého postavení v různých organizacích. Někde vystupuje jako země patřící mezi nejbohatší a jinde se stále schovává za země třetího světa a využívá z toho plynoucí výhody, třeba nízké poštovné.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Ať by zvolili kohokoliv, ta
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
16. 5. 2026 - 16:36https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAť by zvolili kohokoliv, ta cena za dopravu by se nikomu nevyplatila. A poštou to jde právě z důvodu, že Čína zneužívá svého postavení v různých organizacích. Někde vystupuje jako země patřící mezi nejbohatší a jinde se stále schovává za země třetího světa a využívá z toho plynoucí výhody, třeba nízké poštovné.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537765
+
Aha dobrá teorie. A proč to poslední léta chodí do zásilkovny? Asi proto, že je pro všechny výhodnější.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Aha dobrá teorie. A proč to
Jakub Hustín https://diit.cz/profil/thegrid
21. 5. 2026 - 22:03https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAha dobrá teorie. A proč to poslední léta chodí do zásilkovny? Asi proto, že je pro všechny výhodnější.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538172
+
Vydajne miesta zasilkovny dostavaju len cca 5 korun za balik, takze je to lacne. Ale mne to vzdy dorucuje ceska posta, postak to dovezie na adresu v Prahe a zavola.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Vydajne miesta zasilkovny
bulldozer https://diit.cz/profil/ghwjrw6ufm
22. 5. 2026 - 10:59https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseVydajne miesta zasilkovny dostavaju len cca 5 korun za balik, takze je to lacne. Ale mne to vzdy dorucuje ceska posta, postak to dovezie na adresu v Prahe a zavola.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538243
+
Tak sa budu spajat objednavky, bud si clovek zaplati casom alebo peniazmi. Tipujem ze ali a ine cinske shopy to tak spravia. Proste zaskrtnem policko ci chcem pockat kym sa spoji objednavka a suma 3e sa rozpocita medzi vsetkych, do EU to pride v ramci kontajneru a tu sa to roztriedi a rozposle.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Tak sa budu spajat objednavky
pito https://diit.cz/profil/pito
19. 5. 2026 - 11:30https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTak sa budu spajat objednavky, bud si clovek zaplati casom alebo peniazmi. Tipujem ze ali a ine cinske shopy to tak spravia. Proste zaskrtnem policko ci chcem pockat kym sa spoji objednavka a suma 3e sa rozpocita medzi vsetkych, do EU to pride v ramci kontajneru a tu sa to roztriedi a rozposle.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537877
+
Ak mas miliony objednavok denne, tak spajat ich je zlozite, navyse spajat mozes len podobny tovar. Ali ani nema dovod to riesit, lebo maju vlastny sklad, v ktorom maju niektore veci, sice cena je niekedy az o 50% vyssia ale poslu to ako 1 balik. Ja som takto uz 2 krat objednaval viac veci a radsej som si priplatil a objednal vsetko priamo zo skladu ali aby mi nechodilo 5 balikov.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ak mas miliony objednavok
bulldozer https://diit.cz/profil/ghwjrw6ufm
21. 5. 2026 - 01:11https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseAk mas miliony objednavok denne, tak spajat ich je zlozite, navyse spajat mozes len podobny tovar. Ali ani nema dovod to riesit, lebo maju vlastny sklad, v ktorom maju niektore veci, sice cena je niekedy az o 50% vyssia ale poslu to ako 1 balik. Ja som takto uz 2 krat objednaval viac veci a radsej som si priplatil a objednal vsetko priamo zo skladu ali aby mi nechodilo 5 balikov.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538058
+
Tak hlavně EU chrání evropské překupníky, co mají kapitál na kontejner elektroniky, aby to koncovému uživateli okořenily. Komu tímhle prospěje. Akorát těmto příživníkům. Třeba pro mě, jako dronaře je to pohroma. Nejde o to, že je to tu dražší, ale jak se tu píše, dají se tam sehnat věci, keré tady vůbec, nebo s mizerným výběrem. Různé elektronické součástky třeba.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak hlavně EU chrání evropské
Jakub Hustín https://diit.cz/profil/thegrid
21. 5. 2026 - 22:02https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuseTak hlavně EU chrání evropské překupníky, co mají kapitál na kontejner elektroniky, aby to koncovému uživateli okořenily. Komu tímhle prospěje. Akorát těmto příživníkům. Třeba pro mě, jako dronaře je to pohroma. Nejde o to, že je to tu dražší, ale jak se tu píše, dají se tam sehnat věci, keré tady vůbec, nebo s mizerným výběrem. Různé elektronické součástky třeba.https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1538171
+
Sice to prodraží některé věci zaslané z číny, na druhou stranu, spousty lidí nakupují v číně fakt kraviny, zaplavující evropu, v roce 2024,přišlo do evropy přes 4 miliardy balíků z číny. V témže roce jen Temu, Shien, TikTok, Alibaba posílaly do zámoří přes 10 tisíc tun denně.
A to třeba Shien s Temu teprve začínaly nabírat oblibu. A rozjížděly své praktiky, spočívající v retenci zákazníků, tlačení do aplikace, čas v ní strávený a k habbitu denního nakupování.
Díky tomu si tu evropu zaplavujeme nejen levným a leckdy nekvalitním zbožím, ale to zboží se také poměrně rychle mění v odpad, o odpadu ze samotných obalů zásilek to jsou i tisíce tun odpadu denně.
Tohle pomůže ty největší capiny redukovat a ty, kteří si jednou za čas objednají něco, co tady stojí násobně více, nebo tady jednoduše není, to nebude hrát velkou roli.
Tys ani nepochopil, že v kapitalismu to bez zbytečného odpadu opravdu nejde. Dobrou zprávou je, že s narůstající robotizací a AI se tenhle fuckfest bude muset nějak řešit a ne jako dosud kolem toho jen chodit a předstírat, že to neexistuje.
Kazítka jsou s dnešní společností tak prorostlá, že asi ani netušíš jak moc. Karbon vs titan v rámech kol, ledničky, pračky, auta. notebooky, SW - to není jen jedna komponenta na výrobek, ale celý vadný systém návrhu výrobku od prvního šroubku.
Naposledy jsem mluvil s ředitelem firmy, co vyrábí stroje, které něco vyrábí (tedy výrobky co si nekupují koncáci, ale jiné firmy) a ten se prokecl, když řekl něco ve stylu "naše staré stroje vydrží běhat 24/7 s minimální údržbou po dobu víc jak 15 let - to už nikdy nesmíme vyrobit". Lidi ani netuší, jak by se dal pokrok v technologiích využít k pohodovějšímu a výrazně méně životní prostředí zatěžujícímu životu, kdyby byl použit na zlepšení kvality a ne její snížení. Nějaký levný šmejdy vážně nejsou hlavní problém, ale jen vedlejší.
