Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Navi 31: 4 TB/s k Infinity Cache a 1 TB/s k GDDR6

Jsem zvedav jaky dopad bude mit velka Infinify Cache na GPGPU ulohy, ktere se do ni pohodlne vejdou.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

GPU se utaví a úloha tak bude „dokončena" v rekordně krátkém čase.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tipuji 192 MB, ono to bude stačit, takže nebudou dávat víc, bylo by to zbytečné a akorát by si tím škodili zas hlavně sobě, jen by to zvyšovalo cenu a míň by vydělávali a moc lidí si toto už neuvědomuje, ale nakonec by trpěl víc vlastně i ten zákazník, protože pro vývoj dalších generací pak zas nebude tolik peněz a bude se ten pokrok zpomalovat, pokud by kvůli tomu museli navýšit cenu oro nějakou rozumnou marži pridejům by to spíš bakonec uškodilo.

Sice se „downgrade“ nebude asi moc líbit, bude se ha to nadávat, ake podle toho stejně nikdo henakupuje, ve škrábání se na nejvyšší příčku v herním benchmarku jim to stejně nepomůže, když zbytek toho GPU to nedokáže využít, tak k čemu by to vylo, jestli se na ni vyškrábe bude záležet spíš ba jiných věcech než na tom jestli budou mít cache 192 nebo 384 MB v tomto případě, když bude teda 384-bit sběrnice.

Hlavně podle některých špekulantů mají být už zas prý problémy, výkon špatný, nedotáhne to nakonec možná ani RTX 4090, tak na co by to potom AMD potřebovalo tam toho cpát tolik, že? :) Pokud by AMD bylo opravdu tak slabé proti Nvidii, proč by mělo mít lepší paměťovou propustnost... na co?

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

jop, pripomina mi to dobu pred vydanim navi 21, ktera na tom mela bejt mizerne, jen snad 20% nad rtx2080.. jesli nekdo veri zpravam, ze navi 31 nebude ani 2x rychlejsi nez navi 21 tak musi mit v hlave radne vymleto.. jenom vypocetni vykon by byl 2,4x vetsi na stejnym taktu.. a i kdby bezel jenom na max. 2,5 ghz, tak bude vypocetni vykon 2,7x vetsi.. propustnost taky kolem 2,5x..

to je holt optika zelenyho tabora.. amd ma na gpu posun parametru 2,5x, ale verej, ze posun vykonu nebude ani 2x.. nVidie ma posun parametru 2x, ale verej, ze posun vykonu bude 2,5x.. (:

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Méně než 2× nad Navi 21, to může být buďto výsledek Navi 32 nebo nějaký omezený / podtaktovaný vzorek Navi 31.

Stejně tak se před vydáním každé procesorové generace objevují cíleně omezené výsledky různých vzorků a nikoho rozumného z toho nenapadá dělat závěry o výkonu sériově vyráběných kusů s finálními parametry.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

já tipuju, že to bude zase plichta jako je teď rdna2/ampere
2,5x výkon se mi moc nechce věřit, když se zkrouhli o 20% shadery tak najedou přišla zpráva o 20% navýšení taktů k 3Ghz, což se mi moc nechce věřit, když 6950XT běží v boostu na 2300MHz tak víc jak dvojnásobnej čip pojede na 3Ghz moc nevěřím
myslím, že s vydáním lovelance se rozsekne jak to s tím výkonem bude a hlavně za kolik

jinak hype kolem AMD je taky slušnej stačí se kouknout na mRDNA jak dopadla a co se předpovídalo

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Paperlaunchová mRDNA může být předzvěstí nástupu karet od obou výrobců tak i Zen 4. Extra drahé, nenaskladněné a nově i díky inflaci pro spoustu lidí nekoupitelné :)

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

'' 6950XT běží v boostu na 2300MHz tak víc jak dvojnásobnej čip pojede na 3Ghz moc nevěřím ''

radeon vii ma max boost 1800 mhz a radeon rx6950xt 2325 mhz.. jak je mozny ze vic jak dvojnasobnej chip bezi o tretinu rychlejc? kdyz jsou navic oba 7nm?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kompletně jiná architektura.
rDNA3 se od dvojky kdovíjak architektonicky lišit nebude(tím myslím výpočetní blok), to by se jinak už dávno pochlubili

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

RDNA je evoluce GCN, základní uspořádání i fungování jsou stejné.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Velice se bavím, jak už teď zas celý internet vymýšlí různé teorie, sto a jeden důvod proč N31 určitě nemůže být tak výkonná, jak se straší a ve skutečnosti je celá N31 jen nějaký mýtus a žádná GPU 2,5x výkonnější než RTX 3090 rozhodně nemůže existovat!!!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A pak přijde tvrdá realita a bude to nakonec 3x :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A pak přijde tvrdá realita a bude to nakonec 2x :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jj, computing výkon se zvedne 3,2x, parametrově se to prostě vše zvedne 3x, ale herní výkon sotva 2x... tak určitě... ale jo, N21 má být vlastně taky výkon RTX 3070, tak to s nějakou podivnou konstantou asi takto sedí. :)) U RDNA2 to bylo proti 1 taky zas 2,3x a výkon se zvedl 2x... proč by měl být u 3 rozdíl mezi computing a gaming rozdíl 120% je mi záhadou, pokud by způsobovaly chiplety takovou velkou degradaci výkonu, tak to by snad už nemělo ani cenu používat pro gaming GPU, aspoň v této podobě.

