Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Klobouk dolů, Nikon D5200 je nejlepší D-SLR na trhu!

Nikon D5200 for perex
Před časem jsme psali o tom, že srdcem Nikonu D5200 je nový CMOS snímač od Toshiby a moc jsme se těšili na výsledky. Ty jsou zcela ohromující...

Psali jsme k tématu:

Podle měření DXO Labs* To vypadá, že je poražena současná špička nižší cenové kategorie, zrcadlovka Pentax K-5 IIs. Pikantní na tom je jedna věc:

Nikon D5200 je mírně lepší v barevné hloubce i citlivosti (naopak mírně zaostává v dynamickém rozsahu), a to přes skutečnost, že jeho fotocitlivé prvky jsou menší než u K-5 IIs: při stejné velikosti snímače totiž nemá 16Mpix, ale 24Mpix rozlišení. Toshibě se tedy její APS-C CMOS snímač extrémně povedl. Klobouk dolů.

DXO sorvnání Nikon D5200, Pentax K-5 IIs, Olympus OM-D E-M5
Do srovnání jsme přidali i Olyho, který je považován za nejlepší micro43 tělo. Stojí o 1/3 více než D5200 ;-).

Nikon D5200 spadá do střední řady firemních APS-C zrcadlovek a nahrazuje dosavadní 16Mpix Nikon D5100. Mnozí se divili, kde to s D5200 vázne, když low-endový 24Mpix Nikon D3200 je na trhu již delší dobu. Toto je odpověď, Nikon zjevně ladil, ladil a ladil, až se proladil k zrcadlovce s vysokým rozlišením a naprosto špičkovou kvalitou. Vždyť kdybychom jeho rozlišení přepočítali na full-frame, tedy kdyby Toshiba tento snímač vyráběla i ve full-frame verzi, byli bychom na rozlišení ~56 Mpix!

Pokud bych měl vyslovit nějaké přání do budoucna, tak bych rád viděl nějaký ten Pentax osazený stejným snímačem. Jistě by bylo zajímavé vidět, jestli by z něj Pentax dokázal dostat ještě více, protože ve ždímání maxima ze snímačů spolu Nikon a Pentax v tomto segmentu trhu tradičně soupeří.

Pokud lze ale jistojistě něco očekávat, tak to, že Nikon D5200 půjde dobře na odbyt. Vždyť to tělo stojí jen 19 000 Kč+, a to z něj činí vynikající volbu. Pak to ale samozřejmě chce také slušné objektivy, které dokáží takto vysoké rozlišení plně využít. To obyčejný seťák 18-55 AF-S DX VR asi úplně nebude.

Každopádně Nikonu patří v tuto chvíli velký obdiv. V některých aspektech je sice řada K-5 od Pentaxu stále neporažena (tzn. že budou existovat fotografie, které pořídí Pentax K-5 II(s) v lepší kvalitě), ale tady se bavíme o snímači, který má o 50% více bodů. Ale budiž, dejme si ještě jeden vyčkávací cyklus: na recenze, které zhodnotí také podání textur a jemných přechodů na fotografiích a také na více reálných snímcích schopnost této zrcadlovky v přeexpozici a podexpozici. Před Nikonem však nezbývá než smeknout, tímto tělem (i třeba s ohledem na výklopný displej) Pentaxu výrazně poodskočil.

* měření DXO Labs jsou kontroverzní, řada fotografů či expertů na fototechniku je neuznává jako všeobjímající hodnocení kvality fotoaparátu, ale přesto jde o poměrně věrná měření korelující s kvalitou produkovaných fotografií daným přístrojem. Přestože je tedy nelze označit za jedinou svatou pravdu, výsledky v testech DXO jsou dobrým měřítkem kvality fotoaparátu.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Klobouk dolů, Nikon D5200 je nejlepší D-SLR na trhu!

Středa, 30 Leden 2013 - 10:55 | Hirogen | Docela primitivní způsob reklamy. Ukázat několik...
Čtvrtek, 24 Leden 2013 - 18:45 | ASD_SK | D5200 nema snimac od Sony, ale od Toshibi.
Čtvrtek, 24 Leden 2013 - 17:31 | Josef Plachý | Můj tip je, že se jedná o stejný snímač co bude v...
Čtvrtek, 24 Leden 2013 - 17:02 | Cdw | Snímač je jiný. Má další prvky sloužící k...
Čtvrtek, 24 Leden 2013 - 13:51 | Josef Plachý | Snímač je stejný jako má D3200, Sony má smlouvu s...
Čtvrtek, 24 Leden 2013 - 11:49 | knizmi | Tak nevím. Snímač má sice krásné parametry, ale...

Zobrazit diskusi