PS: Moje Nokia C5-00 co nedávno oslavila 16 let právě bezchybně našla mojí polohu na GPS navigaci. Má někdo nějaký dotykáč, co dokáže to samé? Navíc x let po krachu výrobce a celkové smrti OS (Symbian)? Ono je to dost zajímavé i ze softwarového hlediska, protože dnešní dotykáče potřebují pro stejnou funkci (navigování bez výrazného zasekávání) minimálně 4x větší výkon procesoru. Je to softwarový zázrak, že to zoufalé jednojádro dokáže vůbec navigovat. Ono v praxi je to za stejných podmínek (bez programového balastu na pozadí) spíš tak 8x vyšší výkon.
2G sítě vypnou za 2 roky.
3G už vypnuli.
4G vypnou za 8 let, ale to tu Nokii trápit nebude.
Navigace funguje i bez géčka, takže pokud bude fungovat, tak ji jako malou a lehkou zálohu budu občas stále používat. Výměna akumulátoru zabere 2 sekundy, tak možná ještě jeden dokoupím, i když ten současný je OK.
Bez dat tam těžko bude aktuální dopravní situace. Uzavírky, objížďky?
A co nové úseky dálnic?
C5 mám. Bohužel mapy mi tam nefungují.
Tak mě to zajímá.
Asi si nepochopil kde je problém.
My si tu importujeme odpad, a tím nemyslím něco co se zkazí/rozbije, ale importujeme si tu stovky tun plastů - průměrná zásilka z číny má něco jako 40-50g plastových obalů
Ty se nezkazí, ty se nezničí, ty už splnily účel ochránit zásilku. Často to je oblepené nálepkama, takže to není plast ale směšný nerecyklovatelný odpad, navíc ty pytlíky a fólie stejně nikdo moc recyklovat nechce.
Další odpad je leckteré zboží, třeba můj vlastní příklad, náplně do propisky, tady značkovou koupíš za 40-60-100-200 korun, záleží na značce a konkrétním typu. V číně, podobně kvalitní stojí do 4 korun, ale číňan ti jeden kus neprodá, musíš jich koupit 5 za 25, nebo 10 za 40, 20 za 75, 50 za 150... Takže jich koupíš 5 nebo dokonce 10. Nemám pro to využití. Ale bylo to pořád levnější, a jak nepíšu ballpointy moc často, tak až budu potřebovat další náplň, tak ty co tu mám navíc nebudou fungovat. Takže je vyhodíš = odpad.
Ty čínské platformy to mají fakt dobře vymyšlené a ve spojení s overconsumtion západního světa je to neskutečná past.
Nemluvím o nekvalitním zboží co se rozpadne, rozfláká rychle, mluvím o tom že díky nízké ceně nakupujeme víc než potřebujeme a než nakonec využijeme a to nevyužité nakonec vyhodíme.
Krásný příklad je levná móda, misto kvalitního trika za 1000, koupíš 10 levnějších za 100 korun kus, levné triko vezmeš 2x na sebe a vyhodíš, kvalitní vezmeš 20x než ho vyhodíš... Stojí to stejně, užitek z toho máš stejný, ale odpadu je 10x více.
já to vidím naopak, 90% věcí z číny (kablíky, nabíječky, ramky, , cpu .. mi přišlo v tenkém igelitovém pytlíku , naopak když to koupím tady, Planeo, Datart, ALZA, tak je z toho mnohem mnohem víc odpadu ...
Proboha kam to noX klesnul :-(
Hlavně nic z Číny NEkupujte.
lol.. jo hlavne z ciny nic nekupujte a kupte si to od mistniho prekupnika.. vcera mi prisel reklamni spam od cesky firmy co nabizi merak vody v bazenu.. prej akce, takze misto 1400 stoji 680.. primo od cinanu to stoji kolem 200 i s postovnym.. ne neco podobnyho, ale uplne stejnej produkt..
vsechno mas dneska z ciny, rozdil je jenom v tom, jestli si na to nejaka evropska firma placne svou samolepku a proda ti to s prirazkou..
Když už budu mít tu nepochopitelnou potřebu koupit nějaký šunt z číny.
Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi a podpořím tak místní ekonomiku, než 200Kč čínanovi.
Ale to se nestane.
Ještě jednou.
Proboha nic z číny si nekupujte. Ani od překupníků.
Co máš za kolo, auto, motorku, mobil, pračku, ledničku, oblečení?
"Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi a podpořím tak místní ekonomiku, než 200Kč čínanovi."
Místní ekonomiku můžeš podpořit i jinak než jako idiot-masochista a nejen že můžeš, ono to dost často ani jinak nejde.
Olpran (Asi PRC) Škodovku (ČR) a Citroena (FR), Jawa 350 (ČSSR) a MZ150 (DDR), Fairphone (NL)...Jitex
Neumíš číst, jen urážet. Takže další slova jsou zbytečná.
Tak aspoň u toho Olpranu si to uznal. Teď se ještě musíš dostat na úroveň chápání, že se zasměješ tomu svému "Škodovku (ČR), Citroena (FR)".
Felicia vyrobená v číně v roce 2002 :-)
Co ten Fairphone (NL) a Jitex ?
Tam si nejsem jist.
Jitex je dobrý, ale bez základních materiálů (možná i polotovarů) z Číny by to IMHO nešlo. Fairphone je elektronika, takže šance že v něm není něco z Číny, je nulová. Felda vyrobená i z komponentů z Číny nebo s komponenty vyrobenými z materiálů z Číny. Samozřejmě uznávám, že v roce 2002 to proti dnešku bylo v o dost menším měřítku. To ještě nemuseli s pomocí Číny finančně žehlit dieselgate průser a dnešní megaprůser s elektromobily.
Nemáš pravdu.
Naše firma se průmyslu věnuje hodně. Kromě jiného i automotiv.
Těch věcí co se vyrábí v ČR je docela dost.
Koberečky, hadičky, ....
Kde nakupují suroviny nevím.
Ale změnit dodavatele surovin je snadné. Na výrobu surovin know-how není potřeba.
Změnit dodavatele surovin je snadné, ale který manažer to udělá, když řídí potápějící se firmu, která musí šetřit a konkurenční dodavatel dodá za vyšší cenu? A ano, v ČR se vyrábí hodně věcí, ale trend v automotiv je jasný. Srovnání té Felicie a Enyaqa by bylo brutální.
A víš co mě na tom štve nejvíc? Když americký nebo eurounijní manažer něco totálně podělá, tak dostane obří prémie ve stamilionech korun (viz. Intel, Ford, GM, Stellantis, Rivian), zatímco když v Číně řídíš prosperující firmu, tak ti přiklepnou prémie v desítkách milionech korun. Hádej jaký systém vyhraje.