Už i RGT se k těmto nesmyslům vyjadřoval a říkal, že furt slyší 2,5x vyšší HERNÍ výkon, kdo ví, co ten zbytek má zas za pochybné zdroje, ale asi budu věřit raději někomu, kdo byl svým odhadem u RDNA2 nejblíž, ale chápu, že team green se raději přiklání k těm konzervativcům, kteří tipují zas jen 2x, kdo ví proč, přitom už u RDNA2 svým tipem „výkon RTX 3070“ byli zcela mimo... ale jakože úplně. :D tak ale naděje umírá přeci jen poslední, i když že to bude rozhodně víc než 2x je už jisté asi tak na 100%. :)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

hele pokud říkáš zelený tým takže jsi v červeném týmu teda?
já má výhodu že nejsem v žádném týmu a kupuju co se mě hodí do parametrů, který potřebuju, měl jsem za ty roky víc radeonů než geforce a moje první grafika z tehlech dvou výrobců byl ATI Radeon 9100
můj další upgrade bude výkon kolem 3080/3090 s 12GB VRAM
takže navi33 bude relativně brzo, ale bude mít PCIe 8x a já mám jenom PCIe 3.0 a bude mít nejspíš jenom 8GB paměti
navi 32 bude až skoro za rok
a navi 31 ikdyby byla 2,5x rychlejsi a o 20% levnější tak přijde pozdě a stejně bude pro mě drahá
nvidia má obrovskou výhodu v tom, že karty nejspíš budou dostupný už v srpnu, AMD evidentně upřednostnilo ZEN4 před radeonem, takže radeon zas ostrouhá když vyjde za půl roku

MLID zase říkal že ať se hype trochu uklidní, že to bude 2x výkonnější max lehce nad 2x takže asi taky,
je možný že ty leaky jsou vypouštěný samotnou AMD kvůli zvýšení hypu, aby lidi počkali

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2,1 je takový ten nejnižší odhad, 2,5 takový ten největší, bavíme se zde pochopitelně o herním výkonu, 3x je výkon teoretický, osobně prostě beru za reálný takový ten střed, tvrdit, že bude výkon jen jednou tak vyšší je dost pesimistický scénář, to už se udává víc i u té RTX 4090, navíc u té se bere jako základ 3090, která je trochu výkonnější než RX 6900 XT... proč by pak chystali 600W 4090 Ti, když by teda byla výkonnější už i 4090?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jinak když už jsi u toho MLIDu... ten sice udává nižší čísla, ale i pro RTX 4090 předtím uváděl uplift 80-110% over RTX 3090, u RX 7900 XT 90-130% over RX 6900 XT, takže pořád to vypadá líp pro AMD i podle něj.

Do toho nižší spotřeba a s chiplety asi taky nižší cena, i když pokud budou mít opravdu top GPU, kdo ví, jak ji nakonec moc přepálí, záleží jak moc budou odvážní a jak moc se budou bát o prodejnost, spíš na tom budou mít ale hlavně obrovskou marži, protože to bude asi levnější, menší čip, ušetří na chlazení s nižší spotřebou a napájení, PCB nebude muset být tak složité, stačí jim GDDR6 a ještě část budou vyrábět jen „levným“ 6 nm TSMC nodem a zbytek 5 nm, kdežto Nvidie musí dát vše na 4 nm a s tou 600W RTX 4090 Ti to asi stejně nebude zrovna nejefektivnější GPU pod sluncem, pokud to dorovná 375W RX 7900 XT a bude to řekněme odhadem o 20% nad RTX 4090 (snad).

Myslím si, že tentokrát bude AMD v high endu docela dost silné a asi Nvidii urve slušný podíl a nějaký ten zisk pro sebe, Nvidie už nebude mít ani moc velké páky jako u Ampere v podobě třeba lepšího výkonu ray tracingu, který jak se zdá už bude taky dorovnaný a s RDNA3 tam má být obrovský pokrok.