A když ta firma bude prosperovat ještě trochu víc, tak ti ji čínští komunisti vezmou (Jack Ma a Alibaba). Takže víme, který systém nakonec vyhrál. Čínské firmy expandují do jiných zemí po dosažení určité velikosti, aby si jejich majitelé uchránili část majetku. Většina investic doma v Číně je pak od místních samospráv, které se enormně zadlužily. Tam je nereálné, aby např. sportovní arénu zaplatila místní firma/podnikatel.
PS: Bonusy dávají i firmy u nás, kde problém s automoto nemáme a naopak držíme koncern:
"Zaměstnanci společnosti Škoda Auto obdrží za rok 2025 v rámci květnové výplaty bonusy v celkové výši až 140 000 Kč."
Meleš blbosti - tam děláš někde na páse ne.
těch 200 kč stejně číňan dostane, ty jen zaplatíš navíc 480 kč do bezedné jámy českého/evropského rozpočtu, ze které se pak sypou dotace na migráčky, solární barony, rozhledny v údolí, cyklostezky odnikud nikam, nebo např. na 100 milionů nákladů jen na propagaci nové filharmonie ...
"těch 200 kč stejně číňan dostane, ty jen zaplatíš navíc 480 kč ..." <= Toto je pravda, zbytek ubohá politická preference. Není dobré to plést dohromady.
clovece, ty toho o ekonomice moc nevis, co? kdyz to koupis od mistniho prekupnika, tak podporujes cinu uplne stejne jako kdyz to koupis od cinana, protoze to je proste kus zbozi vyrobenej a dovezenej z ciny.. kdyz to koupim primo z ciny (usetrim 500 na zbozi a 100 na postovnym, ktery je po cr drazsi nez z ciny), tak za usetreny penize treba muzu vzit partnerku na veceri a ty penize utratit za ceskou praci v cesky republice a za cesky suroviny.. misto toho, abych je dal prekupnikovi za to, ze v lidech vyvolava dojem ze si kupujou cesky zbozi..
Možná nerozumím ekonomice, ale ty neumíš číst.
Potřetí:
NEkupujte ani od překupníků.
Ano, raději jděte do divadla nebo na večeři.
Šance že ten překupník bude mít zaměstnance je docela malá.
Ty "české" samolepky lepí už v číně.
sorry, ale ty uz ani nevis, cos napsal.. reaguju na tvuj post, kde pises:
'' Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi a podpořím tak místní ekonomiku, než 200Kč čínanovi. ''
....Když už budu mít tu nepochopitelnou potřebu koupit nějaký šunt z číny.
Ale to se nestane.
sorry, ale ty vážně neumíš číst.
porad si nepochopil, ze cina vyrabi vsecho, i pro tzv. evropsky i cesky znacky.. tvoje utkvela predstava, ze z ciny se kupuje ''nějaký šunt'' je mimo relitu soucasnyho trhu.. potreboval jsem krytku na navigaci garminu, ktera mi sterela a popraskala.. v kamenny prodejne garminu me poslali do prdele.. cinan mi proda primo z ciny originalni kus ze kteryho se ty navigace vyrabej.. fakt nevim, o jakym suntu to mluvis..
Právě naopak.
Pochopil jsem že čína vyrábí všechno.
A snažím se s tím něco udělat.
Bohužel už vyrábí i kvalitní věci. Jen to úmyslně zatajuju.
Abych je nepodpořil.
Není to utkvela predstava, ze z ciny se kupuje ''nějaký šunt''
"Tak raději dám 680Kč místnímu překupníkovi..."
"nic z číny si nekupujte"
Wot? Keď kúpite od priekupníka, tak nekupujete z Číny? Logika... Priekupník = nákupca (v tomto prípade) z Číny.
"Ani od překupníků."
Schizofrenik? 🤣
Přesně. Kupoval jsem k noťasu novou USB-C dokinu. Na Alze litr, na Alíku stejná značka i typ za 340 Kč, poštovné zdarma, za osm dní doručeno Balíkovnou. No a tohle evropským mocipánům šíleně vadí - že by někdo mohl v Číně ušetřit. A zatrhnou vám to, hajzlíci, budete pěkně solit, ať se vybere víc na zbrojení proti Rusku.
Čína dotuje dopravu. A dost možná i některé výrobky. Aby položila naši ekonomiku.
CLO je obrana proti těmto čínským dotacím.
Protože když nebudeme mít peníze, tak nás rUSÁci obsadí. A peníze mít nebudeme, když je všechny odevzdané Číně.
Pokud Čína položí ekonomiky světa, nebude mít kdo za co od nich ty kvanta věcí nakupovat.
Co to je za hovadinu, obrovská výhoda číny je, že tam koupíš věci, které jsou zde v Evropě nesehnatelné a ještě za rejži. Praskla mě gumička co drží čidlo rychlosti garmin na kolo. V CR nesehnatelná věc, garmin servis má jen novější verzi za 300kc a řekli ať si koupím nove čidlo za 1000. 2 pack těch gumiček tam je za 16kc včetně dopravy!!! Úplně totožné jako originál, aby ne když jim je dělají. Nebo RS485 to LAN převodník ke střídači. Tam 300-350 včetně dopravy (dodaní cca týden), zde totožný za 1300-1500. A těch přikladu by se dalo dal jmenovat kupa.
Ano, v EU už numíme vyrobit ani gumičku.
A to byla ČR díky Rubeně gumičkářská velmoc.
Ale tím že budeme vozit věci z číny to nezlepšíme.
To CLO tu mělo být už dávno a 10× větší.
Nemuseli jsme teď být v (_!_)
Tak snad se to pohne dobrým směrem.
A nebude to čína, co bude mít obrovskou výhodu.
'' Ale tím že budeme vozit věci z číny to nezlepšíme. ''
jako zakaznik mam ctyri moznosti.. koupit si nahradni dil z ciny za par drobnejch, koupit si ho predrazenej od prekupnika, co nakupuje v cine nebo vyrobek vyhodit a koupit si novej.. bud zase primo z ciny nebo od prekupnika, co to koupil v cine..
to jsou realny moznosti evropskyho zakzanika.. vykriky do tmy jako ''Hlavně nic z Číny NEkupujte.'' jsou uplne mimo realitu soucasnyho sveta.. stejne tak ''Ale tím že budeme vozit věci z číny to nezlepšíme.'' kdyz pro zakaznika jina moznost neexistuje..
tohle neni vec zakaznika.. to je vec politiku a manazeru ktery od 90. let presouvali vyrobu vseho do ciny.. vyvezli vyrobu, vyvezli know-how co zapad budoval cely 20. stoleti, vyvezli i mozky.. tohle uz je jenom dusledek..
Tak si ještě jednou přečti nadpis.
Potom můj první post.
A třeba ti dojde co mi vadí a jak jsem to myslel.
prave tvuj prvni post v predchozim prispevku doslovne cituju a reaguju na nej.. tys fakt asi zabrzdenej..