Horší to ovšem bude s tou spotřebou N33, která už je monolitická a celá jen na 6 nm, kdo ví, jak to trh vezme, když se tady karta nejspíš obrátí a 4 nm RTX 4070 bude efektivnější, ale zas bude asi za vyšší cenu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

v podstatě amd navi 33 bude kontrovat cenou a každej dolar, kterej ušetří na PCIe 8x lince sníží cenu, když se podíváš na market share tak lidi slyší na ray tracing a dlss asi hodně, protože ač má amd nejsilnější sestavu grafik za posledních snad 10 let tak má velký problém něco vůbec prodat, RDNA 2 na bazoši se prodává za tak směšný částky, že by člověk nevěřil, že trh byl dva roky úplně v prd*li
o lovelance se neví vůbec nic co se týče výkonu, nějaký náznaky jsou a klepy o velký spotřebě, ale ten celkový pohled když to vezmeš logicky nezapadá do skládačky, na druhou stranu si můžeš bejt jistej, pokud 4090 bude žrát těch 600W tak je jasný, že navi 31 ten 2,5x výkon dá s menší spotřebou

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Spotřeba Navi 33 se bude odvíjet od frekvence herního boostu. Teoreticky by mohli postavit 3 modely, XT (230 W), standard (185-200 W) a ořezanou verzi (150-160 W).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>Přestože většina zdrojů aktuálně hovoří o 384 MB, osobně nevidím důvod, proč by si čip
>nevystačil se 192 MB (6× 32 MB) nebo 256 MB (6× 48 MB).

pred tým píšete

>Extrapolací zjišťujeme, že při použití 192MB Infinity Cache by hit-rate dosahoval zhruba asi 67 %
>a při 384MB kapacitě asi 78 %. Beru v potaz 4K rozlišení

Čo keby bola Navi31 určená na hranie v 8k bez FSR a v 16k/32k s FSR 2.0. To by aj 384 MiB bolo málo. Ja viem, že to je využiteľné len pri Pro gamingu v Južnej Kórei, ale reklama:
"Radeon vie 60fps v 32k" by mohla AMD pomôcť.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Mozna ze se ta vetsi Infinity Cache(AMD) hodi prave kuli te plne unifikaci architektury RDNA III(DK).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Podle toho jak jsou rozmístěné chiplety si myslím, že tahle hydra se AMD opravdu povedla a Nvidii zbydou jenom oči pro pláč. Nezbývá mi než si přát aby Nvidia také zvládla chipletování a začali si s AMDS vzájemně vypalovat rybník. Jinak si o takových řešeních můžeme v počítači jenom nechat zdát.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

„Podle toho jak jsou rozmístěné chiplety si myslím, že tahle hydra se AMD opravdu povedla..."

Poznat zdařilost výrobku podle rozmístění chipletů je srandovní hloupost. Ono u toho umístění ani není moc co vymýšlet, že ano...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A mohl byste být konkrétnější co myslíte "Poznat zdařilost výrobku podle rozmístění chipletů je srandovní hloupost."?
Na chipletech je opravdu hodně věcí k vymyšlení to dokazuje i nvidia která nakonec nebyla schopná svoje chipletové řešení nabídnout. Tohle ale lidem co si myslí že "Ono u toho umístění ani není moc co vymýšlet, že ano.." dost těžké vysvětlit.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Dal jsem tam tvojí citaci ke které se moje konstatování stahuje. Na umístění těch paměťových chipletů opravdu není co vymýšlet - musí být co nejblíže GPU, tudíž moc možností fakt není. Na chipletech je hodně co vymýšlet, ale ne na jejich rozmístění.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Stejně jak se vyvíjí materiály a přenosové technologie tak je stále co vymýšlet. Třeba taková 3d v cache hodně změnila pohled na návrh chipletů. Ale tohle Vám asi moc nedochází.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Tak ještě jednou a naposledy pro jedince s horší chápavostí.

„Podle toho jak jsou rozmístěné chiplety si myslím, že tahle hydra se AMD opravdu povedla..."

Tohle muže napsat jen srandista nebo blbec. Z rozmístění nejde poznat jestli to bude dobrý nebo špatný produkt. Rozmístění chipletů je normální a přirozené podél GPU a nejde na něm moc co vymýšlet. To GPU bude žrát stovky wattů, tudíž ho přímo na GPU dát nemohli a žádná další poloha vedle logicky nešla, protože by se to nevešlo. Umístění podél delších stran obdélníka je normální, není to projev geniality.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

No já si zase myslím, že jenom rejpal a blbec to nechápe. :-D (tak a jsme si jedna jedna na urážky). AMD v dnešní době dělá nejlepší procesory. To že v tomto případě neexperimentovalo a použilo podobný přístup i u grafických karet mne opravňuje k tomuto tvrzení.

Mirku počkejte až budou testy. Pak uvidíme jestli mám nebo nemám pravdu. Uvidíme kdo z nás je nebo není blbec. Když se netrefím tak se Vám ta toho blbce omluvím. Očekávám to samé i od Vás.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

neni to srandista, je to blbec

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

DD Stach se domnívá, že AMD vypouští řízené úniky, aby zjistili, kudy ty informace tečou ven - proto se údaje různě liší. Možné to je, v minulosti to už dělali.

Skoro bych počkal, s čím nakonec přijdou doopravdy.

Osobně si myslím, že předem oficiálně slíbený výkon o něco překročí, to je jejich taktika z posledních let. Uvidíme.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A oni něco o výkonu Rdna3 předem slibovali?
Pokud vím tak jen tam měli ten plán že Rdna3 má být alespoň o 50% lepší v poměru výkon/watt než rDNA2.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na tom zjišťování toku informací něco bude.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Technická, 6x 48 MB je 288 MB, ne 256.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.