Číst a chápat psaný text jsou dvě různé věci.
Umíš jen vytrhávat z kontextu.
"tohle neni vec zakaznika.. to je vec politiku a manazeru ktery od 90. let presouvali vyrobu vseho do ciny.."
Kdyby zákazník netrval na co nejmenší ceně.
Chápal souvislosti a ocenil kvalitu.
Tak by manažeři v 90. let do číny nic nepřesouvali .
Ale jelikož zákazníci jsou ovce, tak je třeba zavést CLA aby se trochu usměrnili.
Se zákazníkem to rozhodnutí nic nemělo.
Kapitalisti potřebovali dokázat veřejnosti, že se bude mít lépe. To ale nejde, když je celý systém postaven na principu příživníka.
Proto vznikl globalizmus a výroba se přesunula do Číny. Aby vyhrali volby.
Šlo o voliče. Ne zákazníka.
Ke kvalitě. Čína nevyrábí jen kvalitně ale dnes už kvalitněji než my. Od drobností. Podívejte se na 50KČ ořezávací nůž z Číny a ten z ČR. Od návrhu po materiál velký rozdíl.
Většinu kvalitních produktů ale na našem trhu nenajdeme. Z několika přirozených důvodů. Od omezené produkce po cla.
"Kdyby zákazník netrval na co nejmenší ceně."
A čo tak to otočiť a povedať, keby kapitalista (živnostník, podnikateľ, majiteľ fabriky) netrval na vysokej cene? Všetci do jedného chcú rýchlo zbohatnúť, lebo potrebujú každý rok nové auto, dovolenky, jachty, ...
To nie je dôsledok, že zákazník chce najnižšiu cenu. Toto je prirodzené pre všetkých. Aj ten kapitalista, čo tu vyrába, chce čo najnižšiu výrobnú cenu, najnižšiu cenu materiálu. Ale nakoniec to zabije kapitalizmus (všemožné nariadenia, predražujúce výrobu, všemožné dane, odvody, poplatky - u nás aj smiešna transakčná daň a nakoniec to zabije chamtivosť kapitalistu). Vinník je kapitalizmus a nie koncový zákazník. Však nech mu náš výrobca dodá v podobnej cene (môže byť aj kus vyššej) a s radosťou zákazníci podporia našich výrobcov.
Tak mal radšej funkčú vec vyhodiť a kúpiť novú predraženú? Tomu vy hovoríte ekológia?
Koupil si šunt vyrobený v číně.
A divý se, že se rozbil.
A divý se, že náhradní díly musí koupit v číně.
A má to být argument, že musí nakupovat v číně, protože nemá jinou možnost?
Nějak vůbec nechápu jeho uvažování.
Ty ses fakt nemocný, Garmin není žádná čína. https://www.alza.cz/garmin/v1722.htm?evt=re&exps=garmin https://www.alza.cz/sport/garmin-sensor-2?dq=5610024&o=6 Jen k tomu nedodají ND ale číňan jo!! Navic dnes je vše vyrobeno v číne.
Fakt, že veřejnost proti tomu nijak nebojuje dokazuje, že o všem rozhoduje propaganda.
Čínské platformy vybudovali hromadu skladů na území EU, takže v přepočtu na zákazníka nebude poplatek tak velký, aby se lidi bouřili.
Rozpočet byrokratů to ale nafoukne dost na to, aby omezili i zbytky logické svobody.
Když se někdo pohybuje v managementu němekých firem, rychle si uvědomí, že fašismus nebyl vymícený. Naopak se stal základem evropského systému.
Hallelujah. Protože jsetli Bůh neexistuje, lidem projde už vážně všechno...
Tyhle kecy o fašismu, to je dokonalá debilita. Fašismus dnes bují jinde a zrovna Čína k němu má mnohem blíž. Rusko už v něm jede zcela.
Vy nevíte, co fašismus definuje. Jste zdejší troll. Tak prosím nemluvte do psychologie a neurobiologie. :)
Nebudu s vámi ztrácet čas a energii na jakoukoli argumentaci.
Tak definuj fašismus, trolle! Psychologie a neorobiologie s tím nemá co dělat.
A tyhle trapné odpovědi, že se s nikým nebudeš bavit, protože jsi proti všem na výši, si nech jinam, nebo nepřispívej vůbec.
:)
Jiříku ty si nedáš pokoj co - holt hlupákovy se nedá vysvětlit ,že je hlupák neb je prostě hlupák a nepochopí to.
K tématu ani zbla, jen urážky. S tím táhni mezi rusáky do Petrohradu, tam zapadneš.
V současné době jsou čtyři čistě fašistické státy, které nepokrytě propagují a oslavují fašismus a nacismus. Jsou to Litva, Lotyšsko, Estonsko a Ukrajina.
Neblábol, zmrde.
Zjisti si fakta, chlapečku. Ne ovšem na ČT nebo na Seznamu, tam se fakta nevyskytují.
Neblábol, zmrde.
Samozřejmě, tato "fakta" se vyskytují pouze na stránkách řízených Kremlem a jeho nohsledů.
Jsou lidé, kteří tomu věří. Inu, nikdo je neučil získat si informace a kriticky je zhodnotit.
Ale když se zeptám na zdroje, tak se stydíte mi poslat ty weby, Facebook/WhatsApp skupiny a řetězové maily 🤔
Kolega byl v Litvě a Estonsku.
Získal jsem informace z první ruky.
Kriticky jsem je zhodnotil.
A jsou to demokratické státy.
Mají svoje problémy.
Jejich největší problém je jejích velký soused, kterému vládne diktatura jednoho muže.
Který potlačuje menšiny (buzny,...), ovládá media, manipuluje volby, likviduje opozici,...
Není to definice fašismu?
Pety ti jiste vysvetli, ze nemas verit svym ocim a zatimco Rusaci mirumilovne zkousi okupovat souseda, sousedi agresivne odmitaji se nechat podrobit, coz je definice fasismu.
váš problém libtardů je, že strašně rádi zaměňujete pojmy ... nerozeznáváte rozdíl mezi propagací/exhibicionismem a tolerancí ... v Rusku je zákonem zakázaná PROPAGACE buzerantů, nikoliv jejich existence .. U mně osobně je to úplně stejné, když budou vedle mně bydlet v bytě dva pánové, co pracují v oblecích v bance, ráno a večer cestou do práce z práce mne slušně pozdraví, tak mne ani nenapadne jim neodpovědět a cokoliv si o nich myslet zlého, jsem tolerantní ... ale když budou v tom bytě dva týpci, co budou chodit nafetovaní s holou řití po domě, ožužlávat se před mými dětmi ve výtahu, vykládat na počkání jak jsou homouši super (s podobnou urputností jako vegani a jehovisti ) tak na ně poštvu psa a vytáhnu brokovnici ...
Snažíš se stočit diskuzi na slovo v závorce?
A navíc ještě blbě kecá. protože v Rusku ten zákaz propagace v podstatě znamená to, že není možné se zmínit ani o jejich existenci. To není žádný zákaz pride pochodů, jak to tak barvitě opisuje.
Jenže tohle by byl ten nejmenší ruský problém. Ona je tam fakticky taky zakázána opozice, i když to v žádném zákoně není. Jen jsou jiné zákony natoilk gumové stejně jako tady za socialismu, že lze snadno zakázat jakémukoliv kandidátovi kandidovat volbách, pokud ho putlerovská verbež nechce. A nejen zakázat mu kandidaturu, ale zakázat mu publikovat, veřejně vystupovat a nakonec ho dostat do vězení nebo ho rovnou zastřelit.
Lžeš jak kdysi Rudé Právo. Fašismus je zřízení, které je založená na osobě vůdce, jedné straně,. která řídí vše, potlačené opozici a myšlence, že mají právo ovlýdat ostatní. Nic z toho v tebou vyjmenovaných zemích není, zato v Rusku je to program Putlerovy partaje.
"V současné době jsou čtyři čistě fašistické státy, které nepokrytě propagují a oslavují fašismus a nacismus. Jsou to Litva, Lotyšsko, Estonsko a Ukrajina."
Jestli tohle tvrdí ruská propaganda, tak víme kdo je další na řadě, po Ukrajině :-(
To už víme leta, že Suwałki Gap je to místo...
Jaké sklady v EU?
To že jsou sklady v EU je spíše myšleno tak že nějaký čínský "řetězec" tady doveze vybrané zboží, které pro něj má smysl shipovat z EU, ne kvůli DPH, clu či komfortu zákazníka , ale protože je levnější přivézt, plácnu kontejner monitorů a vyskladnit tady než je posílat po jednom z číny. Zato vyskladňovat z katalogu stovky tisíc položek položky za pár korun nedává v EU smysl, to zvládne levněji čína.
Ano většina těch balíků pak chodí někde z Netherland apod, ale ne proto že to tam mají naskladněé, ale protože to tam prochází celnicí, to je pak o komfortu kupujícího, kdy prodejce/dopravce řeší i celní odbavení a zákazník nemusí řešit individuálně.
Ano teoreticky to zavedení paušálního cla na malé věc bude řešené tak, že si tady dovezou a naskladní zboží, projde to jedním celním procesem ve formě kontejnérů apod. ale otázka je kolik položek dokáží takto v EU nabídnout (fakt se bavíme o statisících unikátních položek které navíc přibývají/ubývají klidně po tisících/desetitisících denně) a o kolik to nakonec může být levnější.
U dražších položek než těch 150 dolarů je to jedno, tam to třeba Alík neřeší, objednáš něco dražšího, tak se ti hned odečte DPHčko a máš upozornění že bude třeba provést celní řízení a doplatit případné clo a daň.
no tak to je pekna zmrdarna...abychom chranili evropske vyrobce(tohle jsem jinde cetl jako dalsi hlavni duvod), tak zdanime cinska trziste, ktera nabizi 99,9% zbozi, ktere evropa nevyrabi a ani neni schopna vyrobit 👌🤡
No ne nutně výrobce, ale i prodejce, hlavně tím chceme eliminovat to šílené množství odpadu - průměrný balíček do EU obsahuje asi 50g plastových obalů, to si sem "importujeme" a musíme si s tím poradit. Často je to olepené nálepkama/štítkama = není to plast ale směšný odpad = nerecyklovatelné, navíc ty různé fólie a pytliky nikdo moc recklovat nechce, nevyplácí se to = spálíme to tady.
Nemluvě pak o odpadu z těch samotných výrobků, často koupíš tak levně že ti jeden kousek číňan neprodá, musíš koupit víc, než potřebuješ, a ano pořád je to pro tebe levnější, ale když koupíš 5ks místo 1ks, tak ty 4ks nakonec vyhodíš = odpad, který by si koupí tady nevygeneroval.
A to nemluvím o tom, když si cíleně koupíš něco, co nepotřebuješ, ale protože to "nic" nestojí, tak si to koupíš, zkusíš, vyhodíš... nebo "naskladníš" do zásoby, a až na to přijde tak už to nepotřebuješ nebo to není použitelné. Aneb fenomén zvaný: overconsumption
Pálení odpadu je slušný byznys: městská firma sveze za poplatek odpad, spálí jej (plasty podporují spalovaní ostatního bordelu), pak prodá teplo a prachy město rozfofruje za "sponzoring"
Nerozumím co s tím chceš říct. Že někdo třeba na spalování odpadu vydělá? Ano, ale taky ho spálí jen nějaké množství.
výroba obalů není ekologická
letecká přeprava těch obalů z číny není ekologická
spalování odpadů není ekologické.
výroba zboží není ekologická
přeprava zboží není ekologická
likvidace nepoužitého zboží není ekologické
Jako společnost nakupujeme víc než dokážeme spotřebovávat, nákupem z číny je to ještě umocněné nižší cenou, takže máme menší zábrany a máme větší sklon koupit ještě víc, když to "nic nestojí". Nakonec spoustu koupeného zboží nepoužitého nakonec vyhodíme, protože buď už není třeba, nebo už nemůže fungovat (náplň do propisky vyschne, baterka vyteče...)
Nejen že dovezeme zboží které nespotřebujeme, ale ještě dovezeme hromady odpadu ve kterém to je zabalené. Nejhorší je že se spoustou toho odpadu si neumíme poradit = neudržitelnost životního prostředí
To jak některé firmy s oblečením dávaly slevy za to že lidi donesou staré oblečení, spásná myšlenka, že to místo spálení/skládkování pošlou do chudé africké země a oni to využijí, ano, na jednoho obyvatele té země tam přišly stovky kusů oblečení, každý se královsky oblékl, ale pořád tam byly obrovské hromady oblečení, které už nemají jak využít a jelikož jsou chudá země, tak tak země neví co s těmi tisíci tun obleční dělat, takže se jim to tam všude možně válí, vyplavuje do moře...
Plasty se ve spalovnách používají k podpoře hoření, jako odpad jsou užitečné :-)
Bruselu jde samozřejmě o prachy, ale jeho paušální daň bude mít opačný efekt, než tvrdí oficiální zdůvodnění. Např.: Potřebuji něco z číny za 2Eura+3Eura clo, koupim jeden kus za 5 nebo dva kusy za 7Eur?
„Průměrný balíček do EU obsahuje asi 50g plastových obalů, to si sem "importujeme" a musíme si s tím poradit.“
Když si zákazník tentýž produkt koupí na lokálním e-shopu, kde mu to rovněž zabalí, polepí štítkama a pošlou, jak konkrétně to uleví místnímu odpadovému hospodářství?
„Průměrný balíček do EU obsahuje asi 50g plastových obalů, to si sem "importujeme" a musíme si s tím poradit.“
Když si zákazník tentýž produkt koupí na lokálním e-shopu, kde mu to rovněž zabalí, polepí štítkama a pošlou, jak konkrétně to uleví místnímu odpadovému hospodářství?
https://diit.cz/clanek/nakupte-z-ciny-dokud-je-cas-zacne-vyber-pausalniho-cla/diskuse#comment-1537571 +Ten můj Fairphone byl zabalený v papíru potištěném SOY INK.
PS
Assembled in china :-(
"místnímu odpadovému hospodářství?"
.. zase nemuzes od nekterych jedincu toho vyzadovat tolik. Oni to maji a potrebuji mit jednoduche, ty jim do toho hazes vidle :))
Jinak mas samozrejme pravdu, a v realite, kdyz to bude koupeno u nas, tak tam bude jeste min jeden "balik", ve kterem to do ceska prislo te firme a mozna i neco jeste mezi tim. Takze toho dopadu se ve skutecnosti vyprodukuje jeste vic :)
No, nějak jsem si nevšim, že by mi lokální e-shop kdy poslal balíček à la 5násobná matrjoška, jako se mi to děje poslední dobou z Číny. :-) ... Minimálně místní nepředpokládají, že na to bude šplouchat voda jako na lodi a tolik se nezdružují zásilky (další pytlík).
tohle je presne chovani kktske unie, nekde vidi nejaky komplexni problem, ale vyberou nahodnou cast, kterou exemplarne socialisticky potrestaji a o zbytku problemu delaji, ze neexistuje...kdybys videl co se v ramci pojistek/skod likviduje za nove funkcni veci, tak by te trefilo, ale tohle nikoho netrapi, aktualne si nejakou hul na psa nasli, tak jsou spokojeni 🤡 a takovych pripadu jsou mraky, alibistickej system nic vic :)
A co má asi tak udělat, když kvantum věcí u nás odmítáme vyrábět, pretože to taky odmítáme kupovat za cenu, kterou nemáme šanci dostat pod nižší násobky čínské ceny, i kdybychom ze dne na den zrušili všechny byrokratické překážky, které zvyšují náklady? Jakože bys byl radši, kdyby EU nařídila nižší mzdy ve výrobě? Ať se máme jako čínská "střední" třída? :-) ... Mlčeti zlato.
Řekl bych, že tato cla jsou proti těm Trumberovým pěkný čajíšek. U Trumbery to "odborníci" vítali.
Ona ta argumentace vyzniva tak, ze tam lidi kvuli par korunam nakupujou radioaktivni hajzlpapir, nebo tak neco, kvuli cemuz jednak pokrachujou mistni vyrobci a jeste to pusobi dalsi problemy. Pokud by to bylo takhle, tak dobre, nad tim bysme se mozna mohli zamyslet. A ano, nekteri tam asi fakt koupi uplne vsechno.
Ale u spousty dalsich veci, ktery tu nikdo nikdy nevyrabel a vyrabet nebude, ty omezovaci snahy povedou k cemu? Pokud to nekdo zacne nabizet lokalne, bude to ta sama z Ciny dovezena vec, bez jakykoliv pridany hodnoty pro zakaznika. Jiste, nejpis k tomu bude treba povinnej ceskej navod, kterej naprosto nikoho nezajima. Nebo zaruka, ktera obecne neni spatna, ale pokud to bude vec za kilo, stejne se mi vic vyplati si to koupit novy, nez se srat s reklamaci (i cas ma svoji hodnotu).
V neposledni rade jsou cinsky velkotrziste skvely v tom, ze nabidka je "od spendliku po lokomotivu", clovek koupi naprosto nesourody veci a oni to poslou pekne v jednom balicku. Kdyz to budu shanet u nas, tak pokud to vubec bude dostupny, kazda vec bude v jinym eshopu, pekne se samostatnym postovnym. To je na ruzny drobnosti nepouzitelny.
No co, tak si cinania otvoria europske sklady a vymalovane. Dost veci uz aj tak ide niekde z EU. Chapem, ze Cina je neprijemny konkurent, ale ked EU tu likviduje akukolvek vyrobu kdejakou byrokraciou, zelenou agendou a dalsimi zhovadilostami, tak sa niet comu sa cudovat, ze tam ludia nakupuju. No a samozrejme, ze k tomu pripsieva aj priekupnictvo, ked v EU predavaju vyslovene rovnaky tovar ako cinan, ale bezne s prirazkou viac ako 100%.
Fakt?
Kolik ho bude takový sklad stát? Kolik lidí tady bude muset pracovat? Samozřejmě si to nechá zaplatit.
Dá se to dělat u některých položek, kde prostě toho pošle kontejner a je to tady žádané zboží, třeba mě napadají některé monitory, je to velká položka za hodně chechtáků, takže klidně lze řešit skladování v EU.
Ale opravdu tady bude třeba Shien importovat a skladovat všech 600 tisíc unikátních položek v nějakém v adekvátním množství? Navíc když denně se ta nabídka obměňuje až o desetitisíce položek? Třeba další levná móda - H&M, ti mají asi 4,5 tisíce položek, to není 2x tolik, 10x tolik, to je 100x tolik, navíc Shien v denním průměru přidává několik tisíc nových položek denně (a staré zase mizí)
A pak bude mít skladníky, kteří budou ty korunové položky sbírat po skladových halách s půl milionem unikátních položek? To celé aby někdo neplatil 3 éčka fix cla a zaplatí 5 éček v ceně zboží?
Tomu asi nevěříš, že.
Koľko ľudí neviem. Ale určite Číňanov, ktorých si sem dovezú, lebo za tú mzdu by to tu nikto nedal.
Aha, takže budeš mít obrovské sklady, jako fakt velké komplexy, kde si navezeš lidi z číny, počítám to budou tisíce až desetitisíce lidí, které v EU budeš muset živit, ubytovat atd... To rozhodně nebude stát 500 dolarů měsíčně jako v číně nízkopříjmový dělník, to bude stát výrazně více.
Sklady jsou dnes plně robotické.
No nejsou, inzeráty na obsluhu skladů vidíš pořád.
Ty nově otevřené sklady jsou plně robotické.
inzeráty budou do těch zastaralých.
Pravda že i ten moderní robotický sklad potřebuje nějakou obsluhu.
Ono celkem i záleží jak je sklad velký (robotizace se vyplatí až od určité velikosti) a co se tam skladuje (některé skladové položky dávají roboti levou zadní ale pořád tu jsou některé kategorie se kterými si člověk poradí líp)
Sice tuto informaci již mám, ale přesto jsem za tento článek vděčný. Stokrát užitečnější, než sledovat dostupnost jednoho notebooku, který stejně nikdo ze zdejších odborníků nekoupí.
Jenom taková drobnost k tomuhle bubákovi, ale dopadne tohle opravdu na velkoobchody z PRC a nebo se to, stejně jako všechna předchozí opatření, bude fakticky týkat všech kromě PRC masovek?
Samozřejmě, že ty větší firmy budou mít víc šancí to obejít. Jim se vyplatí mít tady nějakou infrastrukturu, těm malým ne.
Jenže prezentováno je to přesně opačně. Stejně jako při snižování limitů, alík dopad minimální zatím co ebay, etsy a další opravdu individuální dovozy opruz naplno.
Sračky z EU, vystoupit, včera bylo pozdě!
Nicméně teda, jestli jsem doteď koupil na Ali zboží za 100 Kč, ale lokálně by to stálo 800 Kč, tak se sice EU nažere a mě to vyjde na dvojnásobek, ale furt levněji než to kupovat u nás!
Úvaha: Celé to má "jednoduché" řešení, číňan vezme nákup a ze všech položek udělá jednu "1x set". :-)
No jo, tak jsem objednal a udělal si lehkou zásobu věcí co doma potřebuju ale v EU nejde koupit nebo je to tu za nesmyslé peníze.
Je to svinstvo, neneavidm EU cla a proklinam uredniky co tohle vymysleli ;-)
A 3eura za kazdy tyub zbozi uz je snad i ilegalni svinstvo - jeste bych s nadavanim nejak zkousl 3eura za zdruzeny balik - no nic ptal jsme se co na to Aliexpress
- zalozi sklady v EU a budou to cele obchazet, dodaji cely kontejner, ten procli, nejak jako firma, takze zadne 3e ale podle nakupni ceny !!! ne prodejni jako se vam to deje.
EU ale chce, aby Aliexpress pod pokuytou 1 miliardy euro spojil jejich prodeje s EU a nemohl tak obchazet palceni DPH - klasika , prodate neco za 1k euro , EU reknete ze jste to prodal za 100 euro - z toiho zaplatite DPH (clo se neplati) a vyjebano ;-) - btw male prodjece k tomu nedonuti nikdy, aliexpressa no - ale to je v cajku, cena v Cine je za vvse co kupujete 1/2 - takze buffer tam maji.
Pokud tim vznikne ferova cena, odvede se DPH tak tak se ma a cla zusyanou mezi 0-3% - casto je clo velmi nikze, jen nektere veci maji cla silene vysoke v desitkach % (kola, auta, ted nevim zda i dily na kola ale myslim ze jen cela kola -m v zine je cena dilu na kola 1/10 !!! a za tu to kupuji v EU a okradaji tak zakazniky)
Jeden cyklista mi rikal, ze seomylem dostal n a cykloveltrh pro prodejce, ziskal cenik a kdyz se prodfejce dozvedel, ze je koncak, tak mu jej nasilim sebral - ze tohle ani nesmi vuidet, jen cumel jak nizke ty ceny jsou
Vite co bude prdel, az udelate ten jejkich Merkosur, nebo jeste lepe bezcelni uni s USA a v USA zase presnou vybirat cla ;-) nebo budou vybirat jen tech svych 3-8% dane --- pak si v USA zalozite PO-BOX - tam to poslete za levne cisnke postovne a z USA to dolifruji uz jako US zbozi do EU - Aliexrpess is tam sam doda svoje vlastni lode ;-)) vsadte boty, ze Cinan se vsim vzdy vyjebe - Aliexpress mi to potvrdil, uz to maji hotovem, maji sklady, maji v doruceni nejaky Local+ nebo neco takoveho, takze oni uz jsou na to davno pripraveni - po vas EU nmebude vybirat ani tech 3e - ty se vam uz samy objevi v Aliexpressu - mozna vam tam vznikne i katgorizace zbozi - ale jak budou kategorivat elekrtronika vse v jenom ? sroubek i vrtak to same ? nebot de jure je skoro vse jina celni kategorie i kdyz clo je casto nula ... kazda zeme to ma i jinak - ale vsadim boty, ze to nikod nebude kontrolovat, prosete dohodi balik a uzdelji z toho 1x 3e polozku jako DAREK ;-) nebo neco obecneho - kdyz prodaji trickoo, muzou ruict ze ty srouibovaky jsou odoba na tricko ;-) - jako ze fakt a je to k tomu
Btw tim vybiranim nasobku 3e iz baliku, kde je 20 zdruzneych baliku je fakt mega svinstvo a mega bordel, kterty by relne uplne prehltil posty i celnice - uz ted to skoro nestihaji a dokazete si predtavit, ze by tohle delali - a co vratky - to bvude prdel,on teda Aliexpress nepalti hned, plati az je vse doruceno, ale vse co se bude rkelamovat, bude chtit 3e zpatky ;-)) - treba ze balik nedosel, dosel rozbity ... to takhle nekdo vybirao nezakonne pokuty a pak musel vracet naraz 15 milionu kc ;-)
To máme, ale skvělou EU jak nás pěkně chrání. Hnus velebnosti tohle je prý ten kapitalismus, prý trh všechno vyřeší a pak ho takhle pokřivíme a o svobodě a demokracii se nedá ani mluvit.
Řešíme problém DOTOVANÝCH zásilek KOMUNISTICKOU Čínou a my tu křivíme kapitalismus. *<:o) ... Některým z vás už fakt hrabe.
Ne řešíme tu to, že nás EU chce zase obrat o naše peníze
Můžeš se odstěhovat mimo EU.
A co kdyby tak EU dělala něco pro své občany kvůli tomu tam snad jsou a ne jít proti svým občanům a hájit kdo ví co asi své kapsy a kapsy nadnárodních korporací.
Zatím dělá víc pro nás než proti nám. Nic není dokonalé.
Ale kdepak toho co dělá pro občany je hodně málo, ale když tvrdíte jak toho hodně dělá tak napište co přesně pro nás udělala a mám díky tomu více peněz v peněžence.
I v hodnocení jen podle peněženky je pro naší silně exportní zemi EU v plusu.
No a kde to vidím v peněžence? Tady to zrovna vidím, ale negativně, protože mě položka co teď stojí pár korun a v té skvělé EU ji neseženo a to pominu, že i spousta věcí co v EU je tak se nedá z jiné země koupit a zaslat k nám do ČR, tak za chvíli mě bude stát o cca 75kč dráž a je úplně jedno kolik ta položka bude stát. A i když pominu peněženku tak z EU jen samé příkazy, nařízení a když neuposlechneme tak vyhrožování pokutami, soudy atd. prostě podle vás je tohle skvělá EU, ale podle mě ne, je to ještě horší než když nám kde co určoval SSSR, jediný rozdíl je v tom, že můžu jezdit po světě když tedy na to mám.
Máme dvojnásobné platy a ty řešíš +75 Kč na balík z Číny. Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc, která v jiných zemí EU není (přitom stejné bruselské směrnice). Až na 4leté okno tu vládne celou dobu Babiš.
... podle pana Googla.."... Pro představu o tempu evropské legislativy vydává EU průměrně kolem 1000 až 1500 nařízení ročně"
ha ha ha
"Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc," to budou nejspis ty "nenarizeni", ktere pak musis predelavat do narodniho prava :))
ha ha ha
Ale záleží, jak je která národní vláda předělá do místní podoby.
Ja myslel, ze jsi tvrdil, ze eu vlastne nesere jedno narizeni za druhym... A ono sere, takovy 3-4 denne vcetne svatku a sobot s nedeli, ty modroline
To nařízení ale neplatí, dokud ho národní vláda neimplementuje v zákonech země, ty modroline.
To narizeni musis implementovat. To znamena misis proto udelat legislativni proces v dane zemi. To znamena, ze na to musisi venovat zdroje, ktere hy jsi ji ak mohl pouzivat jinde a jinak. Pokud neimplementujes, vystavujes se riziku pokut a soudnich pri s EU.
Takze vsechno co tu psal predchozi prispivatel a ry jsi mu oponoval, je pravda a ty zase meles vzduchoprazdno,
Co to zas meleš. Já sám psal, že musíme směrnice implementovat - akorát že podobu můžeme dost ovlivnit. Jednoduchý důkaz: jak je ta samá směrnice implementovaná v jiných zemích.
Nějak ti modrá propaganda zatemnila mozek. Takže podle tebe když neimplementuje náš stát nebo tam implementuje, že budeme platit jen 5kč tohle clo tak ho nemusíme jako občané platit a nebo budeme platit jen 5kč? To asi ne, že. Stejná směrnice je vždy implementovaná v základních bodech stejně všude a nebo si myslíte, že když tedy nechceme zelené šílenství tak ho nemusíme mít, názorně vidět na uhelných dolech,atd.
Zelené šílenství v Česku je hlavně na solární elektrárny před 20 lety. Za ty EU nemůže.
EU vlastne tady ani neni, ono vlastne vubec nic nedela a uz vubec za nic nemuze :))
Jasně:))
Ne nemůže jen to zuby nehty prosazuje a všechny do toho nutí, ale jak vidím tak vy jste tu asi teď přistál z jiné planety a nebo se probudil z kónatu.
Naopak vy nechápete, že před 20 lety to byla o dost jiná EU. Opět, stačí se podívat, jak se stejnými směrnicemi "shora" jely ostatní země.
Ale tady se bavíme o dnešní EU ne o té co byla před 20lety. A dejte sem nějaký důkaz jaký je rozdíl se stejnou směrnicí u nás a v jiné zemi EU. A jeden dotaz bude se tohle EU clo platit ve stejné výši a podle stejných pravidel ve všech státech a nebo bude v každém státě EU jiné?
Největší náklady na "zelené šílenství" jsou právě soláry před 20 lety.
Největší náklady teprve přijdou s ETS2 a dalšími uhlíkovými daněmi, ale vlastně podle vás to nemusíme implementovat do našich zákonů takže se nic neděje. Jinak odbýháte od tématu a to je neúměrné zdražení zásilek z Číny díky nařízení EU.
ETS 2 bude mít menší dopad než např válka s Íránem. Vidíte snad, že by jezdili lidí míň? Většina aut jen řidič. A co je neúměrně zdražení zásilek z Číny? Těch 76 Kč?
Ano těch 75kč u zásilky za 20korun je to neúměrné.
V absolutních číslech ne.
"Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc, která v jiných zemí EU není (přitom stejné bruselské směrnice). Až na 4leté okno tu vládne celou dobu Babiš."
"Jinak většina příkazů/zákazů je naše lokální věc, která v jiných zemí EU není "
.. ne dneska vetsinu smernic produkuje EU, ze kterych se vychazi a implementuji se pak vsude, plus minus autobus podobne
"Až na 4leté okno tu vládne celou dobu Babiš."
.. s babisem nebo fialakem nebo jinym ladikem, to nema nic spolecneho
Zakonodarci travi cas implmentaci narizeni a predpisu EU, ktere oni serou jak mravenci kralovna vajicka. Pritom zasadni veci, ktere pohrbivaji evropsky prumysl, jeho konkurence schopnost, sobestacnost EU atd, je nekde na pate koleji. Zkus chvili premyslet racionalne a ne jen konzumovat propagandu z novinek.cz a lidove fronty EU.
Nepochopil.
Europa fakticky dotovala postu z ciny. Ceska posta dostane z malych balikov z ciny mozno jednotky korun a pritom to casto dorucuje az na adresu, takze je to stratovy biznis. Nejaka dan musela prist.
Lidi by klidně zvolili něco jiného než Českou poštu. Navíc když cesta po Česku trvá déle než z Číny do Česka a ve schránce skončí jen lísteček Nezastižen.
Ať by zvolili kohokoliv, ta cena za dopravu by se nikomu nevyplatila. A poštou to jde právě z důvodu, že Čína zneužívá svého postavení v různých organizacích. Někde vystupuje jako země patřící mezi nejbohatší a jinde se stále schovává za země třetího světa a využívá z toho plynoucí výhody, třeba nízké poštovné.
Aha dobrá teorie. A proč to poslední léta chodí do zásilkovny? Asi proto, že je pro všechny výhodnější.
Vydajne miesta zasilkovny dostavaju len cca 5 korun za balik, takze je to lacne. Ale mne to vzdy dorucuje ceska posta, postak to dovezie na adresu v Prahe a zavola.
Tak sa budu spajat objednavky, bud si clovek zaplati casom alebo peniazmi. Tipujem ze ali a ine cinske shopy to tak spravia. Proste zaskrtnem policko ci chcem pockat kym sa spoji objednavka a suma 3e sa rozpocita medzi vsetkych, do EU to pride v ramci kontajneru a tu sa to roztriedi a rozposle.
Ak mas miliony objednavok denne, tak spajat ich je zlozite, navyse spajat mozes len podobny tovar. Ali ani nema dovod to riesit, lebo maju vlastny sklad, v ktorom maju niektore veci, sice cena je niekedy az o 50% vyssia ale poslu to ako 1 balik. Ja som takto uz 2 krat objednaval viac veci a radsej som si priplatil a objednal vsetko priamo zo skladu ali aby mi nechodilo 5 balikov.
Tak hlavně EU chrání evropské překupníky, co mají kapitál na kontejner elektroniky, aby to koncovému uživateli okořenily. Komu tímhle prospěje. Akorát těmto příživníkům. Třeba pro mě, jako dronaře je to pohroma. Nejde o to, že je to tu dražší, ale jak se tu píše, dají se tam sehnat věci, keré tady vůbec, nebo s mizerným výběrem. Různé elektronické součástky třeba.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.